Rogaine / Regaine FAQ

dim74

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

βαζω με συνταγη δερματολογου εδω και κανα μηνα αντι για regaine που εβαζα χρονια χωρις προβλημα το εξης

minoxidil 5%
tretinoin 0.03
elocon sol2 fl

100ml

επισης εδω και κανα μηνα βαζω το folliplus extra.το προβλημα ειναι πως τις τελευταιες μερες οταν βαζω ειτε το διαλυμα αυτο ειτε το folliplus το κεφαλι μου εκει που παει η λοσιον τσουζει πολυ!σαν να βαζεις σε πληγη οινοπνευμα!ενω παλια που εβαζω σκετο regaine μονο και οχι folliplus δεν ειχα κατι τετοιο...αυτο το τσουξιμο διαρκει μονο εκεινη την ωρα και μετα αφου εχω βαλει την λοσιον φευγει...τι μπορει να το κανει αυτο και ειναι φυσιολογικο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

το τι είναι...είναι άγνωστο,σίγουρα σύμπτωμα υπερευαισθησίας από την θεραπεία
αλόη gel χρησιμοποιείς;-μήπως ήρθε ώρα;!
 

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Κάποιο συστατικό σε πειράζει. Γιατί πηρες την λοσιόν αυτήν που σου συστησε ο γιατρος;
Και πόσο σου βγαίνει;
 

dim74

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

πηρα την λοσιον αυτη γιατι απλα μου ειπε ο δερματολογος(που φανηκε πολυ καλος...) πως ειναι ποιο ενισχυμενη με τα συστατικα αυτα μεσα...το εχω γραψει και παλι πως το regaine μπορει εαν ειναι καλος ο φαρμακοποιος και κανει τετοια να το φτιαξει...ο ιδιος ο δερματολογος μου συστησε ενα φαρκακειο που κανει τετοια.τα 100ml regaine5% βγαινουν 12ευρω!με το tretinoin και το elocon μεσα φτανει τα 22 ευρω.(το elocon ομως γραφεται οποτε γλυτωνεις ακομα 7,5 ευρω απο τα 22).
 

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Πάντως Dim, θα ήταν ποιο ενισχυμένη με κάποιο blocker μέσα.
Στην ουσία και τα δύο συστατικά αυτά είναι για κοκκινίλες και ερεθισμούς.
 

dim74

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

περνω προσκαρ...ποιο blocker που υπαρχει στην ελλαδα θα μπορουσα να βαλω μεσα ακη?
 

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Αφού πέρνεις την κορυφή σε blockers, τι να βάλεις άλλο είναι περιττό πιστεύω...
Εγώ πρόσθεσα στο regaine saw palmetto και β-sitosterol για ένα "κλικ" παραπάνω.
 

Ntia

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Dim74,

Επειδή βάζω κι εγώ κάτι αντίστοιχο, τη τελευταία φορά που πήγα στη δερματολόγο με ρώτησε αν νιώθω λίγο τσούξιμο πριν της το πω εγώ και της είπα ότι όντως έτσι είναι. Πραγματικά τις τελευταίες φορές νιωθω αυτό που λες κι εσύ και μου είπε ότι είναι καλό και σημαίνει ότι δουλεύει η θεραπεία, ότι βγαίνουν νέες τρίχες και ότι έχει ανοίξει ο θύλακας ή κάπως έτσι για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι με ακρίβεια τα λεγόμενά της... Πάντως είναι παροδικό και περνάει γρήγορα, δεν έχει καμία σχέση με το τσούξιμο που έχεις όταν σε πειράζει κάτι, νομίζω καταλαβαίνεις τι διαφορά.
 

dim74

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

και αυτο το τσουξιμο ειναι πολυ εντομο οταν βαλω λοσιον,λιγη ωρα μετα το λουσιμο!αφου ανησυχω μηπως κανω καμια ζημια στα μαλλια μου!σε ευχαριστω ντια για την πληροφορια(με εκανες να ησυχασω καπως!).
 

Ntia

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Bασικά διάβασα το προηγούμενο post σου και στο καπάκι πάω στο ραντεβού και με ρωτάει το ίδιο πράγμα αν δλδ νιώθω τσούξιμο κ.τ.λ. Πάντως στην αρχή δεν το ένιωθα, το νιώθω πιο σύχνά όσο περνάει ο καιρός. Εμένα πάντως δεν με είχε ανησυχήσει και γιατί περνά γρήγορα αλλά και γιατί όταν σε πειράζει κάτι το καταλαβαίνεις, η ενόχληση είναι επίμονη και συνήθως συνοδεύεται από φαγούρα ή ερεθισμό κάτι που εδώ δεν έγινε.
 

dim74

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

ντια πηγα στον δερματολογο(ηταν εντονο...) με ειδε και μου ειπε πως καποιο συστατικο με πειραζει...μου ειπε πως το πιο πιθανο ειναι αυτο να το κανει το tretinoin.επειδη βαζω και folliplus αναρωτηθηκε μηπως το κανει και αυτο...τελικα μου αλλαξε την λοσιον σε

minoxidil 5%
betnovate scalp fl 1
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

dim74, το betnovate (περιέχει το betamethasone valerate), σου το πρόσθεσε για την φαγούρα, κοκκινίλες κλπ.
Δοκίμασες κάτι άλλο; Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να πάρεις αφρό rogaine με tricomin.
 

dim74

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

ακη το regaine το βαζω 15 χρονια χωρις κανενα προβλημα.ολα ξεκινησαν οταν πηγα στον δερματολογο και για να ενισχυσει το regaine μου εγραψε να βαλω μεσα tretinoin και elocon.απο εκει και μετα ξεκινησαν ολα...απιστευτο τσουξιμο οταν εβαζα την λοσιον αυτη η το folliplus στο κεφαλι μου και κοκκινιλα...τις τελευταιες μερες αφου βαζω την νεα λοσιον εχει υποχωρησει οποτε το προβλημα ηταν η στο tretinion η στο elocon...το tricomin περα απο την μειωση των ερεθισμων(που με το regaine δεν εχω...)τι αλλο θα δωσει στα μαλλια μου που να αξιζει να το παρω?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

θεωρητικά τα συστατικά του έχουν αντιφλεγμονώδη,5a reductase blocker(dht inhibitor),regrowth φαινόμενο - http://www.top-hair-loss-remedy.com/tricomin.html

χρησιμοποιείται και σαν μονο-θεραπεία,με καλύτερα αποτελέσματα σε συνδυασμό με minoxidil(regain) & finasteride(proscar)
 

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

dim74 θα σου δώσει ελαφρύ regrowth. Εγώ προσωπικά πάντως, έχω κάνει μόνος μου σκευάσματα και δεν είχα κανένα πρόβλημα με κοκκινίλες κλπ, πλην την κλασική με τη μινοξιδίλη.
Όπως και να έχει, αυτό που σου έδωσε/πρότεινε ο γιατρός μόνο για ενισχυτικό δεν μπορεί να το πει κανείς. Δες πχ τι έχω βάλει εγώ στη regaine.
 

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Τσέκαρε το post για το Zix.Εκεί τα έχω όλα τα sites από έξω. Φυσικά, θα υπάρχουν και Ελλάδα, αλλά δεν έψαξα.
 

Ntia

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Dim74, τι να πω, ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά σε κάθε συστατικό... Εγώ για παράδειγμα έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα αλλά με τη συγκεκριμένη θεραπεία δεν είχα πρόβλημα, νομίζω ότι η τρετινοίνη με βοήθησε. Το folliplus δεν το συνεχίζω, γιατί βάζω άλλη λοσιόν το βράδυ και άλλη το πρωί, τη πρώτη λοσιόν που έβαζα κάθε βράδυ μου την διαφοροποίησε λίγο μόλις τελείωσε. Ελπίζω με την αλλαγή που σου έκανε να μην έχεις πρόβλημα...
 

Άκης

Administrator
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

dim74, αν σου τελειώσει το σκεύασμα, συνιστώ να γυρίσεις πίσω στην απλή μινοξ ή ακόμη καλύτερα σε αφρό. Από την στιγμή που το σκεύασμα του γιατρού περιέχει μόνο αντιαλλεργικά συστατικά, δεν θα σου δώσει το παραμικρό παραπάνω από την κλασική, οπότε ποιός ο λόγος να ταλαιπωρείς το δέρμα σου;
 

dim74

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

αυτο σκεφτομαι...ειμαι και στον 5 μηνα με proscar και περιμενω να δω τι θα κανει...
 
Μπλουζα