Retinoic acid lotion 0.05%

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

george29

New Member
Καλησπερα σε ολη την παρεα!! Πριν κανα δυο μηνες ειχα αγορασει απο το dr lee την lotion retinoic acid 5%.. περιττο να σας πω οτι ειχα εξαιρετικα αποτελεσματα.. Πολυ καλιτερα απο την αιρολ κρεμα .. Την χρησιμοποιυσα σε συνδιασμο παντα με τιν μινοξ ακομα και σε κροταφους. Το προβλημα ειναι ομως οτι το site tou dr lee εκλεισε και θα ηθελα να βρω να αγορασω κατι παρομοιο σε λοτιον. Η και να την φτιαξω.. Μην πως κανενας θα μπορουσε να δωσει τα φωτα του;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george29

New Member
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

kapamarou το φαρμακο αυτο ερχεται πανακριβο... βεβαια απο οτι ρωτησα στο φαρμακειο η σκονη τρετινοιν ειναι πανακριβη... πρεπει να βρουμε μια πατεντα να φτιαξουμε μια λοτιον... μιλαμε για καλα αποτελεσματα που και εγω δεν το περιμενα στους κροταφους δυναμωσαν οι τριχες δυστυχος δεν εχω φοτο να βαλω...αν αγοραζα σκονη ποσα μλγ θα μπορουσα να βαλω μεσα σε ενα μουκαλι ρεγκαιν και να ηταν safe... αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι αν μπορουσαμε να φτιαξουμε κατι μονοι μας θα βοηθουσε πολυ. δεν θυμαμε και τα υλικα που ειχε η λοτιον το lee , για να την δοσω σε ενα φαρμακοτριφτη να μου την φτιαξει ακριβως. παντως επειδη και εγω εβαζα αιρολ δεν ειχαν σχεση τα αποτελεσματα... α και κατι αλλο που πρεπει να τονισω εδω και ενα μηνα βαζω αφρο μινοξ και ειναι μακραν καλυτερος σε σχεση με την λοτιον που χρησιμοπειουσα για δυο χρονια, δεν λαδωνει και κανει καλυτερο στυλινγκ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

τα ρετινοειδη ειναι all the money flowers το ξερω οτι εχει καλα αποτελεσματα,η τιμη του φαρμακου μπορει να φαινετε ακριβη αλλα βγαζει λιτρα λοσιον στην ποσοτητα που το θελουμε,γραψε τα συστατικα της λοσιον αυτης που χρησιμοποιουσες
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

αν αγοραζα σκονη ποσα μλγ θα μπορουσα να βαλω μεσα σε ενα μουκαλι ρεγκαιν και να ηταν safe
δεν συμφονω με την ουσια μεσα στην μινοξ,χανει σε δυναμη,καλυτερα ξεχωριστα σκευασματα και ας τα βαζεις μαζι μετα στο κεφαλι
 

george29

New Member
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

ηταν η λοτιον που αγορασα απο δρ λεε 0.05 retinoic acid δεν θυμαμαι τι ειχε μεσα... και δεν μπορω να βρω κατι αναλογω στο web.. εγω εστειλα εμαιλ στο dr λεε να μου πει τα συστικα αλλα μου ειπε οτι απο την στιγμη που εκλεισε η εταιρεια του δεν μπορει να μου τα πει..... να φανταστεις οτι παλια τα ελεγε στο site (αα το μπουκαλακι δεν τα λεει πανω) παντως αν θυμαμαι καλα χωρις παιδια να ειμαι σιγουρος ειχε προπ γλυκολη νερο και ρετινοιc acid .. χωρις να ειμαι σιγουρος και δεν θελω να παρω κανενα στο λαιμο μου... παντως καποια παντεντα θα υπαρχει να πετυχουμε μια λοτιον σε ποσοστο 0.05 και 0.025.. αξιζει πιστεψτε με δεν εχει σχεση η δουλια που κανει με το αιρολ και το λεω αυτο επειδη εβαζα αιρολ 1,5 χρονο και ........
 

george29

New Member
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

και εγω το ιδιο πιστευω τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα οταν ξεχωριζεις το retinoic acid (tretinoin) απο το ρεγαιν ιδιετερα εγω που θελω να βαζω και αφρο ειναι αδυνατο :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

παιρνουμε ενα πανι,δενουμε τα ματια.
σε ενα αδειο μπουκαλακι μινοξιδιλης ριχνουμε 25ml προπυλαινογλυκολη,25ml αποιονισμενο νερο,3 καψουλες vasanoid και εχουμε ενα διαλυμα περιπου 0,05%,επειδη δεν εχει polysorbate τα συστατικα στο διαλυμα δεν θα ειναι ισομερως κατανεμημενα που σημαινει ανακατεμα πριν απο καθε χρηση
 

george29

New Member
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

αν παρω χυμα σκονη τρετινοιν πou ροτησα στο φαρμακειο ποσα mg θα πρεπει να βαλω..... και κατι ασχετο που μου ρθε στο μυαλο το regain einaι 5% ,αν βαζαμε τα συστατικα του το ρεγκαιν δηλαδη νερο και p.g και αντι για μινοξ να βαζαμε tretinoin δεν θα χαμε ενα αναλογο διαλυμα retinoic acid 5%.... χημικο επιγωντος...... ::)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

kapamarou είπε:
παιρνουμε ενα πανι,δενουμε τα ματια.
σε ενα αδειο μπουκαλακι μινοξιδιλης ριχνουμε 25ml προπυλαινογλυκολη,25ml αποιονισμενο νερο,3 καψουλες vasanoid και εχουμε ενα διαλυμα περιπου 0,05%,επειδη δεν εχει polysorbate τα συστατικα στο διαλυμα δεν θα ειναι ισομερως κατανεμημενα που σημαινει ανακατεμα πριν απο καθε χρηση
50ml λοσιον κοστος 8 ευρο :9m:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

george29 είπε:
αν παρω χυμα σκονη τρετινοιν πou ροτησα στο φαρμακειο ποσα mg θα πρεπει να βαλω..... και κατι ασχετο που μου ρθε στο μυαλο το regain einaι 5% ,αν βαζαμε τα συστατικα του το ρεγκαιν δηλαδη νερο και p.g και αντι για μινοξ να βαζαμε tretinoin δεν θα χαμε ενα αναλογο διαλυμα retinoic acid 5%.... χημικο επιγωντος...... ::)
στα 60ml 15mg tretinoin βγαινει διαλυμα 0,025%
αυτο ακριβος εδωσα ποιο πανο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george29

New Member
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

ναι ρε γαμοτω αλλα δεν ξερουμε τις ακριβεις αναλογιες νερου pg τρετινοιν και μηπως ο λεε εβαζε και οινοπνευμα.. ειμαστε σε καλο δρομο παντως φιλαρακι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

με μια ερωτηση ακομα θα βρουμε αν ειχε οινοπνευμα,ηταν ελαιωδες η λοσιον? :chinscratch
με 15ml προπυλαινογλυκολη και 30ml οινοπνευμα η λοσιον βγαινει ουδετερη
 

george29

New Member
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

οχι ιδιαιτερα αρα θα πρεπει να ειχαι και τα δυο σωτοςςςςςς. ο καπα....... ρε καπα εισαι η σιγουρος οτι το ρεγκαιν εχει 25 μλ νερο και 25μλ pg και αν ναι ποσα γραμμαρια μινοξ για να πετυχει το 5%... ::) ειμαι πολυ μπερδεμενος με τις αναλογιεσ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

το regaine δεν εχει τοσο νερο σαν παραδειγμα το εφερα,τελικα δεν ειναι ακριβο το vesavoid ;D
 

george29

New Member
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

ρε καπα εχεις κολισει με το vesasoid (μπας και περνεις ποσοστα :p) γιατι να μην παρουμε χυμα σκονη.... στο ξαναλεω ειμαστε σε καλο δρομο να φτιαξουμε το μιγμα... αν και ποτε δεν μου αρεσε η χημεια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

george29 είπε:
ρε καπα εχεις κολισει με το vesasoid (μπας και περνεις ποσοστα :p) γιατι να μην παρουμε χυμα σκονη.... στο ξαναλεω ειμαστε σε καλο δρομο να φτιαξουμε το μιγμα... αν και ποτε δεν μου αρεσε η χημεια
τα εσπασα με την εταιρεια cd πουλαω τωρα
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1393.msg51335.html#new
και με σκονη γινετε αλλα θελει προσοχη η διαδικασια να την διαλυσεις στα υγρα
 

george29

New Member
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

αυτο με το search δεν το καταλαβα αν μπορεις να βοηθισεις λιγο παραπανω φιλε σκεπτικιστη .....τωρα που κοιταξα το μπουκαλι τhς λοτιον λεει 0.05% retinoic acid και οχι 5% που ειναι το ρεγαιν αρα παλi μπερδευτικα.... το ρεγαιν δηλαδη αναγραφει οτι εχει 50mg (5%) ana 1 ml
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Retinoic acid lotion 0.05%

οσες φορες πηγα ομως σε φαρμακειο,σκονη μινοξιδιλης και σκονη τρετινοινης δεν μου εδωσαν,πρεπει να βρω βυσμα
αν η Retinoic acid lotion ηταν 5%δεν θα ειχες δερμα στο κεφαλι τωρα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα