Regain υγρό και Regain αφρός

Briner

Active Member
Επειδή το διάβασα σε μια ιατρική σελίδα, καθώς έψαχνα να βρω τις διαφορές ως προς την απόδοση, θεωρώ χρήσιμο να το αναφέρω (πιθανότατα όμως να έχει αναφερθεί ήδη κι εδώ και να μην το έχω δει ακόμη).

Η βασική διαφορά μεταξύ των δυο τύπων Regain βρίσκεται στην ουσία προπυλενογλυκόλη (propylene glycol), η οποία βρίσκεται στα συστατικά του υγρού Regain, ενώ απουσιάζει από τον αφρό. Η αποστολή αυτής της ουσίας είναι η καλύτερη απορρόφηση της μινοξιδίλης από το δέρμα, γι' αυτό και το Regain χρειάζεται τον χρόνο του μέχρι το επόμενο λούσιμο. Από την άλλη, η ίδια ουσία είναι υπεύθυνη και για τους δερματικούς ερεθισμούς που ενδεχομένως παρουσιάζονται στο κεφάλι. Ο αφρός, ελλείψει αυτής της ουσίας, στεγνώνει πιο γρήγορα και συνήθως δεν επιφέρει ερεθισμούς, αλλά υστερεί ως προς την απορρόφηση της μινοξιδίλης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Νομιζω εχει αναφερθει, οτι ο αφρος ειναι και λιγο περισσοτερος αποτελεσματικος απο τη λοσιον.
Εγω και μονο που γλυτωσα απο τη 'λαδιλα' της λοσιον, χρησιμοποιω αφρο τα τελευταια χρονια.
Κι αφου λενε οτι ειναι και λιγο καλυτερο, ολα καλα.
 

gianniskritikos2

Active Member
βρινερ αμα δεν τα ξερεις καλα τι τα λες? ο αφρος εχει γλυκερινη για αποροφιση αντι για προπυλαινογλυκολη... δεν απουσιαζει απλα η προπ απλα αντι για προπ εχει γλυκερινη απορροφιεται το ιδιο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
lalakis είπε:
http://m.ebay.com/itm/261478958125?nav=SEARCH κάπα τι λες γιαυτό .πολύ φτηνο γιατί έτσι;;

πρωτη φορα το βλεπω.
επειδη ειναι αγνωστη μαρκα η τιμη.
βεβαια και απο ποιοτητα θα ειναι κατωτερη.
δεν στελνουν ελλαδα ομως απο οτι βλεπω
 

Physio40

Member
http://www.minoxidildirect.com/Kirkland_Minoxidil_5_Foam_for_Men.htm

Εγω από εδώ παρήγγειλα αφρό φθηνό. Άλλη μάρκα αλλά δεν έχει ιδιαίτερη διαφορα.
 

zafi1988

Member
kapa είπε:
lalakis είπε:
http://m.ebay.com/itm/261478958125?nav=SEARCH κάπα τι λες γιαυτό .πολύ φτηνο γιατί έτσι;;

πρωτη φορα το βλεπω.
επειδη ειναι αγνωστη μαρκα η τιμη.
βεβαια και απο ποιοτητα θα ειναι κατωτερη.
δεν στελνουν ελλαδα ομως απο οτι βλεπω

απο ποιοτητα δεν πιστευω να εχει μεγαλη διαφορα..η επωνυμία kroger ειναι μιας εταιριας που ειναι κατι σαν σουπερμαρκετ στην Αμερικη
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
zafi1988 είπε:
απο ποιοτητα δεν πιστευω να εχει μεγαλη διαφορα..η επωνυμία kroger ειναι μιας εταιριας που ειναι κατι σαν σουπερμαρκετ στην Αμερικη

δεν θυμαμαι καποιο μελος να την εχει δοκιμασει για να πω με σιγουρια.
ολες οι μινοξ διαφερουν σε ποιοτητα.
αρκετοι εχουν δει διαφορά απο regain σε kirkland,περισσοτερη φαγουρα το δευτερο παρολο που εχουν ακριβως τις ιδιες αναλογιες νερου,προπυλαινογλυκολης,οινοπνευματος
 

zafi1988

Member
kapa είπε:
zafi1988 είπε:
απο ποιοτητα δεν πιστευω να εχει μεγαλη διαφορα..η επωνυμία kroger ειναι μιας εταιριας που ειναι κατι σαν σουπερμαρκετ στην Αμερικη

δεν θυμαμαι καποιο μελος να την εχει δοκιμασει για να πω με σιγουρια.
ολες οι μινοξ διαφερουν σε ποιοτητα.
αρκετοι εχουν δει διαφορά απο regain σε kirkland,περισσοτερη φαγουρα το δευτερο παρολο που εχουν ακριβως τις ιδιες αναλογιες νερου,προπυλαινογλυκολης,οινοπνευματος

Έχεις ακούσει καθόλου για τον αφρό της foligain ; http://www.ebay.com/itm/FOLIGAIN-F5-MINOXIDIL-FOAM-FOR-MEN-5-177ml-3-Month-Supply-/111365929644?pt=UK_Health_Beauty_Hair_Care_Brushes_Combs_PP&hash=item19eded3aac Eίναι απο Αγγλία και σχετικα θηνη και ερχεται εγγυημενα γρηγορα...ειχε τυχει να αγοράσω αλλα δεν χρησιμοποιησα σωστα ουτε μεθοδικα τοτε και δεν μπορω να βγαλω χρησιμα συμπερασματα...
 

lalakis

Active Member
[amoff][/amoff]Επειδή είχα πολύ φαγούρα σε ριγκεν σε υγρή μορφή δν μπορουσα ουτε 2 συνεχομενες φορες να βαλω κεχω παραγγείλει αφρό. Κirkland επειδή πιστεύω οτι δεν θα με πιάνει φαγούρα με τον αφρο .εκανα βλακεία;παραγγειλα κ μια 12 άδα!please κάποιος να με διαφωτίσει δεν έχω βάλει ποτε αφρό να ξέρω τι παιζει.ο αφρός δεν το δημιούργησαν αποκλειστικά για να μην ερεθίζεται το δέρμα;


Κάπα τι προτείνεις να ακυρωσω τον αφρό και ν πάρω μινοξιδιλη σε φτιαχτή μορφή απτό φαρμακείο χωρίς προπυλαινυγλικολη;;!η αφρό καλυτερα;η βοήθεια σου είναι πολύτιμη!
 

zafi1988

Member
lalakis είπε:
[amoff][/amoff]Επειδή είχα πολύ φαγούρα σε ριγκεν σε υγρή μορφή δν μπορουσα ουτε 2 συνεχομενες φορες να βαλω κεχω παραγγείλει αφρό. Κirkland επειδή πιστεύω οτι δεν θα με πιάνει φαγούρα με τον αφρο .εκανα βλακεία;παραγγειλα κ μια 12 άδα!please κάποιος να με διαφωτίσει δεν έχω βάλει ποτε αφρό να ξέρω τι παιζει.ο αφρός δεν το δημιούργησαν αποκλειστικά για να μην ερεθίζεται το δέρμα;


Κάπα τι προτείνεις να ακυρωσω τον αφρό και ν πάρω μινοξιδιλη σε φτιαχτή μορφή απτό φαρμακείο χωρίς προπυλαινυγλικολη;;!η αφρό καλυτερα;η βοήθεια σου είναι πολύτιμη!



φίλε ρώτησα και εγω τις προάλλες λοιπον κατα 99,9% ο αφρός της kirkland είναι οτι πιο καλό για εμάς που έχουμε θέματα..χρησιμοποίησα για 1μιση μηνα συνεχομενα κ αποκλειστικα κιρκλαντ με μηδεν παρενεργειες αλλα επειδη ειχα παρει υγρο δεν ηθελα να παει χαμενο και τα πηγα εναλλάξ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakis

Active Member
Αμα πάρω υγρή μιμοξιδιλη χωρίς προπύλαινυγλικονινη απτό φαρμακείο ,φτιαχτή, όχι μάρκα .κανει δουλεια;;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ο αφρος kirkland ειναι καλος,τον εχουν δοκιμασει,και λενε οτι εχει λιγοτερη λαδιλα και απο το rogaine foam
τα φτιαχτα σκευασματα μινοξιδιλης απο φαρμακειο δεν αποδιδουν τα μεγιστα
 

BerlinAthens

New Member
Παιδιά Καλησπέρα σας,

Το forum το διάβαζω τα τελευταία 2 χρόνια. Και έχω πάρει αρκετές συμβουλές.

Συγχωρέστε με που σας ρωτάω εδώ, κάποιοι θα το έχουν ξαναρωτήσει. Αλλα ήθελα και την δική σας γνωμη.

Έχω γενετική προδιάθεση για μεγάλη τριχόπτωση, λόγω του πατέρα μου.

Μου το έχει πεί και ο δερματολόγος.

Τώρα εγώ τα τελευταία 2 με 3 χρόνια έπαιρνα Regaine. Η αλήθεια είναι με κάποια διαλείμματα κια το τελευταίο χρόνο είχα μειώσει και τη δοσολογία στις 3 φορές την εβδομάδα.

Λόγω οικονομικών και επειδή ήμουν έξω ψάχνοντας για εργασία, απο Απρίλη μέχρι τέλη Ιούνη δε χρησιμοποίησα καθόλου. Και είδα πως υπήρχαν κενά, αλλα όχι τρομακτικά.

Όμως απο αρχές Ιούλη, που άρχισα πάλι να χρησιμοποιώ Regaine πάλι και μάλιστα με καθημερινή σχεδόν χρήση.

Είδα να χάνω ακόμα περρισότερες τρίχες.

Συμβαίνει αυτό λόγω του διαστήματος που δεν το χρησιμοποίησα ? Και άραγε, θα βγούν πιο δυνατές τρίχες ?

Σας ευχαριστώ
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ναι, ειναι πιθανό να ειναι shedding λογω regaine, μην αγχώνεσαι θα δεις πως θα εξελιχθεί.
 

P-q

New Member
Τελικα ο regaine σε αφρο εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα με το υγρο? Γιατι σε μενα το υγρο μου εβγαλε αλλεργια.
 

jimys

Member
P-q είπε:
Τελικα ο regaine σε αφρο εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα με το υγρο? Γιατι σε μενα το υγρο μου εβγαλε αλλεργια.
εμένα ναι! αν σκεφτεις επισης οτι το υγρο μ εφερνε φαγουρα και απο το ξυσιμο εβγαζα περισσότερες μόνος μου.. δεν το συζητώ καθόλου, τώρα το γύρισα σε kirkland foam που είναι πιο οικονομικό και αφήνει το μαλλί σε πολύ καλ΄΄υτερη κατάσταση :sleepy:
 
Μπλουζα