Regain καλό ή κακό;

Ar1s

New Member
Καλησπέρα,

Εφόσον τον Regain είτε το spray είτε το foam, φαίνεται οτι όντως κάνει δουλειά, αλλά αν το σταματήσεις τα μαλλιά που βγήκαν πέφτουν, ποιός ο λόγος να το σταματήσεις;;
Γιατί να μη χρησιμοποιείς για όλη σου τη ζωη το Regain κάνοντας συντήρηση έτσι ώστε να έχεις πάντα μαλλιά;;
Θέλω να πω, υπάρχει κάποιο κακό αν βάζεις τόση μινοξιδίλη στο κεφάλι σου; Αν οχι, αν το συνεχίζω για όλη μου τη ζωή, θα έχω λύσει το πρόβλημα μου, τουλάχιστον στην εμφανιση;; γιατι στην πράξη σίγουρα όχι αφου αν το σταματήσεις θα πέσουν.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Δημητρης38

Active Member
Αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα θα βαζαμε ολοι regaine και δεν θα εβλεπες κανεναν φαλακρο.
Το συνιθιζει ο οργανισμος φιλε και παυει απο ενα σημειο και μετα να επιδρα.
 

poseidonas77

Well-Known Member
η μινοξιδιλη μετα απο καποια χρονια δεν εχει την ιδια επιδραση οπως στην αρχη...η πτωση θα συνεχιστει απλα με ποιο αργους ρυθμους....δυστυχως εχουμε το μονο οπλο χωρις σοβαρες παρενεργειες αλλα μετα απο χρονια χανει την δυναμη της....απλα κερδιζουμε χρονο μηπως βγει κατι καλυτερο
 
το ξερω οτι θα κουρασω αλλα μιας και ανοιξε το θεμα ο φιλος ,μιλαμε για παρενεργειες του στυλ κατακρατηση υγρων ,σακουλες κατω απο τα ματια και πονοκεφαλους η εχει και αλλα και δευτερον οσο πιο νωρις το ξεκινησεις τοσο το καλυτερο η δεν εχει σημασια ,δλδ αν εγω ξεκινησω μινοξ τωρα και σε τρια χρονια αρχιζει και χανει δλδ το 2018, εαν δεν ειχα βαλει μινοξ το 2018 σαν τελικο αποτελεσμα το κεφαλι μου θα ηταν ιδιο ?
δεν μιλαω για την πορεια μεσα στα τρια χρονια μιλαω σαν αποτελεσμα τελικο με καταληξη την ιδια ημερομηνια .
 

poseidonas77

Well-Known Member
λογικα εαν ησουν προγραματισμενος το 2018 να γινεις πχ norwood 2 και ξεκινησες μινοχ norwood 1 τοτε
θα παραμεινεις norwood 1....εκτος εαν εισαι πολυ ατυχος και εχεις επιθετικη τριχοπτωση και χασει γρηγορα εδαφος η μινοξ οπου εκει εαν θες να κρατηθεις πρεπει να πας στη φινα...με τα γνωστα ρισκα...
τωρα για τις παρενεργειες εγω προσωπικα δε βιωσα καμια αλλα εαν ξεψαχνισεις το φορουμ θα δεις
οτι με εφαρμογη μια φορα την ημερα σε συνδυασμο με αεροβια ασκηση και διατροφη(αλατι κομενο μαχαιρι)οι παρενεργειες ελαχιστοποιουνται η και ακομα εξαφανιζονται...φυσικα υπαρχει και η αποψη
κυριως χρηστων φινας οτι η μινοξ δεν αξιζει σε καμια περιπτωση μακροπροθεσμα..αλλα...εμεις που δεν θελουμε σε καμια περιπτωση να παρουμε φινα ειναι μονοδρομος....
αυτη ειναι προσωπικη αποψη και δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι εχω μονο εγω δικιο...υπαρχουν και αλλες εναλακτικες θεραπειες και αποψεις οτι μπορει να βοηθησουν ....
μην ξεχναμε την προσπαθεια του καπα με το dermaroller η τα ελαια του soltareno που το παλευει και αυτος η ο gomi με ενα σωρο πραγματα που εχει δοκιμασει και δοκιμαζει ο γιουλ με το δαφνελαιο
κτλπ...
 

panic

New Member
Αν πρεπει να κοψω αλατι αλκοολ σεξ κτλ για να βγαλω πεντε δεκα τριχες τοτε καλυτερα καραφλας ευτιχισμενος και χωρτασμενος.
 

poseidonas77

Well-Known Member
το θεμα δεν ειναι να βγαλεις 5-10 τριχες οπως λες αλλα να κρατησεις οσο περισοτερα χρονια μπορεις τις υπαρχουσες...:rolleyes:
 
αυτα τα ελαια του soralteno που λες μου εχουνε στραμπουληξει τα ημισφαιρια....εχω χασει την μπαλλα !
δερμα ρολερ για αρχη και βλεπουμε, αμα καταφερω να κοιμηθω την ημερα του ρολερ να με χεσετε !
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αυτα τα ελαια του soralteno που λες μου εχουνε στραμπουληξει τα ημισφαιρια....εχω χασει την μπαλλα !
δερμα ρολερ για αρχη και βλεπουμε, αμα καταφερω να κοιμηθω την ημερα του ρολερ να με χεσετε !
θα κοιμηθεις:p
ο πονος ειναι μονο εκεινη την στιγμη και ειναι πολυ εντονος,μετα τιποτα,σε εμενα μετα το ρολαρισμα δεν υπαρχει ουτε καν ενοχληση.
μακαρι να μπορουσαμε για 15 λεπτα την εβδομαδα να απενεργοποιησουμε τον πονο:rolleyes:
 
Καλησπέρα,

Εφόσον τον Regain είτε το spray είτε το foam, φαίνεται οτι όντως κάνει δουλειά, αλλά αν το σταματήσεις τα μαλλιά που βγήκαν πέφτουν, ποιός ο λόγος να το σταματήσεις;;
Γιατί να μη χρησιμοποιείς για όλη σου τη ζωη το Regain κάνοντας συντήρηση έτσι ώστε να έχεις πάντα μαλλιά;;
Θέλω να πω, υπάρχει κάποιο κακό αν βάζεις τόση μινοξιδίλη στο κεφάλι σου; Αν οχι, αν το συνεχίζω για όλη μου τη ζωή, θα έχω λύσει το πρόβλημα μου, τουλάχιστον στην εμφανιση;; γιατι στην πράξη σίγουρα όχι αφου αν το σταματήσεις θα πέσουν.

Ευχαριστώ πολύ.
Πρωτον για να ξεκινησουμε σωστα, το regain δεν κανει για ολους τους τυπου ΑΑ, κανει μονο για οσους εχουν προβλημα με το ενζυμο reductase δηλ. πρακτικα υψηλη DHT.
Εφοσον εχεις τριχωπτωση λογω αυξημενων Οιστρογονων δεν κανει γιατι η DHT ειναι κανονικη και αν αρχιζεις να τη μειωνεις κιαλλο αρχιζει το μαρτυριο των παρενεργειων της λιμπιντο.
Εξαλου σε αυξημενα Οιστρογονα αναζητουμε blocker για τοις αυξημενες προσταγλαδινες και οχι φυσικα blocker για DHT.
Οποτε παντα μετρας τοις ορμονες σου κ μετα σκεφτεσαι αν παρεις regain η revivogen ας πουμε (Που εχει κ blocker για προσταγλαδινες).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa το εκανα το ρολερ για ενα μηνα πριν το σταματησω και την ημερα που το εκανα δλδ το βραδυ ο πονος ητανε τοσο ενοχλητικος μεχρι το επομενο μεσημερι χωρια που δεν μπορεσα να κοιμηθω ....και να φανταστεις το εκανα τοσο ωστε να βγαζει αιματακι , τωρα θα το πατησω περισοοτερο η μηπως δεν κανει και θα δημιουργησω προβλημα ?

ρε γιωργιο τι δουλεια εχει το regain με την dht , δεν μειωνει τα ανδρογονα .
 
kapa το εκανα το ρολερ για ενα μηνα πριν το σταματησω και την ημερα που το εκανα δλδ το βραδυ ο πονος ητανε τοσο ενοχλητικος μεχρι το επομενο μεσημερι χωρια που δεν μπορεσα να κοιμηθω ....και να φανταστεις το εκανα τοσο ωστε να βγαζει αιματακι , τωρα θα το πατησω περισοοτερο η μηπως δεν κανει και θα δημιουργησω προβλημα ?

ρε γιωργιο τι δουλεια εχει το regain με την dht , δεν μειωνει τα ανδρογονα .
Ναι βεβαια δεν μειωνει τα ανδρογονα η μινοξιδιλη, αλλα η βελτειωση του κυκλοφοριακου χρειαζεται μονο σε περιπτωσεις των λεγομενων calcification που δημιουργουνται μονο οταν υπαρχουν αυξημενα ανδρογονα.
Αρα για να χρησιμοποιει καποιος μινοξιδιλη πρεπει πρωτα να εχει μετρησει οτι εχει υψηλη DHT αλιως ματεοπονει.
Και φυσικα χρειαζεται και ενα DHT blocker.
Εσυ Σταυρο μετρησες να δεις αν εχεις υψηλη DHT?
 
ειχα κανει εξετσαεις πριν ενα 4μηνο αλλα δεν ειχα μετρησει dht ειχα ομως στον πατο την αυξητικη μου(ασχετο) δες εδω :http://www.hairlossgr.com/threads/Αποτελεσματα-εξετασεων-ορμονες-και-βιοχημικες.10030/

τωρα εχω ενα θεμα εχω γραψει ξανα ορμονικες αλλα ο μ......ς ο γιατρος εχει περασει το οριο και ψαχνω να δω που θα τις κανω γιατι 120 ευρω δεν διαθετω , μαλλον σε νοσοκομειο αλλα δεν ξερω αν ειναι πιο αξιοπιστοι απο τα ιδιωτικα κεντρα , βεβαια η dht η οιστρονη και η δ4 ανδρο δε γραφονται αλλα περιμενω να τις κανω ολες μαζι , θα ποσταρω τα αποτελεσματα να μου πειτε .
εχω κλεισει και μια μαγνητικη υποφυσης λογω της αυξητικης, δε πιστευω να βρω κατι απο κει για την αιτια της τριχοπτωσης .
παντως ειναι γεγονος οτι απο τοτε που αυξηθηκε η τριχοπτωση αυξηθηκε και η τριχοφυια μου σε χερια , σε στηθος με χοντρες μαυρες τριχες και σε σημεια που δεν ειχα καθολου εχει πεταξει χνουδι .

το μαμησα το thread παει ....... !
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa το εκανα το ρολερ για ενα μηνα πριν το σταματησω και την ημερα που το εκανα δλδ το βραδυ ο πονος ητανε τοσο ενοχλητικος μεχρι το επομενο μεσημερι χωρια που δεν μπορεσα να κοιμηθω ....και να φανταστεις το εκανα τοσο ωστε να βγαζει αιματακι , τωρα θα το πατησω περισοοτερο η μηπως δεν κανει και θα δημιουργησω προβλημα ?
πατα αφοβα οσο αντεχεις απο πονο.
 
πατα αφοβα οσο αντεχεις απο πονο.
Αυτα ειναι υπερβολες, και γιατι πρεπει να ποναει καποιος, και να μην εχει και αποτελεσμα?
Γιατι το ρολερ δεν εχει κανενα αποτελεσμα ουσιαστικο σε περιπτωση που υπαρχει τριχωπτωση τριχωπτωση λογω υψηλης ΟιστρονηςE1.
Μαλλον δε η αυξηση της κυκλοφοριας του αιματος οδηγει σε μεγαλυτερη παραγωγη προσταγλαδινων, οι οποιες ειναι γνωστο οτι ειναι οι ουσιες που προκαλουν τον πονο.
Γιαυτο και οταν περνουμε αρπιρινη, στη μειωση των PGs στοχευουμε, ωστε στη συνεχεια να μειωθει και ο πονος.
Δηλ. Αιτιο κ Αποτελεσμα.
Μετα υπαρχουν κι αλλες παρενεργεις πολυ καταστροφικες, η αυξηση στοις προσταγλαδινες προκαλει προκαλει ταχεια αρθριτιδα. Αυτο μπορει να το επιβεβαιωσει ο φιλος μας ο Σταυρος, που του δημιουργηθηκαν ξαφνικα στους κομπους στα χερι ενα εξογκωμα.
Αναρωτιεμαι μ πουλαν αυτα τα πραγματα, γιατι επρεπε να πουν για πια περιπτωση ενδυκνυται κ για σε ποια περιπτωση δεν επιτρεπεται η χρηση του Ρολερ.
Επισης το dermaroller μαζι με χρηση με ω3 και σε δερμα για προδιαθεση για παραγωγη PGs γινεται ο τελειως συνδιασμος για αυξηση των PGs.
Αυτες μετα θα προκαλεσουν μετρατοπη των τριχων στα χερια σε μτριχες μινιατουρα, κ επισης το χειροτερο αναπτυξη εκτακτης αρθοιτιδας.
Ολα αυτα θα σας εξηγησει ο Σταυρος που τα επαθε, φυσικα μην ξεχναμε τοις εκτακτες σουβλιες λογω high PGs.
 
Τελευταία επεξεργασία:
καταρχην να τα βαλω σε μια σειρα , το ρολερ το εκανα για ενα μηνα δλδ μια φορα την εβδομαδα ισα ισα να βγαινουνε μικρες κηλιδες αιματος ,τα ω3 για 2 μηνες .
2 μηνες μετα βγηκε το εξογκωμα στον κομπο του δαχτυλου και οι πονοι στους καρπους , βεβαια δε μπορω να το ριξω στον μηχανισμο που λες η τουλαχιστον μονο εκει γιατι καθε μερα σηκωνω εναν ανθρωπο 80 κιλα και οσο νανε υπαρχει ζορι στα χερια .
ισως να εχω αρθροιτιδα ισως οχι αλλα για ανθρωπο που αθλειται 18 χρονια το κοβω λιγο δυσκολο εκτος και αν οφειλεται σε εξασθενηση του οργανισμου λογω κακου εως καθολου βαθυ υπνου .
τωρα για τις τριχες στα χερια που εξαφανιστηκαν με τα ω3 ειναι γεγονος και με την διακοπη τους ξαναεπανηλθαν .
αν μιλας για τις τριχες στα χερια και γενικα εκει που δεν ειχα αυτες μεγαλωσαν εδω και 2 2,5 χρονια .
γιωργο ,καπα ευχαριστω για τις απαντησεις θα το ψαξω περαιτερω το θεμα .
 

Ar1s

New Member
Εαν δεις οτι το Regain αρχίζει να χάνει την λειτουργηκότητα του επειδή θα έχει συνηθίσει ο οργανισμός, αν το σταματήσεις για κάποιο διάστημα και το ξαναρχίσεις αργότερα, πάλι δεν θα κάνει δουλειά; Είμαι σε αρχικό στάδιο.. δεν φαίνεται κάτι έντονα, εγώ το βλεπώ που με ξέρω οτι στους κροτάφους έχω χάσει αρκέτα και δεν ξέρω πως να το προλάβω. Ω3 υπάρχουν συγκεκριμένα καλά;
 

FreeThinker

Well-Known Member
@Γιωργοςbioherbal

μπορεις να μας ποσταρεις ενα λινκ που να λεει οτι η τριχοπτωση μπορει να οφειλεται και στα υψηλα (?) οιστρογονα? στο φορουμ παντως τα παιδια αναφερουν την dht ως την μοναδικη υπαιτιο της ανδρογενετικης αλωπκιας.
 
Σου ειπα να διαβασεις τη θεωρεια του Κωτσαρελη, εχει ενα βιντεο στο youTube απο ενα συνεδριο οπου παρουσιαζει τοις ανακαληψεις του.
Ο Κωτσαρελης εκφραζει την θεωρεια που ισχυει σημερα διεθνως για γην τριχωπτωση, δηλ οτι η τριχωπτωση δεν προκαλειται μονο ατην υψηλη dht, αλλα απο συνδιασμο dht κ προσταγλαδινες.
Οποτε η θεωρια που λες εχει ξεπεραστει τωρα κ χρονια, κ ολοι περιμενουν (και στο Φορουμ εδω το εγραψε ο pithikas) το seti του Κωτσα, οποτε δεν μπορεις να περιμενεις το φαρμακο αλλα δεν ενημερωνεσαι για την θεωρεια που βασιζεται.
Και αυτη την θεωρεια προχθες που την εγραψα μου απαντησε ο tasos33 νομιζω οτι ειναι γνωστο οτι η παλια η θεωρεια μονο με dht δεν ηταν πληρης γιατι κυριως υπηρχε προβλημα γιατι υπηρχαν τοσες περιπτωσεις που οι η Φινα δεν εκανε τιποτα.

Ο Κωτσαρελις κυριως ασχολειται μονο με τοις περιπτωσεις που υπαρχουν αυξημενες PG.
Και ποτε υπαρχουν αυξημενες PGs θα μου πεις? Λοιπον αυξημενες PGs υπαρχουν οταν υπερλειτουργει το ενζυμο 17b hsd (αφυδρογοναση).
Και μετα θα πεις πως ξερουμε οτι υπερλειτουργει η hsd?
Λοιπον αυτο φαινεται μετρωντας την E1, που ειναι αρκετα αυξημενη, οπως του giwrgos Athina, που τη μετρησε κ τη βρηκε στα υψη.

Επισης μπορει να ρωτησεις, υπαρχουν παντοτε αυξημενες PGs, φυσικα η απαντηση ειναι οχι, αυξημενες PGs δεν υπαρχουν οταν υπαρχει υπερλειτουργεια στα αλλα τρεια ενζυμα δηλ. aromatase, κ reductase I, κ reductase II.

Οσο για μερικα αρθρα
0.
οπου λεει ο Dr Wong αυξηση των Εστρογονων δινει αυξηση στη Τ.

1. εδω θα δεις η τριχωπτωση προκαλειται ειται μονο απο τη μειωση της Τ, αλλα κ απο την αυξηση των Ε
https://perfecthairhealth.com/men-s...-loss-is-due-to-high-testosterone/?s2-ssl=yes
2.Επισης δες το επιστημονικο αρθρο
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9804768
που λεει οτι ΑΥΞΗΣΗ της Estradiol προκαλεσε την ΑΥΞΗΣΗ στην prostagladine D2 μεταβολιτη, ο οποιος ακολουθως οδηγει στη δημιουργεια καρκινου στο ουροποιητικο συστημα.
Φυσικα τα πειραματα εγιναν σε ζωα.
3. Ακομα το
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14668211
λεει οτι αυξηση της Τεστο οδηγει σε αυξημενη παραγωγη PGD στα γενετικα οργανα.
Επισης οπου οι μετρησεις δειχνουν αυξημενη Ε1 υπαρχει κ αυξημενη Τ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα