Pumpkin seed oil + Biotin

simpa

Active Member
Άρχισα να παρατηρώ αραιοματάκι και θα αρχίσω δοκιμάζοντας βιταμίνες, μπας και εχω κανα defieciency.
Έχει κανείς εμπειρία με έλαιο σπόρου κολοκύθας 400mg ή βιοτίνη 1000mg ? Την ιδια στιγμη λεω να αρχισω μασαζακι με λαδι και λουσιμο μονο με πρασινο σαπουνι.
Εγώ θα τους δόσω χρόνο και επιθημώ τουλάχιστον να ελαχιστοποιθεί η τριχόπτωση, ειδάλως θα ξεκινήσω με minoxidil.

Ευχαριστώω για οποιον διαβασε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

simpa

Active Member
Πιο λογικο ναι, πιο οικονομικο οχι. Εξάλλου και να μην εχει καποιος deficiency σε καποια βιταμινη το να παρει extra δεν θα προκαλεσει καποιο προβλημα, ισα ισα θα βοηθησει. Τουλαχιστον εγω αυτο ξερω.
 

dim d

Well-Known Member
Πολλα απο αυτα γραφονται σαν εξετασεις, εως ενα μερος τουλαχιστον...μπορει να εχεις καποιο αλλο θεμα , πχ με θυροειδη, εξετασεις χρειαζονται παντα για τσεκ απ οπως και να χει...Οι βιταμινες δεν θα σε βοηθησουν σε κατι οσο αφορα τα μαλλια.
 

karampalikis

Active Member
Πιο λογικο ναι, πιο οικονομικο οχι. Εξάλλου και να μην εχει καποιος deficiency σε καποια βιταμινη το να παρει extra δεν θα προκαλεσει καποιο προβλημα, ισα ισα θα βοηθησει. Τουλαχιστον εγω αυτο ξερω.
Και πιο λογικό είναι αυτό που σου είπα και πιο οικονομικό και πιο ασφαλές.
Για παράδειγμα, αν πάρεις μεγάλες δόσεις βιταμίνης D για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να έχεις έλλειψη ή ανεπαρκεια μπορεί να σου δημιουργήσει σοβαρά θέματα.

Πας στον γιατρό, πληρώνεις την επίσκεψη, και του λες να σου γράψει τις εξετάσεις. Θα πληρώσεις και μια μικρή συμμετοχή. Ως εκεί.

Αν είναι να αγοράσεις όλες τις βιταμίνες που σχετίζονται με την τριχόπτωση και αν σκεφτείς ότι πρέπει να τις παίρνεις για αρκετούς μήνες (ας πούμε τουλάχιστον 3) για να δεις αν έχουν αποτέλεσμα τότε:

1) θα πρέπει κάθε φορα να παίρνεις μόνο μια βιταμίνη για να δεις αν σε αυτήν έχεις έλλειψη...άρα για να τις δοκιμάσεις όλες θα περάσουν πάρα πολλοί μήνες
2) ανάλογα με τις βιταμίνες και τις δόσεις που θα παίρνεις ( μόνος σου) μπορεί να σου εμφανιστεί κάποια σοβαρή παρενέργεια
2) οικονομικά θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι συγκριτικά με μια επίσκεψη στον γιατρό
3) μέχρι να τις δοκιμασίες όλες θα σου πέσουν τα μαλλιά από το άγχος
 
Μπλουζα