PTD-DBM- Γονιδιακή θεραπεία τριχόπτωσης

Aster

Member
Καλημέρα στην ομάδα!
Πλεον, η Ιατρικη ξεκινα και γινεται εξατομικευμενη γενετικα, με ιδιαιτερες προσεγγισεις σε καθε κλινικη περιπτωση. Υπαρχουν πολλες ερευνητικες ομαδες στον κοσμο που επικεντρωνουν το ενδιαφερον τους σε φαρμακευτικες ουσιες που επαγουν η μπλοκαρουν γενετικα μονοπατια αρνητικης η θετικης ανατροφοδοτησης της τριχοπτωσης, και ενα απο αυτα ειναι και αυτο του γονιδιου CXXC5 . Εν ολιγοις, το μπλοκαρισμα το γονιδιου CXXC5 επάγει την αναγεννηση του τριχοθυλακιου, ακομα και αν αυτο ειναι νεκρο. Το μπλοκαρισμα γινεται απο το PTD-DBM, ενα βιοχημικο συμπλοκο, το οποιο οταν εφαρμοστει σε ποντικια , αυτα εμφανιζουν αναπτυξη τριχοφυιας. Ψαξτε αν θελετε το θεμα περι αυτου, και οτι ερωτησεις εχετε πειτε μου. Εχω ισχυρο υποβαθρο Γενετικης και Ιατρικης.

Επίσης υποψην, η ερευνα πλεον εχει ενα ισχυρο εργαλειο στην διαθεση της, το συστημα CRISPR-Cas9, το οποιο επεμβαινει σε πολυ συγκεκριμενους γονιδιακους τοπους οπου βρισκονται γονιδια και τα αφαιρει η τα ανακατασκευαζει, αρα ειναι θεμα χρονου μεχρι να χρησιμοποιηθει για την ανακατασκευη γονιδιακων τοπων που ευθυνονται με την τριχοπτωση. Εχει ηδη χρησιμοποιηθει για θεραπεια διαφορων μορφων καρκινου, νευροεκφυλιστικων νοσηματων κ.α. Δεν θελω να σας βαζω σε βαθια νερα γενετικης οποτε αφηνω ελευθερο το searching background του καθενος.
Αναλογα με τις αναγκες της αγορας, τα κονδυλια στον ερευνητικο τομεα αλλα και την κινητικοτητα των φαρμακοβιομηχανιων, περιμενουμε εγκεκριμενη θεραπεια απο FDA μεσα σε διαστημα μερικων χρονων το πολυ. Το λεω απλα πληροφοριακα. Ο καθενας μπορει να χρησιμοποιησει αυτη την πληροφορια προς οφελος του στρατηγικα για την αντιμετωπιση της τριχοπτωσης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristoforaz

Well-Known Member
Καλημέρα στην ομάδα!
Πλεον, η Ιατρικη ξεκινα και γινεται εξατομικευμενη γενετικα, με ιδιαιτερες προσεγγισεις σε καθε κλινικη περιπτωση. Υπαρχουν πολλες ερευνητικες ομαδες στον κοσμο που επικεντρωνουν το ενδιαφερον τους σε φαρμακευτικες ουσιες που επαγουν η μπλοκαρουν γενετικα μονοπατια αρνητικης η θετικης ανατροφοδοτησης της τριχοπτωσης, και ενα απο αυτα ειναι και αυτο του γονιδιου CXXC5 . Εν ολιγοις, το μπλοκαρισμα το γονιδιου CXXC5 επάγει την αναγεννηση του τριχοθυλακιου, ακομα και αν αυτο ειναι νεκρο. Το μπλοκαρισμα γινεται απο το PTD-DBM, ενα βιοχημικο συμπλοκο, το οποιο οταν εφαρμοστει σε ποντικια , αυτα εμφανιζουν αναπτυξη τριχοφυιας. Ψαξτε αν θελετε το θεμα περι αυτου, και οτι ερωτησεις εχετε πειτε μου. Εχω ισχυρο υποβαθρο Γενετικης και Ιατρικης.

Επίσης υποψην, η ερευνα πλεον εχει ενα ισχυρο εργαλειο στην διαθεση της, το συστημα CRISPR-Cas9, το οποιο επεμβαινει σε πολυ συγκεκριμενους γονιδιακους τοπους οπου βρισκονται γονιδια και τα αφαιρει η τα ανακατασκευαζει, αρα ειναι θεμα χρονου μεχρι να χρησιμοποιηθει για την ανακατασκευη γονιδιακων τοπων που ευθυνονται με την τριχοπτωση. Εχει ηδη χρησιμοποιηθει για θεραπεια διαφορων μορφων καρκινου, νευροεκφυλιστικων νοσηματων κ.α. Δεν θελω να σας βαζω σε βαθια νερα γενετικης οποτε αφηνω ελευθερο το searching background του καθενος.
Αναλογα με τις αναγκες της αγορας, τα κονδυλια στον ερευνητικο τομεα αλλα και την κινητικοτητα των φαρμακοβιομηχανιων, περιμενουμε εγκεκριμενη θεραπεια απο FDA μεσα σε διαστημα μερικων χρονων το πολυ. Το λεω απλα πληροφοριακα. Ο καθενας μπορει να χρησιμοποιησει αυτη την πληροφορια προς οφελος του στρατηγικα για την αντιμετωπιση της τριχοπτωσης.
Ο μηχανισμος που περιγραφεις σχετιζεται νε το κατωθι διαγραμμα:
_Cut_1596793155560.png
υπαρχει δηλαδη περιπτωση να βρεθει συντομα θεραπεια και να αναγεννηθουν τα νεκρα τριχοθυλακια τριχωτου κεφαλης?
 

Aster

Member
Ο μηχανισμος που περιγραφεις σχετιζεται νε το κατωθι διαγραμμα:
Προβολή συνημμένου 27059υπαρχει δηλαδη περιπτωση να βρεθει συντομα θεραπεια και να αναγεννηθουν τα νεκρα τριχοθυλακια τριχωτου κεφαλης?

ακριβως, ειναι μονοπατι αρνητικης ανατροφοδοτησης του Wnt- β κατενινης, ενα απο τα βασικοτερα ολων των κυτταρων του οργανισμου.
Υπαρχει μεγαλη περιπτωση ναι, και ηδη εχει εφαρμοστει σε τριχωτο κεφαλης. Αν ψαξεις στο google θα βρεις αντιστοιχα αποτελεσματα του πριν και του μετα.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Βοηθαει λενε και το βαλπροικο οξυ...παλια ειχε ανοιχτει στο φορουμ νημα σχετικο με το βαλπροικο οξυ...παντως η θεια μου εβαζε στα ματια της σταγονες βαλπροικου οξεως

So there's a threefold action. The wounds induce the generation of follicles; the valproic acid stimulates the cell pathway linked to the development of follicles; and the PTD-PBD inhibits prevents CXXC5 from interfering with the follicular development process.
 

Aster

Member
Βοηθαει λενε και το βαλπροικο οξυ...παλια ειχε ανοιχτει στο φορουμ νημα σχετικο με το βαλπροικο οξυ...παντως η θεια μου εβαζε στα ματια της σταγονες βαλπροικου οξεως

So there's a threefold action. The wounds induce the generation of follicles; the valproic acid stimulates the cell pathway linked to the development of follicles; and the PTD-PBD inhibits prevents CXXC5 from interfering with the follicular development process.

Σωστα, λειτουργει σε συνδυασμο με το βαλπροικο οξυ! Απλα εδω το κλειδι ειναι ο σωστος συνδυασμος ουσιων για να επιτευχθει ενα τελειο αποτελεσμα. Στον αντρα Χριστοφορε τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα απο τη γυναικα, διοτι εμπλεκεται πολυ η 5α ρεδουκταση της τεστοστερονης στην καταστροφη των τριχοθυλακιων, αρα ειναι γενετικα πολυπαραγοντικο το ζητημα στον αντρα, παρολο που και στις γυναικες μπορει να ειναι θεμα ορμονων, στον αντρα υπαρχει πιο ισχυρη δραση τους αρα πρεπει να υπαρχει μεγαλυτερη παρεμβαση, χειρουργικα η γενετικα μιλωντας.
 

aeratos28

Just aeratos
Δεν πρόκειται να γίνει τπτ..και σε 10 χρόνια ακόμα για φίνα μινοξ και μεταμόσχευση θα μιλάμε δυστυχώς.
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Υγεία να έχουμε να αναλύουμε παρενέργειες της φιναστεριδης και αποτελέσματα μεταμοσχεύσεων και γιατροί και φαρμακευτικές να τσουγκρίζουν στην υγεία του λαλακα
 

Aster

Member
Υγεία να έχουμε να αναλύουμε παρενέργειες της φιναστεριδης και αποτελέσματα μεταμοσχεύσεων και γιατροί και φαρμακευτικές να τσουγκρίζουν στην υγεία του λαλακα

Υπομονή. Στο υπόσχομαι θα γίνει κάτι σύντομα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Υπομονή. Στο υπόσχομαι θα γίνει κάτι σύντομα.

Μην παιζεις με τον πονο μας αδερφέ!!! Δηλαδή έχεις ιδια γνώση και το λες γιατί από τέτοιες έρευνες έχουμε πολλες και δεν ξέρω αν τα εγγόνια μας θα παιρνουν φιναστεριδη....
 

tol

Well-Known Member
Υπομονή. Στο υπόσχομαι θα γίνει κάτι σύντομα.
Φιλε μου, αφου εχεις τοσο εξειδικευμενη, εμπεριστατωμενη και βεβαιη γνωση, γιατι προεβης πριν ενα μηνα σε μεταμοσχευση;

Αφου εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΒΕΒΑΙΟΣ και συμβουλευεις τους υπολοιπους για την οσονουπω αφιξη της πρωτοποριακης θεραπειας, γιατι εισηλθες στο ιατρειο και υποβληθηκες σε επεμβαση στον κ. Βεκρη που ισως σου αφησει κανενα παραθυρο αλουμινιου για σουβενιρ σε ολη σου τη ζωη;

Υπαρχει καποια λογικη εξηγηση;
 

btg

New Member
δεν ειναι κατι καινουριο το ptd-dbm, ειχαν κανει την ερευνα κανα 2 χρονια , καπου κολλησε νομιζω επειδή εχει μεγάλο μαριακο βαρος ?
ο Choi που το εφτιαξε υποτίθεται είχε δηλώσει ασχολιόταν να φτιάξει ενα αντίστοιχο προϊόν με καλύτερη απορρόφηση,βεβαια δε ξερω κορεατικα για να επιβεβαιωσω
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Όσον αφορά εμένα την έκανα την θητεία μου και απολύθηκα.το είδα το έργο.
Εύχομαι να βρεθεί κάτι για την επόμενη γενιά να μην τραβήξει τα ίδια.
Η αλλοίωση που υπέστη η υγεία μου ο οργανισμός και η προσωπικότητα μου από όλο αυτό τεράστια.
Αν ήξερα που εμπλεκα πριν 25 χρόνια απλά θα εμένα μακριά από ΟΛΑ αυτά.
 

Aster

Member
Φιλε μου, αφου εχεις τοσο εξειδικευμενη, εμπεριστατωμενη και βεβαιη γνωση, γιατι προεβης πριν ενα μηνα σε μεταμοσχευση;

Αφου εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΒΕΒΑΙΟΣ και συμβουλευεις τους υπολοιπους για την οσονουπω αφιξη της πρωτοποριακης θεραπειας, γιατι εισηλθες στο ιατρειο και υποβληθηκες σε επεμβαση στον κ. Βεκρη που ισως σου αφησει κανενα παραθυρο αλουμινιου για σουβενιρ σε ολη σου τη ζωη;

Υπαρχει καποια λογικη εξηγηση;

Διοτι η λυση που ηθελα ηταν αμεση. Εδω και τωρα. Και εξαλλου, το ειπα το θιγω στρατηγικα το θεμα. Ειναι δικαιωμα του καθενος πως θα αξιοποιησει αυτη την γνωση. Επίσης καλό θα ήταν να αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς που αναφέρουν παράθυρα αλουμινιου κλπ για την περιγραφή μετεγχειρητικων καταστασεων. Ο καθένας έχει ελεύθερη και ξεχωρη -σύμφωνα με τις εμπειρίες του- γνώμη και μπορεί να την προβάλλει. :) Για οποιαδηποτε αλλη διευκρινηση ειμαι στην διαθεση σου :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aster

Member
Όσον αφορά εμένα την έκανα την θητεία μου και απολύθηκα.το είδα το έργο.
Εύχομαι να βρεθεί κάτι για την επόμενη γενιά να μην τραβήξει τα ίδια.
Η αλλοίωση που υπέστη η υγεία μου ο οργανισμός και η προσωπικότητα μου από όλο αυτό τεράστια.
Αν ήξερα που εμπλεκα πριν 25 χρόνια απλά θα εμένα μακριά από ΟΛΑ αυτά.

Στειλε μου αν θες προσωπικο μηνυμα να το συζητησουμε.
 

makakas

Member
Ρε παιδιά εγώ βρήκα στο ίντερνετ φάρμακο 59 ευρώ με την ουσία PTD-DBM!!
Υπάρχει κανένα πειραματόζωο να το δοκιμάσει??ας βρεθεί κάποιος και μην αγχώνεται για τα λεφτά θα το πληρώσω εγώ.
 

Georgie

Well-Known Member
Ρε παιδιά εγώ βρήκα στο ίντερνετ φάρμακο 59 ευρώ με την ουσία PTD-DBM!!
Υπάρχει κανένα πειραματόζωο να το δοκιμάσει??ας βρεθεί κάποιος και μην αγχώνεται για τα λεφτά θα το πληρώσω εγώ.
Ολόκληρη Αθηνα θα βρεις κανά ποντικό να του το κουμπώσεις .
Ενημέρωσε μας αν έβγαλε μαλλι !
 

makakas

Member
Ολόκληρη Αθηνα θα βρεις κανά ποντικό να του το κουμπώσεις .
Ενημέρωσε μας αν έβγαλε μαλλι !
Λέω να κάνω μια προσπάθεια με Μουτσινά και Ζουγανέλη που είναι δύσκολες περιπτώσεις,εκεί θα φανεί αν κάνει δουλειά πραγματικά!!!
 
Μπλουζα