Proscar

ΛΕΣ

Active Member
Μπορει καποιο μελος να μου συστησει ενα φαρμακειο που κανει το προσκαρ σε ταμπλετες του 1mg γιατι οσο ψαχνω στην περιοχη μου δεν εχω βρει ακομα και το να παιρνω propecia ειναι πολυ πιο ακριβο. Δεν θελω να κατηγορηθω για διαφημιση αρα αν γινεται μπορει να μου το στειλει σε προσωπικο μηνυμα. Σας ευχαριστω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fil92

Member
Καλησπέρα,

προσωπικά επέλεξα προς το παρόν να χρησιμοποιήσω propecia αλλά έψαξα και για το proscar. Μέσα από το φόρουμ κάποιος είχε αναφερθεί για ένα φαρμακείο δίπλα στο Συγγρός (για Αθήνα πάντα). Οπότε πήρα στην τύχη τηλέφωνο και στο πρώτο μου είπαν ότι φτιάχνουν μόνοι τους κάψουλες, νομίζω 25 με 30ευρώ για 70 κάψουλες. Ρώτησα και την δερματολόγο μου και μου επιβεβαίωσε και με προέτρεψε να πάρω από αυτό το φαρμακείο και μου είπε ότι τις φτιάχνουν από την αρχή με πρώτη ύλη φιναστερίδη.
Δεν σου δίνω ακριβώς το λινκ του φαρμακείου αλλά είναι ανάμεσα στο Συγγρός και το Χίλτον...;)

Ελπίζω να βοήθησα αλλά ας πουν και άλλοι την άποψη τους ή άλλα φαρμακεία μιας και προσωπικά απλά γνωρίζω την ύπαρξη αυτού του φαρμακείου και δεν έχω κάνει χρήση των προϊόντων τους.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Μπορει καποιο μελος να μου συστησει ενα φαρμακειο που κανει το προσκαρ σε ταμπλετες του 1mg γιατι οσο ψαχνω στην περιοχη μου δεν εχω βρει ακομα και το να παιρνω propecia ειναι πολυ πιο ακριβο. Δεν θελω να κατηγορηθω για διαφημιση αρα αν γινεται μπορει να μου το στειλει σε προσωπικο μηνυμα. Σας ευχαριστω.

Παρολο που ΔΕΝ έχω αποδειξεις, από προσωπική χρήση θεωρω πως οταν αγορασα Finasteride καψουλες από raw material, ειδα μιεωμενη αποτελεσματισκοτητα και επεστρεψα σε crashed Proscar.
Propecia δεν εχω δοκιμασει.
PM me for details
 

Fil92

Member
Παρολο που ΔΕΝ έχω αποδειξεις, από προσωπική χρήση θεωρω πως οταν αγορασα Finasteride καψουλες από raw material, ειδα μιεωμενη αποτελεσματισκοτητα και επεστρεψα σε crashed Proscar.
Propecia δεν εχω δοκιμασει.
PM me for details

Η αλήθεια είναι πως τελευταία έχουν υπάρξει διάφορες μαρτυρίες μέσα στο φόρουμ για την διαφορά στο αποτέλεσμα μεταξύ 1/5 proscar και propecia. Δεν υπάρχουν μαρτυρίες σύγκρισης μεταξύ των δύο παραπάνω σε σχέση με κάψουλες με φιναστερίδη ως πρώτη ύλη.

Κάποιοι υποστηρίζουν πως με χρήση propecia είδαν πιο σταθερά αποτελέσματα και περιορισμό παρενεργειών.

Σίγουρα δεν θα μπορούσε να γίνει μια τεκμηριωμένη μελέτη επ'αυτού αλλά θα είχε πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε και άλλες μαρτυρίες μελών που ενδεχομένως να έχουν κάνει χρήση και των τριών επιλογών.

Επίσης κ. Αναστάσακη θα ειχε ενδιαφερον η γνώμη σας για την βαθμιαία έκθεση ενός οργανισμού στο φάρμακο. Δηλαδή σταδιακή αύξηση της δόσης θα μπορούσε να περιορίσει την εμφάνιση παρενεργειών σε κάποιον οργανισμό που ενδεχομένως να παρουσίαζε παρενέργειες με απευθείας χορήγηση 1mg;

Σας ευχαριστώ.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού

Ο φαρμακοποιος το σπαει στο ...γουδι και μαζι με καποιο εκδοχο το βαζει σε καψουλες.
καθε κουτι proscar περιεχει 70mg Finasteride, αρα 70 καψουλες.
Παρασκευαζονται ακόμα και καψουλες με μικροτερες δοσεισ, 0,5mg , 0,3mg ή και 0,2mg / καψουλα.
Μια μελέτη έχει δειξει πως επειτα από καποιους μηνες χρηση που εχουν κορεστει οι υποδοχεις 5α-reductace, και μικροτερες δοσεις έχουν εφαμιλλο αποτελεσμα με λιγοτερες παρενεργειες.
Το έχω δοκιμασει προσωπικα και πλεον εδω και 3 χρονια χρησιμοποιώ είτε 0,3 ή 0,5mg

Kawashima M, Hayashi N, Igarashi A, et al. Finasteride in the treatment of Japanese men with male pattern hair loss. Eur J Dermatol. 2004 Jul-Aug;14(4):247-54
Suzuki R, Satoh H, Ohtani H, Hori S, Sawada Y. Saturable binding of finasteride to steroid 5alpha-reductase as determinant of nonlinear pharmacokinetics. Drug Metab Pharmacokinet. 2010;25(2):208-13
 

manly_Man

Well-Known Member
Ο φαρμακοποιος το σπαει στο ...γουδι και μαζι με καποιο εκδοχο το βαζει σε καψουλες.
καθε κουτι proscar περιεχει 70mg Finasteride, αρα 70 καψουλες.
Παρασκευαζονται ακόμα και καψουλες με μικροτερες δοσεισ, 0,5mg , 0,3mg ή και 0,2mg / καψουλα.
Μια μελέτη έχει δειξει πως επειτα από καποιους μηνες χρηση που εχουν κορεστει οι υποδοχεις 5α-reductace, και μικροτερες δοσεις έχουν εφαμιλλο αποτελεσμα με λιγοτερες παρενεργειες.
Το έχω δοκιμασει προσωπικα και πλεον εδω και 3 χρονια χρησιμοποιώ είτε 0,3 ή 0,5mg

Kawashima M, Hayashi N, Igarashi A, et al. Finasteride in the treatment of Japanese men with male pattern hair loss. Eur J Dermatol. 2004 Jul-Aug;14(4):247-54
Suzuki R, Satoh H, Ohtani H, Hori S, Sawada Y. Saturable binding of finasteride to steroid 5alpha-reductase as determinant of nonlinear pharmacokinetics. Drug Metab Pharmacokinet. 2010;25(2):208-13
ποιο φαρμακειο ειναι το συγκεκριμενο;; ολα θα ειναι υπολογισμενα με μεγάλη ακριβεια φανταζομαι και για τις μικρες δοσεις 0.2 mg κ 0.3 mg ;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
@Κωνσταντίνος Αναστασάκης γιατρέ θα θελα και την γνώμη σας και για την μινοξιδιλη πιστεύετε όλες οι μάρκες είναι οκ? Και οι φτιαχτες από φαρμακεία? Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για το fungoral?

Φτιαχτο MInoxidil χρησιμοποιώ και εγω ο ιδιος σε μορφη αφρού.
ΣΑΜΠΟΥΑΝ Κετοκοναζολησ δινω σε ολους του ασθενεις μου.
Χρήση καθε 3η μερα, το δευτερο χερι στο λουσιμο, τριψιμο καλό/δυατο ενα λεπτό και 5 λεπτα να μεινει ο αφρος στο τριχωτό.
Το εφαρμοζω και εγω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

grg19ggls

Member
Εγώ κάνω 4 χρόνια (από 22 χρονών) χρήσης μινοξιδίλης.
Αρχικά είχα πάρα πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά στο μέλλον έχασε σε απόδοση - εξακολουθώ να τη χρησιμοποιώ.
Ξεκίνησα εδώ κ ένα εξάμηνο φιναστερίδη αλλά δυστυχώς μέσα σε αυτό το εξάμηνο έχω πάρα πολύ μεγάλης τριχόπτωση / υποχώρηση.
Υπάρχει περίπτωση η κετοκοναζόλη να βοηθήσει?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

simpa

Active Member
@Κωνσταντίνος Αναστασάκης καλησπέρα γιατρέ, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για μη καθημερινη χρήση φίνας.
Λένε ότι μία δόση φίνας κρατάει μέχρι και μήνα, οπότε γιατί να μην κάνει χρήση κανείς 3mg/week (3x1) αντί του 0.4mg/daily ?
Σας ευχαριστώ.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
@Κωνσταντίνος Αναστασάκης καλησπέρα γιατρέ, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για μη καθημερινη χρήση φίνας.
Λένε ότι μία δόση φίνας κρατάει μέχρι και μήνα, οπότε γιατί να μην κάνει χρήση κανείς 3mg/week (3x1) αντί του 0.4mg/daily ?
Σας ευχαριστώ.

Δεν ισχυει κάτι από αυτα επιστημονικά.
O χρόνος ημίσειας ζωής του Finasteride στον ορό, ανεξαρτήτως δοσολογίας, είναι 4,7-7,1h (1) στους άνδρες 18-60 ετών και ≥8h σε άνδρες >60ετών.(2)
Η διάρκεια δράσης που προκύπτει από τις φαρμακοκινητικές ιδιότητές του είναι 25h (3) ενώ ο χρόνος έκπλυσης (washout period) είναι 7 ημέρες. (4) Η φαρμακοκινητική του Finasteride δεν είναι γραμμική και η καθημερινή λήψη του δημιουργεί σταθερά επίπεδα στον ορό.

οπότε, χρησιμοποιήστε το καθημερινα.
ΙΣΩΣ να εχετε αποτελεσμα εξισου ιακνοποιητικο με καθημερινη μικροτερη δοση, μέχρι και 0.2mg/day.
Μονο μια μελετη το έχει αναφερει όμως! (5)


1. Gormley GJ. Finasteride: a clinical review. Biomed Pharmacother. 1995;49(7-8):319-24
2. Sudduth SL, Koronkowski MJ. Finasteride: the first 5 alpha-reductase inhibitor. Pharmacotherapy. 1993 Jul-Aug;13(4):309-25
3. Rittmaster RS. Finasteride. N Engl J Med. 1994 Jan 13;330(2):120-5
4. de Menezes FG, et al. Bioequivalence study of finasteride. Determination in human plasma by high-pressure liquid chromatography coupled to tandem mass spectrometry. Arzneimittelforschung. 2001 Feb;51(2):145
5. Suzuki R, Satoh H, Ohtani H, Hori S, Sawada Y. Saturable binding of finasteride to steroid 5alpha-reductase as determinant of nonlinear pharmacokinetics. Drug Metab Pharmacokinet. 2010;25(2):208-13
 

kaiba

Active Member
Φτιαχτο MInoxidil χρησιμοποιώ και εγω ο ιδιος σε μορφη αφρού.
ΣΑΜΠΟΥΑΝ Κετοκοναζολησ δινω σε ολους του ασθενεις μου.
Χρήση καθε 3η μερα, το δευτερο χερι στο λουσιμο, τριψιμο καλό/δυατο ενα λεπτό και 5 λεπτα να μεινει ο αφρος στο τριχωτό.
Το εφαρμοζω και εγω.
Σας ευχαριστώ πολύ γιατρε τις υπόλοιπες μερες που δν χρησιμοποιούμε σαμπουάν κετοκοναζολης τι προτείνετε? Για τα σαμπουαν καφεΐνης τι γνώμη έχετε?
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Σας ευχαριστώ πολύ γιατρε τις υπόλοιπες μερες που δν χρησιμοποιούμε σαμπουάν κετοκοναζολης τι προτείνετε? Για τα σαμπουαν καφεΐνης τι γνώμη έχετε?


Η καφεινη έχει αποδειχθει πως απορροφαται από τα ανθρωπινα τριχθυλάκια και να συσσωρευεται σε συνθηκες ex vivo (πτωματικο παρασκευασμα)
  • - Otberg N, Patzelt A, Rasulev U, Hagemeister T, Linscheid M, Sinkgraven R, Sterry W, Lademann J. The role of hair follicles in the percutaneous absorption of caffeine. Br J Clin Pharmacol. 2008 Apr;65(4):488-92
  • -Otberg N, Teichmann A, Rasuljev U, Sinkgraven R, Sterry W, Lademann J. Follicular penetration of topically applied caffeine via a shampoo formulation. Skin Pharmacol Physiol. 2007;20(4):195-8
  • -Lademann J, Richter H, Schanzer S, Klenk A, Sterry W, Patzelt A. Analysis of the penetration of a caffeine containing shampoo into the hair follicles by in vivo laser scanning microscopy . Laser Physics. 2010; 20 (2):551-56 .
  • -Trauer S, Lademann J, Knorr F, Richter H, Liebsch M, Rozycki C, Balizs G, Büttemeyer R, Linscheid M, Patzelt A. Development of an in vitro modified skin absorption test for the investigation of the follicular penetration pathway of caffeine. Skin Pharmacol Physiol. 2010;23(6):320-7

Εντουτοις, οι υποτιθέμενες διεγερτικές δρασεις δεν εχουν επιβεβαιωθει in vivo (σε εν ζωη τριχωτο!)

Υπάρχουν διάφορες μελετες που αναφερουν αποτελεσματικότητα της καφεινης στην ΑΓΑ αλλα ολες πασχουν από πολυ σοβαρούς μεθολογικούς περιορισμούς και κατα κανονα βασιζονται σε εκτιμήσεις των ασθενών για τον εαυτο τους, δεν υπάρχουν φωτογραφιες πριν-μετα και γενικά ειναι χαμηλής ποιότητς μελέτες.

  • Bussoletti C, Mastropietro F, Tolaini MV, Celleno L. Use of a Caffeine Shampoo for the Treatment of Male Androgenetic Alopecia J Appl Cosmetol. 2010(October/December);(28):753-762
  • Bussoletti C, Mastropietro F, Tolaini MV, Celleno L. Use of a Cosmetic Caffeine Lotion in the Treatment of Male Androgenetic Alopecia J Appl Cosmetol. 2011(October/December);(29):167-180
  • Sisto T , Bussoletti C , Celleno L . Efficacy of a cosmetic caffeine shampoo in androgenetic alopecia management . II Note. J Appl Cosmetol 2013 ; 31 (January/June): 57-66 .
  • Golpour M, Rabbani H, Farzin D, Azizi F. Comparing the effectiveness of local solution of minoxidil and caffeine 2.5 % with local solution of minoxidil 2.5 % in treatment of androgenetic alopecia. J Mazandaran Univ Med Sci 2013; 23(106):30-6
  • Pazoki-Toroudi H , Mobasher Moghadam R , Ajami M et al.The efficacy and safety of minoxidil 5 % combination with azelaic acid 1.5 % and caffeine 1 % solution on male pattern hair loss. Abstracts of the 2013 International Investigative Dermatology Meeting. May 8-11, 2013. Edinburgh, Scotland, United Kingdom. J Invest Dermatol. 2013 May;133 Suppl 1:S1-311
  • Dressler C, Blumeyer A, Rosumeck S, Arayesh A, Nast A. Efficacy of topical caffeine in male androgenetic alopecia. J Dtsch Dermatol Ges. 2017 Jul;15(7):734-741
  • Davicino R, Alonso R, Anesini C: Activity of a combination of decaffeinated coffee and Larrea divaricate Cav. aqueous extract on hair growth. Patent Bull 2010; 44:p090101704.
  • Alonso MR, Anesini C. Clinical Evidence of Increase in Hair Growth and Decrease in Hair Loss without Adverse Reactions Promoted by the Commercial Lotion ECOHAIR®. Skin Pharmacol Physiol. 2017;30(1):46-54
  • Dhurat R, Chitallia J, et al. An Open-Label Randomized Multicenter Study Assessing the Noninferiority of a Caffeine-Based Topical Liquid 0.2% versus Minoxidil 5% Solution in Male Androgenetic Alopecia. Skin Pharmacol Physiol. 2017;30(6):298-305
  • Bussoletti C, Tolaini MV, Celleno L. Efficacy of a cosmetic phyto-caffeine shampoo in female androgenetic alopecia. G Ital Dermatol Venereol. 2018 Mar 6.

Π.χ. στην μελετη των Alonso et al. (2017) τα αναφερομενα εντυπωσιακα αποτελεσματα ΔΕΝ υποστηριζονται από φωτογραφιες πριν-μετα, ή απο αντικειμενικες μετρησεις, η διάρκεια της μελετεης ηταν πολυ μικρη και εποχικες διαφορες ευκολα δρουν υπερ της και ουσιαστικά βασιστηκε στον αριθμο τριχων που μετρουσαν οι ασθενείς στο χτενισμα! (Για αυτο εξηγω συχνα πως ειναι απραιτητο καποιος να διαβαζει το ΠΛΗΡΕΣ κείμενο της κάθε μελέτης!)
Η μελετη των Dhurat ήταν μεγαλύτερης διάρκειας αλλα βασιστηκε σε τριχοριζογραμμα (εντελως ανακριβης τεχνική για μέτρηση αποτελεσματικότητας αγωγης!) και πάλι με απουσια φωτογραφιών

Στην μετα-αναλυση των Kanti et al. θεωρηθηκε πως τα επιστημονικά δεδομενα δεν αρκούν για να συμπεριλάβουν εκτιηση για την καφεινη, δλδ λιγα και κακής ποιότητας δεδομένα.

Kanti V, Messenger A, Dobos G, et al. Evidence-based (S3) guideline for the treatment of androgenetic alopecia in women and in men – short version. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2018 Jan;32(1):11-22

Γενικά, δεν έχει καποιος κάτι να χασει.
Ειδικά αν δεν κοστιζει ακριβά και χρησιμοποιέιται επικουρικά στην εγκεκριμένη αγωγή, ή λιγο καλό ή τιποτα δεν θα κάνει.
 

simpa

Active Member
Δεν ισχυει κάτι από αυτα επιστημονικά.
O χρόνος ημίσειας ζωής του Finasteride στον ορό, ανεξαρτήτως δοσολογίας, είναι 4,7-7,1h (1) στους άνδρες 18-60 ετών και ≥8h σε άνδρες >60ετών.(2)
Η διάρκεια δράσης που προκύπτει από τις φαρμακοκινητικές ιδιότητές του είναι 25h (3) ενώ ο χρόνος έκπλυσης (washout period) είναι 7 ημέρες. (4) Η φαρμακοκινητική του Finasteride δεν είναι γραμμική και η καθημερινή λήψη του δημιουργεί σταθερά επίπεδα στον ορό.

οπότε, χρησιμοποιήστε το καθημερινα.
ΙΣΩΣ να εχετε αποτελεσμα εξισου ιακνοποιητικο με καθημερινη μικροτερη δοση, μέχρι και 0.2mg/day.
Μονο μια μελετη το έχει αναφερει όμως! (5)
Μάλιστα.
Ευχαριστώ πολύ για την περιεκτικη απάντηση και ειδικά για τις πηγές.

Η ανησυχία μου προερχόταν από κάποια λόγια του dr russell knudsen(που κάνει και το hair loss show στο yt) ο οποίος προτείνει στους φαλακρούς του εβδομαδιαία αγωγή.
Βέβαια ξεκαθαρίζει ότι είναι δικιά του γνώμη, που ενδεχομένως είναι και εσφαλμένη..
 

kakoslykos

Member
Παρολο που ΔΕΝ έχω αποδειξεις, από προσωπική χρήση θεωρω πως οταν αγορασα Finasteride καψουλες από raw material, ειδα μιεωμενη αποτελεσματισκοτητα και επεστρεψα σε crashed Proscar.
Propecia δεν εχω δοκιμασει.
PM me for details
γιατρε αρχικα μπραβο που εισαι εδω και μας απαντας αυτο σε τιμα. ερωτηση ειμαι 43 με norwood 2 αν ομως δεν ξεκινουσα απο τα 19 θεραπεια με minoxidil και φιναστεριδη φτιαχτη τοτε το 1996 σε γνωστο φαρμακειο κοντα στο συγγρος τωρα θα ειχα μεγαλη φαλακρα λογω κληρονομικοτητας. κατα διαστηματα εκανα παυσεις στην φινα και συνεχιζα. εδω και 5 χρονια περιπου χρησιμοποιω revivogen καθημερινα μια φορα και minoxidil kirkland που την παιρνω επειδη την βρισκω φθηνα δεν ξερω ομως αν ειναι τοσο αποτελεσματικη οσο η regaine.επισης μια φορα την εβδομαδα κανω derma roller προκαλω ερεθισμο σε σημειο λιγο να βγει αιμα κυριως μπροστα κροταφους και μετα ενα 24 ωρο βαζω minoxidil .μετα απο 4μηνες derma roller βλεπω μικρο χνουδι να μαυριζει αλλα μεχρι εκει λογικα στις κανονικες τριχες θα τις δυναμωνει το derma roller. εδωκαι ενα χονο βλεπω αραιωση μπροστα και σκεφτομαι να ξεκινησω παλι φινα. ειναι το ιδιο δυνατο το revivogen με τη φινα?ξερω οτι εσεις εισαγετε το revivogen απλα θελω μια απαντηση απο εσας που ειστε γιατρος και αν κανω μεταμοσχευση συνεχιζω κανονικα την minoxidil?
 

Συνημμένα

  • 95248895_226271385297204_1644009074548801536_n.jpg
    95248895_226271385297204_1644009074548801536_n.jpg
    117.7 KB · Προβολές: 51
  • 95216005_839168323159455_8448876145033609216_n.jpg
    95216005_839168323159455_8448876145033609216_n.jpg
    120.3 KB · Προβολές: 53
  • 94994564_561878607796600_5088396129511407616_n.jpg
    94994564_561878607796600_5088396129511407616_n.jpg
    122 KB · Προβολές: 49

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
γιατρε αρχικα μπραβο που εισαι εδω και μας απαντας αυτο σε τιμα. ερωτηση ειμαι 43 με norwood 2 αν ομως δεν ξεκινουσα απο τα 19 θεραπεια με minoxidil και φιναστεριδη φτιαχτη τοτε το 1996 σε γνωστο φαρμακειο κοντα στο συγγρος τωρα θα ειχα μεγαλη φαλακρα λογω κληρονομικοτητας. κατα διαστηματα εκανα παυσεις στην φινα και συνεχιζα. εδω και 5 χρονια περιπου χρησιμοποιω revivogen καθημερινα μια φορα και minoxidil kirkland που την παιρνω επειδη την βρισκω φθηνα δεν ξερω ομως αν ειναι τοσο αποτελεσματικη οσο η regaine.επισης μια φορα την εβδομαδα κανω derma roller προκαλω ερεθισμο σε σημειο λιγο να βγει αιμα κυριως μπροστα κροταφους και μετα ενα 24 ωρο βαζω minoxidil .μετα απο 4μηνες derma roller βλεπω μικρο χνουδι να μαυριζει αλλα μεχρι εκει λογικα στις κανονικες τριχες θα τις δυναμωνει το derma roller. εδωκαι ενα χονο βλεπω αραιωση μπροστα και σκεφτομαι να ξεκινησω παλι φινα. ειναι το ιδιο δυνατο το revivogen με τη φινα?ξερω οτι εσεις εισαγετε το revivogen απλα θελω μια απαντηση απο εσας που ειστε γιατρος και αν κανω μεταμοσχευση συνεχιζω κανονικα την minoxidil?
Δεν έχει γινει κάποια μελέτη συγκρισης φιναστεριδης με revivogen.
και εννοείται πως οταν έχω τόσες μελέτες που αποδιεκνύουν την αποτελεσματικοτητα της φιναστεριδης και μονο 1 κάποιοιυ προϊόντος, ως ιατρός θα προτεινω τη φιναστεριδη!
το dermaroller το έφερα πρωτος στην Ελλάδα το 2005 αλλα η χρηση του στην ΑΓΑ δεν με βρισκει συμφωνο.
θεωρω οτι μπορει και να επιδεινώσει την τριχόπτωση.
Στην ηλικία που εισαι και με την ελάχιστη και μονο πρόσθια απώλεια που έχεις εισαι ιδανικός για ΜΕΤ!!!!
Απορω που δεν το έχεις
Δες αυτο το παιδί πως του άλλαξε η εμφανιση.

Σε αυτη την περιοχη πλέον μονο η ΜΕΤ θα σε βοηθησει.
 

Bill1991

Active Member
Δεν έχει γινει κάποια μελέτη συγκρισης φιναστεριδης με revivogen.
και εννοείται πως οταν έχω τόσες μελέτες που αποδιεκνύουν την αποτελεσματικοτητα της φιναστεριδης και μονο 1 κάποιοιυ προϊόντος, ως ιατρός θα προτεινω τη φιναστεριδη!
το dermaroller το έφερα πρωτος στην Ελλάδα το 2005 αλλα η χρηση του στην ΑΓΑ δεν με βρισκει συμφωνο.
θεωρω οτι μπορει και να επιδεινώσει την τριχόπτωση.
Στην ηλικία που εισαι και με την ελάχιστη και μονο πρόσθια απώλεια που έχεις εισαι ιδανικός για ΜΕΤ!!!!
Απορω που δεν το έχεις
Δες αυτο το παιδί πως του άλλαξε η εμφανιση.

Σε αυτη την περιοχη πλέον μονο η ΜΕΤ θα σε βοηθησει.
Γιατρέ στη περίπτωση του εικοσάχρονου γιατί fue και όχι fut;Σαν πρώτη ΜΕΤ θα προτιμούσατε ένας κοντά στα 30 να κάνει fue ή fut(περίπτωση εικοσάχρονου που είναι θεωρητικά κατάλληλος και για τις δύο μεθόδους) ευχαριστώ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα