proscar κοψιμο

petrospap

Active Member
καλησπερα παιδες...
σημερα πηρα απτο φαρμακειο το πρωτο μου proscar και θελω να ξερω αν εχει παρει κανεις απτο ebay εναν καλο pill cutter που να τον εχει χρησιμοποιησει και ξερει οτι δουλευει και δν θριματιζει το χαπακι γιατι ειναι πολυ μικρο..αν εχει κανεις κανα link ας το γραψει εδω..αυτοι που βρηκα μου φαινονται λιγο μεγαλοι για το proscar και ειδικα αν θες να το κανεις /5 οποτε δν το κοβεις απλα στη μεση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

petrospap

Active Member
νταξει βρηκα τροπο χωρις να μπω σε εξοδα...εβγαλα τη λεπιδα απο ενα ξυραφακι και ειναι κομπλε για τη δουλεια αυτη..ας ελπισουμε να πανε ολα καλα χωρις παρενεργειες..πρωτη μερα σημερα 1/10
 

petrospap

Active Member
Κοιτα να σου πω την αλήθεια τωρα που είδα πόσο γαματα κόβει το ξυραφακι λέω να μην δώσω λεφτα ούτε για cutter..είναι πολύ λεπτό και κάνει μια χαρα τη δουλειά του
 
φίλε Πέτρο,

Μπορείς να πάρεις λεπίδα που λες απλά ανά λίγο διάστημα που θα φθείρεται (στο 10ήμερο ας πούμε) να την αλλάζεις. Στραβώνει η αιχμή και χαλάει στο κόψιμο.
Επίσης σημαντικό εάν αντέχεις οικονομικά προτίμησε propecia αντί proscar, οπότε πάει περίπατο το κόψιμο. Ομολογουμένως δεν χρησιμοποιούσα propecia λόγω κόστους. Βέβαια μπορεί κάποιος καλοπροαίρετος να το θεωρήσει διαφήμιση αλλά οφείλω να το πω:
Από εμπειρία μεγάλων ονομάτων γιατρών μμ σε Αμερική και Καναδά με τους οποίους έχω έρθει προσωπικά σε επαφή όλοι έχουν δει διαφορά μεταξύ proscar και propecia, με το 2ο να έχουν διαπιστωθεί με τη πάροδο του χρόνου καλύτερα αποτελέσματα. Το γιατί δεν το γνωρίζω. Κάποια στιγμή ίσως ανοίξω ένα ανάλογο θέμα...
Πάντως εγώ το ξαναλέω όσα χρόνια έκανα χρήση έπαιρνα proscar..
 

Allokotos

New Member
Malloumpa επειδή από ότι καταλαβαίνω τα δικά σου χάπια τα κόβει ο φαρμακοποιός και επειδή τώρα έχω πάει το proscar 1/7 και το να το κόψεις σωστά είναι κάπως(όχι ότι δεν το καταφέρνω αλλά θέλει ώρα), για τι κόστος extra μιλάμε στα 15 χάπια που έχει η μία συσκευασία;
Στο περίπου πάντα.
 

Allokotos

New Member
Ανεβαίνει αρκετά το κόστος σίγουρα, αλλά το ότι γλυτώνεις την όλη ταλαιπωρία και συν του ότι θα παίρνεις ποιο σταθερές δόσεις πιστεύω ότι αξίζει.
Θα κάνω ένα τηλέφωνο από Δευτέρα να μάθω το ακριβές κόστος γιατί σίγουρα όσο ποιο λίγα mg/χάπι θα ανεβαίνει και η τιμή.
Ευχαριστώ τις πληροφορίες.
 

Allokotos

New Member
Ναι σίγουρα, θα ενημερώσω από Δευτέρα για το πόσο είναι το κόστος.
Ελπίζω να κυμανθεί σε λογικά πλαίσια η τιμή και όχι να είναι τσιμπημένη λόγο "ιστορίας" του φαρμακείου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

petrospap

Active Member
βρηκα στο baldthrutht*lk αυτο που μου φαινεται λογικο :
There are two competing factors at work. One of these factors is your liver, which works constantly to remove finasteride from your system. However, another factor is the length of time a particular finasteride molecule stays bound to the DHT producing alpha reductase enzyme.

Basically, your dosage of finasteride through out the day will decline anyhow, because your liver will be constantly removing it from your system. This is ok because when finasteride binds with the DHT enzyme, it can stay bound to the enzyme for quite a while, even longer than 72 hours. If it does stay bound to the dht enzyme for say 72 hours, it prevents testosterone from being bound to the enzyme and converting into DHT, for 72 hours.

So, you could stop taking finasteride for three days, yet your dht levels will still be supressed. Since there are factors at work that will lower the concentration of finasteride in your system, yet still result in reasonably stable suppresion of the DHT enzyme, you don't have to worry about whether or not your pill splitting is even. So long as what you take adds up to a single 5mg pill every five days, you will get exactly the same results as a person who takes a 1 mg pill daily. Even if you skip a day.
 

petrospap

Active Member
οχι δεν ειναι ετσι..λεει οτι μπορει να κρατιεται δεμενο στο ενζυμο μεχρι και 72 ωρες..και μιλαμε για μικρο αποκλισεις...π.χ 0.2 πανω 0.2 κατω..και επισης επειδη λεει το συκωτι αποβαλει φινα συνεχομενα και σε παρενεργειες δεν θα εχεις θεμα για τοσο μικρες ποσα...εννοειται πως δεν ειναι λογικο να περνεις 5μγ ανα 5 μερες η 3μγ ανα 3 μερες (και ασ μενει στον οργανισμο για 3 μερες)..το ποστ λεει οτι για μικρες αποκλισεις δεν παιζει ρολο
 

petrospap

Active Member
μα αυτο λεει...οτι η ημιζωη που λες εσυ ειναι αυτο που αποβαλλει το νεφρο...αυτο που ειναι δεμενο πανω στο 5αρ ενζυμο μενει πανω για 72 ωρες και το αποτρεπει απτο να μετρατραπει σε dht
 

malloumpas

New Member
Μα σου εξηγώ ότι με ημιζωή 6-8 ώρες μετά από 48 ώρες έχεις 0.05 mg φινα περίπου στο αίμα σου, ακόμη και αν πάρεις ολόλοκληρο χαπάκι προσκαρ (5mg). Τέλοσπαντων, άστο, κάνε ότι θες
 

petrospap

Active Member
να σου πω πως το καταλαβα εγω..αυτος εννοει οτι αυτο που κολλαει πανω στο ενζυμο μενει πανω για 72 ωρες...το υπολοιπο αποβαλλεται...αν λοιπον λες οτι εχεις μετα απο 48 ωρες 0.05 φινα στο αιμα σου ειναι επειδη το υπολοιπο εχει αποβληθει..δεν ξερω αν το καταλαβα σωστα και αν ειμαι λαθος το δεχομαι...επειδη παντως ξεφυγαμε απτο θεμα περιμενω να ακουσω τιμες απτο παιδι που εγραψε απο πανω...αν συμφερουν εννοειται πως θα πηγαινω στο φαρμακειο να μου τα φτιαχνουνε
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Σαν εμπειρικος χρηστης 9 ετη μπορω να πω πως επειδη παντα επαιρνα προσκαρ ολα αυτα τα χρονια σε στανταρ ωρες και σε δοσεις απο 1/3 ως 1/5 παντα ειχα στανταρ αποτελεσματικοτητα που απλα μειωθηκε με τα χρονια απο τα 33 και μετα λογω γνωστων θεματων σε χρονιους χρηστες. Το φαρμακο ειναι δοσοεξαρτωμενο. Μεγαλυτερες δοσεις εχουν μεγαλυτερη επιτυχια και αντιστροφα. Επισης πειραματα του στυλ παιρνω 1 mg καθε 2 μερες ειναι λαθος. Δεν ειναι ντουτα το φαρμακο. Καλυτερα 0,5 καθε μερα παρα 1 καθε 2. Δεν πειραζει παντως να παιρνεις ανιση ποσοτητα αρκει οντως στις 4-5 μερες συνολο να εχεις παρει τα 5 mg.
 

petrospap

Active Member
παιδες κατι ακυρο...φερνει η φινα συχνοουρια??τις τελευταιες 3 μερες που αρχισα καθε 1-2 ωρες ειμαι στην τουαλετα..
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Το προσκαρ κατα βάση δίδεται σε ασθενής με διογκωμένο προστάτη που αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην ούρηση. Οπότε ακόμη και στην μικρή δόση, μικραίνει ελάχιστα ακόμη και τον φυσιολογικό προστάτη οδηγώντας σε ευκολότερη διούρηση.
 
Μπλουζα