proscar και θεμα εγγυμοσυνης

morrison

Member
καλησπερα σας!!!οπως προαναφερω παιρνω proscar 0.02 θα ηθελα να ρωτησω αν σε περιπτωση που θελω να κανω παιδακι με την κοπελα μου ποτε πρεπει να σταματησω τα χαπακια???αν δεν τα σταματησω τι προβληματα μπορει να υπαρξουν???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: proscar και θεμα εγγυμοσυνης

η ίδια η εταιρία προτείνει διακοπή τουλάχιστον 3-6 μήνες πριν την τεκνοποίηση... :chinscratch

είχαμε και παραδείγματα μελών που τεκνοποίησαν ενώ έκαναν χρήση(tropheus),
αλλά σίγουρα δεν προτείνουμε ρίσκο... :grandpa:
 

Jerry_Lee

Member
Απ: proscar και θεμα εγγυμοσυνης

Τελικά έχει κάνει κάποιος σπερμοδιάγραμμα με παράλληλη χρήση φίνας,και αν ναι τι αποτελέσματα έβγαλαν οι εξετάσεις?

...έκανα τελικά και όλα ήταν τέλεια...ο γιατρός που είδε τις εξετάσεις μου είπε πρόσεχε μην αφήσεις καμιά έγκυο...
 

morrison

Member
Καλημέρα παρέα!!!θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό τ θεμα:-Sμε τ κοπέλα μου έχουμε ελεύθερη ερωτική σχέση μιας κ είμαστε αρκετα (4) χρονια μαζί.αν λεω εγω καταλάθος μείνει έγκυος ενώ εγω χρησιμοποιώ proscar τι προβλήματα θα έχουμε στην εγκυμοσύνη η αν γεννηθεί το παιδί τι θεμα θα υπάρχει;θα ήθελα να μάθω τις απαντήσεις σας!!!ευχαριστώ!!!
 

prezakis

New Member
Βρίσκομαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση με τον morrison, αν κι εγώ το σταμάτησα χωρίς να το ψάξω για καλό και για κακό. Όμως, έχουν περάσει μερικοί μήνες που προσπαθούμε αλλά ακόμη ο πελαργός και έχω ανησυχία μήπως υπάρχει ακόμα επιρροή από proscar.
Συνεπώς, αν κάποιος έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα θα βοηθούσε η γνώμη του.
Ευχαριστώ.
 

malloumpas

New Member
Με αυτά εγώ δεν θα ρίσκαρα με τίποτα. Καλύτερα να καραφλιάσω 100000 φορές παρά να κάνω παιδί με πρόβλημα. Όσον αφορά τη ντουτα υπάρχει στο σπέρμα σε ποσοστό μέχρι και 14ng/ml περίπου (σύμφωνα με έρευνες). Δείτε εδώ: http://www.gsk.com.au/resources.ashx/prescriptionmedicinesproductschilddataproinfo/1817/FileName/405C1E436AFD1D9F830C66AF91821311/Avodart_PI_AU_011_Approved.pdf
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Η απαντηση σε ολα αυτα ειναι:ερωτηση στον γυναικολογο και ενα σπερμοδιαγραμμα.
Το σπερμα μπορει να εξασθενισει απο παρα πολλους παραγοντες.δεν ειναι μονο η φινα ή η ντουτα.παγκοσμιος χιλιαδες ανδρες εχουν θεμα με το σπερμα και δεν παιρνουν ουτε φινα ουτε ντουτα.ο λογος που σου προτεινουν διακοπη 6 μηνες πριν ειναι προληπτικος.απαγορευει ομως την επαφη της γυναικας με αυτο το φαρμακο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.εννοω προφανως να μην φαει φινα και να μην ερθει σε επαφη δερματικα με την ουσια.για σεξ κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης λαμβανοντας φινα δεν γνωριζω.σιγουρα ενας γιατρος θα ξερει καθως η φινα ειναι φαρμακο για προστατη.το θεμα αυτο ειναι πολυπλοκο και καλο ειναι οποιος εχει αμφιβολιες ας κανει σχετικες εξετασεις οχι μονο ο ανδρας αλλα ΚΑΙ η γυναικα.
ΥΓ: Το σπερμοδιαγραμμα σου δινει ακριβως εικονα του τι παιζει.δεν εχει νοημα να αναφερουμε ο καθενας τι αποτελεσματα ειχε ή τι θεματα ειχε γιατι πολυ απλα δεν εχουμε τον ιδιο οργανισμο ολοι και δεν αντιδρουμε το ιδιο σε διαφορα φαρμακα.αυτη η διαδικασια ειναι λιγο αβολη,μπορει και γελοια αλλα ειναι πολυ σημαντικη.βεβαια και η γυναικα πρεπει να κανει τις αναλογες δικες που θα συστησει ο γυναικολογος για να ξερεις που βαδιζεις.
 

tropheus

Well-Known Member
Δεν υπάρχει έρευνα που να δείχνει ότι η φίνα και η ντούτα όταν γίνεται χρήση τους από άντρα μπορούν να επηρεάσουν γονιδιακά ένα έμβρυο.
Σε εκτενή συζήτηση που είχα με 2 γυναικολόγους (όταν ήθελα να τεκνοποιήσω) μου είχαν αποκλείσει την περίπτωση αυτή αλλά και οι δύο μου είχαν επιβεβαιώσει αυτό που έχουμε δει σε σχετική έρευνα για την επίδραση των φαρμάκων αυτών στην ποσότητα (μείωση) του σπέρματος
Σχετική έρευνα :
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3205531/

Όλες οι οδηγίες που δίνονται από τον FDA για αποφυγή της φιναστερίδης και κίνδυνο για το μωράκι αφορούν τις γυναίκες και μόνο.

Άλλη έρευνα δείχνει ότι ακόμα και η ποσότητα της φιναστερίδης που υπάρχει στο αντρικό σπέρμα δεν είναι ικανή να επιδράσει στο έμβρυο.
Σχετική έρευνα :
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2164/jandrol.109.009381/pdf
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν έχω πάρει ποτέ προσκάρ ή ντούτα, αλλά όσον αφορά το σπερμοδιάγραμμα, πριν 2 χρόνια επειδή η τέστο μου ήταν ακριβώς στο χαμηλότερο όριο, ο γιατρός μου είπε να κάνω και ένα σπερμοδιάγραμμα να δούμε αν έχει επηρεαστεί.
Ενώ λοιπόν έδειξε επαρκή - φυσιολογική ποσότητα σπερματοζωαρίων, η κινητικότητά τους μέσα σε 24 ώρες έπιανε πάτο κατά 98% και μου είχε πει πως αν ποτέ θελήσω να κάνω παιδί, να στραφούμε σε εξωσωματική.
Παρόλο αυτά, μια προσπάθεια και μόνο ήταν αρκετή για να βγάλει τους γιατρούς άκυρους εντελώς.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγώ συμφωνώ με όσα είπε ο hairlosscursed και το tropheus μιας και εγώ τα ίδια έχω ακούσει σε γενικές γραμμές, όμως ο Γεωργίου σε συζήτηση μαζί του για το θέμα μου είπε πως κυρίως αποχή απο το φάρμακο ναι μεν κάνεις για γονιμότητα, αν όμως τύχει και περάσει φάρμακο, πες 1 στο μύριο, στο έμβρυο, και ειδικά αν ειναι αγόρι δεν θα αναπτυχθούν τα γενητικά του όργανα, οπότε μιλάμε για είδος μετάλλαξης και ενα ασυγχώρετο λάθος για την ιδεοληψία μας να το σταματήσουμε για 2-3 βδομάδες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

prezakis

New Member
GOMI είπε:
Δεν έχω πάρει ποτέ προσκάρ ή ντούτα, αλλά όσον αφορά το σπερμοδιάγραμμα, πριν 2 χρόνια επειδή η τέστο μου ήταν ακριβώς στο χαμηλότερο όριο, ο γιατρός μου είπε να κάνω και ένα σπερμοδιάγραμμα να δούμε αν έχει επηρεαστεί.
Ενώ λοιπόν έδειξε επαρκή - φυσιολογική ποσότητα σπερματοζωαρίων, η κινητικότητά τους μέσα σε 24 ώρες έπιανε πάτο κατά 98% και μου είχε πει πως αν ποτέ θελήσω να κάνω παιδί, να στραφούμε σε εξωσωματική.
Παρόλο αυτά, μια προσπάθεια και μόνο ήταν αρκετή για να βγάλει τους γιατρούς άκυρους εντελώς.
Καλησπέρα,
Φίλε GOMI ο γυναικολόγος σου είπε για την τεστοστερόνη ή έκανες ορμονολογικές εξετάσεις;
Καλά, δεν το συζητώ...χάπια δεν πρόκειται να πάρω μέχρι να κάνουμε παιδί. Μετά βλέπουμε. Η ανησυχία είναι πόσο καιρό κρατάει η επιρροή του proscar 1/5.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά για να μην γίνεται παρανόηση, ΔΕΝ έχω πάρει ποτέ proscar ή ντούτα. Το αναφέρω στο ποστ μου. Η αναφορά μου είχε να κάνει καθαρά με το τι έδειξε το σπερμοδιάγραμμα σε συνάρτηση με χαμηλή τεστο, το οποίο τελικά αποδείχθηκε άκυρο.

Prezakis, τις εξετάσεις τις είχα ζητήσει εγώ και τις επαναλαμβάνω κάθε 2ο χρόνο. Η τέστο μου πάντα ήταν χαμηλή, απλά την τελευταία φορά παρα ήταν. Σε εύρος 3 έως 11 ήμουν στο 3.
 

gkast

Active Member
GOMI είπε:
Παιδιά για να μην γίνεται παρανόηση, ΔΕΝ έχω πάρει ποτέ proscar ή ντούτα. Το αναφέρω στο ποστ μου. Η αναφορά μου είχε να κάνει καθαρά με το τι έδειξε το σπερμοδιάγραμμα σε συνάρτηση με χαμηλή τεστο, το οποίο τελικά αποδείχθηκε άκυρο.

Prezakis, τις εξετάσεις τις είχα ζητήσει εγώ και τις επαναλαμβάνω κάθε 2ο χρόνο. Η τέστο μου πάντα ήταν χαμηλή, απλά την τελευταία φορά παρα ήταν. Σε εύρος 3 έως 11 ήμουν στο 3.

Φιλε gomi παρε της vitabiotics wellman conceptions θα σε βοηθησεί στη κινητικότητα για τρίμηνο μαζί με το men health complex to οποιο είναι πλούσιο σε αργηρίνη για κανα δίμηνο με τρίμηνο και θα δεις διαφορά σου μιλάει ανθρωπος που την έχει πατήσει με την φίνα .... Ο ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΝΑ ΚΑΙ ΝΤΟΥΝΤΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΡΟΔΙΝΑ.....
 
Μπλουζα