Propecia vs Proscar

huehuexd123

New Member
Καλησπέρα, εδώ και 5 μήνες περίπου χρησιμοποιώ το propecia, so far so good, αλλά το κόστος είναι μεγάλο. Γενόσημο δεν ψήνομαι να χρησιμοποιήσω γιατί δεν τα εμπιστεύομαι. . Έιναι ασφαλές να αλλάξει κάποιος απο propecia σε proscar? Mπορώ να το κόψω διά του 5? Μήπως χάνει σε αποδοτικότητα ένα χάπι, ειδικά αν το κόβεις σε τόσο μικρά κομμάτια?Μήπως το Propecia έχει κάτι ιδιαίτερο και δρα πιο στοχευμένα στο τριχωτό της κεφαλής και είναι τόσο ακριβό? Υπάρχει καποιο αξιοπρεπές γενόσημο του 1mg? Πολλοί φαρμακοποιοί (συνήθως κάτι υπέργηρες κυρίες) δεν ξέρουν ΚΑΝ τι είναι η φιναστερίδη και δυσκολεύομαι γενικά να βρω φινα, πρεπει να υπαρχει έλλειψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλησπέρα, εδώ και 5 μήνες περίπου χρησιμοποιώ το propecia, so far so good, αλλά το κόστος είναι μεγάλο. Γενόσημο δεν ψήνομαι να χρησιμοποιήσω γιατί δεν τα εμπιστεύομαι. Ωστόσο προμηθεύτικα ενα κουτί Proscar και η τιμη ειναι γελειωδώς μικρότερη (6,66e, τυχαίο?) και σε βγάζει πάνω απο 2 μήνες. Έιναι ασφαλές να αλλάξει κάποιος απο propecia σε proscar? Mπορώ να το κόψω διά του 5? Μήπως χάνει σε αποδοτικότητα ένα χάπι, ειδικά αν το κόβεις σε τόσο μικρά κομμάτια?Μήπως το Propecia έχει κάτι ιδιαίτερο και δρα πιο στοχευμένα στο τριχωτό της κεφαλής και είναι τόσο ακριβό? Υπάρχει καποιο αξιοπρεπές γενόσημο του 1mg? Πολλοί φαρμακοποιοί (συνήθως κάτι υπέργηρες κυρίες) δεν ξέρουν ΚΑΝ τι είναι η φιναστερίδη και δυσκολεύομαι γενικά να βρω φινα, πρεπει να υπαρχει έλλειψη.
Φίλε τι εννοείς δεν εμπιστεύεσαι τα γενόσημα ?
Εάν η δραστική ουσία ειναι η ίδια δεν υπαρχει κανένα προβλημα.
Οτι χάπι κυκλοφορεί στα ράφια των φαρμακείων εχει πρωτα ελεγχθεί και εχει παρει την έγκριση του Ευρωπαϊκού οργανισμού φαρμάκων καθώς και του Ελληνικού .
 

dim d

Well-Known Member
Ειχε πει κι ο γιατρος πριν αποχωρησει οτι υπαρχουν καποιες αμφιβολιες σχετικα με την βιοδιαθεσιμοτητα της γενοσημης φινας και μας ειχε επισυναψει σχετικες μελετες.
 

Georgie

Well-Known Member
Ειχε πει κι ο γιατρος πριν αποχωρησει οτι υπαρχουν καποιες αμφιβολιες σχετικα με την βιοδιαθεσιμοτητα της γενοσημης φινας και μας ειχε επισυναψει σχετικες μελετες.
Περίεργο αφού η δραστική ουσία είναι η ίδια !
 

Memm

New Member
Κατά την ταπεινή μου άποψη αν σε παίρνει οικονομικά πάρε το propecia η κάποιο γενόσημο αν υπάρχει , δικη μου εμπειρεια όταν έκανα χρήση proscar είχα ελαφρύ πόνο στο όρχεις ενώ με το propecia όχι ,ποτέ δεν ξέρεις τι παίζει ,μπορεί μόλις σπας το proscar να οξειδώνεται και να χαλάει η δραστικότητα του,μιλάμε το φτιάχνει φαρμακευτικη που έχει κέρδη δις δολάρια το χρόνο
 

huehuexd123

New Member
Κατά την ταπεινή μου άποψη αν σε παίρνει οικονομικά πάρε το propecia η κάποιο γενόσημο αν υπάρχει , δικη μου εμπειρεια όταν έκανα χρήση proscar είχα ελαφρύ πόνο στο όρχεις ενώ με το propecia όχι ,ποτέ δεν ξέρεις τι παίζει ,μπορεί μόλις σπας το proscar να οξειδώνεται και να χαλάει η δραστικότητα του,μιλάμε το φτιάχνει φαρμακευτικη που έχει κέρδη δις δολάρια το χρόνο
Πήρες 1,25mg ή 1? Αρχικά ξεκίνησα με 5αρι γενοσημο (1,25mg) ,δεν είχα κάποιο θέμα, αλλά στράφηκα στο Propecia γιατί μου μπήκε στο μυαλό οτι το γενόσημο μπορεί να μην αποδίδει καλά.Όσο βαστάω οικονομικά θα παίρνω το propecia , αλλιώς θα στραφώ σε proscar (1/4) ή σκόνη proscar σε κάψουλα, αν και το πρώτο ειναι πιο βολικό.
 

akol

Member
ξερει καποιος να μας πει με σιγουρια αν στο προσκαρ η δραστικη ουσια ειναι ισοκατανεμημενη???? ή μήπως το κόβουμε άδικα και δεν γινεται δουλεια????
 

Georgie

Well-Known Member
ξερει καποιος να μας πει με σιγουρια αν στο προσκαρ η δραστικη ουσια ειναι ισοκατανεμημενη???? ή μήπως το κόβουμε άδικα και δεν γινεται δουλεια????
Ε ναι ρε φίλε .
Τι το πέρασες, βασιλόπιτα ?
:)
 

dim d

Well-Known Member
Βασει μερικων μελετων, οι δοσεις εχουν μικρες διαφορες μεταξυ τους, μπορειτε να το ψαξετε κιολας. Προσωπικα δεν εχω παρει προσκαρ οποτε δεν εχω αποψη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα