PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω και

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Αποφασισα να ξεκινησω και εγω το Propecia μιας και υπαρχει στα ελληνικα φαρμακεια πλεον....Παραθετω της εξης αποριες μου και οποιος γνωριζει ας απανταει(ισως εχουν απαντηθει κ σε διασπαρτα τοπικ απο εδω κ απο κει στο ΦΟΡΟΥΜ αλλα ας προσπαθησουμε να τα μαζεψουμε ολα εδω)
1)Απο τη δοσολογια να ξεκινησω και καθε ποτε να την ανεβαζω μεχρι να φτασω το 1mg?
2)To shedding ποσο διαρκει?(θα βοηθησει η χαμηλη δοσολογια κ σιγα σιγα αυξηση για να το αποφυγω?
3)Η τριχοπτωση μετα απο πόσο καιρο ελλατωνεται ?
4)Τα πρωτα sides που λετε οτι θα εμφανιστουν στην αρχη για ποσο καιρο διαρκουν?
5)Τι εξετασεις να κανω πριν ξεκινησω και τι κατα τη διαρκεια για να βλεπω αν ολα πανε καλα(καπου ειχα διαβασει εδω στο φορουμ νομιζω απο τον Παναγιώτη οτι αμα εχεις χαμηλο(κατι που δε θυμαμαι) και παρεις κ propecia δε σου κανει κουκου με τπτ...
αυτα ευχαριστω για τις απαντησεις σας...
6)Σκεφτομαι να μην παρω minox εχω σμηγατορ.δερματιτιδα....επισης τι να περιμενω μονο απο προπεσια?
αυτα ευχαριστω συγνωμη για τις τοσες μαζεμενες ερωτησεις..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim74

Member
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

που εμαθες πως το propecia κυκλοφορει στην χωρα μας κανονικα πλεον?
 

magic810

New Member
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

1)Νομιζω οτι το ιδανικο θα ειναι να ξεκινησεις απο τη συνιστωμενη δηλαδη το 1mg και αν δεις κατι μειωνεις μεχρι την ποσοτητα που θα δεις οτι δεν σε πειραζει......
2)Ειναι κατι υποκειμενικο και καθαρα θεμα οργανισμου.....μην παιρνετε το shedding σαν κατι αρνητικο...οταν λεμε shedding δεν θα σου πεσουν οι τριχες επειδη παιρνεις φιναστεριδη αλλα οι θυλακες που επηρεαζονται απο την dht
3)Μπορει σε 2 βδομαδες μπορει σε ενα μηνα μπορει σε 3 μηνες μπορει σε 1 χρονο και αυτο υποκειμενικο
4)Δεν υπαρχουν πρωτα και τελευταια sides....η θα σου εμφανιστουν η οχι για αυτο και ανεφερα παραπανω οτι ξεκινας απο το 1 και αν εμφανιστει κατι μειωνεις και προσαρμοζεις την δοσολογια στα δικα σου δεδομενα μεχρι να μηντα ξαναδεις.....αν εμφανιστουν.....και να ξερεις οτι ειναι απολυτως αναστρεψιμα......σε αυτην την δοσολογια...
5)Δεν ξερω για ποιοες εξετασεις λες....παντως αν ξεκινας με αυτν την ψυχολογια μην την παρεις καθολου γιατι απτην πρωτη μερα που θα την βαλεις στο στομα σου δεν θα σου κανει κουκου....
Εγω προσωπικα δεν αντιμετωπισα κανενα τετοιο προβλημα οσο καιρο την επαιρνα....
6)Και καλα θα κανεις....πρεπει να βρεις ομως κατι που θα λειτουργησει συνεργικα με την φιναστεριδη για regrowth....
Να μην περιμενεις τιποτα... να περιμενεις τα παντα.....!!!!
Μπορει να δεις μπορει οχι....αλλοι χρειαστηκαν 35 μηνες για να δουν ολοκληρωτικα αποτελεσματα αλλοι 3 μηνες.....απο τον οργανισμο σου εξαρταται.....
Καλη επιτυχια αν τελικα την ξεκινησεις....
 

Scientist

New Member
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

magic, γιατί σταμάτησες τη φιναστερίδη μετά από τόσα χρόνια χρήσης; Βλέπεις αλλαγή στα μαλλιά σου τώρα;
 

magic810

New Member
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

Scientist είπε:
magic, γιατί σταμάτησες τη φιναστερίδη μετά από τόσα χρόνια χρήσης; Βλέπεις αλλαγή στα μαλλιά σου τώρα;

Φιλε μου την σταματησα για να μου λυθει η απορια αν τελικα....τοπικα δουλευει.....
Αν δω οτι οχι να εισαι σιγουρος οτι θα την ξαναρχισω......
 
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

μαλιστα...αμα παρω μονο το Propecia...ομως τι να περιμενω?δηλαδη εστω οτι απο το shedding χασω καποιες τριχες αυτες θα ξαναβγουν μονες τους η θα πρεπει να εχω και τι μινοξ...?
 
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

ρε φιλε georgehairs σε ποιο ελληνικο φαρμακειο ειδες να πωλειται το propecia???και μια ερωτηση για ολους παιδες..!ξερουμε κανα site που να εχει αρκετες αληθινες φωτογραφιες με αποτελεσματα απο το propecia??(ή απο την φινα γενικοτερα)!??
 
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

και εγω δεν το ηξερα αλλα ο αρχηγος Παναγιώτης στο θεμα online shoping του φορουμ μου ειπε οτι μπορεις να ζητησεις να στο παραγγειλουν και ποσταρε:
Κωδικός ΕΟΦ 243020102
Περιγραφή Φαρμάκου PROPECIA 28x1 mg

Δραστική ουσία FINASTERIDE
Φάρμακο Ν.1729
Χονδρική τιμή χωρίς ΦΠΑ 36,51
Λιανική τιμή με ΦΠΑ 53,72
Εταιρεία VIANEX AE
εψαξα λιγο στο internet και οντως το βρηκα στη ΒΙΑΝΕΞ...
 

magic810

New Member
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

georgehairs 54euro τα 28 χαπια?.........
700 ευρω περιπου τον χρονο?.......
Μπα φιλε λεω να μεινω στο σπασιμο του προσκαρ....
14 χαπια μεν,αλλα 14 ευρω....που σημαινει οτι αν τα σπας δια 5 θα εχεις 70 τεμαχια....
73 ευρω περιπου τον χρονο νομιζω η διαφορα ειναι τεραστια.....
Το μονο πλεονεκτημα ειναι ισως οτι μπορεις να παιξεις σε μικροτερες ποσοτητες μιας και αν κοψεις το 1mg δια 4 θα εχεις ο,25mg.....για παραδειγμα αν εχεις τα λεφτα καλως.....αλλιως νομιζω κ οτι η λυση το κοψιματος του προσκαρ ειναι καλη....
 

Jakard

New Member
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

georgehairs είπε:
και εγω δεν το ηξερα αλλα ο αρχηγος Παναγιώτης στο θεμα online shoping του φορουμ μου ειπε οτι μπορεις να ζητησεις να στο παραγγειλουν και ποσταρε:
Κωδικός ΕΟΦ 243020102
Περιγραφή Φαρμάκου PROPECIA 28x1 mg

Δραστική ουσία FINASTERIDE
Φάρμακο Ν.1729
Χονδρική τιμή χωρίς ΦΠΑ 36,51
Λιανική τιμή με ΦΠΑ 53,72
Εταιρεία VIANEX AE
εψαξα λιγο στο internet και οντως το βρηκα στη ΒΙΑΝΕΞ...

Δεν προκαλει η φινα απο το στομα αρχικο shedding διαβασε σε σιτε μεγαλων γιατρων να δεις τι λενε για το << αρχισκο σεντινγ >> της φινας.Επισης αν παραγειλης προπεσια θα σου βγει 20 ευρω παραπανω δεν συμφερει , ειναι σχεδον το ιδιο πραμα να κοβεις το προσκαρ σε 6 η 4 κοματια οι ποσοτητες δεν θα εχουν διαφορα , το προπεσια δεν ειναι dose depantant και οι παρενεργειες επισης . μινοξ δεν γινεται να μην αρχισεις απλα πρωτα σταματα την ξιροδερμια σου και μετα. Αυτα
 
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

Jakard είπε:
[quote author=georgehairs link=topic=1434.msg24266#msg24266 date=1264461432]
και εγω δεν το ηξερα αλλα ο αρχηγος Παναγιώτης στο θεμα online shoping του φορουμ μου ειπε οτι μπορεις να ζητησεις να στο παραγγειλουν και ποσταρε:
Κωδικός ΕΟΦ 243020102
Περιγραφή Φαρμάκου PROPECIA 28x1 mg

Δραστική ουσία FINASTERIDE
Φάρμακο Ν.1729
Χονδρική τιμή χωρίς ΦΠΑ 36,51
Λιανική τιμή με ΦΠΑ 53,72
Εταιρεία VIANEX AE
εψαξα λιγο στο internet και οντως το βρηκα στη ΒΙΑΝΕΞ...

Δεν προκαλει η φινα απο το στομα αρχικο shedding διαβασε σε σιτε μεγαλων γιατρων να δεις τι λενε για το << αρχισκο σεντινγ >> της φινας.Επισης αν παραγειλης προπεσια θα σου βγει 20 ευρω παραπανω δεν συμφερει , ειναι σχεδον το ιδιο πραμα να κοβεις το προσκαρ σε 6 η 4 κοματια οι ποσοτητες δεν θα εχουν διαφορα , το προπεσια δεν ειναι dose depantant και οι παρενεργειες επισης . μινοξ δεν γινεται να μην αρχισεις απλα πρωτα σταματα την ξιροδερμια σου και μετα. Αυτα
[/quote]

τι σημαινει dose depantant?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

dose dependant = δόση-εξαρτώμενο=>είναι σταθερή η δόση που παίρνεις,οπότε δεν παίζει side την 1 μέρα και χαλαρά την επόμενη
 
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

σπυρο δε σε καταλαβα συγνωμη...αν μπορεις πιο αναλυτικα..
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

υποστηρίζεται ότι το propecia, λόγω ότι είναι σταθερή η δόση του κάθε χαπιού (fix!),δεν είναι δοσοεξαρτώμενο -ούτε τα sides από υπερβολική ποσότητα
άρα είτε propecia,είτε 1/8-1/6 proscar ;D
 
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

αρα δηλαδη λες οτι ειτε παρω 1mg ειτε 0,75 εχω την ιδια πιθανοτητα να δω sides....δε θα φταιει η ποσοτητα...σωστα?(αμα δηλαδη δω με 1mg σημαινει οτι θα εχω και στα 0,75?)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

τίποτα δεν είναι σίγουρο/απόλυτο-ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά
μέχρι 1/6 proscar πάντως δεν είδαμε να ποστάρει κάποιος sides

άποψή μου είναι αρχικά το 1/8 και σταδιακά μέχρι το τέλος του 1ου μήνα το 1/6=>όπου εμφανιστεί side (ψιλοαπίθανο με τέτοιες δόσεις) κατεβαίνεις λίγο στην δόση και συνεχίζεις ;)
 
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

1/6 προσκαρ εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα με 1mg?σκεφτομουν μηπως με 0,8 οτι τσαμπα ταλαιπωρουμε τον οργανισμο...
 
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

ε τοτε ρε παιδια αφου και με λιγη ποσοτητα εχουμε αποτελεσμα να παρουμε το propecia που με μολις ενα σπασιμο παιρνουμε 0,5mg φιναστεριδης!κ ετσι περναμε 2 μηνες με ενα κουτι!οχι τιποτα αλλο μην σπαμε κ σε απειρα κομματια το proscar...!
 

genesis

New Member
Απ: PROPECIA-με τι δοσολογια να ξεκινησω?πως να την ανεβαζω

για να σου πω την αληθεια εγω αυτο σκεφτομαι να κανω... απλα σκεψου οτι μια συσκευασια proscar σου βγαζει 100 μερες αν το σπασεις στα 8 και κοστιζει 5 ευρω (συνταγη γιατρου) ενω οι 100 μερες propecia, δηλαδη 1,5 κουτι βγαινει στα 30-35 ευρω...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα