PROMOX

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Εχω βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο προϊόν.
Είναι λέει του Dr. Klein κατασκευή και περιέχει:
Minoxidil 5%, Azelaic Acid 1.5%, Progesterone 0.25%, Tretinoin 0.025%, Hydrocortisone 0.1%, Finasteride 0.1%.
Σε 2μηνη συσκευασία (αν κατάλαβα καλά ότι είναι 2μηνη), κοστίζει $ 133.00 aka 98€ περίπου.
Πάλι ακριβή βγαίνει (για εμέ) και σκέφτομαι να την αντιγράψω και να την φτιάξω μόνος μου, αφού χρησιμοποιώ που χρησιμοποιώ μινοξ, ας την έχω δυνατή.

Ο Dr κλαιν παρέχει και μια έρευνα που αναφέρει το παρακάτω:
clip_image002.gif


clip_image004.gif


Conclusion
A combination therapy of Minoxidil and Finasteride shows great promise in the treatment of hitherto difficult condition Alopecia androgenetica. It may potentially become the main stay therapy in this condition.

Ένα καλό που είδα είναι ότι σε μακροχρόνια χρήση Tretinoin, μειώνει την απόδοση των υποδοχέων ανδρογόνων, που σημαίνει καλύτερη δουλειά και γι'αυτό όσοι το χρησιμοποιούν είδαν καλό αποτέλεσμα (πχ Azyx).

Ένα άλλο που παρατήρησα όταν σκεφτόμουν την αλχημεία, είναι ότι το Tretinoin πάλι, μειώνει την απόδοση και της προγεστερόνης, γι'αυτό ίσως ο κλαιν έβαλε τόση μεγάλη διαφορά μεταξύ των.

Τεσπα, στις ποσότητες τα βρίσκω σκούρα γιατί με μια γρήγορη ματιά που έριξα, είδα ότι η φινα είναι 1mg/ml, ποσότητα "δυνατή" (πάλι για εμέ) έστω και τοπικά.

Καμιά βοήθεια στις ποσότητες; Έβγαλα μεν εγώ κάποιες ποσότητες, αλλά ίσως να θέλει περισσότερο ψάξιμο.
Αν υποθέσουμε ότι θα την βάλουμε σε 60ml μινοξιδίλης (πχ Kirkland).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: PROMOX

πανακριβη ειναι...
την ερευνα την παρεθεσε ο Dr. Klein ο οποιος εφτιαξε και την λοσιον?

προσωπικα αν την χρησιμοποιουσα δεν θα εβαζα καν φινα, δεν την εμπιστευομε στα τοπικα
 

magic810

New Member
Απ: PROMOX

Aκη φαινεται πολυ καλο.....

Τωρα για αυτο που ρωτας...με την προυποθεση οτι θα αναμιξεις mg με ml

Τοτε βγαινει καπως ετσι.....

5%minoxidil ειναι 50mg/ml =>Για 60ml θελουμε 3000mg μινοξιδιλης

1.5% azelaic acid ειναι 15mg/ml => Για 60ml θελουμε 900mg azelaic acid

0,25% progesterone ειναι 2,5mg/ml => Για 60ml θελουμε 150mg progesterone

0,025%tretinoine ειναι 0,25mg/ml => Για 60ml θελουμε 15mg τρετινοινης

0,1%hydrocortisone ειναι 0,06ml/ml => Για 60ml θελουμε 3,6ml hydrocortisone(αν υποθεσουμε οτι μετριεται με ml)

0,1%finasteride ειναι 1mg/ml => Για 60ml θελουμε 60mg finasteride
 

dim74

Member
Απ: PROMOX

υπαρχει παλιο θεμα Dr klein Remox and Promox...εκει ακη δεν λες καλα λογια και σχεδον το βγαζεις snake...

Παίδες (και κυρίες ;) ), έχω εδώ και καιρό μία υποενότητα, με τίτλο "Snake oils" (εάν δεν ξέρετε τί σημαίνει, απλώς να σας πώ ότι χρησιμοποιήτε κατά κόρον για να δηλώσει ότι ένα προϊόν είναι μούφα).
Δεν το έχω ακόμη public, γιατί προσπαθώ να βάλω μερικά προϊόντα μέσα και μετά, έτσι για να έχει ύλη.
Πρώτο και καλύτερο λοιπόν ξέρετε ποιό είχα????
Το Promox του "πολύ" Δρ Klein. Ελπίζω ΝΑ ΜΗΝ παραγγείλατε τπτ.
Τί γράφω για το Promox:
"Το συγκεκριμένο αναφέρει ότι είναι καλύτερο από την μινοξιδίλη (σκέτη). Χρησιμοποιεί ψευδή στοιχεία, ότι το FDA έχει δώσει έγκριση για τοπική φιναστερίδη σαν DHT blocker, κάτι που δεν ισχυει. Μόνο σε χάπι έχει εγκριθεί.

Περιέχει προγεστερόνη, ορμόνη στις γυναίκες, παράγεται φυσιολογικά στο σώμα για να διασφαλίσει την δημιουργία μιας παχιάς επένδυσης της μήτρας (ενδομήτριο), που διευκολύνει την εμφύτευση του εμβρύου. Η συγκεκριμένη ορμόνη αναφέρεται σαν ανταγωνιστική της DHT.
Η συγκεκριμένη ορμόνη, αν όντως περιέχεται, ενδέχεται να κάνει το προϊόν να αποροφηθεί από το υπόλοιπο σώμα.
(πηγή: caringmedical).
Επίσης, ο συγκεκριμένος γιατρός, είχε στείλει email σε έναν κορυφαίο δερματολόγο, ο οποίος δερματολόγος του είχε πεί θα τον αναφέρει στο FDA και του είπε ότι ποτέ δεν δήλωσε ότι τα προϊόντα του μπορούν να δώσουν τριχοφυία, αλλά ότι τα πουλά σαν τωνοτικά μαλλιών."
Στο άκουσμα FDA όλοι τα παίζουν. Άντε απειλήστε κανέναν εδώ και πείτε του για ΕΟΦ κλπ :D :D :D
Τώρα, το ξαναέβαλε στο site του.

Επίσης, μπορεί να μου πει ο κλειν (ή κλαϊν μαϊν?) ότι η προγεστερόνη ΔΕΝ θα απορροφηθεί απο τον οργανισμό μου;
Εδώ η μινοξιδίλη αποροφάτε και έχουμε ταχυκαρδίες, τριχοφυία στο πρόσωπο κλπ.

Εάν τον εμπιστεύεστε τον συγκεκριμένο, πάραγγείλτε το. Εγώ δεν το κάνω...
Επίσης, η μινοξιδίλη 5% πήρε έγκριση από το FDA για το ότι μεγαλώνει μαλλιά και το κάνει. Η 15% εκτώς από μεγάλο νούμερο που χτυπάει στο μάτι, είναι καλή για όσους χρησιμοποιούν καιρό την 5% και τους είναι πλέον νεράκι.
Εάν διαβάσατε το post μου σχετικά με 2 και 5% διαφορές, θα καταλάβετε γιατί 5% είναι ίδια με 15...
ας δουμε λοιπον τι αλλαξε...
 

magic810

New Member
Απ: PROMOX

Παντως dim αν εξαιρεσεις την φιναστεριδη και το αζελαικο σχεδον την ιδια λοσιον χρησιμοποιει και o georgetoumpa .....και δεν εχει αναφερει κατι κακο....μονο καλα εχει να πει....και να δειξει...
 

geofish

New Member
Απ: PROMOX

Να συμπληρώσω αυτά που λέει ο magic που είναι σωστά εκτός από την Hydrocortisone που από ότι είδα υπάρχει και σε κρέμα ή gel.
Ας υποθέσουμε ότι θέλουμε να φτιάξουμε την παραπάνω συνταγή μονοί μας έχοντας ένα μπουκάλι έτοιμο μινοξιδίλης (Kirkland, regaine)

Άρα θα χρειαστούμε
Azelaic acid 900 mg
Progesterone 150 mg
Tretinoin 15 mg
Hydrocortisone 60 mg
Φιναστερίδη 60 mg
Αν τις έχει τις ουσίες αυτές έτοιμες ο φαρμακοποιός καλώς γιατί θα του πούμε να μας την φτιάξει. Αν δεν τις έχει τότε πρέπει να ζητήσουμε το εξής


Κάποια κρέμα που να περιέχει 20 % azelaic acid (noskerin, skinoren, prevola) άρα θα χρειαστούμε 4,5 γραμμάρια

Για την Progesterone (promenorea, vasclor, utrogestan, crinone) όλα αυτά είναι σε gel 8 % άρα θα χρειαστείτε 2 γραμμάρια

Για την Tretinoin το Airol 0,05 % άρα χρειαστούμε 30 γραμμάρια κρέμας

Για την Hydrocortisone (folicot και το nutracort ) είναι σε 1 % άρα χρειαστούμε 6 γραμμάρια κρέμας. Υπάρχει και σε ταμπλέτα (hydrocortizone 20mg tablet) άρα χρειαστούμε 6 ταμπλέτες. Αν είναι σε υγρό (lyo-cortin 100 mg, rolak 100 mg ) αυτά είναι συνήθως σε 2 ml υγρού, άρα χρειαστούμε μισό φιαλίδιο

Για την φιναστερίδη (proscar) άρα χρειαστούμε 12 χαπάκια proscar


Τώρα πως θα γίνει η διάλυση αυτό δεν ξέρω λόγου των εκδοχών που έχουν οι ουσίες όπως και την αποτελεσματικότητα της.
 

pairis

New Member
Απ: PROMOX

geofish είπε:
Για την Tretinoin το Airol 0,05 % άρα χρειαστούμε 0,3 γραμμάρια κρέμας
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ
Μην αναμιξεις ποτε Airol cream και Minoxidil lotion στο ιδιο μπουκαλι γιατι αλληλοαναιρουνται και γινονται
αναποτελεσματικα και χανουν την δραστικοτητα τους.Οπου υπαρχουν κρεμες , αυτες πρεπει να χρησιμοποιουνται ξεχωριστα

However, the manufactured formulations of Tretinoin (Retin-A®) and Minoxidil (Rogaine®) are incompatible and become ineffective if compounded in one formulation. They must either be mixed using generic powder forms or be applied as separate treatments
 

Άκης

Administrator
Απ: PROMOX

Βασικά δεν θέλω να πάρω την λοσιόν αυτήν καθαυτού dim, αλλά να φτιάξω την ίδια.
Γι'αυτό δεν αναφέρω τπτ για την λοσιόν, αλλά για τα συστατικά της, και ποιο πολύ την Tretinoin μιας και όπως ανέφερα ψάχνω να δυναμώσω την μινοξ, να μην είναι "σκέτη", δεν μου κάθεται καλά :)

Ποιο πολύ με κίνησαν την περιέργεια 2 πράγματα, η παρόμοια χρήση μερικών μελών εδώ με αποτελέσματα και η έρευνα spiro με προγεστερονη (την έβαλα εδώ).
Η προγεστερόνη πρέπει να μπει σε μικρή ποσότητα για να μην απορροφηθεί, αυτό δεν αλλάζει, αμα δες και την παραπάνω έρευνα με το spiro, το αναφέρει.
Τα sides θα πρέπει να είναι ισχυρά από αυτήν...

Η έρευνα με την spiro με κίνησε την περιέργεια να δω περισσότερα για προγεστερόνη και έπεσε στο site του γιατρού. Αυτό που ήθελα να κάνω είναι οι ποσότητες και να τις βάλω σε διάλυμα μινοξ έτοιμο.

Τώρα ο κλαιν την πείραξε λίγο την ερευνα και αυτό τον κάνει "λέρα", μιας και αμα δεις το quote στο 1ο ποστ αυτό, λέει μόνο για μινοξ με φινα και όχι ότι έχει ο γιατρός, που γράφει στις εικόνες του. Αυτό συνεχίζει να ισχύει ότι είναι "λέρα" ο τύπος και λέει ψευδή στοιχεία στο site του.
Αλλά τα συστατικά τα έχω δει και αλλού και δεν μπορούσα να βρω τα επι της % και τελικά τα βρήκα στο Promox.

balex είπε:
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ
Μην αναμιξεις ποτε Airol cream και Minoxidil lotion στο ιδιο μπουκαλι γιατι αλληλοαναιρουνται και γινονται
αναποτελεσματικα και χανουν την δραστικοτητα τους.Οπου υπαρχουν κρεμες , αυτες πρεπει να χρησιμοποιουνται ξεχωριστα

However, the manufactured formulations of Tretinoin (Retin-A®) and Minoxidil (Rogaine®) are incompatible and become ineffective if compounded in one formulation. They must either be mixed using generic powder forms or be applied as separate treatments
Αυτό που λες το είδα και εγώ σε Tretinoin και προγεστερόνη, γι'αυτό αμα δεις λέω ότι ίσως ο γιατρός έβαλε παραπάνω δόση από αυτήν, μήπως και κάνει τπτ.
Εκτός αν δεν το γνωρίζει ο Dr, που δεν το πιστεύω και τα έβαλε έτσι για εφέ.
Αλλά το συγκεκριμένο πάλι, αναφέρεται στις εμπορικές συσκευασίες μεταξύ τους και όχι σε generic μορφή, πράγμα που σημαίνει πρέπει ή να φτιαχτεί μινοξ από την αρχή ή να μπει ξεχωριστά :chinscratch

Αζελαικό δύσκολο να βάλω, εκτός αν βρεθεί σε φαρμακείο εδώ.

magic810 είπε:
Τοτε βγαινει καπως ετσι.....

5%minoxidil ειναι 50mg/ml =>Για 60ml θελουμε 3000mg μινοξιδιλης

1.5% azelaic acid ειναι 15mg/ml => Για 60ml θελουμε 900mg azelaic acid

0,25% progesterone ειναι 2,5mg/ml => Για 60ml θελουμε 150mg progesterone

0,025%tretinoine ειναι 0,25mg/ml => Για 60ml θελουμε 15mg τρετινοινης

0,1%hydrocortisone ειναι 0,06ml/ml => Για 60ml θελουμε 3,6ml hydrocortisone(αν υποθεσουμε οτι μετριεται με ml)

0,1%finasteride ειναι 1mg/ml => Για 60ml θελουμε 60mg finasteride
Thanks. Έτσι τα έβγαλα και εγώ, αλλά "τρόμαξα" με τα ποσά και λέω λάθος κάνω.

Τα 60000 είναι τα 60ml σε γραμμάρια.
15mg / 60,000 = 0,00025 x 100 = 0.025% Tretinoin
150mg / 60,000 = 0,0025 x 100 = 0.25% Progesterone
900mg / 60,000 = 0,015 x 100 = 1.5% Azelaic Acid
60mg / 60,000 = 0,001 x 100 = 0.1% Finasteride

Τι λέτε, αξίζει να την κάνουμε ή καλύτερα σκέτη και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;
 

magic810

New Member
Απ: PROMOX

Εγω παντως ψηνομαι να προσθεσω προγεστερονη, hydrocortisone και φιναστεριδη μεσα στη μινοξιδιλη......
Θεωρω οτι ειναι καλυτερο την τρετινοινη να την εχεις ξεχωριστα σε κρεμουλα.....και να κανεις επαλοιψη πριν την χρηση της παραπανω λοσιον.....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: PROMOX

βλεπω το συγκεκριμενο προιον ειναι ακομα στα snake oils,αλλα τον τελευταιο χρονο οσοι χρηστες αντεγραψαν τα συστατικα του ειχαν φοβερα αποτελεσματα ::)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: PROMOX

εγω την Progesterone θα την εβαζα μαζι με σπειρονολακτονη η φλουταμιδη
επισης εκει μεσα θα εβαζα και την φινα

τα υπολοιπα καλα μου ακουγονται στην λοσιον
ωστοσο παντα κατι θα υπαρχει για να βαλει κανεις
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα