POLL: Μακροπρόθεσμη Αποτελεσματικότητα Φιναστερίδης

danceworld_2001

Well-Known Member
Άνοιξα το θέμα αυτό μετά από την σύμφωνη γνώμη του moderator Fenimore, για να σκιαγραφήσουμε την αποτελεσματικότητα της φιναστερίδης γενικότερα, αλλά και σε μακροχρόνια χρήση ειδικότερα. Εγώ προσωπικά είμαι χρήστης από το 2005 σε διάφορες ποσότητες, αρχικά 1/4, μετά 1/3 (του προσκάρ πάντα), μετά διέκοψα για ένα χρόνο, άρχισα πάλι με 1/4, πέρασα σε 1/5 και τώρα αποφάσισα να γυρίσω σε 1/4. Στις αρχές τις θεραπείας μου και λόγω μικρής ηλικίας και λόγω μικρότερης ευαισθησίας των μαλλιών μου στα ανδρογόνα (DHT), η θεραπεία μου είχε απίστευτη αποτελεσματικότητα και ανταπόκριση. Ειδικότερα στο 1/3 ακόμη και χωρίς μινοξιδίλη, διατήρησα τα μαλλιά μου ακέραια ως το 2008. Τέλη του 2008 διέκοψα την θεραπεία με προσκάρ για να καθαρίσει το σύστημα μου και χωρίς παρενέργειες. Αντιμετώπισα όμως 2 μήνες μετά την διακοπή, παρενέργειες τύπου προστατίτιδας. Τέλη του 2009 εκκίνησα ξανά την φιναστερίδη σε δόση 1/4 και μετά 1/5. Ο πρώτος χρόνος κύλησε περίφημα, από πέρσυ το φθινόπωρο όμως βλέπω μειωμένη αποτελεσματικότητα της ουσίας. Στα 2/3 του κεφαλιού δρα περίφημα, στην hairline η αραίωση συνεχίζεται με βασανιστικά αργό ρυθμό χωρίς να έχω τριχόπτωση όμως. Ας απαντήσουμε όλοι οι χρήστες τις παρακάτω ερωτήσεις για να εξάγουμε ορισμένα χρήσιμα συμπεράσματα:

1) ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΕΧΕΤΕ:

2) ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ:


3) ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ:

- 0,20 mg (1/25 proscar)
- 0,50 mg (1/10 proscar)
- 0,80 mg (1/6 proscar)
- 1,00 mg (1/5 proscar)
- 1,25 mg (1/4 proscar)
- 1,67 mg (1/3 proscar)
- 2,50 mg (1/2 proscar)
- 5,00 mg (ολόκληρη proscar)
- Άλλη ποσότητα (πόση................)
Είτε παίρνετε proscar είτε propecia μην μπερδεύεστε με τα 1/4 κτλ, κάντε τους υπολογισμούς σε mg.

4) ΜΕ ΤΙ ΔΟΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ "ΠΑΙΞΕΙ" ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΑΣ;

5) ΕΙΧΑΤΕ ΕΠΑΝΕΚΦΥΣΗ ΜΑΛΛΙΩΝ 'Η ΑΠΛΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ;


6) ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΤΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΗΣ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΜΟΡΦΗ (ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ - ΑΡΑΙΩΣΗ)


Αυτά για την ώρα, ας προσθέσετε και άλλες ερωτήσεις μέχρι να το τελικοποιήσουμε
.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: POLL: Μακροπρόθεσμη Αποτελεσματικότητα Φιναστερίδης

Δεν ξέρω αν ο mod μπορεί τις ερωτήσεις αυτές να τις βάλει σε αυτοματοποιημένες φόρμες ψηφοφορίας ώστε να γίνει πιο εύκολο το θέμα και να βγάλουμε αυτόματα τα στατιστικά. Φαντάζομαι για να γίνει αυτό θα πρέπει να ποσοτικοποιηθούν ορισμένες ερωτήσεις ποιοτικής φύσης. Σε αντίθετη περίπτωση, ας απαντάμε με την παρακάτω μορφή:

1) 32
2) 6
3) 1,25 mg
4) 1 χρόνο 1,25 mg, 2 χρόνια 1,67 mg, 1 χρόνο διακοπή, μισό χρόνο 1,25 mg, 1μιση χρόνο 1 mg, μετά 4 μέρες 1,25, 5 μέρες 1 mg και εδώ και 10 μέρες σταθερά 1,25 mg.
5) Αρχικά επανέκφυση, μετά μόνο διατήρηση
6) Απο τέλη 2010 φθορά στους κροτάφους χωρίς τριχόπτωση, αραίωση μόνο.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: POLL: Μακροπρόθεσμη Αποτελεσματικότητα Φιναστερίδης

Έκανα το θέμα μόνιμο. Δυστηχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι για φόρμα ψηφοφορίας. Οι ερωτήσεις είναι "περίπλοκες" για την φόρμα του poll του φόρουμ και δεν μπορούν να γραφτούν όλες μαζί σε ένα. Ισως αν γίνει να απαντάνε έτσι όπως το λες και ανα χρονικά διαστήματα να βγάζεις manual ποσοστά / αποτελέσματα.
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: POLL: Μακροπρόθεσμη Αποτελεσματικότητα Φιναστερίδης

1) 33
2) 2 χρονια και 8 μηνες
3) 1 mg
4) 1 mg και 1,25 για μικρα χρονικα διαστηματα(2 με 3 φορες απο 1 μηνα)
5 ) και επανεκφυση και διατηρηση (με ολο το πακετο-big3)
6) σε καλυτερο επιπεδο απο οταν ξεκινησα...καμμια μειωμενη αποδοση του φαρμακου
 

akol

Member
Απ: POLL: Μακροπρόθεσμη Αποτελεσματικότητα Φιναστερίδης

1) 39
2) δυο χρονια και τρεις μηνες
3) 1,25 mg για εναμισυ χρονο
4) μισο προσκαρ στην συνεχεια
5) εξελιξη της τριχοπτωσης με πιο ήπιο ρυθμό.
 

Apo-Tol

New Member
1) 23
2) 1,5 χρόνο
3) 1mg
4)1mg τον πρώτο χρόνο 1,25 τον δεύτερο
5) Σταθερότητα για τον 1 χρόνο και 4 μήνες αραίωση τον τελευταίο μήνα
Για το τελευταίο δεν μπορώ να ξέρω τι φταίει αλλά ίσως προχωρήσω στα 1,67mg, θα δείξει μέσα στις επόμενες 20 μέρες.
Danceworld όταν έπαιξες στα 1,67 είχες καλύτερα αποτελέσματα? Είχες κάποια παρενέργεια που δεν είχες πριν? Γιατί μέχρι στιγμής πέρα από ένα σκαμπανέβασμα της λίμπιντο όταν άρχισα το χάπι δεν είχα τπτ άλλο και για αυτό το σκέφτομαι για την δόση!
 

loukas

Member
ειμα 36+τωρα χρηστης απο το 2008 2 xρονια(avodart 0.5 minox5%fukoral2%)τωρα εδω και 2,5 χρονια proscar1/6 τιποτα αλλο εδω ειναι τα αποτελεσματα μου http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2503-page-2.html μου εδωσε αρκετα πραγματα οχι οπως σε μερικους αλλους λογο ηληκιας βλεπεις στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα!! και θα ελεγα πως παρεμεινα σε σταθερο επιπεδο και λιγο προς τα κατω χωρις να μπορω να το πω και με σιγουρια
 
1) 33
2) 7-8 χρόνια
3) 1.25 mg
4) 1mg το πρώτο καιρό, 1.25mg στη συνέχεια, stop για 1 χρόνο, 1.25 mg τώρα
5) Και διατήρηση και επανέκφυση κυρίως το πρώτο καιρό. Αρχικά πολύ καλά αποτελέσματα! Η τρίχα σε όλο το κεφάλι, ειδικά πίσω στο crown, έγινε πιο σκληρή και χοντρή. Για κανά χρόνο περίπου το διέκοψα δυστυχώς και έχασα γρήγορα πολλά από αυτά που είχα διατηρήσει / αναπτύξει. :':)'(
Το comeback στην ίδια δόση 1.25mg δεν φαίνεται να έχει τα αποτελέσματα που είχε μέχρι και πριν τη διακοπή :sad:
 

Dimit

New Member
1) 30
2) 2 χρόνια
3) 1mg
4) Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι έχω επανέκφυση αλλά είμαι σίγουρος ότι η ποιότητα των ήδη υπαρχοντων τριχων είναι καλύτερη (πιο ''χοντρές'' υγιείς τρίχες).

Σημείωση: Για λίγες βδομάδες αμελούσα δόσεις, το έπαιρνα κάθε 2 μέρες κτλ, και αυτό νομίζω μου έδωσε λίγη τριχόπτωση. Πλέον είμαι συνεπής και δεν χάνω ούτε τρίχα (μαζί με μινοχ πάντα).
 
1) 26
2) 3 χρονια και 3 μηνες (απο Φεβρουαριο του 2010)
3) 1μγ / 24 ωρες
4) Σταθεροποιηση της τριχοπτωσης, καλυτερη ποιοτητα μαλλιου αλλα ισως εχω χασει λιγο εδαφος στο hairline και στο μπροστινο τριγωνακι, χωρις ομως εμφανη αραιωση. Παρατηρησα μια αυξημενη τριχοπτωση το τελευταιο 1,5 μηνα αλλα τις τελευταιες 10 - 12 μερες εχω επανελθει στα φυσιλογικο μου. Η εκτιμηση μου ειναι οτι για καποιο καιρο εχανα δοσεις ( 1-2 μερες) και το επαιρνα οτι να ναι ωρες. Οταν αποφασισα να επανελθω στο αυστηρο προγραμμα (καθε πρωι με αδειο στομαχι) και να μη χανω δοση επανηλθα στο να χανω ελαχιστες υστερα απο 15-20 μερες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John1992

New Member
1) 26
2) 3 χρονια και 3 μηνες (απο Φεβρουαριο του 2010)
3) 1μγ / 24 ωρες
4) Σταθεροποιηση της τριχοπτωσης, καλυτερη ποιοτητα μαλλιου αλλα ισως εχω χασει λιγο εδαφος στο hairline και στο μπροστινο τριγωνακι, χωρις ομως εμφανη αραιωση. Παρατηρησα μια αυξημενη τριχοπτωση το τελευταιο 1,5 μηνα αλλα τις τελευταιες 10 - 12 μερες εχω επανελθει στα φυσιλογικο μου. Η εκτιμηση μου ειναι οτι για καποιο καιρο εχανα δοσεις ( 1-2 μερες) και το επαιρνα οτι να ναι ωρες. Οταν αποφασισα να επανελθω στο αυστηρο προγραμμα (καθε πρωι με αδειο στομαχι) και να μη χανω δοση επανηλθα στο να χανω ελαχιστες υστερα απο 15-20 μέρες
Πώς εξελίχθηκε η θεραπεία με φίνα φίλε μου;
 
Μπλουζα