Piros75, fue, γκαρτσονίκα, 1419 grafts, 3/2/16

piros75

Well-Known Member
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Όλα πήγαν καλά και οι φόβοι μου αποδείχτηκαν αβάσιμοι, αφού δεν πόνεσα καθόλου και γενικότερα τόσο η διαδικασία, όσο και το περιβάλλον ήταν θα έλεγα ευχάριστα. Τελικά βγάλαμε 1419 μοσχεύματα που αντιστοιχούν σε 2921 τρίχες με λόγο 2,05. Η πυκνότητα κατά μέσο όρο στα 30 μοσχ/εκ2 εκεί δηλαδή που την ήθελα για να αυξήσω το ποσοστό φύτρωσης. Ξέρω ότι με αυτόν τον αριθμό θα αναγκαστώ να επανέλθω για 2η μεταμόσχευση. Αυτό έχω άλλωστε σαν πλάνο, να επανέλθω μετά από 1 χρόνο για να αυξήσω την πυκνότητα σε συνολικά 50-55 μοσχ/εκ2 και να βάλω και πίσω εφόσον δω τι θα μου προσφέρει η μινοξ.

Χρησιμοποιήθηκαν punches 0,75-0,9 χλσ και για τα τετράτριχα και πάνω βάλανε και 1χλς.

Τελικά πλήρωσα 2.500 ευρώ. Η όλη διαδικασία διήρκησε 7 ώρες με ένα διάλλειμα για φαγητό μεταξύ εξαγωγής και τοποθέτησης.

Για την ώρα νοιώθω αρκετά κουρασμένος, ωστόσο, αναρτώ τις πρώτες φωτογραφίες που δείχνουν δότρια, λήπτρια, κατανομή μοσχευμάτων τριχών και λόγο, φωτογραφία μου πριν το κούρεμα και πριν την τοποθέτηση, καθώς και μία που δείχνει πυκνότητα /εκ2.

Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες φωτογραφίες μιας και αύριο που θα πάω για λούσιμο, θα πάρω και αυτές που μου τράβηξαν με τη δικιά τους μηχανή στην DHI και θα προσπαθώ να κρατάω το νήμα ενήμερο.

Για ακόμα μία φορά ευχαριστώ όσους με στήριξαν από το φόρουμ.

[Update: Οι συζητήσεις γίνονται εδώ]

before.jpg before topothethsh.jpg donnor.jpg room laydown.jpg 1cm.jpg no of grafts hairs.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Όλα πήγαν καλά και οι φόβοι μου αποδείχτηκαν αβάσιμοι, αφού δεν πόνεσα καθόλου και γενικότερα τόσο η διαδικασία, όσο και το περιβάλλον ήταν θα έλεγα ευχάριστα. Τελικά βγάλαμε 1419 μοσχεύματα που αντιστοιχούν σε 2921 τρίχες με λόγο 2,05. Η πυκνότητα κατά μέσο όρο στα 30 μοσχ/εκ2 εκεί δηλαδή που την ήθελα για να αυξήσω το ποσοστό φύτρωσης. Ξέρω ότι με αυτόν τον αριθμό θα αναγκαστώ να επανέλθω για 2η μεταμόσχευση. Αυτό έχω άλλωστε σαν πλάνο, να επανέλθω μετά από 1 χρόνο για να αυξήσω την πυκνότητα σε συνολικά 50-55 μοσχ/εκ2 και να βάλω και πίσω εφόσον δω τι θα μου προσφέρει η μινοξ.

Χρησιμοποιήθηκαν punches 0,75-0,9 χλσ και για τα τετράτριχα και πάνω βάλανε και 1χλς.

Τελικά πλήρωσα 2.500 ευρώ. Η όλη διαδικασία διήρκησε 7 ώρες με ένα διάλλειμα για φαγητό μεταξύ εξαγωγής και τοποθέτησης.

Για την ώρα νοιώθω αρκετά κουρασμένος, ωστόσο, αναρτώ τις πρώτες φωτογραφίες που δείχνουν δότρια, λήπτρια, κατανομή μοσχευμάτων τριχών και λόγο, φωτογραφία μου πριν το κούρεμα και πριν την τοποθέτηση, καθώς και μία που δείχνει πυκνότητα /εκ2.

Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες φωτογραφίες μιας και αύριο που θα πάω για λούσιμο, θα πάρω και αυτές που μου τράβηξαν με τη δικιά τους μηχανή στην DHI και θα προσπαθώ να κρατάω το νήμα ενήμερο.

Για ακόμα μία φορά ευχαριστώ όσους με στήριξαν από το φόρουμ.

Προβολή συνημμένου 10240 Προβολή συνημμένου 10236 Προβολή συνημμένου 10237 Προβολή συνημμένου 10239 Προβολή συνημμένου 10235 Προβολή συνημμένου 10238

Να σε συγχαρώ για την συνοπτική αλλά γεμάτη ουσία αρχική παρουσίαση της μμ, όπου παρέχεις χρήσιμες πληροφορίες (punch, πυκνότητητα - αν ήταν πιό φωτεινή θα μπορούσαμε και να την επιβεβαιώσουμε, κλπ) και χωρίς να έχεις πάρει στα χέρια σου τις επίσημες φώτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Καλημέρα παιδιά, μόλις γύρισα από λούσιμο 1 και θα αναρτήσω φωτογραφίες σε λίγο.

Ευχαριστώ για τις ευχές σας. Την μμ μου την έκανε η Δρ Γκαρτσονίκα και οι δύο νοσηλεύτριες που βοηθάγανε λεγόντουσαν Ντάφλα και Τσεκούρα.

Αγαπητέ CVIAL σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες από το κινητό μου, όπου δεν άπλωσα εγώ το χέρι μου για να τις τραβήξω, τραβήχτηκαν από τη Δώρα (νοσηλεύτρια) την οποία και ευχαριστώ.

Αν σώσεις τη φωτογραφία στον σκληρό σου και την ανοίξεις με ένα πρόγραμμα viewer μπορείς να κάνει αρκετά καλό zoom in για να δεις περισσότερες λεπτομέρειες. Από την πλευρά μου προσπάθησα να απομονώσω το εκ2 σε πιο κοντινό πλάνο και στο παρουσιάζω παρακάτω.
1cm2.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το έκανα ήδη, και έχω μια προσέγγιση, αν ήταν πιό φωτεινή (όπως σου έγραψα) δεν θα έχανα ούτε ένα graft (που τα ξεχωρίζεις από τον ιστό γύρω τους). Πάντως καλή σκέψη και προσπάθεια!
 

piros75

Well-Known Member
Έχεις δίκιο. Να σου πω ότι στο συγκεκριμένο σημείο είχα και δικές μου τρίχες, από μια γρήγορη μπακαλίστικη μέτρηση σε αυτό το σημείο μετράω περίπου 27 μοσχεύματα και περίπου 18 (μονότριχα και πολύτριχα) "σημεία" που προϋπήρχαν τρίχες. συνεπώς αν σε αυτό το τμήμα ήταν όλα μοσχεύματα θα είχαμε περί τα 45 μοσχεύματα (πάνω κάτω εκεί που θέλω να φτάσω με τη δεύτερη φορά)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχεις δίκιο. Να σου πω ότι στο συγκεκριμένο σημείο είχα και δικές μου τρίχες, από μια γρήγορη μπακαλίστικη μέτρηση σε αυτό το σημείο μετράω περίπου 27 μοσχεύματα και περίπου 18 (μονότριχα και πολύτριχα) "σημεία" που προϋπήρχαν τρίχες. συνεπώς αν σε αυτό το τμήμα ήταν όλα μοσχεύματα θα είχαμε περί τα 45 μοσχεύματα (πάνω κάτω εκεί που θέλω να φτάσω με τη δεύτερη φορά)

Αν έχεις καλή φύτρωση και νορμάλ τρίχα το 45 είναι καλό νούμερο. Θα σου πρότεινα στις επόμενες φώτο που θα βάλεις όταν έχεις ακόμα τα scrubs αλλά και μετά όταν θα "καθαρίσεις" και πριν αρχίσουν να σου πέφτουν, κόλλησε κάπου στο μετωπό σου έναν χάρακα ή ένα χαρτάκι που να φαίνεται το 1cm έτσι ώστε να βοηθηθούμε στις αναλύσεις μας.
 

piros75

Well-Known Member
Το 45 σίγουρα είναι καλό νούμερο και εκεί κοντά (γύρω στο 50) θέλω να κινηθώ τελικά. Αυτό όμως θα γίνει με άλλη μία μμ μετά από κάποιους μήνες, γιατί στα περισσότερα σημεία έχω μετά από αυτήν τη 1η μμ γύρω στο 30 ενώ αλλού έχω και 25, οπότε ξέρω ότι το τελικό αποτέλεσμα μετά από 10 μήνες δεν θα τα σπάει. Αλλά όπως είπα, διάλεξα την τακτική: "σιγά, σιγά γίνεται η αγουρίδα μέλι" και τελικά ελπίζω να δικαιωθώ (και εγώ και άλλοι όπως ο Τροφέας ή ο raphael2012 κλπ που υποστηρίζουν τα μικρά και επαναλαμβανόμενα σεσιονς). Για να δούμε...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κοίτα, είναι μια προσέγγιση αυτή. Δεν είναι λάθος. Εγώ προσωπικά προτιμώ το μια και έξω ανά περιοχή και πάμε παρακάτω. Βέβαια αυτή η προσεγγίση θέλει πολύ καλό γιατρό και φυσικά πολύ πιο μεγαλύτερη διερεύνηση, οπότε νομίζω ότι και για την κάθε προσέγγιση πρέπει να λάβεις υπόψη σου τι μπορεί να σου προσφέρει (αποδεδειγμένα) η κλινική, αυτό μετράει. Για την κλινική που επέλεξες η προσεγγισή σου είναι πολύ σωστή.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
η προσεγγιση πρεπει να γινεται τμηματικα παντα σε σχεση παντα και με την δοτρια που διαθετεις και το προβλημα που εχεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
η προσεγγιση πρεπει να γινεται τμηματικα παντα σε σχεση παντα και με την δοτρια που διαθετεις και το προβλημα που εχεις.

Αυτό πρέπει να γίνεται πάντα, ανεξαρτήτως προσέγγισης
 
Μπλουζα