Pgd(2) blockers και pge(2) agonist . πως τις ρυθμίζουμε

Συγνώμη εάν ακούγομαι κάπως, αλλά κάποιος που δεν έχει και πολύ εμπειρία, δεν καταλαβαίνει και πολλά σε αυτό το thread. Και επειδή είναι πλέον ίσως το μοναδικό ελπιδοφόρο thread στο φόρουμ μας, θα πρότεινα σε όποιον μπορέι να συμαζέψει λίγο την κατάσταση όπου να δείχνει έναν μπούσουλα( τι εξετάσεις ακριβώς πρέπει να κάνει-λοσιόν κλπ) στα μέλη. Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω την 'θεραπεία' αλλά είμαι λίγο χαμένος...

ΥΓ: (εκτός thread) Πιστεύω πως φέτος θα είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα χρονιά. Υπάρχει πολύ κινητικότητα από εταιρίες και νέες έρευνες. Ελπίζω όλο αυτό το ανέκδοτο με την τριχόπτωση να τελειώσει σύντομα, ίσως είναι η μοναδική περίοδος που μπορούμε πλέον να πούμε: Θα γίνει την επόμενη πενταετία...
Φιλε Σερίφη μπορείς να κάνεις μετρήσεις στην Ε1 κ στην dht.

Οσο για την τριχόπτωση τα εχει φαει τα ψωμιά της.
Τωρα μάλιστα που βρεθηκαν κ blockers για τα JAK ένζυμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

χρησιμοποιώ το τελλευταιο τετραμηνο την anti hairloss lotion της froika με εκπληκτικα αποτελεσματα.δηλαδη σταματησε εντελως η τριχοπτωση .επανεκφυση δεν εχει.μήπως επιδρα σε καποια απο τις ορμονες και εχει τετοιο αποτελεσμα??
Φυσικα φιλε Akol το Φροικα περιέχει βιοτινη κ βιταμινη Β,
κ αυτα κ τα δυο ειναι blockers της pgd2 κ ετσι φυσικά μειώνεται η Ορμόνη Ε1.
Η οποία προφανώς πρέπει να είναι αυξημένη σε εσενα.

Βέβαια μπορείς να μετρήσεις την Ε1 σου κ την dht για να δεις τι γίνεται.

Επίσης μπορείς να πρόσθεσεις κι άλλους pgd2blockers καθως κ pge2agonists.
 

GiannisTak

Active Member
Φυσικα φιλε Akol το Φροικα περιέχει βιοτινη κ βιταμινη Β,
κ αυτα κ τα δυο ειναι blockers της pgd2 κ ετσι φυσικά μειώνεται η Ορμόνη Ε1.
Η οποία προφανώς πρέπει να είναι αυξημένη σε εσενα.

Βέβαια μπορείς να μετρήσεις την Ε1 σου κ την dht για να δεις τι γίνεται.

Επίσης μπορείς να πρόσθεσεις κι άλλους pgd2blockers καθως κ pge2agonists.

Το βρήκε πάλι το φάρμακο κατα της φαλάκρας ο μπαϊοχέρμπαλ. Πάρτε βιοτίνη και βιταμίνη Β(??) και (προφανώς) θα βγάλετε μαλλιά αφού (προφανώς) έχετε αυξημένη την Ε1 κτλ κτλ.
Και αν δεν βγάλετε, που δεν θα βγάλετε, εδώ είμαστε πάλι!
Το επίπεδο της συζήτησης είναι στα πατώματα.
 
Το βρήκε πάλι το φάρμακο κατα της φαλάκρας ο μπαϊοχέρμπαλ. Πάρτε βιοτίνη και βιταμίνη Β(??) και (προφανώς) θα βγάλετε μαλλιά αφού (προφανώς) έχετε αυξημένη την Ε1 κτλ κτλ.
Και αν δεν βγάλετε, που δεν θα βγάλετε, εδώ είμαστε πάλι!
Το επίπεδο της συζήτησης είναι στα πατώματα.
Ο Γιάννης καλός για παρέα, αλλά πολύ σχολιο!!
Γιατι δεν διαβάζεις για να έχεις κάτι να λες που να είναι εντός θεματος?
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
μιας και αναφερθηκε το κρεμμυδι οτι ανεβαζει την pge2 να σας δειξω και εναν χρηστη http://www.hairlossgr.com/threads/Χυμός-κρεμμυδιού.8410/#post-101802
περιγραφει λιγο επανεκφυση,το προβλημα ειναι η μυρωδια.
εννοειτε οτι δουλευει σε ΑΑ δουλευει και σε areata για οσους δεν το γνωριζουν
 

GiannisTak

Active Member
"αναφέρθηκε το κρεμμύδι" δηλαδή το αμόλησε σε κάποια φάση ο μπάϊοχέρμπαλ επειδή έτσι του κάπνισε ότι είναι pgE2 agonist. :p Αναλογα με το πως ξυπνήσει είναι αυτό το παιδί, παίρνει σβάρνα τη λαϊκή αγορά και ψάχνει για τον pgE2 agonist της ημέρας σαν καλός μάγειρας και μας το σερβίρει.
:D

To κρεμμύδι και ακόμα περισσότερο το σκόδρο έχει αναφερθεί επανειλημμένως ότι βοηθούν στην Alopecia Areata (και μόνο) γιατί έχουν αντιφλεγμονώδη δράση. Ειδικότερα η γέλη σκόρδου σε συνδυασμό με τοπική κορτιζόνη θεωρείται από αρκετούς ως μια καλή θεραπεία. Η πιο αποδεκτή θεωρία για την Alopecia Areata ενοχοποιεί τα κατασταλτικά-κυτταροτοξικά Τ-λεμφοκύτταρα που προκαλούν περιθυλακική (?) φλεγμονή και τερματίζουν πρόωρα τον κύκλο της τρίχας.

Αντίθετα η ανδρογενετική αλωπεκία δεν οφείλεται σε κυτταροτοξικούς-αντιγονικούς-λοιπούς φλεγμονώδεις παράγοντες. Επομένως η φλεγμονή (αν υπάρχει) είναι δευτερεύουσα και επιφαινόμενη. Άρα η "καταπολέμησή" της δεν αλλάζει την κλινική εικόνα. Επομένως τα κρεμμύδια, τα σκόρδα και τα μάραθα δεν βοηθούν καθόλου στην ΑΓΑ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
"αναφέρθηκε το κρεμμύδι" δηλαδή το αμόλησε σε κάποια φάση ο μπάϊοχέρμπαλ επειδή έτσι του κάπνισε ότι είναι pgE2 agonist. :p Αναλογα με το πως ξυπνήσει είναι αυτό το παιδί, παίρνει σβάρνα τη λαϊκή αγορά και ψάχνει για τον pgE2 agonist της ημέρας σαν καλός μάγειρας και μας το σερβίρει.
:D

To κρεμμύδι και ακόμα περισσότερο το σκόδρο έχει αναφερθεί επανειλημμένως ότι βοηθούν στην Alopecia Areata (και μόνο) γιατί έχουν αντιφλεγμονώδη δράση. Ειδικότερα η γέλη σκόρδου σε συνδυασμό με τοπική κορτιζόνη θεωρείται από αρκετούς ως μια καλή θεραπεία. Η πιο αποδεκτή θεωρία για την Alopecia Areata ενοχοποιεί τα κατασταλτικά-κυτταροτοξικά Τ-λεμφοκύτταρα που προκαλούν περιθυλακική (?) φλεγμονή και τερματίζουν πρόωρα τον κύκλο της τρίχας.

Αντίθετα η ανδρογενετική αλωπεκία δεν οφείλεται σε κυτταροτοξικούς-αντιγονικούς-λοιπούς φλεγμονώδεις παράγοντες. Επομένως η φλεγμονή (αν υπάρχει) είναι δευτερεύουσα και επιφαινόμενη. Άρα η "καταπολέμησή" της δεν αλλάζει την κλινική εικόνα. Επομένως τα κρεμμύδια, τα σκόρδα και τα μάραθα δεν βοηθούν καθόλου στην ΑΓΑ.
αν το προσεξες το λινκ δεν εχει areata αλλα ΑΑ και δουλεψε το κρεμμυδι.το λινκ το εδωσα για εσενα και μονο για να σου αποδειξω οτι στην ΑΑ δεν δουλευει μονο η φιναστεριδη και η μινοξιδιλη.ζουμε στο 2015 βγηκαμε απο της σπηλιες.δεν σκαλιζουμε βουβαλια στους τοιχους.αυτο λεγεται εξελιξη
 

GiannisTak

Active Member
Γύρω από έναν απατεώνα που πουλούσε αγριοκρέμμυδα περιστρέφεται το λινκ.
Στο κάτω-κάτω κρεμμύδια έτριβαν από την αρχαιότητα στις φαλάκρες τους οι άνθρωποι χωρίς να δουν τρίχα.
Ακριβώς επειδή βγήκαμε από τις σπηλιές δεν μας επιτρέπεται να καταφεύγουμε στα κρεμμύδια πέρα από την σαλάτα και μάλιστα χοντροκομμένα.

Στην Areata όμως δουλεύουν για κάποιο λόγο. Δεν το ανέφερε το λινκ, το αναφέρω εγώ. :) Ας έχουμε όμως υπ όψι μας ότι στην Αρεατα, ο θύλακας παραμένει ζωντανός και υγιής περιμένοντας το κατάλληλο μιτωτικό σήμα για να ξεκινήσει την παραγωγή τρίχας. Δεν ισχύει αυτό για την ΑΓΑ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Γύρω από έναν απατεώνα που πουλούσε αγριοκρέμμυδα περιστρέφεται το λινκ.
Στο κάτω-κάτω κρεμμύδια έτριβαν από την αρχαιότητα στις φαλάκρες τους οι άνθρωποι χωρίς να δουν τρίχα.
Ακριβώς επειδή βγήκαμε από τις σπηλιές δεν μας επιτρέπεται να καταφεύγουμε στα κρεμμύδια πέρα από την σαλάτα και μάλιστα χοντροκομμένα.

Στην Areata όμως δουλεύουν για κάποιο λόγο. Δεν το ανέφερε το λινκ, το αναφέρω εγώ. :) Ας έχουμε όμως υπ όψι μας ότι στην Αρεατα, ο θύλακας παραμένει ζωντανός και υγιής περιμένοντας το κατάλληλο μιτωτικό σήμα για να ξεκινήσει την παραγωγή τρίχας. Δεν ισχύει αυτό για την ΑΓΑ.
αν εχουμε κλειστα ματια δεν μπορω να βοηθησω .εγω απλα εδωσα ενα λινκ με καποιον που εχει ΑΑ και δουλεψε το κρεμμυδι.απο εκει και περα ο καθε ενας οτι τον συμφερει μπορει να κρατησει
 

rainbowblue

New Member
Γύρω από έναν απατεώνα που πουλούσε αγριοκρέμμυδα περιστρέφεται το λινκ.
Στο κάτω-κάτω κρεμμύδια έτριβαν από την αρχαιότητα στις φαλάκρες τους οι άνθρωποι χωρίς να δουν τρίχα.
Ακριβώς επειδή βγήκαμε από τις σπηλιές δεν μας επιτρέπεται να καταφεύγουμε στα κρεμμύδια πέρα από την σαλάτα και μάλιστα χοντροκομμένα.

Στην Areata όμως δουλεύουν για κάποιο λόγο. Δεν το ανέφερε το λινκ, το αναφέρω εγώ. :) Ας έχουμε όμως υπ όψι μας ότι στην Αρεατα, ο θύλακας παραμένει ζωντανός και υγιής περιμένοντας το κατάλληλο μιτωτικό σήμα για να ξεκινήσει την παραγωγή τρίχας. Δεν ισχύει αυτό για την ΑΓΑ.
Μηπως υπαρχει σαφης ορισμος για την ΑΓΑ? Ολοι γνωριζουμε τις περιφημες προγνωστικες διαγνωσεις των φιλαργυρων δερματολογων, που με τυφλα ματια κανουν διαγνωση ΑΓΑ. Σιγουρα το κρεμμυδι δεν θα εκανε κατι στη καραφλα του Βεγκου,αλλα κοιτα γυρω σου ποσα πατερνς υπαρχουν. Κοιτα ποσα νεα παιδια εχουν αραιωση-οχι καραφλα-κατι που κανονικα ερχεται ως φυσιολογικη συνεπεια του χρονου σε πολυ μεγαλυτερη ηλικια. Εχουν βαση αυτα που λες λλα θεωρεις δεδομενα πραγματα που τελικα δεν ειναι οπως η ΑΓΑ κι χτιζεις πανω σε αυτα. Επειδη εχουμε ολοι το ιδιο προβλημα δεν σημαινει οτι εχουμε την ιδια αιτια προκλησης. Και ολα αυτα γιατι συμφωνω μαζι σου οτι χρειαζονται αποδειξεις,ερευνες κι μεθοδοι κι οχι διαγνωσεις διαδυκτιακες. Αν το κρεμμυδι ως μεθοδευμενη θεραπεια αποδιδει σε καποια μορφη τριχοπτωσης μπορει κι να ειναι πραγματικοτητα,ας το κρινουμε αφηνοντας το ενδεχομενο ανοιχτο.
 
μιας και αναφερθηκαμε στην αδενοσινη πριν 2 σελιδες διαβασα κατι σε ενα site που λεει για τις ευεργετικες ιδιοτητες του ελληνικου καφε γενικα και γραφει αυτο "Αυτό οφείλεται στην ικανότητα της καφεΐνης να μπλοκάρει στα νευρικά κύτταρα του εγκεφάλου, τους υποδοχείς της αδενοσίνης, η οποία «βάζει για ύπνο» το σώμα και επιβραδύνει τις κινήσεις του." και ηθελα να ρωτησω ισχυει αυτη η βλακεια γιατι λεγαμε οτι την χρησιμοποιουν στο γυμναστηριο και τωρα διαβαζω αυτο .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mageiras

Member
Εγω παντως χρησιμοποιω πολλα απ αυτα που βαζει ο Swiss δλδ αυτα που μπορω να βρω..δλδ καστορελαιο τοπικα και ποσιμο, ρολλερ, μινοξ (που αυτος δεν βαζει),Sulfasalazine (αν και την εχω ακουσει απ αυτο..το τελειωσα το κουτι δεν παιρνω αλλο), μια κρεμα με miconazole.Βλεπω πολυ καλα αποτελεσματα μεχρι στιγμης,εχω και φωτο απλα οι πρωτες δεν ειναι τοσο καλες οσο οι δευτερες που εβγαλα αργοτερα ωστε να βγουν συμπερασματα.. αργοτερα θα βγαλω και αλλες κατα τα Χριστουγεννα. Παντως εγω ειμαι ευχαριστημενος και το μουσι μου εφτιαξε καπως..και αυτα απο παρατηρησεις φιλων
 

Mageiras

Member
Να βαλω και 2 φωτο μια πριν και μια μετα αλλα η μια η πιο παλια δεν ειναι καλη...
 

Συνημμένα

  • 20151009_214902.jpg
    20151009_214902.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 75
  • 20151108_163132.jpg
    20151108_163132.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 74

poseidonas77

Well-Known Member
Εγω παντως χρησιμοποιω πολλα απ αυτα που βαζει ο Swiss δλδ αυτα που μπορω να βρω..δλδ καστορελαιο τοπικα και ποσιμο, ρολλερ, μινοξ (που αυτος δεν βαζει),Sulfasalazine (αν και την εχω ακουσει απ αυτο..το τελειωσα το κουτι δεν παιρνω αλλο), μια κρεμα με miconazole.Βλεπω πολυ καλα αποτελεσματα μεχρι στιγμης,εχω και φωτο απλα οι πρωτες δεν ειναι τοσο καλες οσο οι δευτερες που εβγαλα αργοτερα ωστε να βγουν συμπερασματα.. αργοτερα θα βγαλω και αλλες κατα τα Χριστουγεννα. Παντως εγω ειμαι ευχαριστημενος και το μουσι μου εφτιαξε καπως..και αυτα απο παρατηρησεις φιλων

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΕΙΡΑ!!!!!!
δε με λες...το καστορελαιο ποση ωρα το αφηνεις τοπικα??
 

Mageiras

Member
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΕΙΡΑ!!!!!!
δε με λες...το καστορελαιο ποση ωρα το αφηνεις τοπικα??
ολο το βραδυ...βασικα προσεχω οταν το βαζω να παει στις ριζες και βαζω λιγο δεν λουζομαι μ αυτο..βαζω ας πουμε λιγο καστορελαιο σε ενα φλυτζανι 2 σταγονες ενα δαφνελαιο απο το φαρμακειο που πηρα και μια σταγονα οινοπνευμα.. τ ανακατευω και προσεκτικα στις ριζες.. ε μετα αν μεινει λιγο πανω στα μαλλια το κανω με λιγο χαρτι κουζινας.και βασικα εχω βαλει κατι παλιες μαξιλαροθηκες πρασινες. το πρωι μπανιο.
 

xk

Active Member
Το θέμα είναι να δουμε αποτελεσματα χωρις ριγκεϊν...αποδεδειγμενα σε πολλους εχει φερει πολλες τρίχες πίσω απο μόνο του χωρις λαδια χωρις τιποτα.Οποιος βαζει ριγκεϊν δε μπορει να λεει ότι δουλευουν και τα αλλα που βαζει.Μεχρι στιγμης ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΜΕ PHOTO ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΙΝΟΞ/ΦΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ.Αυτη είναι η αλήθεια.Δε λεω για να αποθαρρύνω,απλά το λεω για να μη δημιουργουμε αυταπάτες.Ακόμα και το ρολερ όταν δουλεψει θα βγαλει τρίχες καπως αραιωμενες,μια εδω μια εκει.Και του swiss ετσι ειναι,σα κατσαρες τριχες μεταμοσχευμενες,δε δημιουργουνται τα ΠΟΛΛΑ τριχακια που εβγαζε η μινοξ τα οποια καποια απο αυτα ήταν ''ψευτικα'' μεν και μεναν χνουδια αλλα τα περισσοτερα μπορουσαν να γινουν τίχες πυκνες και να σου κλεισουν μια περιοχη(συνηθως μπιφτεκι).
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Το θέμα είναι να δουμε αποτελεσματα χωρις ριγκεϊν...αποδεδειγμενα σε πολλους εχει φερει πολλες τρίχες πίσω απο μόνο του χωρις λαδια χωρις τιποτα.Οποιος βαζει ριγκεϊν δε μπορει να λεει ότι δουλευουν και τα αλλα που βαζει.Μεχρι στιγμης ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΜΕ PHOTO ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΙΝΟΞ/ΦΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ.Αυτη είναι η αλήθεια.Δε λεω για να αποθαρρύνω,απλά το λεω για να μη δημιουργουμε αυταπάτες.Ακόμα και το ρολερ όταν δουλεψει θα βγαλει τρίχες καπως αραιωμενες,μια εδω μια εκει.Και του swiss ετσι ειναι,σα κατσαρες τριχες μεταμοσχευμενες,δε δημιουργουνται τα ΠΟΛΛΑ τριχακια που εβγαζε η μινοξ τα οποια καποια απο αυτα ήταν ''ψευτικα'' μεν και μεναν χνουδια αλλα τα περισσοτερα μπορουσαν να γινουν τίχες πυκνες και να σου κλεισουν μια περιοχη(συνηθως μπιφτεκι).
δεν ξερω για τους υπολοιπους που χρησιμοποιουν roller θα πω μονο για εμενα.
το derma roller 1,5mm σκετο χωρις καμια λοσιον μου εδωσε συμπηκνωμενα χνουδια σαν να εβαζα μινοξιδιλη.οχι σκορπια και ξεκαρφωτα,δουλευει σαν την μινοξιδιλη,με περισσοτερη διαρκεια αποτελεσματων ομως
εδω ειμαι http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/page-13#post-146476
 

lalakis

Active Member
σκέφτομαι μετά αποdermapen 1.5mm να βάζω κατευθείαν λάδι η καστορελαιο θα βάζω η jojoba oιλ +εθ έλαιο μέντας. τι γνώμη έχετε τα εμπειρα μελη;
 

Mageiras

Member
Το θέμα είναι να δουμε αποτελεσματα χωρις ριγκεϊν...αποδεδειγμενα σε πολλους εχει φερει πολλες τρίχες πίσω απο μόνο του χωρις λαδια χωρις τιποτα.Οποιος βαζει ριγκεϊν δε μπορει να λεει ότι δουλευουν και τα αλλα που βαζει.Μεχρι στιγμης ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΜΕ PHOTO ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΙΝΟΞ/ΦΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ.Αυτη είναι η αλήθεια.Δε λεω για να αποθαρρύνω,απλά το λεω για να μη δημιουργουμε αυταπάτες.Ακόμα και το ρολερ όταν δουλεψει θα βγαλει τρίχες καπως αραιωμενες,μια εδω μια εκει.Και του swiss ετσι ειναι,σα κατσαρες τριχες μεταμοσχευμενες,δε δημιουργουνται τα ΠΟΛΛΑ τριχακια που εβγαζε η μινοξ τα οποια καποια απο αυτα ήταν ''ψευτικα'' μεν και μεναν χνουδια αλλα τα περισσοτερα μπορουσαν να γινουν τίχες πυκνες και να σου κλεισουν μια περιοχη(συνηθως μπιφτεκι).
Εγω δεν ειπα τι δουλευει και τι δεν δουλευει μπορει να ειναι μονο απο τη μινοξ.Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι το καστορελαιο και το ρολλερ απο τη στιγμη που τα εβαλα δεν ειδα κατι κακο ισα ισα ειδα το μαλλι πιο σκουρο και την τριχα να εχει πιο ωραια οψη.Οσο για τις αυταπατες... αν διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες θα βγαλεις συμπερασμα...Παντως στην τελικη αν ειναι απο τη μινοξ δεν με χαλαει καθολου και βασικα ειναι απο το πιο ακριβο υλικο που πληρωσα ...ολα τ αλλα καστορελαιο μικοναζολη ρολλερ μου βγαινουν μετα απο υπολογισμους 3 ευρω το μηνα.. χαλαλι τους!
 
Μπλουζα