Pgd(2) blockers και pge(2) agonist . πως τις ρυθμίζουμε

Gibik

Active Member
Το shen min δεν ειναι τοσο καλο οσο το βιολογικο βοτανο που εχει ο bothanathes.blockspot.gr

Μετα, το Melancur (καλα εκανες κ αναφέρθηκες) εχει βρωμολαινη, ενα φυτικο ενζυμο το οποιο ειναι ισχυρος blocker της pgd2.

Γιαυτο κ ειχες παρενέργειες στη λιμπιντο, γιατι οταν μειωθεί η pgd2 σε ανθρώπους που εχουν θεμα με υψηλη dht τοτε ερχονται ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.
ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ οι blockers για pgd2 πρεπει να χρησιμοποιουνται μονο οταν ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΗ Ε1.

Ακομα για τη δύναμη που λες φταίει η PABA, ενα συστατικο που πρεπει ο οργανισμος να το παρει απτη διατροφή.
Τροφες με PABA ειναι:
Foods containing PABA are molasses, yogurt, kidney, liver, bran, brewer's yeast and whole grains.

Βεβαια δεν ευθυνεται η Φινα για τοις παρενεργειες, αλλα όπως ειπαμε η βρωμολαινη.
Γιώργο, αφού ασχοληθήκαμε με τα Melancor, νιώθω ότι πρέπει να το κάνουμε σωστά. Στην ιστοσελίδα της η Melancor δεν αναφέρεται σε όλα τα συστατικά, πάρα μόνο πάνω στην συσκευασία των χαπιών που είναι τα εξής:
Pantothenic Acid (d-Calcium Pntothenate) 100mcg
Folic Acid 400mcg
Inositol 125mg
Choline (Bitartrate) 21mg
Vitamin B-12 (cyanocobalamin) 6mcg
Biotin 100mcg
B3-Niacin 35mg
Iron (ferrous fumarate) 2mg
Iodine (kelp) 150mcg
Manganese (sulfate) 5mg
Zinc (Monomethionine) 15mg
Paba (Para-Aminobenzoic Acid) 10mg
Calcium 75mg
Collagen (Type II)
L-Cysteine
Bromelain.
Η melancor δεν λειτουργεί πια, ήταν απο το 2004 περίπου μέχρι 2013, αλλιώς θα το έπαιρνα ακόμα το σκεύασμα και χαμπάρι δεν θα έπαιρνα. Ο δερματολόγος Τζ***ιάς στη Αθήνα που επισκεύθηκα, μου είπε κρυμμένη φιναστερίδη είχαν μέσα. Παλιά κομπίνα. Ο φαρμακοποιός μου είπε το ίδιο, κάνανε την ίδια κομπίνα ιδιώτες δερματολόγοι με φτιαχτά χάπια εδώ και 15-20 χρόνια στην Αθήνα....
Βρήκα καταγγελίες στο ιντερνετ στην Αμερική μετά από 3-4 μήνες ψάξιμο, για γυναικομαστία, τριχόπτωση με το σταμάτημα και άλλα παρόμοια. Εγώ είχα έλλειψη σεχ ενδιαφέροντος, αραιό σπέρμα, μαλακές στύσεις μετά απο δύο χρόνια, κοκκίνισμα στο πρόσωπο, παροδικές ξηροφθαλμίες, ταχυκαρδίες, αυπνίες κλπ. Επίσης τσούξιμο στης θηλές εφόσων τις άγγιζα.
Το αξιοσημείωτο είναι με το που το επαιρνα το χάπι σε 40 περίπου λεπτά ένιωθα ένα φούντωμα, σαν μυρμήγκιασμα στο μέτωπο και πίσω, και σηκωνόντουσαν οι κοντές τρίχες όρθιες κυριολεκτικά, μέχρι και τα άσπρα μαλλιά επενέφερε στο χρώμα τους...
Τώρα Γιώργο αν βρίσκεις πληροφορίες σχετικά με το thread εδώ όπως η Bromelain, χαίρομαι ειλικρινά. Αν η Paba σου δίνει τέτοια δύναμη, να το δοκιμάσουμε.
Συγνώμη απο τους λοιπούς εδώ αν την βρίσκουν κουραστική αυτή την παρέμβαση αλλά χρειάζεται και αυτή, γιατί στο κάτω κάτω αν αντιλαμβάνεστε την σπουδαιότητα του περιστατικού αυτού πρέπει να προβληματιστείτε για τα διάφορα που χρησιμοποιείται απο την Αμερική ενώ σας το είπα και στο thread της PABA, ότι δεν ελένγχονται αυτά από κανένα γιατί δεν θεωρούνται φάμακα οπότε μπορεί να είναι επικύνδυνα. Το USA consumer's report επιβεβαιώνει την επικυνδυνότητα αυτή.
Γιώργο σε ευχαριστώ και πάλι! Τα σχόλια σου άκρως ενδιαφέροντα όπως πάντα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Γιώργο, αφού ασχοληθήκαμε με τα Melancor, νιώθω ότι πρέπει να το κάνουμε σωστά. Στην ιστοσελίδα της η Melancor δεν αναφέρεται σε όλα τα συστατικά, πάρα μόνο πάνω στην συσκευασία των χαπιών που είναι τα εξής:
Pantothenic Acid (d-Calcium Pntothenate) 100mcg
Folic Acid 400mcg
Inositol 125mg
Choline (Bitartrate) 21mg
Vitamin B-12 (cyanocobalamin) 6mcg
Biotin 100mcg
B3-Niacin 35mg
Iron (ferrous fumarate) 2mg
Iodine (kelp) 150mcg
Manganese (sulfate) 5mg
Zinc (Monomethionine) 15mg
Paba (Para-Aminobenzoic Acid) 10mg
Calcium 75mg
Collagen (Type II)
L-Cysteine
Bromelain.
Η melancor δεν λειτουργεί πια, ήταν απο το 2004 περίπου μέχρι 2013, αλλιώς θα το έπαιρνα ακόμα το σκεύασμα και χαμπάρι δεν θα έπαιρνα. Ο δερματολόγος Τζ***ιάς στη Αθήνα που επισκεύθηκα, μου είπε κρυμμένη φιναστερίδη είχαν μέσα. Παλιά κομπίνα. Ο φαρμακοποιός μου είπε το ίδιο, κάνανε την ίδια κομπίνα ιδιώτες δερματολόγοι με φτιαχτά χάπια εδώ και 15-20 χρόνια στην Αθήνα....
Βρήκα καταγγελίες στο ιντερνετ στην Αμερική μετά από 3-4 μήνες ψάξιμο, για γυναικομαστία, τριχόπτωση με το σταμάτημα και άλλα παρόμοια. Εγώ είχα έλλειψη σεχ ενδιαφέροντος, αραιό σπέρμα, μαλακές στύσεις μετά απο δύο χρόνια, κοκκίνισμα στο πρόσωπο, παροδικές ξηροφθαλμίες, ταχυκαρδίες, αυπνίες κλπ. Επίσης τσούξιμο στης θηλές εφόσων τις άγγιζα.
Το αξιοσημείωτο είναι με το που το επαιρνα το χάπι σε 40 περίπου λεπτά ένιωθα ένα φούντωμα, σαν μυρμήγκιασμα στο μέτωπο και πίσω, και σηκωνόντουσαν οι κοντές τρίχες όρθιες κυριολεκτικά, μέχρι και τα άσπρα μαλλιά επενέφερε στο χρώμα τους...
Τώρα Γιώργο αν βρίσκεις πληροφορίες σχετικά με το thread εδώ όπως η Bromelain, χαίρομαι ειλικρινά. Αν η Paba σου δίνει τέτοια δύναμη, να το δοκιμάσουμε.
Συγνώμη απο τους λοιπούς εδώ αν την βρίσκουν κουραστική αυτή την παρέμβαση αλλά χρειάζεται και αυτή, γιατί στο κάτω κάτω αν αντιλαμβάνεστε την σπουδαιότητα του περιστατικού αυτού πρέπει να προβληματιστείτε για τα διάφορα που χρησιμοποιείται απο την Αμερική ενώ σας το είπα και στο thread της PABA, ότι δεν ελένγχονται αυτά από κανένα γιατί δεν θεωρούνται φάμακα οπότε μπορεί να είναι επικύνδυνα. Το USA consumer's report επιβεβαιώνει την επικυνδυνότητα αυτή.
Γιώργο σε ευχαριστώ και πάλι! Τα σχόλια σου άκρως ενδιαφέροντα όπως πάντα!
Εγω διαφωνώ οτι εχει φινα αυτο, γιατι αν ειχε Φινα, θα σου εκανε καλο χωρις παρενεργειες γιατι εχεις υψηλη dht.
Τη ζημια σου εκανε η βρωμολαινη, που σου εριξε τα Οιστρογονα στον πατω, αφου πρωτα επιρεαζε ΟΛΕΣ ΤΟΙΣ PGs, γιαυτο ενιωθες το μυρμήγκιασμα.
Μπορεις να ξαναπαρεις blomalein κ θα το δεις.
 
αυτος παντως που αναφερω το χρησιμοποιουσε ποσιμο.
δεν εχω λινκ για τα αποτελεσματα του επειδη δεν παρακολουθω τα ξενα φορουμ
H σουλφασαλαζινη ειναι COX1 blocker.

Και γιατι να παρει κανεις sulfasalazine?
πρωτον μειωνει την pge2

δευτερον εχει αλλες 9δρασεις στον οργανισμό που δεν τοις χρειαζεται ο Αναζητων pgd2 blocker.

κ Τρίτον μπορει να παρει κανεις Κουρκουμινη
 
Τελευταία επεξεργασία:
re kapa..ολα τα θεματα τα εχουμε πει..αλλα δεν υπαρχει σινοχη...δλδ ξεκαθαρα π βοηθαει το καθε ενα..απο οτι καταλαβα..υπαρχουν διαφορετικες αιτιες τριχωπτωσεις..πρεπει να πουμε τριχωπτωση λογω dht η τριχωπτωση λογο E1..k ου το καθε ξεις...
Εδω λεμε "Καλως τον'ε που πρόβαλε ".
Δηλ. επιτέλους μια σωστη τοποθέτηση.
 
Για ποιο λογο προτεινεις το σπανακι?
Ποιο ειναι το συστατικο που βοηθαει?
Εγω δεν ειμαι η "Δομη" να το ξερω αυτο.
Για να το βρεις το συστατικο αυτο θελεις εργαστηριακες αναλύσεις, κ κλινικη ερευνα.
Δηλ κ επιστημονικό χρόνο κ χρήμα(να πληρώσεις το/α εργαστηριο).
Το σπανακι ειναι γνωστο, οτι κανει αυτη τη δουλειά, απλως τα βιολογικά λαχανικα ειναι τα μονα που παραγουν ολα τα συστατικά τους, επειδη η κοπρια εχει πλουσια ολα τα ιχνοστοιχεία που χρειαζεται ενα φυτο.
Παντως τα ενζυμα(πχ reductase) μπορουν να παθουν ανεπανόρθωτη ζημια(πχ απο Φινα, αντισυλληπτικά κλπ).
Ευτυχώς που υπαρχει κ το Spinat, γιατι εκατονταδες χιλιαδες ανδρες εχουν παθει αυτες τοις μη "αναστρέψιμες" παρενεργειες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paretto

Active Member
Μια παράκληση.

Αρχίσαμε με 5-10 ουσίες που αποδεδειγμένα δουλεύουν για την δουλειά που τις θέλουμε και φτάσαμε στις 50 που ΔΕΝ ξέρουμε αν δουλεύουν. Ούτε μία έρευνα δεν έχει μπεί για όλες αυτές. Δεν είμαι ενάντια στο να ψαχνόμαστε αλλά τώρα αν μπεί κάποιος στο φόρουμ και δει το θέμα τι θα καταλάβει;
 

rainbowblue

New Member
Σωστος.
Αν εχουμε συμφωνησει για παραδειγμα οτι το καστορελαιο και το κρεμμυδι (ελαιο κτλ.) βοηθουν στην αυξηση της PGE γιατι υπαρχουν επιστημονικες μελετες, θα πρεπει οτιδηποτε αλλο προσθετει καποιος καλοπροαιρετα και το οποιο δεν συνδεεται με ερευνα τουλαχιστον να στοιχειοθετειται με επιχειρηματα, ωστε να μπορουμε να κρινουμε την απαντηση χωρις να χρειαζεται να ειμαστε ειδικοι, γεωπονοι, βοτανολογοι, βιολογοι κτλ.

Δηλαδη, αν τα ωμεγα-3 κανουν καλο στην αντιμετωπιση της τριχοπτωσης τοτε θα μπορουσε και το λινελαιο που ειναι πλουσιο σε ωμεγα-3 να βοηθησει - ακομα κι αν δεν υπαρχει ερευνα- και να αποτελεσει μια ευκαιρια για πειραματισμο.

Επομενως, αποψη μου ειναι να κατηγοριοποιησουμε τις αποδεδειγμενες απο papers ουσιες (χημικες και φυσικες) οπως ηδη εχει κανει ο Paretto και ισως μια λιστα δευτερευοντων ουσιων, για τις οποιες δεν υπαρχει ερευνα αλλα μπορει αυτος που τις προτεινει να θεσει υπο την κριση μας τα επιχειρηματα του και κατοπιν να αποφασισει ο καθενας.
Οφειλουμε να δινουμε σημασια σε αποψεις που συνογορουν υπερ φυτικων ουσιων χωρις ερευνα, αρκει να υπαρχουν καποια στοιχεια και μια λογικη συναφεια ωστε να τεθουν άξιες για πειραματισμο.
 

Komis

Active Member
Κατι που παρατηρησα στη σελιδα 9,στη φωτογραφια του ελβετου που δειχνει το κροταφο του.

Και οι δυο φωτογραφιες ειναι ομοιες με την μονη διαφορα.η δεξια εχει τριχες στο κροταφο.
Το χερι που κραταει το κεφαλι εχει ακριβως την ιδια θεση και στους δυο κροταφους.
Ακομα και τα τριχακια γυρω απο τα αυτα ειναι ακριβως τα ιδια.
Φαινεται οτι εχει κρατησει την ιδια φωτο και εχει προσθεσει τριχες στην δεξια.
Ετσι δεν ειναι?
 

Mageiras

Member
Χωρις δενδρολιβανο να σπασει το κυκλοφορικο προβλημα, μπορει το αιμα να περασει απο τη πετρα.( το calsification σαν πετρα ειναι)
Γιωργοςbioherbal:Η ricin ειναι δηλητήριο ισχυρο, κ βρίσκεται στο σπορο του φυτού.
http://poisonousplants.ansci.cornell.edu/toxicagents/ricin.html
Castor oil

Castor beans are pressed to extract castor oil which is used for medicinal purposes. Ricin does not partition into the oil because it is water-soluble, therefore, castor oil does not contain ricin, provided that no cross-contamination occurred during its production. To γραφει αυτο που εστειλες...κατα τη μεση του αρθρου
<ο βρηκα οκ και διαβασα καπου αυτο :Σύγχρονες έρευνες δείχνουν, ότι περιέχει ένα αλκαλοειδές που έχει αναζωογονητική δράση στα νεύρα, τα κύτταρα του εγκεφάλου και των ενδοκρινών αδένων. Διεγείρει ένα τμήμα των επινεφριδίων, και βοηθά στην αποτοξίνωση του οργανισμού. Η υγεία των μαλλιών, η αίσθηση της περίσσιας ενέργειας και το σεξουαλικό σθένος (που ο μύθος λέει ότι κατείχε ο διάσημος Κινέζος βοτανολόγος Chung Yun, που έπαιρνε Fo-Τi), είναι αποτέλεσμα της αναζωογονητικής δράσης του αλκαλοειδούς που περιέχει . Πλακα με κανεις ωρε Γιωργο!!??>
Γιωργοςbioherbal :Ειναι η φυσικη Φιναστεριδινη. Παντως εδω καποιος τρολαρει ασχημα και ανορθογραφα Γιωργοςbioherbal κοιταξε το λιγο φιλε .. φιλικα παντα λες οτι να ναι και δεν απαντησες στο ποστ μου και μην μου ξαναδωσεις συμβουλη του στυλ παρε fo-ti . Απλα δεν γουσταρω
 

Hanneman

New Member
Καλη ιδεα η Μaderma, αλλα αν ειχανε βαλει κ καλη ποιότητας κρεμμύδι (που να εχει αυθονο pge2 agonist), θα ηταν τελεια.
Τωρα ας αρκεστουμε προ το παρον στο αριστης ποιότητας κρεμυδολαδι της παρακατω εταιρείας.

Προσοχη ομως αυτο κανει γιαυτους που εχουν υψηλη E1,
Για υψηλη dht δεν κανει.
Εσυ φιλε μετρησες dht, να δεις που βρισκεται?
http://www.gourmondo.de/g/product/2000005636/Zwiebel-Oel-Bio+Seitenbacher.jsf

Μπορεις κανεις βεβαια να καλλιεργησει τα δικα του κρεμυδακια( με λιπασμα φωσφωρο)
και να χρησιμοποιει το χυμό.

Γιώργο δεν έχω μετρήσει dht και μάλλον πρέπει να το κάνω.
Στην δικιά μου περίπτωση πριν από 4 μήνες, πρόσθεσα στην θεραπεία μου κουρκουμίνη και ρεσβερατρόλη.
Εκεί που έχανα 60 τρίχες μέσο όρο στο λούσιμο, μέσα σε λίγες μέρες έχανα το μέγιστο 5 με 10.
Οπότε σύμφωνα με το παρών thread, πρέπει να έριξα πολύ αποτελεσματικά την pgd2.
Άλλες παρατηρήσεις που σχετίζονται με το θέμα και μπορεί να ενδιαφέρουν κάποιους, είναι οι εξής:
1 Για λίγες μέρες εξαιτίας έντονης εργασίας, δεν έβγαινα καθόλου στον ήλιο. Παρατήρησα ότι είχα μια μικρή αύξηση
τριχόπτωσης. Όταν ξαναβγήκα στον ήλιο, τα μαλλιά επανήλθαν πλήρως και κατευθείαν. Πιθανώς από αύξηση της pge2 λόγω ήλιου (υπεριώδη ακτινοβολία).
2 Για ένα διάστημα έπινα τσάι μαζί με θυμαρίσιο μέλι. Τα μαλλιά πήγαιναν εξαιρετικά καλά. Το σταμάτησα και είχα μια
μικρή υποχώρηση. Αυτό πιθανόν να εξηγείται από το σταμάτημα που έκανα στο θυμαρίσιο μέλι (pge2 agonist).
3 Όλο αυτό το διάστημα δεν χάνω μαλλιά και αυτά που έχω πάνε πολύ καλά, αλλά βλέπω ότι δεν έχω regrowth.
Οπότε μάλλον δεν παίρνω αρκετή pge2.

Σύμφωνα με αυτά που έμαθα από εδώ θα κάνω τα εξής (για αρχή) για να αυξήσω pge2:
1 Καθημερινή έκθεση στον ήλιο (έστω και για λίγο)
2 Θυμαρίσιο μέλι (μια κουταλιά της σούπας) κάθε μέρα. (Γιώργο, είναι επαρκή ποσότητα?)
3 Καστορέλαιο

Μελλοντικά σκέφτομαι να δοκιμάσω και mederma ή κάποια αντίστοιχη λοσιόν με onion extract στους κροτάφους.
Γιώργο γιατί λες ότι δεν χρησιμοποιούν καλής ποιότητα extract;
Έχω διαβάσει σε threads ότι έχουν βάλει την κρέμα σε ουλή στο πόδι και γέμισε η περιοχή τρίχες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατι που παρατηρησα στη σελιδα 9,στη φωτογραφια του ελβετου που δειχνει το κροταφο του.

Και οι δυο φωτογραφιες ειναι ομοιες με την μονη διαφορα.η δεξια εχει τριχες στο κροταφο.
Το χερι που κραταει το κεφαλι εχει ακριβως την ιδια θεση και στους δυο κροταφους.
Ακομα και τα τριχακια γυρω απο τα αυτα ειναι ακριβως τα ιδια.
Φαινεται οτι εχει κρατησει την ιδια φωτο και εχει προσθεσει τριχες στην δεξια.
Ετσι δεν ειναι?

Σωστός. Φαίνεται πως είναι ακριβώς η ίδια φότο με τις ίδιες ακριβώς λεπτομέρειες στο πίσω μέρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημητρης38

Active Member
Κατι που παρατηρησα στη σελιδα 9,στη φωτογραφια του ελβετου που δειχνει το κροταφο του.

Και οι δυο φωτογραφιες ειναι ομοιες με την μονη διαφορα.η δεξια εχει τριχες στο κροταφο.
Το χερι που κραταει το κεφαλι εχει ακριβως την ιδια θεση και στους δυο κροταφους.
Ακομα και τα τριχακια γυρω απο τα αυτα ειναι ακριβως τα ιδια.
Φαινεται οτι εχει κρατησει την ιδια φωτο και εχει προσθεσει τριχες στην δεξια.
Ετσι δεν ειναι?

H φορα των μαλλιων οπως τα πιανει με το χερι του ειναι διαφορετικη ομως.
Στο blog του εχει καθαρες φωτογραφιες δεν νομιζω να κανει λαμογιες.
Μου δειχνει αξιοπιστος γιατι του ζητανε παραγγελιες και γραφει οτι δεν κανει.
Θελει να παρει την εγκριση απο τον fda.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ούτε εγώ πιστεύω πως είναι μουφα. Απλά έχει πατήσει πάνω στην ίδια φότο (φαίνονται οι λεπτομέρειες πίσω στις τρίχες που πετάνε) και έχει προσθέσει επιπλέον αυτή που μοιάζει με ρόμβο και είναι πιο φωτεινή...
 

Δημητρης38

Active Member
Ούτε εγώ πιστεύω πως είναι μουφα. Απλά έχει πατήσει πάνω στην ίδια φότο (φαίνονται οι λεπτομέρειες πίσω στις τρίχες που πετάνε) και έχει προσθέσει επιπλέον αυτή που μοιάζει με ρόμβο και είναι πιο φωτεινή...

Εχει πολλες φωτογραφιες στο blog του τις οποιες τις ανανεωνει δείχνοντας την προοδο της θεραπειας.
Δεν ξερω.. για παρακολουθησε τον λιγο.
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Δεν ειναι ιδια φωτο, απλα ενας τυπος (οχι ο swiss) πηρε δυο διαφορετικες φωτο και πατησε πανω την δευτερη (την φωτεινη) στην πρωτη, τοποθετημενη στο καταλληλο σημειο ωστε να γινει η σωστη συγκριση

1η φωτο http://i.imgur.com/GkDNhsF.png
2η φωτο http://i.imgur.com/wq34W6B.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιώργο δεν έχω μετρήσει dht και μάλλον πρέπει να το κάνω.
Στην δικιά μου περίπτωση πριν από 4 μήνες, πρόσθεσα στην θεραπεία μου κουρκουμίνη και ρεσβερατρόλη.
Εκεί που έχανα 60 τρίχες μέσο όρο στο λούσιμο, μέσα σε λίγες μέρες έχανα το μέγιστο 5 με 10.
Οπότε σύμφωνα με το παρών thread, πρέπει να έριξα πολύ αποτελεσματικά την pgd2.
Άλλες παρατηρήσεις που σχετίζονται με το θέμα και μπορεί να ενδιαφέρουν κάποιους, είναι οι εξής:
1 Για λίγες μέρες εξαιτίας έντονης εργασίας, δεν έβγαινα καθόλου στον ήλιο. Παρατήρησα ότι είχα μια μικρή αύξηση
τριχόπτωσης. Όταν ξαναβγήκα στον ήλιο, τα μαλλιά επανήλθαν πλήρως και κατευθείαν. Πιθανώς από αύξηση της pge2 λόγω ήλιου (υπεριώδη ακτινοβολία).
2 Για ένα διάστημα έπινα τσάι μαζί με θυμαρίσιο μέλι. Τα μαλλιά πήγαιναν εξαιρετικά καλά. Το σταμάτησα και είχα μια
μικρή υποχώρηση. Αυτό πιθανόν να εξηγείται από το σταμάτημα που έκανα στο θυμαρίσιο μέλι (pge2 agonist).
3 Όλο αυτό το διάστημα δεν χάνω μαλλιά και αυτά που έχω πάνε πολύ καλά, αλλά βλέπω ότι δεν έχω regrowth.
Οπότε μάλλον δεν παίρνω αρκετή pge2.

Σύμφωνα με αυτά που έμαθα από εδώ θα κάνω τα εξής (για αρχή) για να αυξήσω pge2:
1 Καθημερινή έκθεση στον ήλιο (έστω και για λίγο)
2 Θυμαρίσιο μέλι (μια κουταλιά της σούπας) κάθε μέρα. (Γιώργο, είναι επαρκή ποσότητα?)
3 Καστορέλαιο

Μελλοντικά σκέφτομαι να δοκιμάσω και mederma ή κάποια αντίστοιχη λοσιόν με onion extract στους κροτάφους.
Γιώργο γιατί λες ότι δεν χρησιμοποιούν καλής ποιότητα extract;
Έχω διαβάσει σε threads ότι έχουν βάλει την κρέμα σε ουλή στο πόδι και γέμισε η περιοχή τρίχες.
Ωραία ειναι αυτα που παρατηρησες, κ ειναι ετσι οντως επειδή επηρεάσες τοις PG.
Η Maderma έκλεισε, αυτο το λαδι με κρεμιδι(το Γερμανικο που εχω γραψει)
ειναι πολυ καλης ποιοτητας(σε blocker).
Ομως πρέπει να κανουμε την διευκρίνιση οτι σε περιπτωση που εχεις υψηλη dht,
πρεπει το βαρος της θεραπειας να πέσει στην εξισσοροπιση της dht(κ στην βελτιωση του κυκλοφορικου).
Αυτα απο μονα τους θα σου λυσουν το θεμα της τριχωπτωσης.
 

nekon

Member
τι εξετασεις επιβαλλεται να κανει καποιος ρε παιδια δλδ εκτος της dht?τι αλλο πρεπει να ελεγξει?μπορει καποιος να μας πει αναλυτικα?
 
τι εξετασεις επιβαλλεται να κανει καποιος ρε παιδια δλδ εκτος της dht?τι αλλο πρεπει να ελεγξει?μπορει καποιος να μας πει αναλυτικα?
Να κανεις dht, Ε1,
Αν δε σε πειραζει το κοστος κανε και Τελευθερη, κ Τδεσμευμενη,
Χωρις δενδρολιβανο να σπασει το κυκλοφορικο προβλημα, μπορει το αιμα να περασει απο τη πετρα.( το calsification σαν πετρα ειναι)
Γιωργοςbioherbal:Η ricin ειναι δηλητήριο ισχυρο, κ βρίσκεται στο σπορο του φυτού.
http://poisonousplants.ansci.cornell.edu/toxicagents/ricin.html
<ο βρηκα οκ και διαβασα καπου αυτο :Σύγχρονες έρευνες δείχνουν, ότι περιέχει ένα αλκαλοειδές που έχει αναζωογονητική δράση στα νεύρα, τα κύτταρα του εγκεφάλου και των ενδοκρινών αδένων. Διεγείρει ένα τμήμα των επινεφριδίων, και βοηθά στην αποτοξίνωση του οργανισμού. Η υγεία των μαλλιών, η αίσθηση της περίσσιας ενέργειας και το σεξουαλικό σθένος (που ο μύθος λέει ότι κατείχε ο διάσημος Κινέζος βοτανολόγος Chung Yun, που έπαιρνε Fo-Τi), είναι αποτέλεσμα της αναζωογονητικής δράσης του αλκαλοειδούς που περιέχει . Πλακα με κανεις ωρε Γιωργο!!??>
Γιωργοςbioherbal :Ειναι η φυσικη Φιναστεριδινη. Παντως εδω καποιος τρολαρει ασχημα και ανορθογραφα Γιωργοςbioherbal κοιταξε το λιγο φιλε .. φιλικα παντα λες οτι να ναι και δεν απαντησες στο ποστ μου και μην μου ξαναδωσεις συμβουλη του στυλ παρε fo-ti . Απλα δεν γουσταρω
Κανε καποια ερωτηση να σου απαντήσω, ρωτα και καποιους αλλους για το foti, ο @soltareno ξερει να σου πει(εχουν γινει παλαιότερα συζητησεις).
Και δεν ειναι απαραίτητο να ερευνησεις αυτο που σου γράφω, αν δεν θελεις.
 
Μπλουζα