pedia help! apelpismeni..

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tina

New Member
καλησπερα κ απο μενα.. ειμαι 29 ετων κ εχω προβλημα τριχοπτωσεις απο τα 23 μου (εχω συνδρομο πολυκιστικων ωοθεικον) κ περνω gynofen 35 τρεις μεινες τωρα αλλα τωρα φενετε πιο πολυ η αραιωσει:'( :'( πηγα στο νοσοκομειο ανδρε@ς συγγρος τη γιατρο την λενε χ@σ@πι (μπορει κατι να ξερετε).. μου εκανε τριχοριζογραμα κ η απαντισει ειναι ΑΝΑΓΕΝΕΙΣ: 91,3 % ΚΑΤΑΓΕΝΕΙΣ: -- ΤΕΛΟΓΕΝΕΙΣ: 4,3% ΔΥΣΤΡΟΦΙΚΕΣ:4,3% ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: φυσιολογικο τριχοριζογραμα. μου εδοσε : 2 σαμπουαν follen biokap για να πλενομε εναλαξ κ βιταμινες Β6 caps cystine τις ειπα οτι κατι τετοιο δεν νομιζο να με βοειθησουν στο θεμα τις αραιωσεις κ μου απαντισε οτι δεν μπορει να μου δοσει κατι αλλο γιατι το τριχοριζογραμα ειναι φυσιολογικο κ να το κανο αυτο με τα σαμπουαν για 2μηνες κ να με ξανα δει.. πεδια ΗΕLP δεν ξερω τι να κανω νομιζω πως αδικα θα χασω τον καιρο μου με αυτα τα σαμπουαν.. θα ηθελα τις γνωμες σας κ αν γνωριζετε κατι σχετικα με το θεμα η κατι που μπορω να βαλω..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: pedia help! apelpismeni..

καταρχην καλως ηρθες....επι του θεματος υπαρχουν καποιες κοπελες να σε βοηθησουν.....

απλα χαλαρωσε και κατι θα βρεις για την περιπτωση σου....
 

GK

New Member
Απ: pedia help! apelpismeni..

tina είπε:
καλησπερα κ απο μενα.. ειμαι 29 ετων κ εχω προβλημα τριχοπτωσεις απο τα 23 μου (εχω συνδρομο πολυκιστικων ωοθεικον) κ περνω gynofen 35 τρεις μεινες τωρα αλλα τωρα φενετε πιο πολυ η αραιωσει:'( :'( πηγα στο νοσοκομειο ανδρε@ς συγγρος τη γιατρο την λενε χ@σ@πι (μπορει κατι να ξερετε).. μου εκανε τριχοριζογραμα κ η απαντισει ειναι ΑΝΑΓΕΝΕΙΣ: 91,3 % ΚΑΤΑΓΕΝΕΙΣ: -- ΤΕΛΟΓΕΝΕΙΣ: 4,3% ΔΥΣΤΡΟΦΙΚΕΣ:4,3% ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: φυσιολογικο τριχοριζογραμα. μου εδοσε : 2 σαμπουαν follen biokap για να πλενομε εναλαξ κ βιταμινες Β6 caps cystine τις ειπα οτι κατι τετοιο δεν νομιζο να με βοειθησουν στο θεμα τις αραιωσεις κ μου απαντισε οτι δεν μπορει να μου δοσει κατι αλλο γιατι το τριχοριζογραμα ειναι φυσιολογικο κ να το κανο αυτο με τα σαμπουαν για 2μηνες κ να με ξανα δει.. πεδια ΗΕLP δεν ξερω τι να κανω νομιζω πως αδικα θα χασω τον καιρο μου με αυτα τα σαμπουαν.. θα ηθελα τις γνωμες σας κ αν γνωριζετε κατι σχετικα με το θεμα η κατι που μπορω να βαλω..

Tίνα μου, καταρχήν ηρέμισε μην σε πιάνει πανικός ! Οι π.οωθήκες είναι σύνηθες φαινόμενο που συνδυάζεται και με την τριχόπτωση αλλά και το stress και το άγχος προκαλούν τριχόπτωση για αυτό μην αγχώνεσαι.
Δες εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=874.0 , αφορά το θέμα σου πιστέυω.
 
Απ: pedia help! apelpismeni..

Γεια σου Tina!

Διάβασε λίγο τα θέματα στην γυναικεία τριχόπτωση. Για να καταλάβω η γιατρός τι σου είπε; Ότι η τριχόπτωση που έχεις είναι από τις πολυκυστικές; Πάντως αν δεν είναι ανδρογεννετικού τύπου μην στεναχωριέσαι, γιατί πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να καλυτερέψουν. Έχω την εντύπωση ότι με τις πολυστικές είναι πιο σπάνιο να έχει κάποια τριχόπτωση, συνήθως υπάρχει έντονη τριχοφυΐα και παίρνεις πιο εύκολα βάρος..χωρίς να είμαι σίγουρη..

κάνε ένα google search «πολυκυστικές ωοθήκες».
 

GK

New Member
Απ: pedia help! apelpismeni..

Χριστίνα είπε:
Γεια σου Tina!

Διάβασε λίγο τα θέματα στην γυναικεία τριχόπτωση. Για να καταλάβω η γιατρός τι σου είπε; Ότι η τριχόπτωση που έχεις είναι από τις πολυκυστικές; Πάντως αν δεν είναι ανδρογεννετικού τύπου μην στεναχωριέσαι, γιατί πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να καλυτερέψουν. Έχω την εντύπωση ότι με τις πολυστικές είναι πιο σπάνιο να έχει κάποια τριχόπτωση, συνήθως υπάρχει έντονη τριχοφυΐα και παίρνεις πιο εύκολα βάρος..χωρίς να είμαι σίγουρη..

κάνε ένα google search «πολυκυστικές ωοθήκες».

Ο δασυτριχισμός που λες είναι επίσης παρενέργεια των πολυκυστικών αλλά η αδερφή της κοπέλας μου που έχει δεν έχει παρουσιάσει δασυτριχισμό, βάρος έχει πάρει και έχει τριχόπτωση.
Εξαρτάται από το οργανισμό. Πάντως από το τριχοριζόγραμμα δεν νομίζω να υπάρχει θέμα ανδρογενιτκής αλωπεκίας, κατά πάσα πιθανότητα λόγο των πολυκυστικών, του gyrofen και του άγχους χάνει μαλλιά.
 

mel1980

New Member
Απ: pedia help! apelpismeni..

tina γεια σου κ απο μενα! κατα τη γνωμη μου απο μονα τους τα σαμπουαν δεν κανουν κατι απο μονα τους! αν η τριχοπτωση σου ειναι αποτελεσμα των πολυκιστ. εισαι (τυχερη)που τουλαχιστον ξερεις την αιτια και με την θεραπεια των αντισυλ-κων θα δεις καλυτερευση αλλα οχι αμεσως αλλα σε τρεις κυκλους των αντισ/κων συνηθως εξερταται και απο τον οργανισμο! μην τα παρατησεις γιατι δεν ειδες αποτελεσμα κανε υπομονη....ερευνες επισης δειχνουν οτι το συνδρομο των πολυκ/ων φευγει μετα τα 30! :) να ΥΠΟΘΕΣΩ οτι εχεις κανει ορμονικες εξετασεις και εξετασεις για σιδηρο φεριτινη κλπ. διαβασε λιγο το θεμα γυναικεια τριχοπτωση να παρεις μια εικονα και πες μας λιγο αναλυτικα για την περιπτωση σου για να σε βοηθησουμε καλυτερα!
 

tina

New Member
Απ: pedia help! apelpismeni..

καταρχην σας ευχαριστω ολους! ειμαι πολυ χαρουμενει που επιτελους βρηκα ατομα που με καταλαβενουν :) κανεις δεν μπορει να καταλαβει καλυτερα αν δεν το ζησει. εχο κανει ΟΛΕΣ τις εξετασεις κ ειναι ΟΚ. μονο με το θεμα τον πολυκυστικον εχω προβημα δλδ δεν εχω σταθερο κυκλο.. για αυτο κ περνω gynofen ειμαι στο τριτο κουτι ισος ειναι νωρεις για να δω αποτλεσματα εχει μειωθει λιγο η τριχοπτωσει αλλα συνεχιζει.. :( με δυο σαμπουαν κ βιταμινες δεν βγαζω μαλλια σιγουρα.. για αυτο λεω να βαλω ΜΙΝΟΞ που δεν μου εδωσε η δερματολογος.. τι λετε?????
 

tina

New Member
Απ: pedia help! apelpismeni..

Χριστίνα είπε:
Γεια σου Tina!

Διάβασε λίγο τα θέματα στην γυναικεία τριχόπτωση. Για να καταλάβω η γιατρός τι σου είπε; Ότι η τριχόπτωση που έχεις είναι από τις πολυκυστικές; Πάντως αν δεν είναι ανδρογεννετικού τύπου μην στεναχωριέσαι, γιατί πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να καλυτερέψουν. Έχω την εντύπωση ότι με τις πολυστικές είναι πιο σπάνιο να έχει κάποια τριχόπτωση, συνήθως υπάρχει έντονη τριχοφυΐα και παίρνεις πιο εύκολα βάρος..χωρίς να είμαι σίγουρη..

κάνε ένα google search «πολυκυστικές ωοθήκες».
γεια σου χριστινα! οχι η γιατρος δεν μου ξεκαθαρισε απο που μπορει να προερχετε η τριχοπτοσει αλλα απο το τριχοριζογραμα που μου εκανε κ με βασει τις εξετασεις αιματος ολα ειναι φυσιογικα μου ειπε.. μονο πολυκυστικες εχω κ ναι υπαρχει καποια μικρη τριχοφυια εχεις δικιο αλλα θελω επανεκφυσει της ειπα κ μου απαντισε οτι δεν χρειαζετε να βαλω κατι τα gynofen θα με καλυψουνε κ οτι ειναι σαν να βαζω ΜΙΝΟΞ δεν το πυστευω.. :mad: εσεις τι λετε? λεω να παρω γνωμη κ απο αλλο δερματολογο ξερεις καποιον καλο???
 

GK

New Member
Απ: pedia help! apelpismeni..

tina είπε:
[quote author=Χριστίνα link=topic=1750.msg30894#msg30894 date=1270680536]
Γεια σου Tina!

Διάβασε λίγο τα θέματα στην γυναικεία τριχόπτωση. Για να καταλάβω η γιατρός τι σου είπε; Ότι η τριχόπτωση που έχεις είναι από τις πολυκυστικές; Πάντως αν δεν είναι ανδρογεννετικού τύπου μην στεναχωριέσαι, γιατί πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να καλυτερέψουν. Έχω την εντύπωση ότι με τις πολυστικές είναι πιο σπάνιο να έχει κάποια τριχόπτωση, συνήθως υπάρχει έντονη τριχοφυΐα και παίρνεις πιο εύκολα βάρος..χωρίς να είμαι σίγουρη..

κάνε ένα google search «πολυκυστικές ωοθήκες».
γεια σου χριστινα! οχι η γιατρος δεν μου ξεκαθαρισε απο που μπορει να προερχετε η τριχοπτοσει αλλα απο το τριχοριζογραμα που μου εκανε κ με βασει τις εξετασεις αιματος ολα ειναι φυσιογικα μου ειπε.. μονο πολυκυστικες εχω κ ναι υπαρχει καποια μικρη τριχοφυια εχεις δικιο αλλα θελω επανεκφυσει της ειπα κ μου απαντισε οτι δεν χρειαζετε να βαλω κατι τα gynofen θα με καλυψουνε κ οτι ειναι σαν να βαζω ΜΙΝΟΞ δεν το πυστευω.. :mad: εσεις τι λετε? λεω να παρω γνωμη κ απο αλλο δερματολογο ξερεις καποιον καλο???
[/quote]

Τίνα, η γιατρός σου είπε ότι δεν χρειάζεσαι κάτι για επανέκφυση γιατί με βάση το τριχοριζόγραμμα έχεις μια χαρά μαλλί. Τι θέλω να πω με αυτό, ότι εφόσον οι αναγενείς σου είναι στο 93% δεν υπάρχει λόγος γιατί, ο κύκλος σου με τα φάρμακα αυτά θα επανέλθει με την πάροδο του χρόνου και εφόσον δεν ταλαιπωρείσαι ούτε από αλωπεκία ούτε από σμήγμα ούτε από κάτι άλλο τότε θα επανέλθουν οι τρίχες γιατί είναι αναγενείς απλά θα χρειαστεί καιρός, να φανταστείς εμείς που τα κόβουμε κοντά, οι νέες τρίχες για να εμφανιστούν χρειάζοντε ένα εξάμηνο, πόσο μάλλον εσύ που έχεις μακριά μαλλιά.
Ότι και να πάρεις, π.χ για επανεκφυση όπως μινοξιδίλη δεν πρόκειται άμεσα να σου δώσει αποτέλεσμα και αυτό θα καθυστερήσει.
Πρόβλημα θα είχες, εάν οι δυστροφικές ήταν πολλές ή οι τελογενείς, με 93% αναγενείς (χωρίς αλωπεκία, χωρίς σμηγμα) πρόβλημα δεν έχεις απλά ότι έχασες θα πρέπει να κάνεις υπομονη για να το ξαναέχεις, αρκεί εννοείται να πέρνεις τα φάρμακα σου για τον κύκλο.
Μέσα στην ατυχία σου, νομίζω ότι είσαι τυχερή σε σύγκριση με άλλες κοπέλες.
Οπότε cheer up.
 
Απ: pedia help! apelpismeni..

Νομίζω πως ο GK έχει δίκιο. Τίνα μη πανικοβάλλεσαι.

http://www.gynfert.gr/information_det.asp?faq_id=29
http://www.conception.gr/articlesDetails.php?id=8
http://www.iator.gr/mantoudis/polikistikeshtml/
http://www.ert.gr/ygeia/details.asp?id=4304&catid=3116

Στη τελευταία επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο που το συζήτησα, μου είπε ότι είναι σπάνιο μόνο απο τις πολυκυστικές ωοθήκες να έχει κάποια γυναίκα τριχόπτωση. Αλλά αν διαβάσεις Τίνα στα λινκς που έγραψα, σε κάποιο έχει την τριχόπτωση σαν σύμπτωμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tina

New Member
Απ: pedia help! apelpismeni..

Χριστίνα είπε:
Νομίζω πως ο GK έχει δίκιο. Τίνα μη πανικοβάλλεσαι.

http://www.gynfert.gr/information_det.asp?faq_id=29
http://www.conception.gr/articlesDetails.php?id=8
http://www.iator.gr/mantoudis/polikistikeshtml/
http://www.ert.gr/ygeia/details.asp?id=4304&catid=3116

Στη τελευταία επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο που το συζήτησα, μου είπε ότι είναι σπάνιο μόνο απο τις πολυκυστικές ωοθήκες να έχει κάποια γυναίκα τριχόπτωση. Αλλά αν διαβάσεις Τίνα στα λινκς που έγραψα, σε κάποιο έχει την τριχόπτωση σαν σύμπτωμα.
τα τσεκαρα ολα!! να σαι καλα χριστινακι με βοηθεισαν πολυ! ναι οντως δεν αναφερουν τοσο την τριχοπτωσει αλλα την υπογονιμοτιτα κ.α. οποτε η αιτια του προβληματος μου μπορει να ειναι αλλη.. απο την αλλη τωρα ειμαι στο τριτο κουτι αντισυ/πτικων κ δεν εχω τοσο εντονη τριχοπτωσει γυρω στις 20 - 30 την ημερα απο 100 - 150 ποθ ειχα.. κ βλεπω πανω στην κοριφη αρκετες μικρες νεες που πεταγονται αλλα δεν στρωνουν :knup: ειναι μικρες ακομα.. λεω να συνεχισω τα αντισυ/πτικα κ αν δεν δω μονο απο αυτα αποτελεσματα να προσθεσω κ regain* μου ειναι δυσκολο να βλεπω στον καθρεφτη ποσα εχουν μεινει αφου ειχα πολυ εως υπερβολικο πλουσιο μαλλι κ ελεγα να αραιωσουν λιγο για να μπωρο να τα χτενιζω.. αυτα ωμος ειχαν σκοπο να αραιωσουν πολυ :D :D :D καλη συνεχεια σε ολους μας!! ελπιζω να βρεθει κατι συντομα κ να σταματησει η ταλαιπωρια μας εδω!!!!! :worshipper :worshipper :worshipper Α! μην ξεχασω θα ηθελα να μου πειτε αν η l-kysteine βοηθαει (?) ευχαριστω!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα