Partial transection and Splitting

oreo

Well-Known Member
Ορθώς αλλά παίζει ρόλο και το pattern.
Για παράδειγμα εγώ είχα βάλει πλαφόν το 2.5,το είπαμε με το γιατρό,το συμφωνήσαμε αλλά μου το έδινε άνετα και το pattern εξαγωγής.
Εσένα για παράδειγμα κάτω από 3.0 δεν έχει νόημα.
Σε κανα δίμηνο που θα κατέβω θα γίνει το πλάνο ενδελεχώς. Θα αφεθώ στον χορό των μετρήσεων, όπως ο πινόκιο στα χέρια του Τζεπέτο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Μιας και έχουμε την ωραία κουβέντα για το transection, γνωρίζεται το πάχος ενός δίτριχου, τρίτριχου, τετράτριχου ? Πως δικαιολογείται η χρήση μικρότερου punch για την εξαγωγή τους απο την διαμετρό τους ? Είναι ή δεν είναι ένας επιπρόσθετος λόγος τραυματισμού του graft ?
 

Gianney

Well-Known Member
Μιας και έχουμε την ωραία κουβέντα για το transection, γνωρίζεται το πάχος ενός δίτριχου, τρίτριχου, τετράτριχου ? Πως δικαιολογείται η χρήση μικρότερου punch για την εξαγωγή τους απο την διαμετρό τους ? Είναι ή δεν είναι ένας επιπρόσθετος λόγος τραυματισμού του graft ?
Το πάχος είναι ίδιο,νομίζω όγκο εννοείς;Η τρίχα είναι ένας κύλινδρος με όγκο πr2h
 

oreo

Well-Known Member
Τέλος πάντων, ατέρμονες αυτές οι συζητήσεις. Ουσιαστικά το τελευταίο διάστημα έγινε ανακεφαλαίωση σχεδόν απο το μηδέν + κάποια ωραία πραγματάκια. Εγώ κρατάω σαν απόσταγμα την ανάγκη των μετρήσεων και την επιλογή γιατρού, με οτι αυτό συνεπάγεται (συνέπεια αποτελεσμάτων, αντιμετωπιση, εργαλεία και καταπόνηση,momentum).
Αν και μπορείς να κάνεις την πιο "σοφή" επιλογή ο παράγοντας τύχη είναι πάντα στην εξίσωση. Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι αφήνεσαι σε ανθρώπινα χέρια με οτι παρελκόμενο μπορεί να έχει αυτό συνυπολογίζοντας τους αστάθμητους παράγοντες. Προσωπικά βλέποντας την αναζήτηση να φτάνει στο τέλος της, εκεί που φτάνουμε στο κύβος ερρίφθη, τελικά δεν είναι κακό (έστω στα κρυφά) να ρίξουμε και μια προσευχή.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Πάνε ρωτά το στο Μάρα αυτό όταν σε κάνει μμ.
και όχι μόνο john john. Καταρχήν διάμετρος punch και αν ειναι εξωτερικής ή εσωτερικής διαμέτρου, το σχήμα του punch στο σημείο που κόβει, πόσο μέσα βάζει το punch (και αν ξεπερνάει το sebaceous gland), τι κάνει ώστε να είναι σίγουρος ότι δεν θα το βάλει το punch πολύ μέσα; πόσες μοίρες στρίβει το punch (αν ειναι manual), ποσοστό partial transection και αν ο θύλακας που θα μείνει μέσα θα δώσει τρίχα ξανά, με τα μοσχεύματα που εμφανίζουν το φαινόμενο splaying ( το λεγόμενο βάζο) τι κάνει τελικά; Πόση ειναι η επιφάνεια της πληγής του pucnh; Όσες τρύπες θα κάνει στην δότρια θα ειναι τόσα και τα μοσχεύματα στην λήπτρια; Ο μαμίσιος μου λόγος της δότριας θα μειωθεί μετά στην τοποθέτηση, θα παραμείνει ίδιος ή θα αυξηθεί; Μέχρι πόσα mm θα βάλει τα μονότριχα στην hairline μέχρι τα 3mm ή και παραπάνω (και αν θα ειναι καθαρά ή τριμαρισμένα από partial ή γενικό splitting)....κτλπ...
 

oreo

Well-Known Member
και όχι μόνο john john. Καταρχήν διάμετρος punch και αν ειναι εξωτερικής ή εσωτερικής διαμέτρου, το σχήμα του punch στο σημείο που κόβει, πόσο μέσα βάζει το punch (και αν ξεπερνάει το sebaceous gland), πόσες μοίρες στρίβει το punch (αν ειναι manual), ποσοστό partial transection και αν ο θύλακας που θα μείνει μέσα θα δώσει τρίχα ξανά, με τα μοσχεύματα που εμφανίζουν το φαινόμενο splaying ( το λεγόμενο βάζο) τι κάνει τελικά; Πόση ειναι η επιφάνεια της πληγής του pucnh; Όσες τρύπες θα κάνει στην δότρια θα ειναι τόσα και τα μοσχεύματα στην λήπτρια; Ο μαμίσιος μου λόγος της δότριας θα μειωθεί μετά στην τοποθέτηση, θα παραμείνει ίδιος ή θα αυξηθεί; Μέχρι πόσα mm θα βάλει τα μονότριχα στην hairline μέχρι τα 3mm ή και παραπάνω (και αν θα ειναι καθαρά ή τριμαρισμένα από partial ή γενικό splitting)....κτλπ...
Μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις με πιο απλά πράγματα, όπως μια μέτρηση :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αμα πας και του ρωτήσεις αυτά δεν θα σε βάλει για μεταμόσχευση θα σταματήσει εκεί.
 

Ronaldo

Well-Known Member

oreo

Well-Known Member
ετοιμαζόμαστε για την κατάλληλη στιγμή :)


χαχαχα λογικά...εσύ oreo τι θα ρωτούσες τον Μάρα ;
Επειδή η ικανότητα είναι αποδεδειγμένη, να με εξετάσει , να αποκλείσει άλλα είδη αλωπεκίας που υποβόσκουν και να φτιάξουμε μαζί το πλάνο.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Επειδή η ικανότητα είναι αποδεδειγμένη, να με εξετάσει , να αποκλείσει άλλα είδη αλωπεκίας που υποβόσκουν και να φτιάξουμε μαζί το πλάνο.
Ωραίος. Πάντως ο john john από οτι θυμάμαι ειχε αναφέρει ότι δεν ειχε μπει σε λεπτομέρειες όταν έκανε τις επεμβάσεις του εκεί, τους άφησε να κάνουν αυτοί το πλάνο. H HDC είναι συζητήσιμη όσον αφορά το πλάνο @John_John1 ; Δηλαδή αυτό που λέει ο oreo να φτιάχνανε μαζί το πλάνο;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ωραίος. Πάντως ο john john από οτι θυμάμαι ειχε αναφέρει ότι δεν ειχε μπει σε λεπτομέρειες όταν έκανε τις επεμβάσεις του εκεί, τους άφησε να κάνουν αυτοί το πλάνο. H HDC είναι συζητήσιμη όσον αφορά το πλάνο @John_John1 ; Δηλαδή αυτό που λέει ο oreo να φτιάχνανε μαζί το πλάνο;

Στην πρώτη μου μμ μου σχεδιασαν hairline και με ρώτησαν αν μαρεσει...λέω κάντε μου ότι νομίζεται.
Στην δεύτερη στο crown η βρυωνιδου μου σχεδιασε τον κυκλο που θα μπει μεσα.
Τιποτε αλλο δεν τους ρωτησα ουτε καν το 2019 που τους ειχα και θαρρος,
Μονο γαι την δοτρια ποσα μου μοσχευματα εχω διαθεσιμα ρωτησα και μου ειπε γυρω στα 2500.

Αν το θελησεις ναι μπορεις να συζητησεις για το πλανο που σου αρεσει και αν δεν αρεσει κατι στον γιατρο ισως βρειτε μια ενδιαμεση λυση. Να ρωτατε δεν ειναι κακο αλλα οχι ποσο βαθος βαζεις το Punch. :)
 

oreo

Well-Known Member
Ο σχεδιασμός, αφού βέβαια πληρεί κάποιος τις προυποθέσεις, είναι μείζωνος σημασίας. Επειδή μου βγήκαν τα μάτια να βλέπω hairline, με σιγουριά βλέπω οτι ο κάθε γιατρός μετα τις άπειρες φορές που έχει κάνει την μεταμόσχευση, αναπτύσσει το δικό του pattern. Αυτό δυστυχώς είναι το λάθος.
Είναι ακριβώς όπως όταν πας στον κομμωτήριο και ζητάς να σου πα΄ρει τα πλάγια. Μπορεί ο τρόπος και τα εργαλεία ακόμα που θα χρησιμοποιήθουν να είναι τα ίδια, αλλά κάθε κεφάλι είναι διαφορετικό και δεν ταιριάζει σε όλους ο αυτοματισμός που υπάρχει στο κούρεμα.
Η ουσία είναι να αρέσεις εσύ στον εαυτό σου και όχι εσύ να αρέσεις στον γιατρό ;)
 

vlafo

Well-Known Member
Το βάθος κοπής είναι καίριο για μένα και αν δεν υπάρχει καθρέφτης τοποθετημένος να μου κάνει αντανάκλαση να βλέπω με κάθε λεπτομέρεια που μπαίνει,δεν μπαίνω μέσα.
Επίσης στο μικροσκόπιο θα σηκώνομαι να τσεκάρω τι κάνει ο technician γιατί μπορεί και να τα κάνει μουρταδέλα τα τριχοθυλάκια.
Και άλλα πολλά που μπορούμε να κάνουμε μαζί με το team.:)
 
Μπλουζα