NW stage V - MET 10/8/2019 - 2080 FUs - Combo (FUT + FUE) - Άνδρας 34 ετών

vlafo

Well-Known Member
Δοτρια με 2 μεταμοσχευσεις γεματη τρυπες , απο τρανσεξιον , κακο harvesting , μεγαλα punch πιθανως . Προφανως δεν ηταν πολλα τα γραφτ απο τις προηγουμενες ή και να ηταν δε φυτρωσαν πολλα γιατι με τετοια ζημια στη δοτρια καταφεραν ενα πολυ αραιο αποτελεσμα οι προηγουμενοι . Ποιοι να ηταν αραγε οι προηγουμενοι με τις 2 επεμβασεις ; . Τωρα με 2Κ που εβαλε ειναι εμφανης η βελτιωση αλλα δε ξερουμε και τι εχει απομεινει στη δοτρια πριν πουμε με ανεση εβαλε λιγα κτλ . Παντως ο ασθενης συγουρα θα νοιωθει πολυ καλυτερα τωρα .
Mάκη θεωρείς ότι η δότρια του έχει να δώσει ακόμα η τερμάτισε μετά από 3μμ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
44-45 εμφυτευθηκαν.σε φυτρωση 90-95% η οποία είναι εξαιρετική και θα θεωρείται πετυχημένη η επέμβαση που το εύχομαι κιόλας,θα μιλάμε για περίπου 40 grafts..+- 1-2..με αυτά τα grafts hairline εντελώς άδεια χωρίς τρίχα πάνω της για υποστήριξη θα είναι ναι μεν πετυχημένη και θα υπάρχει διαφορά ,αλλά θα χρειάζεται πύκνωση.

Σε όσα συνέδρια έχω παρακολουθήσει, η κοινή άποψη των γιατρών είναι ότι μέσες πυκνότητες 45-50g θεωρούνται υψηλές και πετυχαίνουν την μέγιστη φύτρωση και ένα υψηλό αισθητικό αποτέλεσμα. Εδώ παίζει μεγάλη σημασία ο λόγος και η τοπογραφία των graft έτσι ώστε να δοθεί ένα πολύ καλό illusion και να ξεπεραστεί το όριο των 100τριχών στις περιοχές που πρέπει. Μεγαλύτερες πυκνότητες, 55-60g σε εκτεταμένες περιοχές είναι πιθανό να δημιουργήσουν προβλήματα στο αιματολογικό δίκτυο και νεκρώσεις. Αν ο λόγος είναι μικρός (όπως στην δική μου περίπτωση) και θες να πιάσεις ένα αριθμό τριχών 100+ είναι προτιμότερο να επανέλθεις σε 2η μμ με πύκνωση σε συνδυασμό με μια άλλη περιοχή όπως έκανα εγώ. Στην δικιά μου hairline έχω μετρήσει πυκνότητες 60-65g αλλά με μικρούς λόγους 1.7-1.8. και φυσικά σε 2μμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

veg

Active Member
να υποθεσω οτι ο ασθενης , πριν απο την επεμβαση στον κο Αναστασακη , ειχε στο κεφαλι μονο τα μαλλια των 2 fue που παλαιοτερα ειχε κανει ? δηλαδη οταν ξεκινησε τις fue ειχε καποια δικα του μαλλια που με τα χρονια επεσαν και εμεινα μονο τα μεταμοσχευμενα ? Γιατι δεν εχουμε φωτο πριν την πρωτη fue (η εγω δεν την ειδα) .

το αποτελεσμα φαινεται καλο και μια μικρη λεπτομερεια οι καποιες προυπαρχουσες μικρες τριχες μπροστα επιτελουν εργο φυσικοτητας ,στην δικη μου αισθηση τουλαχιστον .
 

aeratos28

Just aeratos
Αυτές οι πυκνότητες θεωρούνται μια χαρά.προς το 50-55 θα έλεγα με λόγο κάτω από 2 όταν μιλάμε για hairline.ακριβως πίσω από hairline το ιδανικό θα ήταν ένας λόγος από 2.2-2.5.ωστε να πιαστούν οι 100 τρίχες..εσύ είδες 60-65 ,και εδώ τώρα συζητάμε για 40-45.δεν θα είναι αραιό?τα νούμερα αυτά δεν τα είχες στην πρώτη σου επέμβαση και εσύ?για αυτό μπήκες για touch up την δεύτερη.+ Και το άλλο κομμάτι που ήθελες να φτιάξεις.
Σε όσα συνέδρια έχω παρακολουθήσει, η κοινή άποψη των γιατρών είναι ότι μέσες πυκνότητες 45-50g θεωρούνται υψηλές και πετυχαίνουν την μέγιστη φύτρωση και ένα υψηλό αισθητικό αποτέλεσμα. Εδώ παίζει μεγάλη σημασία ο λόγος και η τοπογραφία των graft έτσι ώστε να δοθεί ένα πολύ καλό illusion και να ξεπεραστεί το όριο των 100τριχών στις περιοχές που πρέπει. Μεγαλύτερες πυκνότητες, 55-60g σε εκτεταμένες περιοχές είναι πιθανό να δημιουργήσουν προβλήματα στο αιματολογικό δίκτυο και νεκρώσεις. Αν ο λόγος είναι μικρός (όπως στην δική μου περίπτωση) και θες να πιάσεις ένα αριθμό τριχών 100+ είναι προτιμότερο να επανέλθεις σε 2η μμ με πύκνωση σε συνδυασμό με μια άλλη περιοχή όπως έκανα εγώ. Στην δικιά μου hairline έχω μετρήσει πυκνότητες 60-65g αλλά με μικρούς λόγους 1.7-1.8. και φυσικά σε 2μμ.
 

vlafo

Well-Known Member
Με βάση τους υπολογισμούς που είχαν γίνει,η πυκνότητα θα κυμαίνεται μεταξύ 43-45g αλλά με λόγο 2,2 που έχει,άρα θα τον πιάσει τον στόχο των 100τριχών αν επιτύχει φύτρωση στο 95%.
 

aeratos28

Just aeratos
Άρα μιλάμε για μια hairline που αποτελείται κατά 90% από διτριχα και ένα 10% από τρίτριχα χοντρικά.δλδ το πρώτο τετρ.εκατοστο επί 18-19 εκατοστά 45 εμφυτευενα με λόγο 2.2.οκ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτές οι πυκνότητες θεωρούνται μια χαρά.προς το 50-55 θα έλεγα με λόγο κάτω από 2 όταν μιλάμε για hairline.ακριβως πίσω από hairline το ιδανικό θα ήταν ένας λόγος από 2.2-2.5.ωστε να πιαστούν οι 100 τρίχες..εσύ είδες 60-65 ,και εδώ τώρα συζητάμε για 40-45.δεν θα είναι αραιό?τα νούμερα αυτά δεν τα είχες στην πρώτη σου επέμβαση και εσύ?για αυτό μπήκες για touch up την δεύτερη.+ Και το άλλο κομμάτι που ήθελες να φτιάξεις.

Αυτή είναι μια καλή ερώτηση. Το πρόβλημα δεν είναι στις αρχές μέση της hairline, δηλαδή τα πρώτα 5μμ αλλά το τέλος της και η αρχή της ζώνης Α όπου μπορείς πλέον να βάλεις αρκετά 3τριχα χωρίς να χάσεις φυσικότητα και να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερους λόγους για να πετύχεις μεγαλύτερη κάλυψη. Στα πρώτα 3-5μμ και 70-80 τρίχες μια χαρά είναι (πx 45 x 1.9 x 95%) αρκεί μετά να δημιουργήσεις το λεγόμενο "τοίχος" (100+ πραγματικές τρίχες) το οποίο θα σου δώσει ένα μαύρο background και θα δώσει την αίσθηση του πυκνού και στην αρχή. Το πρόβλημα στην δική μου περίπτωση ήταν ότι δεν μπορούσα να δημιουργήσω σε αυτή την ζώνη των 5μμ+ αυτό το νούμερο γιατί δεν είχα 3τριχα. Άρα αναγκαστικά έπρεπε να κάνω εκτεταμένη πύκνωση για να πιάσω εκεί το απαιτούμενο νούμερο. Αν είχα έναν στοιχειώδη λόγο 2.2+ δεν θα χρειαζόταν.
 

makis25

Well-Known Member
Mάκη θεωρείς ότι η δότρια του έχει να δώσει ακόμα η τερμάτισε μετά από 3μμ?
δε ξερω , μου φανηκε πολυ μαδημενη η δοτρια για τον αριθμο που τελικα φυτρωσε πανω στο κεφαλι . Εσενα πως σου φαινεται . 34 χρονων και του καναν ζημια οι προηγουμενοι , αρκετη ζημια . Μαρεσει πολυ παντως που ο Αναστασακης ποσταρει περιστατικα επιδιορθωσης .
 

vlafo

Well-Known Member
δε ξερω , μου φανηκε πολυ μαδημενη η δοτρια για τον αριθμο που τελικα φυτρωσε πανω στο κεφαλι . Εσενα πως σου φαινεται . 34 χρονων και του καναν ζημια οι προηγουμενοι , αρκετη ζημια . Μαρεσει πολυ παντως που ο Αναστασακης ποσταρει περιστατικα επιδιορθωσης .
Oι προηγούμενοι τον σφάξανε κυριολεκτικά και δεν είναι η φύτρωση μόνο,πιο μεγάλη ζημιά έγινε στη δότρια.
Στη φωτογραφία που φαίνεται η δότρια πίσω,δείχνει να έχει να δώσει ακόμα 1000-2000g αλλά δεν ξέρω μήπως είναι η λήψη σκοτεινή.
Λίγα πρέπει να έχει να δώσει ακόμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που του έκαναν οι προηγούμενοι λέγεται λάθος pattern εξαγωγής με συνέπεια η δότρια όχι απλώς να μην είναι ομογενοποιημένη αλλά ακριβώς το αντίθετο, περιοχές κενές και περιοχές με παρθένα πυκνότητα. Όταν η δότρια είναι πολύ καλά ομογενοποιημένη και φαίνεται ωραία και μπορείς πιθανώς να πάρεις παραπάνω από τον κανόνα του 40%.
 

makis25

Well-Known Member
Αυτό που του έκαναν οι προηγούμενοι λέγεται λάθος pattern εξαγωγής με συνέπεια η δότρια όχι απλώς να μην είναι ομογενοποιημένη αλλά ακριβώς το αντίθετο, περιοχές κενές και περιοχές με παρθένα πυκνότητα. Όταν η δότρια είναι πολύ καλά ομογενοποιημένη και φαίνεται ωραία και μπορείς πιθανώς να πάρεις παραπάνω από τον κανόνα του 40%.
Ναι βεβαια αλλα δεν ειναι μονο αυτο . Κοιταξα με προσοχη τη μεγαλη φωτογραφια της δοτριας ξυρισμενης . Υπαρχουν παρα πολλα σημεια που διπλα απο ενα white dot χωρις να υπαρχει δευτερο white dot που να σημαινει διπλανο extraction , υπαρχει κενο , λειπουν τριχες διπλα απο white dots . Αυτο ειναι ξεκαθαρα τρανσεξιον , νεκρωμενοι θυλακες διπλανοι του extraction απο μεγαλα puch , κακη τεχνικη κτλ κτλ .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι βεβαια αλλα δεν ειναι μονο αυτο . Κοιταξα με προσοχη τη μεγαλη φωτογραφια της δοτριας ξυρισμενης . Υπαρχουν παρα πολλα σημεια που διπλα απο ενα white dot χωρις να υπαρχει δευτερο white dot που να σημαινει διπλανο extraction , υπαρχει κενο , λειπουν τριχες διπλα απο white dots . Αυτο ειναι ξεκαθαρα τρανσεξιον , νεκρωμενοι θυλακες διπλανοι του extraction απο μεγαλα puch , κακη τεχνικη κτλ κτλ .

Σωστή παρατήρηση.
 
Μπλουζα