NW stage IV - Άνδρας 46 ετών. 1760 FUs - Ανακατασκευή hairline σε ΠΟΛΥ υψηλότερη θέση από το αρχικό του hairline.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Όπως δεσμευτηκα, ανεβαζω περιστατικό με αποτέλεσμα 6μηνου (δεν έχει ολκληρωσει 12μηνο) με το εξης χαρακτηριστικό:
Εξαιρετικα χαμηλο φυσικό hairline (3,5-4 εκ από το Supra-eyebrow line) το οποίο στρατηγικα αγνοήθηκε στον σχεδιασμό και δημιουργία νεου hairline πολυ υψηλότερα, στα 7 εκ.
Το αποτελεσμα ποσταρεται προκειμενου να φανει ότι οι τριχες που παραμενουν μπροστά από το νεο hairline οχι μονο δεν δε;ίχνουν άσχημα αλλα το κανουν ακομα πιο φυσικό και ευχαριστο στο ματι.

Δεν ειναι τελικό αποτέλεσμα.
Ο ασθενής ειναι πολυ ψηλος, μεγαλόσωμος και όσο πιο χαμηλο ειναι το hailrine τοσο πιο "αγριος" θα εδειχνε
Εσκεμμενα και στρατηγικά χρησιμοποιήθηκε μικρός αριθμός τριχθυλακίων καθότι ο ασθενής δεν ειχε χρησιμοποιήσει ποτέ φαρμακευτική αγωγή και ΄ξταν πολυ δεκτικός στο να την ξεκινήσει.

DSC08910.jpg
DSC08912.JPG
DSC08913.JPG
DSC08915.JPG
DSC08916.JPG
DSC08923.JPG
DSC08921.JPG
DSC08918.JPG
DSC08919.JPG
DSC08920.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Αποτέλεσμα στους 6 μήνες με συνδυασμό 5% MTF & LLLT Capillus pro 272

Ελπίζω να μην αναλωθεί το νημα σε αναλύσεις γι ατο ...πόσα θα έπρεπε να μπουν για "να γινει μπετο", και γιατι δεν βαζω περισσοτερα μοσχευματα, κτλ.
Το περιστατικό ανεβαινει για άλλον λογο οπότε καλό θα ειναι να μεινουμε "εντος θέματος".

Επίσης, δεν υπάρχουν άλλες φωτογραφίες, αυτες τραβηχθηκαν γρηγορα και "πρόχειρα" τον Ιανουαριο μιας και το εντυπωσιακό αποτέλεσμα θα φανει στους 12 μηνες οποτε δεν τραβηχθηκαν όλες οι ποζες απλα οι βασικές.

DSC02525.jpg
DSC02526.jpg
DSC02528.JPG
DSC02531.JPG
DSC02532.JPG
 

ΛΕΣ

Active Member
Πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση!! Μια ερωτηση εχω, ποσο καλο θα ηταν για τα ηδη υπαρχοντα μαλλια να επεμβει ο γιατρος πιο πολυ μεσα στα μαμα μαλλια; Μπορει να γινει επεμβαση μεσα στα ηδη υπαρχοντα μαλλια σε περιπτωσεις diffuse thinning σαν την συγκεκριμενη;
 

Georgie

Well-Known Member
Ναι πολυ χαμηλή η hairline .
Σωστή η προσέγγιση , και το αποτέλεσμα όντως φυσικό .
Πεστου να βγάλει και λιγο φρύδι και εγινε τζοβενο ;)
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση!! Μια ερωτηση εχω, ποσο καλο θα ηταν για τα ηδη υπαρχοντα μαλλια να επεμβει ο γιατρος πιο πολυ μεσα στα μαμα μαλλια; Μπορει να γινει επεμβαση μεσα στα ηδη υπαρχοντα μαλλια σε περιπτωσεις diffuse thinning σαν την συγκεκριμενη;

Ναι αλλά αν υπάρχει πολυ συγκεκριμένο πρωτόκολλο που περιλαμβανει διαφορετικά έργαλεια, παρασκευη μοσχευμάτων, διαφορετικά φάρμακα αναισθησίας, και τεραστια προσοχή και γνώση της μικρο-ανατομιας της καθε περιοχής.
Αλλιώς, ένα τριχοθυλακιο βαζει καποιος, 3 πιο λεπτα πεθαινουν και σου λενε οι ασθενείς ιστοριες φρικης για οτι έμειναν με λιγοτερα μαλλια μετα την μεταμόσχευση ενω φυτρωσαν τα μοσχευματα.
Καποιοι "αθεόφοβοι" μαλιστα το κανουν και εσκεμμενα προκειμενου να αναγκαστει να έρθει ξανα ο ασθενης για επμεβαση με την δικαιολογία "Ε, θα πεφταν εστι και άλλιως σε κανα δυο χρονια, ελα να κανουμε αλλη μια επεμβαση να τα έχεις για παντα."
 

Disco

Well-Known Member
Προσωπικά δεν το βλέπω καθόλου κολακευτικό όλο αυτό το κομμάτι που προεξέχει μπροστά με τις τρίχες από την προηγούμενη hairline. Για εμένα είναι προτιμότερο να το ξυρίσει και να κάνει laser, παρά να το αφήσει, αν και προτιμότερο είναι να είχαν ήδη αφαιρεθεί όταν έγινε η επέμβαση. Τώρα όταν τον βλεπει ο άλλος σκέφτεται ότι κάτι δεν πάει καλά με την hairline του και πάει κατευθείαν το μυαλό του ότι έχει υποχώρηση η hairline και έχει χάσει μαλλιά. Ενώ αν δεν υπήρχε αυτό το κομμάτι με τις διάσπαρτες τρίχες μπροστά δεν θα του πήγανε στο μυαλό του άλλου που τον βλέπει ότι έχει υποχωρήσει η hairline του και θα φαινόταν φυσιολογική. Οπότε είτε θα έπρεπε να οριοθετηθεί πιο κάτω η hairline, είτε να αφαιρεθούν αυτές οι τρίχες κάτω από τη νέα hairline από τον γιατρό στην επέμβασή. Γιατί όπως είναι τώρα φαίνεται λίγο άσχημο στα μάτια μου και τονίζει την υποχώρηση της hairline. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Peter Pan

Active Member
Πολύ καλό αποτέλεσμα 6μηνου με αυτόν τον αριθμό τριχοθυλακίων, μπράβο στον γιατρό. Στην θέση του φίλου θα έκανα λέιζερ στις μπροστινές τρίχες για να αναδείξω την χερλαιν μου, βέβαια γούστα είναι αυτά.
 

Scar

Active Member
Ωραία δουλειά γιατρέ. Νομίζω ότι σωστά προσέγγισες το θέμα. Μια χαρά φυσικό φαίνεται το αποτέλεσμα 6μηνου και έχει δέσει η νέα hairline με το περίεργο "τριγωνακι" μπροστά. Στο 12μηνο θα είναι ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα πιστεύω.
Κατά την γνώμη μου, κανένα λέιζερ (αποτρίχωσης) δεν χρειάζεται ο άνθρωπος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hairsick

Active Member
Στην πρώτη φωτο(μακρινή λήψη) φαίνεται πιο νορμαλ, στην δεύτερη (κοντινή λήψη) όμως φαίνεται σα να έχει μείνει μια τούφα στην μέση του μετώπου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

veg

Active Member
Προσωπικά δεν το βλέπω καθόλου κολακευτικό όλο αυτό το κομμάτι που προεξέχει μπροστά με τις τρίχες από την προηγούμενη hairline. Για εμένα είναι προτιμότερο να το ξυρίσει και να κάνει laser, παρά να το αφήσει, αν και προτιμότερο είναι να είχαν ήδη αφαιρεθεί όταν έγινε η επέμβαση. Τώρα όταν τον βλεπει ο άλλος σκέφτεται ότι κάτι δεν πάει καλά με την hairline του και πάει κατευθείαν το μυαλό του ότι έχει υποχώρηση η hairline και έχει χάσει μαλλιά. Ενώ αν δεν υπήρχε αυτό το κομμάτι με τις διάσπαρτες τρίχες μπροστά δεν θα του πήγανε στο μυαλό του άλλου που τον βλέπει ότι έχει υποχωρήσει η hairline του και θα φαινόταν φυσιολογική. Οπότε είτε θα έπρεπε να οριοθετηθεί πιο κάτω η hairline, είτε να αφαιρεθούν αυτές οι τρίχες κάτω από τη νέα hairline από τον γιατρό στην επέμβασή. Γιατί όπως είναι τώρα φαίνεται λίγο άσχημο στα μάτια μου και τονίζει την υποχώρηση της hairline. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.
σεβαστη η γνωμη σου και η αισθητικη του καθενος διαφορετικη , και αισθητικα μπορεις να εχεις δικιο ,απλα να σου πω οτι γνωριζω ατομα που δεν εκαναν καμια μεταμοσχευση και η hairline του μοιαζει ετσι ακριβως . Υποχωρημενη hairline και μπροστα καποιες τριχες που 'αντεξαν ' . Μπορει αισθητικα να μην ειναι τελειο αλλα κανει τον 'απλο παρατηρητη ' (οχι τον θαμωνα forum μμ) να πει οτι 'αυτος δεν εχει κανει μμ ΄και αρα ειναι φυσικο . Αλλα οπως λες , μπορει ο ανθρωπος να δοκιμασει αν θελει να τις κοψει , η να κοψει τις πιο μπροστα για να μικρυνει αυτο το τριγωνακι . Καλυτερα να περισσευει παρα να λειπει οπως λενε ...
 

giamakr1

Active Member
Πολυ καλο το αποτελεσμα και οντως δεν χτυπαει ασχημα το τσουλουφι.
Ποια ειναι η ηλικια του ασθενους;
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Προσωπικά δεν το βλέπω καθόλου κολακευτικό όλο αυτό το κομμάτι που προεξέχει μπροστά με τις τρίχες από την προηγούμενη hairline. Για εμένα είναι προτιμότερο να το ξυρίσει και να κάνει laser, παρά να το αφήσει, αν και προτιμότερο είναι να είχαν ήδη αφαιρεθεί όταν έγινε η επέμβαση. Τώρα όταν τον βλεπει ο άλλος σκέφτεται ότι κάτι δεν πάει καλά με την hairline του και πάει κατευθείαν το μυαλό του ότι έχει υποχώρηση η hairline και έχει χάσει μαλλιά. Ενώ αν δεν υπήρχε αυτό το κομμάτι με τις διάσπαρτες τρίχες μπροστά δεν θα του πήγανε στο μυαλό του άλλου που τον βλέπει ότι έχει υποχωρήσει η hairline του και θα φαινόταν φυσιολογική. Οπότε είτε θα έπρεπε να οριοθετηθεί πιο κάτω η hairline, είτε να αφαιρεθούν αυτές οι τρίχες κάτω από τη νέα hairline από τον γιατρό στην επέμβασή. Γιατί όπως είναι τώρα φαίνεται λίγο άσχημο στα μάτια μου και τονίζει την υποχώρηση της hairline. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.

Ειναι τα φυσικα του μαλλια....
 

Disco

Well-Known Member
σεβαστη η γνωμη σου και η αισθητικη του καθενος διαφορετικη , και αισθητικα μπορεις να εχεις δικιο ,απλα να σου πω οτι γνωριζω ατομα που δεν εκαναν καμια μεταμοσχευση και η hairline του μοιαζει ετσι ακριβως . Υποχωρημενη hairline και μπροστα καποιες τριχες που 'αντεξαν ' . Μπορει αισθητικα να μην ειναι τελειο αλλα κανει τον 'απλο παρατηρητη ' (οχι τον θαμωνα forum μμ) να πει οτι 'αυτος δεν εχει κανει μμ ΄και αρα ειναι φυσικο . Αλλα οπως λες , μπορει ο ανθρωπος να δοκιμασει αν θελει να τις κοψει , η να κοψει τις πιο μπροστα για να μικρυνει αυτο το τριγωνακι . Καλυτερα να περισσευει παρα να λειπει οπως λενε ...
Ναι δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν άτομα με ΑΓΑ που προεξέχει ένα τμήμα τους μπροστά με διάσπαρτες τρίχες λόγω υποχώρησης της hairline, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ωραίο από αισθητικής απόψεως και γι'αυτό το λόγο κάνουν και μεταμόσχευση για να διορθώσουν ακριβώς αυτό το πρόβλημα της υποχώρησης παρόλο που μπορεί να φαίνεται φυσική εικόνα σε ένα άτομο με ΑΓΑ.
Δηλαδή προσπαθείς να καλύψεις αυτό το πρόβλημα και όχι να πετύχεις μια εικόνα που μπορεί όντως να είναι φυσική αλλά να τονίζει την υποχώρηση της hairline και κατα συνέπεια να δείχνεις ότι έχεις χάσει έδαφος. Αν δεν υπήρχε αυτό το κομμάτι μπροστά, τοτε θα έκρυβες αυτή την υποχώρηση και θα φαινόταν μια πιο ομοιόμορφη hairline στα 7cm που θα ήταν και φυσική εικόνα παράλληλα. Δεν θα έχανε δηλαδή σε φυσικότητα, ίσα ίσα θα αναδεικνύονταν καλύτερα η νέα hairline. Βέβαια αν τον άλλο δεν τον πειράζει, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ναι δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν άτομα με ΑΓΑ που προεξέχει ένα τμήμα τους μπροστά με διάσπαρτες τρίχες λόγω υποχώρησης της hairline, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ωραίο από αισθητικής απόψεως και γι'αυτό το λόγο κάνουν και μεταμόσχευση για να διορθώσουν ακριβώς αυτό το πρόβλημα της υποχώρησης παρόλο που μπορεί να φαίνεται φυσική εικόνα σε ένα άτομο με ΑΓΑ.
Δηλαδή προσπαθείς να καλύψεις αυτό το πρόβλημα και όχι να πετύχεις μια εικόνα που μπορεί όντως να είναι φυσική αλλά να τονίζει την υποχώρηση της hairline και κατα συνέπεια να δείχνεις ότι έχεις χάσει έδαφος. Αν δεν υπήρχε αυτό το κομμάτι μπροστά, τοτε θα έκρυβες αυτή την υποχώρηση και θα φαινόταν μια πιο ομοιόμορφη hairline στα 7cm που θα ήταν και φυσική εικόνα παράλληλα. Δεν θα έχανε δηλαδή σε φυσικότητα, ίσα ίσα θα αναδεικνύονταν καλύτερα η νέα hairline. Βέβαια αν τον άλλο δεν τον πειράζει, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Το ζητούμενο δεν ειναι η ομοιομορφία σε καμια αισθητική επέμβαση.
Ειναι η αντιγραφη της Φυσης.
Στη Φυση υπάρχει μονο ασυμμετρια, δεν υπάρχουν ευθειες γραμμες και ενω υπάρχουν μοτιβα δεν ειναι σταθερα αλλα ακανόνιστα.
Στο συγκεκριμένο περιστατικο το ερωτημα που τεθηκε αν ειναι φυσική η παρεμβαση και οι τριχες που παραμενουν μπροστα δειχνουν
άσχημα ή οχι.
Το θεμα της προτιμησης του καθενός ειναι διαφορετικό και φυσικά ο καθενας έχει τις προτιμησεις του.
Αν όμως τον δεις στο δρομο, τον δεις με αυτο το μαλλι σε καλύψη - πυκνοτητα και δεν φανταστεις ότι έχει κανει ΜΕΤ και δεν τον πεις καν αραιό, εχω πετύχει τον στοχο μου.
 

veg

Active Member
δεν ξερω αν επιτρεπεται να ποσταρω εδω καποιο youtube video απο καποιον Ισπανο αν δεν κανω λαθος, που εχει κανει 2 επεμβασεις

Αυτος λοιπον , δικαιωμα του και καταλαβαινω οτι ειναι απολυτα ευχαριστημενος με την εικονα του , και μπραβο του . Σαν υψος hairline μια και ασχοληθηκαμε στο θεμα αυτο , για μενα ειναι πολυ χαμηλα , και υπο καποιες γωνιες καποιοι θα νομιζουν οτι φοραει περουκα .Ειδικα επειδη
ο ανθρωπος δεν ειναι και μικρος στην ηλικια ,θεωρω οσο περνουν και τα χρονια δεν θα ειναι κολακευτικη . Αυτο σαν προσωπικη αισθητικη , μπορει αλλοι να βλεπουν μια τελεια hairline .

αν εκανα λαθος που ποσταρισα το βιντεο , η να το σβησει ο moderator η να το αποσυρω , μιλαω λοιπον για την παρακατω hairline

 

Theodor

Member
δεν ξερω αν επιτρεπεται να ποσταρω εδω καποιο youtube video απο καποιον Ισπανο αν δεν κανω λαθος, που εχει κανει 2 επεμβασεις

Αυτος λοιπον , δικαιωμα του και καταλαβαινω οτι ειναι απολυτα ευχαριστημενος με την εικονα του , και μπραβο του . Σαν υψος hairline μια και ασχοληθηκαμε στο θεμα αυτο , για μενα ειναι πολυ χαμηλα , και υπο καποιες γωνιες καποιοι θα νομιζουν οτι φοραει περουκα .Ειδικα επειδη
ο ανθρωπος δεν ειναι και μικρος στην ηλικια ,θεωρω οσο περνουν και τα χρονια δεν θα ειναι κολακευτικη . Αυτο σαν προσωπικη αισθητικη , μπορει αλλοι να βλεπουν μια τελεια hairline .

αν εκανα λαθος που ποσταρισα το βιντεο , η να το σβησει ο moderator η να το αποσυρω , μιλαω λοιπον για την παρακατω hairline

Ισχυει. Ειδα ολο το βιντεο. Πραγματικα πριν κανει την ΜΜ η εικονα του ηταν πιο φυσικη και ας ειχε λιγοτερο μαλλι.
Το hairline του δειχνει αφυσικο και λογο ηλικιας ολη αυτη η αλλαγη πανω στο κεφαλι του ειναι λες και εβαλε hair system.
Ειναι απο τις λιγοστες ΜΜ που το τελικο του αποτελεσμα μοιαζει με τουπε περουκινι.

Επιασε τρελη πυκνωση παντως και σε συνδυασμο με τα marlborakia του στη φωτο χαχα :cool:
 

Συνημμένα

  • Screenshot_10.jpg
    Screenshot_10.jpg
    166.3 KB · Προβολές: 173

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Ισχυει. Ειδα ολο το βιντεο. Πραγματικα πριν κανει την ΜΜ η εικονα του ηταν πιο φυσικη και ας ειχε λιγοτερο μαλλι.
Το hairline του δειχνει αφυσικο και λογο ηλικιας ολη αυτη η αλλαγη πανω στο κεφαλι του ειναι λες και εβαλε hair system.
Ειναι απο τις λιγοστες ΜΜ που το τελικο του αποτελεσμα μοιαζει με τουπε περουκινι.

Επιασε τρελη πυκνωση παντως και σε συνδυασμο με τα marlborakia του στη φωτο χαχα :cool:
Συμφωνώ μαζί σας αλλά ίσως φταίει πιο πολύ το τέρμα νεανικό του κούρεμα.
Κάθε πράγμα στον καιρό του!
 
Μπλουζα