NW stage III - MET 3/1/2018 - 3500 F.Us - F.U.T. - Άνδρας 40 ετών

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Φωτογραφίες του ασθενούς πριν τη μεταμόσχευση μαλλιών του στην Anastasakis Hair Clinic. Ο Χρήστος μένει μόνιμα στον Καναδά και επέλεξε την κλινική του Dr. @Κωνσταντίνος Αναστασάκης για να κάνει την επέμβαση. Η τεχνική που επιλέχθηκε για το συγκεκριμένο περιστατικό είναι η F.U.T. Η τοποθέτηση έγινε στις περιοχές 1 & 2 (κρόταφοι και πρόσθια περιοχή), dense packing >50 FUs/cm2. Οι φωτογραφίες που επισυνάπτονται λήφθησαν πριν την επέμβαση. Επισυνάπτεται και 1 φωτογραφία ΑΚΡΙΒΩΣ μετά την επέμβαση (όπου φαίνονται καθαρά οι περιοχές που τοποθετήθηκαν τα τριχοθυλάκια) καθώς και το αναλυτικό Operative Report.
Ιατρός @Κωνσταντίνος Αναστασάκης.
 

Συνημμένα

  • 45left-before.JPG
    45left-before.JPG
    405.2 KB · Προβολές: 357
  • 45right-before.JPG
    45right-before.JPG
    469.6 KB · Προβολές: 343
  • AHC- CASE#7- 3500fus.1.png
    AHC- CASE#7- 3500fus.1.png
    939 KB · Προβολές: 316
  • AHC- CASE#7- 3500fus.2.png
    AHC- CASE#7- 3500fus.2.png
    927.8 KB · Προβολές: 342
  • hairline before.JPG
    hairline before.JPG
    376.5 KB · Προβολές: 336
  • fullface-before.jpg
    fullface-before.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 336
  • left-before.JPG
    left-before.JPG
    557 KB · Προβολές: 361
  • right-after-ht.JPG
    right-after-ht.JPG
    1.6 MB · Προβολές: 424
  • right-before.JPG
    right-before.JPG
    460.4 KB · Προβολές: 418
  • upfront-before.JPG
    upfront-before.JPG
    379 KB · Προβολές: 377
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
 

Συνημμένα

  • 45right-after.JPG
    45right-after.JPG
    437.5 KB · Προβολές: 442
  • fullface-after.jpg
    fullface-after.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 441
  • hairline-after.JPG
    hairline-after.JPG
    348.1 KB · Προβολές: 434
  • left-after.JPG
    left-after.JPG
    506.4 KB · Προβολές: 422
  • right-after.JPG
    right-after.JPG
    459.3 KB · Προβολές: 424
  • upfront-after.JPG
    upfront-after.JPG
    359.1 KB · Προβολές: 498
  • DSC05527.JPG
    DSC05527.JPG
    604.5 KB · Προβολές: 191
  • DSC08137 - Copy.JPG
    DSC08137 - Copy.JPG
    803.9 KB · Προβολές: 181
  • DSC08138 - Copy.JPG
    DSC08138 - Copy.JPG
    859.1 KB · Προβολές: 167
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Πάλι οι φωτό αδικούνε το τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με το βίντεο ειδικά η "upfront".Aπό πίσω φαίνεται άδειος.
Tα 3500g παρόλο που είναι dense packing μου φαίνονται πολλά και η έκταση μικρή που καλύφτηκε.
Πάντως το τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με το βίντεο γιατί αυτό μας ενδιαφέρει είναι πολύ καλό.
Ένα ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Εγώ με όλα αυτά γιατρέ που βλέπω απορώ πως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι στην Ελλάδα που πηγαίνουν σε κλινικές που χειρουργούν νοσοκόμες ... Μπράβο σας εγώ δεν σας γνώριζα αλλά η δουλειά σας και κυρίως οι αλήθειες που λέτε στους ασθενείς με έχουν αφήσει speechless ..
Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ότι διακρίνω μια μικρή επιμονή προς την μέθοδο FUT που εγώ προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ στο κεφάλι μου . Αλλά σίγουρα παρακολούθησα τα βίντεο σας και υπάρχει λογική στους λόγους που την εφαρμόζετε .
Keep going
 

koumparos

Well-Known Member
Όντως οι φωτός δείχνουν μια άδεια β ζώνη.
Και το βίντεο θολό.Με μια δεύτερη μμ καθάρισε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παρόλο που κάποιοι διατείνονται ότι τα βίντεο είναι αποκαλυπτικά ενώ οι φώτο είναι παραπλανητικές, προκύπτει και από αυτό το περιστατικό (αλλά και από τα άλλα βιντεάκια) ότι όταν οι φώτο είναι σωστές δείχνουν χειρότερη κατάσταση από την πραγματικότητα που προσεγγίζουν καλύτερα τα βίντεο.
 

vlafo

Well-Known Member
Παρόλο που κάποιοι διατείνονται ότι τα βίντεο είναι αποκαλυπτικά ενώ οι φώτο είναι παραπλανητικές, προκύπτει και από αυτό το περιστατικό (αλλά και από τα άλλα βιντεάκια) ότι όταν οι φώτο είναι σωστές δείχνουν χειρότερη κατάσταση από την πραγματικότητα που προσεγγίζουν καλύτερα τα βίντεο.
Αν το βίντεο είχε τον ανάλογο φωτισμό και το κεφάλι κάτω όπως στη φώτο πιθανόν να βλέπαμε το ίδιο αποτέλεσμα αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα ακριβείς και συγκρίνουμε ακριβώς ίδιες καταστάσεις.
Αλλά δεν είναι έτσι.Το βίντεο πάντα αποτυπώνει την πραγματική εικόνα με ακρίβεια. Η φώτο παγώνει σε ένα σημείο και μπορεί να παραμορφώσει.
Επίσης θέλω τη γνώμη σου για το αποτέλεσμα.
Εγώ το κρίνω από τη φώτο πάντα φτωχό,γιατί έβαλε πολλά και κάλυψε μια μικρή σχετικά περιοχή.Θα έπρεπε να ήταν φουλ και στις πίσω ζώνες από την κάλυψη που θα είχε.Δεν το βλέπω αυτό.
Γιατί?Τι έφταιξε?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το βίντεο σημαίνει κίνηση, το μάτι δεν προλαβαίνει να εστίαση σε ατέλειες αν υπάρχει σωστό illusion, όπως εδώ. Επίσης δεν μπορεί να γίνει zoom και η ανάλυση είναι μόνο 2Κ αν είναι HD, συνήθως είναι 720p compressed άρα ούτε 1Κ. Αντίθετα μια σωστή φώτο με ευκρίνεια και φωτισμό έχει πολλαπλάσια ανάλυση, ζουμ και μπορεις να παρατηρήσεις περισσότερα πράγματα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Είναι πιο δύσκολο σίγουρα αλλά αν κάνει focus σωστό καταλαβαίνεις και εκεί
Μπορείς να μου σχολιάσεις το συγκεκριμένο αποτέλεσμα η δεν μπορούμε?
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Αν το βίντεο είχε τον ανάλογο φωτισμό και το κεφάλι κάτω όπως στη φώτο πιθανόν να βλέπαμε το ίδιο αποτέλεσμα αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα ακριβείς και συγκρίνουμε ακριβώς ίδιες καταστάσεις.
Αλλά δεν είναι έτσι.Το βίντεο πάντα αποτυπώνει την πραγματική εικόνα με ακρίβεια. Η φώτο παγώνει σε ένα σημείο και μπορεί να παραμορφώσει.
Επίσης θέλω τη γνώμη σου για το αποτέλεσμα.
Εγώ το κρίνω από τη φώτο πάντα φτωχό,γιατί έβαλε πολλά και κάλυψε μια μικρή σχετικά περιοχή.Θα έπρεπε να ήταν φουλ και στις πίσω ζώνες από την κάλυψη που θα είχε.Δεν το βλέπω αυτό.
Γιατί?Τι έφταιξε?

1. Στο βιντεο βρεχω τα μαλλια. ΕΚΕΙ δεν κρυβεται τιποτα. Το midscalp ειναι μια χαρα, αν ήταν αραιο θα φαινοταν με το βρεξιμο ΠΑΡΑ πολυ.
2. Ο Χρηστος βαφει τα μαλλια του. Αυτο αλλάζει ΠΟΛΥ την εικονα στα μαλλια και για αυτο μπορει να βλεπετε καποιες μικρο-ανωμαλιες. Δειτε καλα τις φωτογραφιες, φαινεται η ασπρη ριζα....
3. Το πιο σημαντικο όμως ειναι το εξής: η ικανοποιηση του ασθενή.
ΟΤΙ και να λεμε εμεις για τις καθε μικρολεπτομερειες, δειτε ποσο χαρούμενος ειναι που μεχρι και δικο του βιντεο εστειλε στο 6μηνο από το σπιτι του!
Καλο ειναι να θυμομαστε πως οι επεμβασεις ΜΕΤ γινονται για την ικανοποιηση του ασθενή και την βελτίωση της ψυχολογιας του.
Το βιντεο το τραβηξα για να αποτυπώσω αυτο ακριβως.
Ας μην χανουμε το φεγγαρι επειδή κοιταμε το μανικιουρ του δακτυλου που δειχνει το φεγγαρι;)
 

vlafo

Well-Known Member
1. Στο βιντεο βρεχω τα μαλλια. ΕΚΕΙ δεν κρυβεται τιποτα. Το midscalp ειναι μια χαρα, αν ήταν αραιο θα φαινοταν με το βρεξιμο ΠΑΡΑ πολυ.
2. Ο Χρηστος βαφει τα μαλλια του. Αυτο αλλάζει ΠΟΛΥ την εικονα στα μαλλια και για αυτο μπορει να βλεπετε καποιες μικρο-ανωμαλιες. Δειτε καλα τις φωτογραφιες, φαινεται η ασπρη ριζα....
3. Το πιο σημαντικο όμως ειναι το εξής: η ικανοποιηση του ασθενή.
ΟΤΙ και να λεμε εμεις για τις καθε μικρολεπτομερειες, δειτε ποσο χαρούμενος ειναι που μεχρι και δικο του βιντεο εστειλε στο 6μηνο από το σπιτι του!
Καλο ειναι να θυμομαστε πως οι επεμβασεις ΜΕΤ γινονται για την ικανοποιηση του ασθενή και την βελτίωση της ψυχολογιας του.
Το βιντεο το τραβηξα για να αποτυπώσω αυτο ακριβως.
Ας μην χανουμε το φεγγαρι επειδή κοιταμε το μανικιουρ του δακτυλου που δειχνει το φεγγαρι;)
Το βίντεο πράγματι δείχνει και φαίνεται καθαρά ότι είναι πάρα πολύ καλό το τελικό αποτέλεσμα.Βέβαια με το σωστό μήκος το κατάλληλο layering όλα είναι όπως θα έπρεπε να είναι.
Και πάνω από όλα ο ασθενής μετράει να είναι ευχαριστημένος. Αυτό είναι και το βασικό και αυτό επιτεύχθηκε.
Επειδή όμως εμβαθύνουμε σε πολύ λεπτομέρειες,χτύπησε πολύ η μεγάλη διαφορά που φαίνεται στη συγκεκριμένη φώτο εντελώς άδειος από πίσω.
Ενώ σε φυσικότητα είναι σταθερά καλό αποτέλεσμα,χερλάιν πολύ ωραία και πυκνότητα τοπ εντούτοις θεωρώ πως έπρεπε να ήταν ακόμα πιο πυκνός πίσω για τα g που μπήκανε σε τόσο μικρή έκταση.
Από τη στιγμή που ήταν μια χαρά στο midsculp τότε είναι οκ.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Το βίντεο πράγματι δείχνει και φαίνεται καθαρά ότι είναι πάρα πολύ καλό το τελικό αποτέλεσμα.Βέβαια με το σωστό μήκος το κατάλληλο layering όλα είναι όπως θα έπρεπε να είναι.
Και πάνω από όλα ο ασθενής μετράει να είναι ευχαριστημένος. Αυτό είναι και το βασικό και αυτό επιτεύχθηκε.
Επειδή όμως εμβαθύνουμε σε πολύ λεπτομέρειες,χτύπησε πολύ η μεγάλη διαφορά που φαίνεται στη συγκεκριμένη φώτο εντελώς άδειος από πίσω.
Ενώ σε φυσικότητα είναι σταθερά καλό αποτέλεσμα,χερλάιν πολύ ωραία και πυκνότητα τοπ εντούτοις θεωρώ πως έπρεπε να ήταν ακόμα πιο πυκνός πίσω για τα g που μπήκανε σε τόσο μικρή έκταση.
Από τη στιγμή που ήταν μια χαρά στο midsculp τότε είναι οκ.

Η έκταση δεν ειναι καθολου μικρη έχει μεγαλο βαθος!
Σχεδον στην ευθεια του vertex transition point εφταναν οι "κρόταφοι"!
Σε high-density transplant (>40-50/cm2) τα μοσχευματα εξαφανιζονται σε απίστευτους ρυθμούς!
Και μπήκαν και πολλα στα πλαινα.
Δείτε 2 επιπλεον φωτος
Το midscalp δεν σηκωνε "πυκνωση" χωρις μεγαλες παραπελευρες απώλειες, οποτε δεν το "πειραξα".
 

Συνημμένα

  • DSC08137 - Copy.JPG
    DSC08137 - Copy.JPG
    803.9 KB · Προβολές: 354
  • DSC08138 - Copy.JPG
    DSC08138 - Copy.JPG
    859.1 KB · Προβολές: 322

vlafo

Well-Known Member
Η έκταση δεν ειναι καθολου μικρη έχει μεγαλο βαθος!
Σχεδον στην ευθεια του vertex transition point εφταναν οι "κρόταφοι"!
Σε high-density transplant (>40-50/cm2) τα μοσχευματα εξαφανιζονται σε απίστευτους ρυθμούς!
Και μπήκαν και πολλα στα πλαινα.
Δείτε 2 επιπλεον φωτος
Το midscalp δεν σηκωνε "πυκνωση" χωρις μεγαλες παραπελευρες απώλειες, οποτε δεν το "πειραξα".
Φαίνεται καθαρά το βάθος από αυτές τις εικόνες πράγματι.Μιλάμε σιγουρα για μια έκταση >60cm.
Τα πλαϊνά πιστεύω φάγανε πολλά.
Η φυτρωση γιατρέ επιτεύχθηκε σε ποσοστό πάνω από >90%?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι πιο δύσκολο σίγουρα αλλά αν κάνει focus σωστό καταλαβαίνεις και εκεί
Μπορείς να μου σχολιάσεις το συγκεκριμένο αποτέλεσμα η δεν μπορούμε?

Πως δεν μπορούμε απλά να μην οδηγούμε όταν κάνουμε αναλύσεις. Αλλιώς μόνο "γρήγορες" απαντήσεις στα φανάρια :)

Νομίζω ότι είναι πολύ απλό. Αν δεις την παρακάτω φωτογραφία θα δεις ότι όλη η φυτευση έγινε περιμέτρικά της hairline για να κλείσιμο των κροτάφων (επιτυχημένα) και φτιάξιμο των temples. Καθόλου forelock και ζώνη Β (Όλη η περιοχή πίσω από την κίτρινη γραμμή). Επίσης το μαλλί που είχε σε αυτές τις ζώνες ήταν λίγο και άρρωστο άρα δεν μπορεί να προσφέρει κάλυψη και η εικόνα που βλέπεις είναι φυσιολογική.

right-after-ht.JPG


Το αποτέλεσμα αυτό για να γινόταν "τοίχος" και στην επίμαχη φώτο έπρεπε να μπουν τουλάχιστον 800g πίσω από την κίτρινη γραμμή και κυρίως στο forelock γιατί αυτό είναι που δίνει αυτή την αίσθηση, κάτι που δεν γινόταν αφού 1) δεν θα μπορούσαν να παρθούν από 1μμ, 2) θα υπήρχε κίνδυνος σοκλος στην περιοχή και το κυριότερο, ο σκοπός επιτευχθεί με αυτό το illusion που φυσικά έχει τις αδυναμίες του από πανοραμικές λήψεις για τους λόγους που προανέφερα αλλά αυτό αφορά οριακές καταστάσεις (σκάλες, κλπ).

Συμπερασματικά θεωρώ ότι είναι απόλυτα επιτυχημένο και για την εικόνα και για την φύτρωση αφού έπεσαν 50g (δήλωση γιατρού για dense packing) χ 60cm2 (μεγάλο κλείσιμο κροτάφων αμφίπλευρα) + temples ~ 3200-3300g δηλαδή άνετα 90+%.
 

vlafo

Well-Known Member
Συμφωνώ στο οδήγημα ποτέ δεν γράφουμε, αλλού πήγαινε το σχόλιο.

Ναι ήταν τελικά πολύ βαθύ το άνοιγμα των κροτάφων και τράβηξε πολλά μοσχεύματα.
Δεν θα ήταν καλύτερα όμως αυτά τα 800 να τα έβαζε φορλόκ και να τα αφαιρούσε απο αλλού?Από τα temles ας πούμε και λιγότερα χερλάιν?
Θα ήταν ποιό ομοιόμορφο το αποτέλεσμα και απίστευτα συμπαγές.
Είναι κρίμα να το χάνει εκεί μια τέτοια εξαιρετική δουλειά.
Εγώ τουλάχιστον έτσι θα το έστηνα το πλάνο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ παίρνει συζήτηση. Εγώ είναι υπέρ αυτής της τακτικής, δηλαδή θα έριχνα 3000 κροτάφους και 500 forelock ή καλύτερα σε 2η μμ θα πύκνωνα τις πίσω ζώνες (όπως έκανα εξάλλου στην δικιά μου). Εξαρτάται όμως τι ζητάει και ο πελάτης. Μην ξεχνάς ότι το κλείσιμο των κροτάφων έχει μεγαλύτερο αισθητικό impact από αυτό που φαίνεται τώρα αραιό κάτω από κάποιες συνθήκες. Άρα είναι προτιμότερο γιατί κανείς δεν σου απαγορεύει να πυκνώσεις μετά και να κάνεις και ένα fine tuning.
 

Medde

Active Member
Γιατρε πως και δεν ειναι ξυρισμένα τα περιστατικα σας στη ληπτρια? Ενα ξυρισμενο κεφαλι δεν δινει καλυτερο πεδιο στην εμφύτευση μειωνοντας τον κίνδυνο shock loss?
 
Μπλουζα