Nizoral vs Fungoral - ???

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Παιδία, Δευτέρα πήρα το Fungoral 2% για να το δοκιμάσω περισσότερο.
Χρησιμοποιώ καιρό το Nizoral, αλλά είπα αν είναι το ίδιο, ας το παίρνω από εδώ.
Βασικά το Fungoral είναι σε κόκκινο χρώμα το υγρό του, ενώ το Nizoral είναι σε μπλε.
Ξέρει κανείς τα συστατικά του Fungoral? Εκτός της ενεργής του ουσίας φυσικά.
Γιατί το Nizoral κάνει πολλά περισσότερα από ένα απλό σαμπουάν για πυτιρίδα και πολύ φοβάμαι ότι δεν ανταποκρίνεται το ίδιο το fungoral.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς και τα δύο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

Έτσι κάνω και εγώ. Θα το ψάξω καλύτερα, ή θα πάρω ακόμη ένα, 6€ το πήρα αυτό. Λογική τιμή.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

ναι η τιμη ειναι γαματη αλλα θα κοιταξω στο ιντερνετ να δω αν μπορω να βρω συστατικα και για τα 2
ωστε να κανουμε μια συγκρηση
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

βρήκα ότι δεν διαφέρουν σε τίποτα ουσιώδες






Synonyms: (+-)-cis-1-acetyl-4-(p-((2-(2,4-dichlorophenyl)-2-(imidazol-1- ylmethy
l)-1,3-dioxolan-4-yl)methoxy)phenyl)piperazine, 79156-75-5, CPD-4503, fungarest, fungoral, ketoconazol, Ketoconazole, ketoderm, ketoisdin, KW 1414, NCI60_002728, nizoral, NSC317629, orifungal M, panfungol, piperazine, 1-acetyl-4-(4-((2-(2,4-dichlorophenyl)-2-(1H- imidazol-1-y
lmethyl)-1,3-dioxolan-4-yl)methoxy)phenyl)-, cis-

IUPAC Name 1-[4-[4-[[2-(2,4-dichlorophenyl)-2-(imidazol-1-ylmethyl)-1,3-dioxolan-
4-yl]methoxy]phenyl]piperazin-1-yl]ethanone

CAS Number Not Available

Chemical Formula C26H28Cl2N4O4
 

Άκης

Administrator
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

Οκ. Αλλά το ερώτημα μου παραμένει, αν είναι ακριβώς τα ίδια δηλαδή ή περιέχει το nizoral επιπλέον συστατικά (που μπορεί να φανούν χρήσιμα).
Τώρα που διάβασα σε άλλο post τί περιέχει, θα το τσεκάρω.
 

proedros

Member
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

Ρε παιδιά να πω κάτι?Πήγα σήμερα σε ένα φαρμακείο και μιλούσα με τον φαρμακοποιό για το Fungoral.Λοιπόν μου είπε πως είναι το τέλειο σαμπουάν για καταπολέμηση πυτηρίδας.Μου είπε όμως κατά λέξη πως το Fungoral δεν βοηθάει ούτε στην καταπολέμηση της τριχόπτωσης ούτε σε regrowth (έστω και σε πολύ μικρό ποσοστό).Ωστόσο του ανέφερα οτί είναι ιδανικό για το καλό της κεφαλής και μου είπε πως υπάρχουν και πολλά άλλα σαμπουάν που το κάνουν αυτό. Επίσης του ανέφερα πως με την χρήση μινοξιδίλης ίσως έχει θετικά αποτελέσματα αλλά πάλι τον είδα αρνητικό.Αυτός μου πρότεινε της Vichi(σαμπουάν μόνο) που περιέχει και Aminexil.Μου είπε πως ότι μου πουλήσει είναι το ίδιο για αυτόν.Άρα δεν έπαιζε να ήθελε να μου πουλήσει το Vichi.Έχω μπερδευτεί λίγο με το τί πραγματικά μπορεί να προσφέρει το Fungoral.Ωστόσο το χρησιμοποιώ εδώ και κάποιες μέρες και περιμένω να δω κάποια δείγματα γραφής.Παρακαλώ πείτε τις απόψεις σας..
 

magic810

New Member
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

προεδρε και εμενα μου χουν προτεινει κατα καιρους φαρμακοποιοι διαφορα προιοντα...νομιζω ομως οτι ειναι καλυτερο να ακους γνωμες απο αυτους τα χρησιμοποιυν και οχι απο συτους που τα πουλανε.....
θα σου πω μονο οτι οτιδηποτε σχεδον κυκλοφορει σε φαρμακειο το εχω παρει πχ crescina(πανε τα ωραια μου λεφτακια) vichy (νερο σκετο,καμμια διαφορα) lavilon castalia (περιεχει saw palmetto) και ολα τα σχετικα πιστεψε με
παλι μινοξιδιλη χρησιμοποιω μια φορα την ημερα revivogen και fungoral χρησιμοποιω....
Επισης μην πολυ εμπιστευεσαι τους φαρμακοποιους.....σε τετοια θεματα...
το λεω αυτο γιατι οι περισσοτεροι ειναι ημιμαθεις....η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας
φιλε θα ακουσεις διαφορα για ολα.
το θεμα ειναι πως θα τα εκτιμησεις προσωπικα εσυ

οσο για το revivogen δεν εχω ολολκηρωμενη αποψη αφου τωρα το ξεκινησα......
για μινοξιδιλη/fungoral και φιναστεριδη μπορω να σου τα καλυτερα αφου πιστευω οτι ειναι η αιτια που εχω ακομα τα μαλλια μου....
και αυτο γιατι δεν περιμενα να μου πεσουν οπως ολα εδειχναν αλλα τα ξεκινησα πολυ νωρις...
μετανιωσα πολυ που ειχα μια διακοπη των παραπανω για εναμισι χρονο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

proedros είπε:
Ρε παιδιά να πω κάτι?Πήγα σήμερα σε ένα φαρμακείο και μιλούσα με τον φαρμακοποιό για το Fungoral.Λοιπόν μου είπε πως είναι το τέλειο σαμπουάν για καταπολέμηση πυτηρίδας.Μου είπε όμως κατά λέξη πως το Fungoral δεν βοηθάει ούτε στην καταπολέμηση της τριχόπτωσης ούτε σε regrowth (έστω και σε πολύ μικρό ποσοστό).
Και αυτό φαντάζομαι το έχει διαβάσει από κάποια έρευνα, δεν το είπε έτσι όπως πίστευε αυτός.... ??? ??? ???
 

tsakalos

New Member
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

επειδη ξερω καλα περι φαρμακοποιων, δεν εχουν ιδεα και οτι προτεινουν απο καλλυντικα ειναι επειδη εχουν στοχοποιηση απο τις εταιριες
 

Άκης

Administrator
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

Για σου ρε τσάκαλε. Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου και εγώ όταν έγραφα το παραπάνω.Χαίρομαι που με επιβεβαιώσες. :-*
 

STATHIS77

New Member
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

proedros είπε:
Ρε παιδιά να πω κάτι?Πήγα σήμερα σε ένα φαρμακείο και μιλούσα με τον φαρμακοποιό για το Fungoral.Λοιπόν μου είπε πως είναι το τέλειο σαμπουάν για καταπολέμηση πυτηρίδας.Μου είπε όμως κατά λέξη πως το Fungoral δεν βοηθάει ούτε στην καταπολέμηση της τριχόπτωσης ούτε σε regrowth (έστω και σε πολύ μικρό ποσοστό).Ωστόσο του ανέφερα οτί είναι ιδανικό για το καλό της κεφαλής και μου είπε πως υπάρχουν και πολλά άλλα σαμπουάν που το κάνουν αυτό. Επίσης του ανέφερα πως με την χρήση μινοξιδίλης ίσως έχει θετικά αποτελέσματα αλλά πάλι τον είδα αρνητικό.Αυτός μου πρότεινε της Vichi(σαμπουάν μόνο) που περιέχει και Aminexil.Μου είπε πως ότι μου πουλήσει είναι το ίδιο για αυτόν.Άρα δεν έπαιζε να ήθελε να μου πουλήσει το Vichi.Έχω μπερδευτεί λίγο με το τί πραγματικά μπορεί να προσφέρει το Fungoral.Ωστόσο το χρησιμοποιώ εδώ και κάποιες μέρες και περιμένω να δω κάποια δείγματα γραφής.Παρακαλώ πείτε τις απόψεις σας..



Παιδία μήν ακούτε τους φαρμακοποιούς ότι και αν μου έχουν προτείνει είναι πατάτα...Μόνο ένας καλός δερματολόγος μετά απο εξέταση σου προτείνει σωστό προιον...Ο καθένας μασ έχει διαφορετικό τριχωτό...
 

Άκης

Administrator
Απ: Nizoral vs Fungoral - ???

panagiotisf είπε:
o tsakalos εχει το 2% και ειναι κοκκινο
μαλλον αυτο παιζει στο % αλλαζει το χρωμα
Αυτό έχει, πιθανότατα. Δεν ξέρω, γιατί μου φάνηκε λίγο "μούφα" η συσκευασία του fungoral και αναφέρει στο μπουκάλι του μόνο την ενεργή του ουσία.
Ενώ το Nizoral αναφέρει και τις ανενεργές του ουσίες στο μπουκάλι του.

@STATHIS77
Ε, στο δερματολόγος, δεν ξέρεις τί θα σου πει. Και ποιά εξέταση, εγώ όσες φορές πήγα, μου κοίταξαν το κεφάλι (και στο laserline μου το κοίταξε ένας "γιατρός") και μου έγραψε τα ίδια που έγραψε και σε άλλους γνωστούς μου.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα