My case

makis25

Well-Known Member
Maki συγνωμη κι ολας αλλα τι ειναι αυτα που λες;
Τι νομιζεις οτι ειναι οι τρανσαμινασες και μπορει να ανεβουν με ολα αυτα που γραφεις;
Symbiote ακουσε κανεναν ιατρο και μην κανεις μονος σου κινηση να ξαναπαρεις.
Δεν νομιζω να σου πει κανενας ιατρος ξεκινησε ξανα η και να το κανεις στη χειροτερη ανα δυο εβδομαδες ελεγχο sgot sgpt γgt. Και σε οποιαδήποτε αυξηση την ξεχνας για παντα. Χωρις μαλλια ζεις χωρις συκωτι οχι.

ξερω μια χαρα τι λεω δημητρακη . Εγραψα για παραδειγμα για χειρωνακτική εργασια πως ανεβαζει τα ενζυμα .
μια πηγη
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2291230/

εγραψα πως ενα ξενυχτι μπορει να ανεβασει τα ενζυμα
πηγες
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1478242
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2408992/

εγραψα πως μπορει να ηταν μια ιωση που ανεβασε προσωρινα τα ενζυμα
οπως epstein-bar η cmv , για τους περισσοτερους πραγματα περαστικα και ακίνδυνα
πηγες

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1949255/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5578525/

Οι εξηγησεις για τα αυξημενα ενζυμα μπορει να ειναι πολλες , το λιγοτερο πιθανο απο τις εξηγησεις ειναι να φταιει η φιναστεριδη . Ολα τα παραπανω με δεδομενο πως δεν εγινε καταχρηση αλκοολ ή καποιου αλλου φαρμακου ή συνδιασμος φαρμακων .
Σε γενικες γραμμες αν δε ξερω δε μιλαω . Χωρις συκωτι συγουρα δε ζεις , αλλα δεν βρηκα κανενα περιστατικο μονιμης βλαβης , η ανεπαρκειας απο φιναστεριδη .

Μαλιστα η επισημη θεση του NIH που ειναι κρατικος αμερικανικος οργανισμος υγειας

Both finasteride and dutasteride are associated with a low rate (<1%) of serum enzyme elevations during chronic therapy, which are usually mild-to-moderate in severity, self-limited in course, and rarely require dose modification or discontinuation. Neither of the 5-alpha reductase inhibitors in current use has been linked to clinically apparent acute liver injury

https://livertox.nih.gov/5-AlphaReductaseInhibitors.htm
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Εγώ Πιστευω οτι θα ταν ψυχολογικό το προβλημα .... αν το «δουλεύε» λιγο στο μυαλο του θα του περνουσε...

Εχετε υποτιμήσει πολλοι εδω μεσα , και σε μεγαλο βαθμο το τι ζημια μπορουν και κανουν οι κατεχολαμινες σε ολα τα συστηματα . Το Α και το Ω του στρες .
 

Symbiote

New Member
Για πίσω θες τουλάχιστον 2000 μοσχεύματα.
Λογικό και αναμενόμενο. Προς το παρόν εξετάζω το ενδεχόμενο να κινηθώ με σωστή θεραπεία. Μίλησα με τη γιατρό μου και έχω το οκ να ξεκινήσω πάλι φινα στα 0.5 και θα κάνω πάλι τις εξετάσεις πάνω στον μήνα. Λογικά θα συμπληρώσω και revivo για να έχω οσο το δυνατόν καλύτερο block. Επίσης σκέφτομαι την μετάβαση σε regain foam και θα χρησιμοποιήσω και νιζοραλ η κάτι αντίστοιχο anyway. Στόχος να δω τι μπορώ να σώσω για ένα δύο χρόνια και μόλις πιάσω τα αντα να εξετασω τι μπορει να γίνει με μμ.
 

leas

Well-Known Member
Καλησπέρα αγορίνα. Από κληρονομικοτητα στην οικογένεια πως πάει; πατέρας παππούδες θείοι ;
 

makis25

Well-Known Member
Λογικό και αναμενόμενο. Προς το παρόν εξετάζω το ενδεχόμενο να κινηθώ με σωστή θεραπεία. Μίλησα με τη γιατρό μου και έχω το οκ να ξεκινήσω πάλι φινα στα 0.5 και θα κάνω πάλι τις εξετάσεις πάνω στον μήνα. Λογικά θα συμπληρώσω και revivo για να έχω οσο το δυνατόν καλύτερο block. Επίσης σκέφτομαι την μετάβαση σε regain foam και θα χρησιμοποιήσω και νιζοραλ η κάτι αντίστοιχο anyway. Στόχος να δω τι μπορώ να σώσω για ένα δύο χρόνια και μόλις πιάσω τα αντα να εξετασω τι μπορει να γίνει με μμ.

Μπραβο , κανεις πολυ καλα και σε ενα χρονο που θα χεις περισσοτερο μαλλι απο οτι τωρα , θα χεις αλλο αερα . Οταν βεβαιωσεις πως το 0,5 φιναστεριδης ειναι καλα ανεκτο απο το συκωτι σου , μην αμελήσεις να ανεβάσεις τη δοση στο 1mg . Το ρεβιβοτζεν ειναι πεταμενα χρηματα , δεν υπαρχουν μελετες που να δειχνουν πως δουλευει , ολα anecdotals ειναι , μη πετας τα χρηματα σου εκει . 30 ευρω το μηνα στα σκουπιδια. Καλυτερα στον αφρο μινοξιδιλης που προκαλει και λιγοτερους ερεθισμους σε συγκριση με το υγρο . Μην αμελείς να βαζεις 2 φορες τη μερα . Σαμπουαν με κετοκοναζολη κυκλοφορουν 3 στην αγορα , fungoral , neo-egmol , botaderm . Οχι απλα θα σωσεις μαλλι , θα αναστησεις μαλλι κιολας. Μετα , το πιθανοτερο , αν δεν αλλαξουν ( επιτελους ) οι συνθήκες στις κλινικες στην Ελλαδα , θα πας κυπρο ( οπως μαλλον , ολοι μας ..)
 

dimitris50423

Well-Known Member
ξερω μια χαρα τι λεω δημητρακη . Εγραψα για παραδειγμα για χειρωνακτική εργασια πως ανεβαζει τα ενζυμα .
μια πηγη
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2291230/

εγραψα πως ενα ξενυχτι μπορει να ανεβασει τα ενζυμα
πηγες
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1478242
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2408992/

εγραψα πως μπορει να ηταν μια ιωση που ανεβασε προσωρινα τα ενζυμα
οπως epstein-bar η cmv , για τους περισσοτερους πραγματα περαστικα και ακίνδυνα
πηγες

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1949255/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5578525/

Οι εξηγησεις για τα αυξημενα ενζυμα μπορει να ειναι πολλες , το λιγοτερο πιθανο απο τις εξηγησεις ειναι να φταιει η φιναστεριδη . Ολα τα παραπανω με δεδομενο πως δεν εγινε καταχρηση αλκοολ ή καποιου αλλου φαρμακου ή συνδιασμος φαρμακων .
Σε γενικες γραμμες αν δε ξερω δε μιλαω . Χωρις συκωτι συγουρα δε ζεις , αλλα δεν βρηκα κανενα περιστατικο μονιμης βλαβης , η ανεπαρκειας απο φιναστεριδη .

Μαλιστα η επισημη θεση του NIH που ειναι κρατικος αμερικανικος οργανισμος υγειας

Both finasteride and dutasteride are associated with a low rate (<1%) of serum enzyme elevations during chronic therapy, which are usually mild-to-moderate in severity, self-limited in course, and rarely require dose modification or discontinuation. Neither of the 5-alpha reductase inhibitors in current use has been linked to clinically apparent acute liver injury

https://livertox.nih.gov/5-AlphaReductaseInhibitors.htm

Ηταν και αλλα παιδια υπερμαχοι της φινας οσο δεν ειχαν παρενεργειες. ολα αυτα που γραφεις μπορει να αυξησουν ελαχιστα τις τρανσαμινασες.. και η αυξηση προηλθε ενα μηνα αφου ξεκινησε να παιρνει..
Δοκιμασε το symbiote εφοσον θα ελεγξεις με αιματολογικες. τα ιδια αποτελεσματα πιστευω θα εχεις. και στο χαπι χοληστερινης οταν καποιος ανεβασει τρανσαμινασες ο γιατρος του το αλλαζει.
καλη επιτυχια
 

dimitris50423

Well-Known Member
παιδια εγω που εχω sgbt 124, υπαρχει περίπτωση να φταιει η φινα ή η μινοξιδίλη;

οχι απλα εχεις αγχωθει η πινεις μπυρες.
Πηγαινε σε εναν γιατρο. Με αυξημενες τρανσαμινασες κοβεις φαρμακα αρχικα για να δεις αν θα επανελθουν οι τιμες στο φυσιολογικο.
η μινοξιδιλη δεν φταιει γιατι δεν την πινεις την βαζεις τοπικα.
 

Symbiote

New Member
Καλησπέρα αγορίνα. Από κληρονομικοτητα στην οικογένεια πως πάει; πατέρας παππούδες θείοι ;
Έχουμε μια μίξη από τα χειρότερα πιθανά γονίδια. Από μεριά πατέρα και παππού από πατέρα έχω τους κροτάφους. Και οι δύο είχαν και έχουν receding κροτάφους οι οποίοι όμως ποτέ δεν μπήκαν τέρμα μέσα. Γι αυτό και στην αρχή αναφέρω δεν με νοιάζει και τόσο το μπροστά γιατί και οι δικοί μου έτσι είναι εδώ και καιρό, δεν έχουν αλλάξει από τα 24 περίπου.
Από μεριάς μαμάς, έχω θείο με crown και μόνο απ όσο τον θυμάμαι και παππού με crown επίσης και όσο περνούσαν τα χρόνια έχει πάει και μπροστά.
 

maimou

Member
οχι απλα εχεις αγχωθει η πινεις μπυρες.
Πηγαινε σε εναν γιατρο. Με αυξημενες τρανσαμινασες κοβεις φαρμακα αρχικα για να δεις αν θα επανελθουν οι τιμες στο φυσιολογικο.
η μινοξιδιλη δεν φταιει γιατι δεν την πινεις την βαζεις τοπικα.
αλκοολ καθόλου. αλλά από άγχος αστα να πάνε... Θα κλεισω ραντεβου για Δευτερα. Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Symbiote

New Member
Μπραβο , κανεις πολυ καλα και σε ενα χρονο που θα χεις περισσοτερο μαλλι απο οτι τωρα , θα χεις αλλο αερα . Οταν βεβαιωσεις πως το 0,5 φιναστεριδης ειναι καλα ανεκτο απο το συκωτι σου , μην αμελήσεις να ανεβάσεις τη δοση στο 1mg . Το ρεβιβοτζεν ειναι πεταμενα χρηματα , δεν υπαρχουν μελετες που να δειχνουν πως δουλευει , ολα anecdotals ειναι , μη πετας τα χρηματα σου εκει . 30 ευρω το μηνα στα σκουπιδια. Καλυτερα στον αφρο μινοξιδιλης που προκαλει και λιγοτερους ερεθισμους σε συγκριση με το υγρο . Μην αμελείς να βαζεις 2 φορες τη μερα . Σαμπουαν με κετοκοναζολη κυκλοφορουν 3 στην αγορα , fungoral , neo-egmol , botaderm . Οχι απλα θα σωσεις μαλλι , θα αναστησεις μαλλι κιολας. Μετα , το πιθανοτερο , αν δεν αλλαξουν ( επιτελους ) οι συνθήκες στις κλινικες στην Ελλαδα , θα πας κυπρο ( οπως μαλλον , ολοι μας ..)
Δοσολογία για τα σαμπουάν απ ότι διάβασα εδώ είναι σε φάση 2-3 φορές τη βδομάδα έτσι; θα δούμε για τη φινα, και πάλι ίσως να έχω θέμα. Για αυτό βάζω και το ρεβιβο. Αποδεδειγμένα τίποτα αλλά υπάρχουν θετικές μαρτυρίες, από το τίποτα σίγουρα καλύτερο είναι. Χωρίς μπλοκ θα αποτύχει η φάση τέρμα μου φαίνεται..;)
 

makis25

Well-Known Member
Ηταν και αλλα παιδια υπερμαχοι της φινας οσο δεν ειχαν παρενεργειες. ολα αυτα που γραφεις μπορει να αυξησουν ελαχιστα τις τρανσαμινασες.. και η αυξηση προηλθε ενα μηνα αφου ξεκινησε να παιρνει..
Δοκιμασε το symbiote εφοσον θα ελεγξεις με αιματολογικες. τα ιδια αποτελεσματα πιστευω θα εχεις. και στο χαπι χοληστερινης οταν καποιος ανεβασει τρανσαμινασες ο γιατρος του το αλλαζει.
καλη επιτυχια

υπερμαχος της λογικης και της τεκμηρίωσης ειμαι . Παρεθεσα πηγες με παραδειγματα . Τριπλασιες τιμες για παραδειγμα (180%+baseline) απο τη σωματικη ασκηση δεν ειναι και ελαχιστα. Η αυξηση δεν ξερεις ποτε συνεβει , γιατι , ουτε και την διαρκεια της . Η θεση της επιστημης ειναι πως αυξημενα ενζυμα απο φιναστεριδη και ντουταστεριδη συμβαινει πολυ σπανια , το προβλημα ειναι ηπιο και λύνεται μονο μου , και ποτε δεν εχει αναφερθει τραυματισμος στο συκωτι απο αυτα τα φαρμακα . Στην περιπτωση του παιδιου κατα πασα πιθανοτητα κατι αλλο θα ετρεχε .

τελος , μια πληροφορια για την maimou πιο πανω , Ο δημητρης εκανε ενα λαθος , η τοπικη μινοξιδιλη με τοπικη χρηση μπαινει στην κυκλοφορια , ο μεσος ορος αποροφησης ειναι 4% . Μια τοπικη εφαρμογη μινοξ παραγει στο αιμα επιπεδα ιδια με το να παρεις απο το στομα 1-1,5mg και συμφωνα με τον NIH

Hepatotoxicity

Serum aminotransferase elevations during minoxidil therapy are uncommon, but have been reported even with topical administration. Despite many decades of use, oral minoxidil has not been implicated in convincing cases of clinically apparent acute liver injury. Severe rash, toxic epidermal necrolysis and Stevens Johnson syndrome have been reported after minoxidil therapy (generally arising within 2 to 6 weeks of starting), but published cases have not been marked by concurrent hepatic injury.


μπορει ακομα και η τοπικη μινοξ να σου αυξησει τα ενζυμα , αλλα θα ειναι προσωρινο , και ακίνδυνο . Οπως και με τη φιναστεριδη , κατα πασα πιθανοτητα κατι αλλο θα φταιει , η καποιος συνδιασμος ή αλλες αιτιες οπως παραδειγματα που ανεφερα.
 

makis25

Well-Known Member
Δοσολογία για τα σαμπουάν απ ότι διάβασα εδώ είναι σε φάση 2-3 φορές τη βδομάδα έτσι; θα δούμε για τη φινα, και πάλι ίσως να έχω θέμα. Για αυτό βάζω και το ρεβιβο. Αποδεδειγμένα τίποτα αλλά υπάρχουν θετικές μαρτυρίες, από το τίποτα σίγουρα καλύτερο είναι. Χωρίς μπλοκ θα αποτύχει η φάση τέρμα μου φαίνεται..;)

το ρεβιβοτζεν κυκλοφορει 15-18 χρονια; τα περιορισμενα anecdotals θα επρεπε να σε προβληματιζουν , τοσα χρονια θα επρεπε πλεον να υπαρχει τεκμυριωση πως οντως δουλευει ομως δεν υπαρχει . Κρατα τα χρηματα σου . Για το σαμπουαν σωστα μιλας για τη δοσολογια . Ελπιζω η φινα να δουλεψει . Αλλιως ειναι πιθανο (100% :)) τα σχεδια σου να αποτυχουν . Η μινοξ θα καθυστερισει τη ζημια απο 2 ως 5 χρονια . Growth offset https://pdfs.semanticscholar.org/9117/e67609dc493c15b02c5e4a1f33a67f9da19e.pdf
 

kaiba

Active Member
Φιλε οι θεραπείες τριχοπτωσης ειναι εφ ορου ζωης οποτε τα 30 ευρω καθε μηνα για το ρεβιβοτζεν ειναι πεταμενα λεφτα μπορεις να τα κρατησεις αυτα για καλυτερη μεταμοσχευση. Με φινα μινοξ λογικα και με fungoral θα σαι οκ
 

karampalikis

Active Member
Μετά απο 20 μέρες που χρησιμοποίησα φίνα οι τρανσαμινάσες διπλασιάστηκαν. Μία εβδομάδα μετά την διακοπή έκανα εξετάσεις και οι τιμές επανήλθαν σε φυσιολογικά επίπεδα. Δεν έπαιρνα φάρμακα εκείνη την περίοδο, ούτε γυμναζόμουν, ούτε ....
Πρώτη φορά που σε εξέταση είχα αυξημένες τρανσαμινάσες, άλλες φορές ούτε μια μονάδα πάνω απο το όριο δεν είχα.
Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν συνέχιζα την φίνα, αλλά σίγουρα αυτή μου αύξησες τις τιμές.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μετά απο 20 μέρες που χρησιμοποίησα φίνα οι τρανσαμινάσες διπλασιάστηκαν. Μία εβδομάδα μετά την διακοπή έκανα εξετάσεις και οι τιμές επανήλθαν σε φυσιολογικά επίπεδα. Δεν έπαιρνα φάρμακα εκείνη την περίοδο, ούτε γυμναζόμουν, ούτε ....
Πρώτη φορά που σε εξέταση είχα αυξημένες τρανσαμινάσες, άλλες φορές ούτε μια μονάδα πάνω απο το όριο δεν είχα.
Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν συνέχιζα την φίνα, αλλά σίγουρα αυτή μου αύξησες τις τιμές.

Σαν πολλοι μαζευτηκαν με αυξημενα ενζυμα. Τυχαιο;; Εγω λεω οτι πρεπει να λαμβανεται με παρακολουθηση ιατρου και αιματολογικες εξετασεις και οχι σαν καραμελα.
Αν περιμενει καποιος μονο παρενεργειες για να ελεγχθει μπορει να εχει προβλημα.
Στον μηνα απο τη ληψη του εξετάσεις οπως γίνεται και με ενα απλο χαπι για τη χοληστερινη.
Ελπιζω να μην διαφωνουμε σε αυτο.
 
Μπλουζα