My case

Symbiote

New Member
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Φρέσκος φρέσκος στο σαιτ, γνώριζα την ύπαρξη του από παλιά αλλά δεν είχα συμμετέχει ενεργά ποτέ ούτε σε επίπεδο ανάγνωσης ούτε φυσικά σε σχολιασμό. Great job btw.
Στο ψητό. Είμαι 28, περίπου από 21-22 άρχισε το θέμα σιγά σιγά και πλέον είναι σε φάση all time low. Εδώ και 3 χρόνια είμαι σε μινοξ μετα από προτροπή δερματολόγου, την ξεκίνησα με φίνα αλλά η φίνα με πείραξε και ο γιατρός την έκοψε μαχαίρι. Ομολογώ δεν ήμουν και ο καλύτερος στη χρήση της μινοξ, την έκοψα για κάποιους μηνες ολοκληρωτικά και ακόμα και μέχρι σήμερα δεν τηρώ αυστηρά το πρωί βράδυ κάθε μέρα. Ξεχνάω αρκετά, δεν την έβαλα ποτέ στην καθημερινότητα μου και αυτό σίγουρα ήταν λάθος.
Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες εχω κυρίως θέμα σε crown αλλά και κροτάφους. Θα με ενδιέφερε σε πρώτη φάση το crown σχεδόν αποκλειστικά. Και μπροστά θα χρειαστεί κάτι σίγουρα αλλά προς το παρόν μας καίει το μπιφτέκι.
Είμαι σε φάση αναζήτησης και προβληματισμού, από γνωστό που επιχείρησε prp πήρα μια πολύ θετική εικόνα. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι έκανε μόνο prp τουλάχιστον αυτός έτσι ισχυρίζεται. Απ ότι έχω καταλάβει δεν αρκεί σε καμία περίπτωση αλλά γενικά θα ήθελα μια κουβέντα παραπάνω από όποιον γνωρίζει.
Πιο πολύ προσανατολιζομαι βέβαια σε μμ. Μάλλον για βεκ το κόβω, ψάχνω αποκλειστικά για Αθήνα και γενικα δεν μπορώ να πάρω πολλές μέρες off. Ένα 5 ήμερο αποχής από δουλειά το πολύ αλλιώς πάμε για καλοκαίρι που θα είναι δύσκολα με ήλιο κλπ. Εκτιμήσεις για αριθμό θυλακιων θα πάρω από όποιον γιατρό πάω και σκέφτομαι μετά την μμ να στόχευση σε συντήρηση με prp. Θα ήθελα κάποια γνώμη με βάση την εικόνα για αριθμό θυλακιων από κάποιον που μπορεί να κάνει μια πρόχειρη εκτίμηση. Σκοπεύω μέσα στην εβδομάδα να κάνω ένα ραντεβού να δούμε πως και τι. Γνώμες για prp και για την fue γενικά και την περίπτωση μου ειδικότερα καλοδεχουμενες. Keep u posted anyway. 15480956373781220009269.jpg 1548095672136861469392.jpg
 

Συνημμένα

  • 15480958383701750283603.jpg
    15480958383701750283603.jpg
    628.7 KB · Προβολές: 24

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Αφησε τα prp φιλε. Μαλλια μονιμα δεν θα σου δωσουν και θα σου ελαφρυνουν το πορτοφολι.
Εγω πιστευω οτι θες 3000-3500 μοσχευματα αναλογα αν θα διορθωσεις και hairline. Που θα προτεινα να το κανεις αν μπεις στη διαδικασια.
Μετα μινοξιδιλη ομως τουλάχιστον μια τη μερα για να σε κρατησει σε καλο επιπεδο.
Δεν νομιζω οτι εισαι δυσκολη περιπτωση.
 

Symbiote

New Member
Τι παρενέργειες είχες με την φινα?
Στις αιματολογικες που έκανα ένα μήνα μετά την έναρξη της θεραπείας είδαμε ανεβασμένες τρανσαμινασες αν θυμάμαι καλά. Με τη διακοπή της φίνα όλα επανήλθαν σε φυσιολογικά επίπεδα.
 

Symbiote

New Member
Αφησε τα prp φιλε. Μαλλια μονιμα δεν θα σου δωσουν και θα σου ελαφρυνουν το πορτοφολι.
Εγω πιστευω οτι θες 3000-3500 μοσχευματα αναλογα αν θα διορθωσεις και hairline. Που θα προτεινα να το κανεις αν μπεις στη διαδικασια.
Μετα μινοξιδιλη ομως τουλάχιστον μια τη μερα για να σε κρατησει σε καλο επιπεδο.
Δεν νομιζω οτι εισαι δυσκολη περιπτωση.
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Και εσύ αν διάβασα καλά a*c πήγες. Οι εντυπώσεις ανάμεικτες αν κρίνω από την γενική κουβέντα στο σαιτ για την κλινική. Δεν ξέρω για το hairline ακόμα φαίνεται αρκετά τίμιο, όλα θα εξαρτηθούν από το τι μπορεί να βγει από δοτρια σε ένα σεσσιον.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αναλογως το που θα πας βγαινει και διαφορετικος αριθμος μοσχευματων ανα συνεδρια.
Ναι Ahc εκανα εγω το 2015.
Νομιζω οτι το crown σου χρειάζεται μια γεματη συνεδρια η δυο σε κλινικες που ανα συνεδρια βγαζουν λιγότερα μοσχευματα. Κανε τις επισκεψεις σου και βλεπεις.
Αυτο που θες για πισω ειναι η μεγιστη δυνατη καλυψη οποτε χρειαζεσαι μοσχευματα και υψηλη φυτρωση.
 

Symbiote

New Member
Αναλογως το που θα πας βγαινει και διαφορετικος αριθμος μοσχευματων ανα συνεδρια.
Ναι Ahc εκανα εγω το 2015.
Νομιζω οτι το crown σου χρειάζεται μια γεματη συνεδρια η δυο σε κλινικες που ανα συνεδρια βγαζουν λιγότερα μοσχευματα. Κανε τις επισκεψεις σου και βλεπεις.
Αυτο που θες για πισω ειναι η μεγιστη δυνατη καλυψη οποτε χρειαζεσαι μοσχευματα και υψηλη φυτρωση.
Οντως. Σε μια γρήγορη αναζήτηση εδώ μέσα μπορώ να υποθέσω ότι για μια συνεδρία το μαξ που μπορείς να πάρεις είναι 2-2 κάτι βαριά 2.5
Ελπίζω να μου αρκεί αν και όπως είπες ίσως να πρέπει να αγγίξουμε το 3+. Anyway το Σάββατο έχω το πρώτο ραντεβού. Ο dr anastasakis μου φάνηκε ωραίος στο στήσιμο κλπ, μεγάλο συν ότι τα κάνει αυτός όλα αλλά δεν υπάρχει καθόλου καλό feedback και μάλλον θα ακυρωθεί. Ίσως να κοιτάξω Φεβρουάριο να βρεθώ με Κύπρο μιας και θα είναι εδώ.
 

Symbiote

New Member
Στις σημειώσεις επίσης ,δεν ξέρω αν φαίνεται από τις φώτο αλλά υπάρχει μαλλί στο crown. Υποψήφιος για shock loss δλδ Έστω και σε αυτό το αδύνατο μικρό και αδύναμο μαλλάκι μου :)
 

makis25

Well-Known Member
Ενα βραδυ να κανεις κακο υπνο , η χειρονακτικη εργασια , μπορει την αλλη μερα να τριπλασιασεις τις τρανσαμινασες . Παρε φιναστεριδη . Στα 28 ετσι , διχως φαρμακα σε 2-3-4 χρονια δε θα μεινει τιποτα . Σε 6 χρονια πηγες απο κανονικoς σε nw4-5 . Τι περιμενεις πως θα κανουν οι μεταμοσχευσεις μονες τους; Μεταμοσχευσεις διχως φαρμακα , ειναι για ανω των 30 με μικροτερα nw απ το δικο σου και παλι ειναι ρισκο . Η prp δουλευει , αλλα δεν κανει θαυματα πρώτον και δευτερον πρεπει να κανεις 4 πρπ το χρονο καθε χρονο αν θες να συντηρησεις. Αν σου πουν κατι αλλο σου λενε ψεματα . Ειναι ακριβο σπορ η prp δηλαδη . Ασε τα ραντεβου , παρε και τα 3 φαρμακα οπως πρεπει για ενα χρονο , και μετα ασχολησου με το αν πρεπει να κανεις μεταμοσχευση . Αν παρεις τα φαρμακα σωστα , μπορει σε ενα χρονο να βγαλεις τοσο μαλλι που να μη θες καν να πειραξεις το crown .
 

Symbiote

New Member
Ενα βραδυ να κανεις κακο υπνο , η χειρονακτικη εργασια , μπορει την αλλη μερα να τριπλασιασεις τις τρανσαμινασες . Παρε φιναστεριδη . Στα 28 ετσι , διχως φαρμακα σε 2-3-4 χρονια δε θα μεινει τιποτα . Σε 6 χρονια πηγες απο κανονικoς σε nw4-5 . Τι περιμενεις πως θα κανουν οι μεταμοσχευσεις μονες τους; Μεταμοσχευσεις διχως φαρμακα , ειναι για ανω των 30 με μικροτερα nw απ το δικο σου και παλι ειναι ρισκο . Η prp δουλευει , αλλα δεν κανει θαυματα πρώτον και δευτερον πρεπει να κανεις 4 πρπ το χρονο καθε χρονο αν θες να συντηρησεις. Αν σου πουν κατι αλλο σου λενε ψεματα . Ειναι ακριβο σπορ η prp δηλαδη . Ασε τα ραντεβου , παρε και τα 3 φαρμακα οπως πρεπει για ενα χρονο , και μετα ασχολησου με το αν πρεπει να κανεις μεταμοσχευση . Αν παρεις τα φαρμακα σωστα , μπορει σε ενα χρονο να βγαλεις τοσο μαλλι που να μη θες καν να πειραξεις το crown .
Ευχαριστώ για την απάντηση σου Μάκη. Έχει περάσει καιρός από τότε που έγινε αυτό με τη φινα αλλά αν θυμάμαι σωστά δεν μιλάμε για τριπλασιασμό αλλά για κάτι πολύ περισσότερο. Η γιατρός που μου είχε προτείνει να ξεκινήσω φινα και μινοξ ήταν και συγγενής μου όποτε θεωρώ ότι δεν θα μου το έκοβε αν δεν υπήρχε λόγος σοβαρός. Τι να πω, ίσως να δοκιμάσω να ξεκινήσω ξανά και να δω αν το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με νέες εξετάσεις. Φίλος που ξεκίνησε τη θεραπεία μαζί μου δεν είχε το ίδιο θέμα και του πήγε πολύ καλά, έχει αρκετα καλό crown και χωρίς μινοξ. Fungoral δεν έχω πάρει ποτέ και ίσως να το έχω αργήσει και υπερβολικά. Τι ίσως, το άργησα πολύ.
Σε κάθε περίπτωση, αν λάβουμε ως δεδομένο ότι η φινα είναι για μένα off the table νομιζω δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι άλλο πέρα από μμ. Τη μινοξ έχω εδώ και περίπου ένα μήνα που την εφαρμόζω πλέον στη σωστή της βάση, θα αρχίσω άμεσα και το Fungoral αλλά είναι πολύ λογικό ότι μόνο με αυτό αξιοπρεπές αποτέλεσμα χωρίς blocker δεν θα δω.
Ισως αυτο είναι το βήμα που πρέπει να κάνω τώρα, να ψάξω και εδώ και οπουδήποτε εναλλακτικές για blockers. Σε ευχαριστώ ξανά για την απάντηση σου.
 

makis25

Well-Known Member
Με τον αναστασακη το προβλημα ειναι το στριπ ωστοσο . Δηλαδη αν σου κατσουν στραβα τα πραγματα και χασεις πολυ μαλλι στο μελλον και θες στα 35 , στα 40 να το κοψεις κοντο με μηχανη , θα χεις και παράσημο την ουλη απο πισω; Τα ιδια και με την advanced hair clinics . Δυστυχώς αφηνουν σημαδια που κανουν μπαμ με κοντο μαλλι , οι φωτογραφιες αδικουν , απο κοντα βγαζουν ματι , το λεω απο προσωπικη εμπειρια . Ο αναστασακης κανει και fue με μοτερ , αλλα δεν εχουμε δει κανενα αποτελεσμα δικο του με καλες φωτογραφιες , κοντινα κτλ . Οποτε στο τελος θα σου μεινει η dhi , με συνηθως πολυ καλη εικονα δοτριας μετα την εξαγωγη , πρακτικα ανηθικη τακτικη απεναντι στα φαρμακα για την τριχοπτωση , χαμηλες πυκνοτητες και αν πας διχως να ξερεις τι θες , θα σε καταχρεωσουν για οσο γινεται λιγοτερες τριχες . Επισης ειναι ρουλετα γιατι μπορει να σου τυχει καποιος γιατρος με πενταετη εμπειρια ή να σου τυχει καποιος γιατρος που μολις εκπαιδεύτηκε και εχει κανει 15 περιστατικα . Απ την άλλη στο βεκρη δε ξερω καν οι κοπελες που κανουν τις μεταμοσχευσεις τι εχουν σπουδασει , αλλα σιγουρα απο φυσικοτητα οι δουλειες τους υστερουν . Ο βεκρης μοιαζει με τις κλινικες μύλους στην τουρκια . Γκραφτ με το κιλο , οτι παρεις 3 χιλιαρικα κτλ .

Κατσε στα αυγα σου , ξεκινα ολα τα φαρμακα στη σωστη δοση , και σε ενα χρονο , βλεπεις. Κανε οικονομια , μαζεψε κανενα χιλιαρικο ακομη και πηγαινε σε μια απ τις 2 κλινικες στη κυπρο που ξερουμε την δουλεια τους και αντικειμενικα ειναι πολλα σκαλια πιο πανω απο καθε ενα περιστατικο που εχουμε δει απο dhi , βεκρη κτλ . Δε χρειαζεται καν να πιστεψεις εμενα , ψαξε δες φωτογραφιες απο περιστατικα κλινικων κυπρου , και αραδιασε τες διπλα σε φωτογραφιες απο τις κλινικες της Αθηνας . Καμια σχεση , μερα με νυχτα.

Απλα απο το στρες εσκασες τωρα , εκανες ενα μπαμ και επαθες το κλασσικο που παθαινουμε εμεις που φαλακραινουμε , το " μαλλι θελω , τωρα! " . Δε γινεται να παρεις αποφαση εν θερμω . Πρεπει να σκεφτεις λογικα .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kaiba

Active Member
Γιατι να μην πάει τουρκία με 3000 στον Καραντενιζ νομιζω το κραουν θα το κλεισει εννοείται πως το prp ειναι πεταμενα λεφτα για μενα ξαναπάρε φινα και αμα σου δημιουργησει προβλήματα παρε εστω και 0.5 mg την μερα
 

Symbiote

New Member
Ίσως θα είναι καλύτερο να γίνει μεταφορά του νήματος, αφού δεν έχει γίνει ακόμα μεταμόσχευση ούτε και έχει ληφθεί κάποια οριστική απόφαση περί μμ.
Ουσιαστικά συμβουλές ήθελα και πρεπει να τονίσω και μόνο που το συζήτησα το θέμα έχω μια πιο ψύχραιμη στάση πλέον και μπαίνω στο στάδιο να αναθεωρήσω την σχέση μου με τη φινα που θεωρούσα τελειωμένη. Σίγουρα οι εξετάσεις μου ήταν ανεβασμένες αλλά έγιναν πάνω στο μηνα, ίσως έπρεπε να συνεχίσω ένα μηνα ακόμα και να δω αν συνεχίσουν οι τρανσαμινασες να είναι στον Θεό. Απ ότι διαβάζω σαν side της φίνα δεν αναφέρεται πουθενά αλλά και πάλι ρε γαμωτο η γιατρός είχε ζητήσει τέτοιες εξετάσεις να δει και ήταν ξεκάθαρη στο να την κόψω. Θα το μελετήσω το θέμα κι άλλο.
In the meanwhile έψαξα λίγο να δω για τα διάφορα τζελ φινας, θεωρητικά αφού δεν θα γίνεται η χρήση από το στόμα θα αποφύγω το θέμα με το συκώτι αλλά από την πρόχειρη ανάγνωση που έκανα δεν είναι το ίδιο πράγμα σίγουρα. Το fungoral θα μπει στο μενού πάντως όπως και να χει. Για αλλά υποκατάστατα φινας δυστυχώς δεν βλέπω να βγαίνει άκρη (Saw palmetto και τα σχετικά)
 

makis25

Well-Known Member
μηπως ηπιες καμια μπυρα παραπανω εκεινη την εβδομαδα; εφαγες πολυ ; ειχες καμια ιωση; πολυ στρες , τρεξιμο; Πιστευω θα δεις βελτιωση παντως
 

Symbiote

New Member
μηπως ηπιες καμια μπυρα παραπανω εκεινη την εβδομαδα; εφαγες πολυ ; ειχες καμια ιωση; πολυ στρες , τρεξιμο; Πιστευω θα δεις βελτιωση παντως
Ούτε θυμάμαι αδερφέ.. Ήταν πάντως πολύ πιο πάνω από το φυσιολογικό, τύπου εξαπλασιο νομίζω. Όταν την έκοψα και ξαναέκανα τις ίδιες εξετάσεις ήταν στο φυσιολογικό επίπεδο. That's all.
 

dimitris50423

Well-Known Member
μηπως ηπιες καμια μπυρα παραπανω εκεινη την εβδομαδα; εφαγες πολυ ; ειχες καμια ιωση; πολυ στρες , τρεξιμο; Πιστευω θα δεις βελτιωση παντως

Maki συγνωμη κι ολας αλλα τι ειναι αυτα που λες;
Τι νομιζεις οτι ειναι οι τρανσαμινασες και μπορει να ανεβουν με ολα αυτα που γραφεις;
Symbiote ακουσε κανεναν ιατρο και μην κανεις μονος σου κινηση να ξαναπαρεις.
Δεν νομιζω να σου πει κανενας ιατρος ξεκινησε ξανα η και να το κανεις στη χειροτερη ανα δυο εβδομαδες ελεγχο sgot sgpt γgt. Και σε οποιαδήποτε αυξηση την ξεχνας για παντα. Χωρις μαλλια ζεις χωρις συκωτι οχι.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Maki συγνωμη κι ολας αλλα τι ειναι αυτα που λες;
Τι νομιζεις οτι ειναι οι τρανσαμινασες και μπορει να ανεβουν με ολα αυτα που γραφεις;
Symbiote ακουσε κανεναν ιατρο και μην κανεις μονος σου κινηση να ξαναπαρεις.
Δεν νομιζω να σου πει κανενας ιατρος ξεκινησε ξανα η και να το κανεις στη χειροτερη ανα δυο εβδομαδες ελεγχο sgot sgpt γgt. Και σε οποιαδήποτε αυξηση την ξεχνας για παντα. Χωρις μαλλια ζεις χωρις συκωτι οχι.
Εγώ Πιστευω οτι θα ταν ψυχολογικό το προβλημα .... αν το «δουλεύε» λιγο στο μυαλο του θα του περνουσε...
 

Symbiote

New Member
Maki συγνωμη κι ολας αλλα τι ειναι αυτα που λες;
Τι νομιζεις οτι ειναι οι τρανσαμινασες και μπορει να ανεβουν με ολα αυτα που γραφεις;
Symbiote ακουσε κανεναν ιατρο και μην κανεις μονος σου κινηση να ξαναπαρεις.
Δεν νομιζω να σου πει κανενας ιατρος ξεκινησε ξανα η και να το κανεις στη χειροτερη ανα δυο εβδομαδες ελεγχο sgot sgpt γgt. Και σε οποιαδήποτε αυξηση την ξεχνας για παντα. Χωρις μαλλια ζεις χωρις συκωτι οχι.
Εννοείται πρώτα συνεννόηση με τον γιατρό Δημήτρη, δεν παίζουμε. Το σκεπτικό μου είναι ότι μιας και πότε δεν έχω χρησιμοποιήσει φάρμακο δε καθημερινή βάση για τόσο μεγάλο διάστημα ίσως και να ήταν μια έντονη αντίδραση του συκωτιού που μετά από λίγο καιρό θα ερχόταν στα λογικά του.
Ότι και να γίνει θα έχω συνεννοηθεί με τον γιατρό πρώτα, ίσως να δω και για τα τζελ όπως προείπα, λογικά δεν θα έχω το ίδιο θέμα αφού δεν θα μεταβολίζεται εκεί η φινα
 

Symbiote

New Member
Ευχαριστώ ξανά για τη συμμετοχή όλων. Το θέμα με τη φινα θα το εξετασω πάλι πάντα με τη βοήθεια γιατρού. Ψυχολογικό αυτό το side δεν ήταν, δεν ήξερα ότι μπορεί να κάνει τέτοιο θέμα, για τα σεξουαλικης φύσης ήξερα και ήταν συμπτώματα που τουλάχιστον στον έναν μήνα που ήμουν στη φινα δεν είχα. Αν μπορέσω να την ξαναπάρω safe καλώς.
Σε άλλη περίπτωση το κόβω για τοπικό μπλοκερ. Από αναγνώσεις εδώ μέσα φαίνεται ότι το revivogen είχε ως ένα βαθμό αποτελέσματα σαν τοπικό μπλοκερ. Στόχος να δώσω στον εαυτό μου ένα διάστημα να δω τι μπορεί να γίνει μη χειρουργικά. Άρα είτε big three είτε μινοξ με ρεβιβο και νιζοραλ.
Για να ξεκαθαρίσω και κάτι άλλο το οικονομικό δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα προς το παρόν. Πιο πολύ με ενδιαφέρει το sustainability της φάσης και το μακροπροθεσμο πλάνο. Αν ειναι η φάση να κάνω μια μμ είτε εδώ είτε Κύπρο και να είμαι οκ από κει και πέρα, θα το κάνω. Δεν θα ήθελα απλά να μπω σε διαδικασία πολλαπλών επεμβάσεων και για λόγους οικονομικούς αλλά και ταλαιπωρίας. Ο λόγος που δεν είμαι τόσο σίγουρος ακόμα για αυτό το βήμα είναι ότι δεν έχω κάνει ουσιαστικα σοβαρή προσπάθεια με τα φάρμακα. Αν δηλαδή υπάρχει μια περίπτωση να αποκτήσω μια αξιοπρεπή και όχι άριστη εικόνα πίσω μόνο με την αγωγή τότε γιατί όχι; και βλέπω μετά σε πιο μεγάλη ηλικία για μμ για να κλείσει όσο πιο οριστικά το θέμα με μια επέμβαση.
 
Μπλουζα