Mogan, dhi fue, ευαγγελάτος, ~2500grafts, 25-26/09/2017

Mogan

Active Member
Καλησπέρα σας.

3η μέρα σημερα και τα παντα είναι ήσυχα. Χωρίς πόνους, πριξήματα κλπ..
Σημερα πήγα στο ραντεβού με την DHI για το πρώτο λούσιμο και ενημέρωση για τον σωστό τρόπο που πρέπει να λουζόμαστε τις πρώτες ημέρες. Δεν μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Από οτι κατάλαβα η όλη ουσία ειναι να διατηρείται νωπό , ώστε να φυγουν εγκαίρως τα "κακαδάκια", ώστε αυτά να μην ξεραθούν και παραμείνουν στο κεφάλι/τριχωτό.

Από αυριο μου συνέστησαν δύο διπλα λουσίματα μέσα στη μέρα και την επόμενη Πέμπτη ίσως παω ξανα για να με δει η Δώρα.
Δεν εγγυόμαι για αυτό γιατί έχουν μείνει και λιγο πίσω οι δουλειές, οπότε αν τα βλέπω καλά δε θα πάω ή ίσως να στειλω καμιά φωτό με mail και να μου πουν και από την DHI αν πρέπει ή οχι να παώ.

Επισυνάπτω εδώ μια φωτό που με εβγαλαν εκει μετά το λούσιμο.
4  (1).JPG

Και μια φωτό με το τετραγωνάκι. Όσες φορές και αν την έχω μετρήσει διαφορετικό αποτέλεσμα βγάζω. Παντως αν δεν κανω λάθος είναι περίπου στα 52grafts/cm2.
(1).JPG
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mogan

Active Member
4η μερα μετα τη μμ και 2η με λουσιματα.
Παρατηρω πως υπαρχουν ακομα δερματακια τα οποια ειναι λευκα και "διογκωμενα" μετα το λουσιμο και μετα σιγα σιγα καφετιζουν. Νομιζα οτι την 4η μερα αυτα θα ειχαν φυγει... Υπενθυμιζω οτι κανω δυο διπλα λουσιματα τη μερα και ψεκαζω με ορο 4-5 φορες ενδιαμεσα τη ληπτρια και με lotion aloe vera τη δοτρια.

Επισης παρατηρω πισω απο την κοκκινιλα να υπαρχουν μελανιες. Υποθετω αν δεν υπηρχε κοκκινιλα θα εβλεπα και στη ληπτρια μελανιες.

Θεωρω ειναι λογικο να υπαρχουν.
Οχι; Να αγχωθω;

Δυστυχως εχω φωτο μονο απο τη ληπτρια γιατι απο τη δοτρια εβγαλα 20 κουνημενες. Τωρα καταλαβαινω καποιους που αναρτουν κακες φωτο εδω. Ειδικα η δοτρια με κινητο και κοντινη selfie ειναι "μανικακι".

IMG_4610.JPG IMG_4608.JPG

Επισης στη hairline το "κακαδακια" επιμενουν περισσοτερο και κανουν ενα εντονο διαγραμμα γυρω απο τη ληπτρια. Εδω θεωρω οτι αυτο συμβαινει λογω υψηλοτερης πυκνοτητας.
Δεν ξερω μηπως θα επρεπε να πιεζω περισσοτερο. Ισως το "φοβαμαι" περισσοτερο απο οτι πρεπει.

Γενικα η ληπτρια ακομη ειναι αναισθητη.. Καπως σαν να εχει κολλησει καποιος ενα ξενο ενιαιο σωμα πανω στο κεφαλι μου.

Υγ: πριξιμο απο το μετωπο υποχωρησε, οποτε οι ρυτιδες επεστρεψαν πισω. Δυο μερες κρατησε το "Botoxaki"..
 

Zob

Active Member
Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι φίλε Mogan.
Όπως το βλέπω εγώ, η επιφάνεια εμφύτευσης είναι περίπου 70cm2. Το 45grafts/cm2 κατά μέσο όρο που ζήτησες τηρήθηκε αλλά μόνο για την περιοχή της hairline.Πιο πίσω τα μοσχεύματα μπήκαν πιο αραιά όπως κι έπρεπε άλλωστε.Απο τα 2500grafts τα μισά περίπου μπήκαν στην hairline σου και τα υπόλοιπα πιο πίσω με πυκνότητα μεταξύ 30-35grafts/cm2.
Βέβαια εσύ ζήτησες 45grafts/cm2 στη φυτρωση πράγμα το οποίο δεν πιστεύω πως θα επιτευχθεί.
Πάντως και με 35 grafts/cm2 φυτρωμενα θεωρώ πως θα έχεις καλό αποτέλεσμα.
Καλή φυτρωση να χεις!

Υ.Γ Κάπου στο πρώτο μήνυμα γράφεις ότι πετύχατε πυκνοτητα 0,5 graft/cm2.Μαλλον εννοείς ανά mm2.
 

Mogan

Active Member
Καλησπερα Zob.

Νομιζω πως η ληψη της πανοραμικης ειναι ικανη να παραπλανησει και να οδηγησει σε λαθος συμπερασματα. Η φωτογραφια δινει την αισθηση μιας πιο μακροστενης επιφανειας, με μεγαλη αποσταση μεταξυ της κορυφης της hairline και των βασεων των κροταφων. Η αποσταση στη πραγματικοτητα δεν ειναι τοση.

Χωρις να κανουμε καποια στιγμη μετρησεις ακριβειας η εκταση που υπολογισαμε οτι καλυψαμε, το οποιο υποθηκε δυο φορες απο δυο διαφορετικους ανθρωπους, σε δυο ασχετες μεταξυ τους στιγμες, υπολογιστηκε σε 55-60εκ2.

Με δεδομενο αυτο και τα σχεδον ~2500grafts (κατι λιγοτερο), υπολογιζω μεση τοποθετηση στα 42grafts/cm2.
Θεωρω ομως πως στη hairline θα προσεγγιζουμε τα 50grafts/cm2 με πολλα μονοτριχα και διτριχα και πηγαινωντας προς ζωνη Β εχουμε περιπου 35grafts/cm2, με παρα πολλα 3τριχα, αρκετα 4τριχα και λιγα 5τριχα. Ε και καπου εκει πανε και τα δικα μου μαλλια. Υπηρχαν και καποιες λιγες δικες μου τριχες, οι οποιες πατηθηκαν αρκετες γιατι ειχαν σημαδια φθορας, αλλα υπηρχαν εστω και λιιιιγες.
 

Mogan

Active Member
Θα ρωτησω εσας που το εχετε ζησει και γνωριζετε.

Στην βδομαδα πλεον ειναι αναμενωμενο που:
- ακομη η ληπτρια ειναι καπως πρισμενη και γενικα αναισθητη. Δλδ βαζω την κοπελα να ακουμπησει απαλα και εγω δεν το νιωθω/αντιλαμβανομαι ακομα;

- γενικα εχω την αισθηση σαν να μου εχω κολλησει ενα κομματι μοκετας στο κεφαλι. Δλδ που δεν το αισθανομαι, ειναι λιγο ακαμπτο κλπ;

- εχω ακομη ασπρακια/δερματακια;

- που η δοτρια ακομη με ενοχλει, κατι σαν καψιμο και γενικα ακομη δεν εχει πληρως επουλωθει;

Επισης να πω οτι σαν εχουν μεγαλωσει λιιιγο οι τριχες απο τα μοσχευματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
απολυτα φυσιολογικα ολα και σου ειπα και παραπανω παρομοια πως ενιωθα και εγω...σε 3-4 μερες θα ναι σαν να μην εχεις τπτ μην αγχωνεσαι...
 

alexandros _athens

Active Member
Καλή επιτυχία φίλε και καλή φύτρωση. Μπήκε πολύ πράγμα. Τώρα και για τους επόμενους μήνες να έχεις μόνο μια λέξη στο μυαλό σου... υπομονή!
 

tasos33

Well-Known Member
Μorgan μετρημενα 60 graft, αν πανε ολα καλα με την φυτρωση η hairline θα ειναι πολυ καλη.
 

Συνημμένα

  • (1).JPG
    (1).JPG
    188.3 KB · Προβολές: 772

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Αυτή με το τετραγωνικό εκατοστό έχουνε βάλει και γράφουν ότι μόνο στην dhi πετυχαίνουν 50g/cm2.
χαχαχαχαχα
Η ειρωνεία μου και το γέλιο δεν έχει να κάνει με εσένα φίλε Μοργκαν ούτε με τον γιατρό Ευαγγελάτο αλλά με το μάρκετινγκ της εταιρίας.
Καλή επιτυχία.
 

Mogan

Active Member
Mogan σε ρωτησαν φιλε για τη δημοσιευση φωτογραφιων;

Καλησπερα Δημητρη.
Στο "συμφωνητικο" που υπογραφεις υπαρχουν οροι για τη παρουσιαση του περιστατικου. Στο σημειο που αναφερει παρουσιαση για διαφημηστικους σκοπους επελεξα ναι, χωρις εμφανη χαρακτηριστικα. Δηλαδη να μην μπορει καποιος να με αναγνωρισει.
 

Mogan

Active Member
Ήδη σε έχουν κάνει διαφήμιση στο fb. Πάντως η dhi πρέπει να διαβάζει πολύ το φόρουμ.

Καλα ειδα το μηνυμα σου στο mail μου και ετρεξα να μπω facebook (το οποιο εχω "διαγραψει") για να δω τι παιχτηκε. Αγχωθηκα.

Αλλα ΟΚ. Μονο το τετραγωνακι ειναι according to the agreement.
 

Mogan

Active Member
Αυτή με το τετραγωνικό εκατοστό έχουνε βάλει και γράφουν ότι μόνο στην dhi πετυχαίνουν 50g/cm2.
χαχαχαχαχα
Η ειρωνεία μου και το γέλιο δεν έχει να κάνει με εσένα φίλε Μοργκαν ούτε με τον γιατρό Ευαγγελάτο αλλά με το μάρκετινγκ της εταιρίας.
Καλή επιτυχία.

Θα συμφωνησω μαζι σου. Ειναι ενα καλο αποτελεσμα για την DHI και λογικο ειναι να θελουν να το προωθησουν. Αλλα πραγματι επειδη τους παρακολουθουν και γνωστες του αντικειμενου, ειναι κριμα ενα πραγματικα καλο αποτελεσμα (τουλαχιστον σε αυτη τη φαση), να το οδηγουν σε κουβεντα "χλευασμου", καλοπροεραιτο ή κακοπροεραιτο.

Μπορουν να το εκμεταλλευτουν και να μη δινουν δικαιωματα σε κανεναν.
 

Stripar

Established Member
Αυτή με το τετραγωνικό εκατοστό έχουνε βάλει και γράφουν ότι μόνο στην dhi πετυχαίνουν 50g/cm2.
χαχαχαχαχα
Η ειρωνεία μου και το γέλιο δεν έχει να κάνει με εσένα φίλε Μοργκαν ούτε με τον γιατρό Ευαγγελάτο αλλά με το μάρκετινγκ της εταιρίας.
Καλή επιτυχία.

Μετά απο 50 χρόνια στην αγορά ,
αποφάσισαν να ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΟΥΝ και να βάλουν μερικά grafts παραπάνω απο όσα βάζουν συνήθως!

Και βέβαια ακόμα δέν το είδαμε , Γιάννη τον βαφτίσαμε...

Σημασία δέν έχει πόσα βάζεις , αλλά πόσα φυτρώνουν!!!.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά στον Mogan ,
γιατί όπως θα καταλαβαίνει και ο ίδιος , έκανε τον ευατό του πειραματόζωο προκειμένου να βγει η συγκεκριμένη εταιρεία απο τον λύθαργό της.

Το ταμείο θα γίνει σε 12 μήνες , όπου εκεί θα πέσει ΤΟ κράξιμο άν δεν πιάσει ο Mogan ποσοστά φύτρωσης 95%...
 

Mogan

Active Member
Μετά απο 50 χρόνια στην αγορά ,
αποφάσισαν να ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΟΥΝ και να βάλουν μερικά grafts παραπάνω απο όσα βάζουν συνήθως!

Και βέβαια ακόμα δέν το είδαμε , Γιάννη τον βαφτίσαμε...

Σημασία δέν έχει πόσα βάζεις , αλλά πόσα φυτρώνουν!!!.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά στον Mogan ,
γιατί όπως θα καταλαβαίνει και ο ίδιος , έκανε τον ευατό του πειραματόζωο προκειμένου να βγει η συγκεκριμένη εταιρεία απο τον λύθαργό της.

Το ταμείο θα γίνει σε 12 μήνες , όπου εκεί θα πέσει ΤΟ κράξιμο άν δεν πιάσει ο Mogan ποσοστά φύτρωσης 95%...

Συμφωνα με την DHI η πυκνοτητα αυτη δεν ειναι κατι νεο για αυτους. Σιγουρα αυτο δεν μπορουμε εμεις να το αποδειξουμε. Ισως οι ιδιοι να μπορουν. Ισως για πρωτη φορα να θελησαν να μπουν στη διαδικασια να το φωναξουν. Αυτο που σιγουρα δεν μπορουμε να αρνηθουμε ειναι οτι η συγκεκριμενη κλινικη εχει κανει χιλιαδες μεταμοσχευσεις (κατα τα λεγομενα τους ανω των 1000 ανα ετος μονο στην Αθηνα) , αλλα στο φως εχουν ερθει μονο μερικες 10δες απο αυτες.

Οποτε ναι, ποιος μπορει να αμφισβητησει πως στις χιλιαδες που χουν κανει, αρκετες ηταν οι φορες που πετυχαν τετοια πυκνοτητα.

Ομως θα συμφωνησω 1000% μαζι σου πως στη φυτρωση θα γιορτασουμε και οχι στη "φυτευση".

Αλλωστε εχω αναφερει πολλες φορες πως προτεραιοτητα μου ηταν, ειναι και θα ειναι η υψηλη φυτρωση, γιατι τι να τις κανεις τις εγγυησεις και τις επανηληπτικες (δωρεαν ή μη), οταν εξαντλειται μια πηγη πορων η οποια δεν ειναι ανεξαντλητη.
 
Μπλουζα