Minoxidil Target 5%

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cool11

Well-Known Member
Εδω και πολλα χρονια, χρησιμοποιουσα regain.
Ολα καλα.
Το καλοκαιρι, χρειαζομουν να αγορασω, και υπηρχε ελλειψη στην αγορα. Τουλαχιστον στην περιοχη που ημουν, δεν εβρισκα με τιποτε, ουτε σε φαρμακαποθηκες κλπ. Ελληνικο καλοκαιρι γαρ, και ολα στη χωρα παραλυουν (διανομες, προμηθειες)

Μιλησα τοτε με τη δερματολογο που μου εγραφε το regain, και μου ειπε οτι πλεον, σημερα, δεν ειναι το regain το μονο σκευασμα με μινοξιδιλη.
Απλα ηταν το πρωτο που πηρε κρατικη εγκριση και βγηκε στην αγορα.
Μου προτεινε λοιπον, αφου δεν εβρισκα να αγορασω regain, να παρω καποιο αλλο υποκαταστατο, το minoxidil target 5%.

Ετσι και εκανα.
Εν συντομια: μινοξιδιλη εχει κι αυτο, παρομοια μυρωδια(εμπειρικα το λεω), παρομοια συμπεριφορα στο κεφαλι, οι τριχες μου...ως εχουν, και γενικως φανηκε οτι κανει την ιδια δουλεια με το regain.
Και προσοχη: με λιγοτερα χρηματα. Νομιζω regain 29e, minoxidil target 24e.

Θελω να ακουσω εντυπωσεις και απο αλλους.
Αν το ξερετε, αν το εχετε ακουσει, αν το χρησιμοποιησε κανεις αλλος κλπ.

Οντως ολα αυτα τα συναφη σκευασματα με μινοξιδιλη κανουν την ιδια δουλεια?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Minoxidil Target 5%

Καταρχάς γεια σου και thanks για την πληροφορία.
Σου έσβησα το ένα ποστ που έκανες διπλό.
Είναι φτηνοτερο όντως. Δεν θυμάμαι, υπήρχε μία συζήτηση για άλλες συσκευασίες minoxidil, δεν θυμάμαι αν είχε και αυτό μέσα.

Επίσης, δεν πιστεύω να έχει και διαφορά στην απόδοση του, αφού την ιδια ενεργή ουσία έχουν όλα αυτά.
Αν και πλέον, όλα τα "λεφτά" είναι οι συσκευασίες που περιέχουν πλέον και άλλα συστατικά, όχι σκέτη minoxidil.
 

Donnie

Member
Απ: Minoxidil Target 5%

Εγώ είχα πρωτογράψει για τη μινοξιδίλη της target από την οποία έμεινα ευχαριστημένος. Ξεκίνησα τέλη Ιουλίου big3 με target και σε δύο μήνες έβγαλα χνούδι (το είδε με ειδικό φακό) η δερματολόγος και συνολικά οι τρίχες μου έγιναν πιο χοντρές. Το πρόβλημα που είχα με τη μινοξιδίλη της target είναι πως μου βούλωνε το ψεκαστήρι και τελικά δύο μπουκαλάκια αντί να καταναλωθούν σε δύο μήνες, κράτησαν 3 μήνες. Τώρα χρησιμοποιώ μινοξιδίλη της kirkland το βράδυ και του dr. Lee το πρωί.
 

MAVERICK

New Member
Απ: Minoxidil Target 5%

Ακριβώς για τους ίδιους λόγους έλλειψης το καλοκαίρι , πήρα κ εγώ την μινοξ της target .
Ρώτησα φαρμακοποιούς και γιατρούς και μου είπαν ότι είναι α κ ρ ι β ώ ς η ίδια με την regaine.
Aλλωστε φαίνεται και αν διαβάσεις τα συστατικά και τις περιεκτικότητες και των 2.
Παρόλο που είναι λίγο πιό φθηνή όμως παραμένει ένα κόστος σχετικά υψηλό δεδομένου ότι θα το συνεχίσουμε για χρόνια ....
Ετσι μέσα απο το forum έμαθα για την min της kirkland η οποία έρχεται αν θυμάμαι γύρω στα μισά χρήματα .
Χρησιμοποιώ το πρωί target και το βράδυ kirkland , ενδιάμεσα tricomin lotion , fungoral x2 , active m σαμπουάν , και το renex που είναι για σμηγματόροια ΄και περιέχει zinc , και σαλυκιλικό οξύ .
Για 3 μήνες το σχήμα φαίνεται να πάει καλά
Το θέμα με την kirkland είναι ο δοσομετρητής ( δεν έχει ψεκαστήρα) γιατί χρειάζεται να ανοίγεις την συσκευασία 1η 2 φορές την μέρα και πιθανόν λόγω οινοπνεύματος κάποιο ποσοστό να εξατμίζεται
Ευτυχώς προσαρμόζεται στην συσκευασία και ο ψεκαστήρας τoυ regaine
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Minoxidil Target 5%

δεν θυμαμαι για την target αλλα η kirland
καπως ετσι την λενε εχει ακριβως τα ιδια συστατικα με το regaine και ειναι πολυ πιο φτηνο ιδιαιτερα στο εξωτερικο με 40 ευρω περιπου πηρα 6 μπουκαλια
για 6μηνες χρηση
 

vag

New Member
Απ: Minoxidil Target 5%

Παίδες το έχω γράψει κ αλλού κ θα το ξαναγράψω κ εδώ.Υπάρχει μια βασική διαφορά μεταξύ της Target και όλων των άλλων.
ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΛΚΟΟΛΗΣ
Target:96%
Kirkland:30%
Lee:50%
Regaine:δεν ξέρω :)

Για το λόγο αυτό δε πρόκειται να σταματήσω την Target.Το πολύ πολύ να πάρω κάποια στιγμή κ kirkland να πάει εναλλάξ για να μειώσω το κόστος.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Minoxidil Target 5%

και εμενα μου φαινεται πολυ μεγαλη η διαφορα για να ειναι αληθινη
και ασκοπη να υπαρχει τοσο μεγαλη ποσοτητα αλκοολης
 

vag

New Member
Απ: Minoxidil Target 5%

Πολύ μεγάλη είναι όντως.Δεν ξέρω αν είναι άσκοπη ή άχρηστη.Αυτό που ξέρω είναι ότι είναι αλήθεια.Έχω το μπουκάλι δίπλα μου.Υπάρχουν κ άλλοι που χρησιμοποιούν Target,αν δουν το post ας το επιβεβαιώσουν.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Minoxidil Target 5%

δεν αμφισβητω αυτο που λες
η πιο διαδεδομενη ειναι η κιρλλαντ μετα την ρεγαιν
και εχει τα ιδια συστατικα

οσο για την ταργετ δεν θα την προτημουσα
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Minoxidil Target 5%

vag είπε:
Πολύ μεγάλη είναι όντως.Δεν ξέρω αν είναι άσκοπη ή άχρηστη.Αυτό που ξέρω είναι ότι είναι αλήθεια.Έχω το μπουκάλι δίπλα μου.Υπάρχουν κ άλλοι που χρησιμοποιούν Target,αν δουν το post ας το επιβεβαιώσουν.

Συγγώμη, αλλά αν κατάλαβα καλά γράφει πάνω το μπουκάλι ότι περιέχει 96% αλκοόλη ;;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag

New Member
Απ: Minoxidil Target 5%

Λοιπόν,με το μπουκάλι δίπλα μου σας αναφέρω επί λέξη τι γράφει:

Έκδοχα/Excipients
Alcohol(96%),Propylene glycol,Purified water.

That's all folks!
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Minoxidil Target 5%

vag είπε:
Λοιπόν,με το μπουκάλι δίπλα μου σας αναφέρω επί λέξη τι γράφει:

Έκδοχα/Excipients
Alcohol(96%),Propylene glycol,Purified water.

That's all folks!

Ωραίος !!!!.............Δεν τα ξηραίνει (και πιθανώς θολώνει) πολύ τα μαλλιά;;;
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Minoxidil Target 5%

Πειραζει που εχει πολυ αλκοολη?

Εγω την χρησιμοποιω κατι μηνες, δεν βλεπω διαφορα απο regain.
Εσεις, εμπειριες?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Minoxidil Target 5%

το ποσοστό 96% αλκοόλη είναι αδύνατο να αναφέρεται στο δ/μα - έτσι μένει 4% για μινοξ.,προπ. γλυκόλη,κεκαθαρτ. νερό ???

μάλλον είναι ο αλκοολικός βαθμός (καθαρότητα αλκοόλης)
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Minoxidil Target 5%

Απο το φθινοπωρο, χρησιμοποιω minoxidil target 5%, αντι του regain που χρησιμοποιουσα ως τοτε.
Τον τελευταιο μηνα παρουσιασα σμηγματοροϊκη δερματιτιδα.
Μου ειπε η δερματολογος οτι ειναι κατι συνηθες, πολλοι το εμφανιζουν, και πιθανως με τη μινοξιδιλη.



Αν εβαζα regain, ισως να μην το ειχα? Ή ετσι κι αλλιως θα παρουσιαζονταν?
Παντως, με 2 θεραπειες προσπαθησα και δεν μου φευγει εντελως η Σ.Δ. Μονο μειωνεται.
Ειμαι προβληματισμενος με το θεμα.

Εσεις τι λετε γι αυτο?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Minoxidil Target 5%

και τα 2 σκευάσματα έχουν την ίδια δραστική ουσία και περίπου τα ίδια έκδοχα,οπότε δεν υπάρχει λογική το regain να είναι "καλύτερο" ή "χειρότερο"

τι θεραπείες έκανες cool;
λοσιόν κορτικοστεροειδές και σαμπουάν αντι-σμηγματορροϊκό έβαλες;

- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,504.0.html & http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,536.0.html

- http://www.frezyderm.gr/Templates/ProductInside.asp?C=Maliwn&S=98&A=479 & http://www.frezyderm.gr/Templates/ProductInside.asp?C=Maliwn&S=98&A=479
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Minoxidil Target 5%

Λοιπον, τα της πρωτης θεραπειας, επειδη πανε κατι μηνες, δεν τα θυμαμαι. Θυμαμαι ομως οτι ειχα παρει και χαπι-αντιβιωση, για πεντε μερες. Οπως ειπα, υποχωρησε λιγο, αλλα οχι τελειως.

Επειτα απο λιγους μηνες (φτανουμε φεβρουαριο ας πουμε), επανηλθε πιο εντονο.
Δηλαδη ψηλαφουσες το μετωπο και επιανες πραγματακια, σαν μικροξεφλουδισματακια.
Η τωρινη αγωγη, απο αλλη δερματολογο, ειναι σαμπουαν Stieprox(γραφει απεξω οτι ειναι ειδικα για Σ.Δ.), και αλοιφη-τζελ Dalacin C, για το μετωπο μου.
Και παλι, εχω δει βελτιωση, αλλα οχι οριστικη εξαλειψη, παροτι τα βαζω 3η βδομαδα τωρα. Και φοβαμαι οταν τα κοψω αυτα, μηπως επανελθει.

Και αναρωτιεμαι, αν το minoxidil target εχει ευθυνη, ή ειναι κατι που θα συνεβαινε ετσι κι αλλιως.

Γι αυτο και γενικοτερα εδω στο φορουμ ειμαι πολυ επιφυλακτικος, που διαβαζω παρε το ταδε απο ιντερνετ, ειναι ιδιο, κλπ. Ειπαμε ειναι ιδια συνθεση το minoxidil target με το regain. Αλλα ομως περα απο την ιδια συνθεση, μηπως υπαρχει τιποτε αλλο που μας διαφευγει;

Δεν ξερω τι θα γινει τελικα με την Σ.Δ.
Θα φυγει? Θα αναγκαστω αργοτερα για 3η, αλλου ειδους θεραπεια?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Minoxidil Target 5%

έτσι είναι - ο καμένος φυσά και το γιαούρτι ... :(

απλά,
επειδή μετά από 3 χρόνια μινοξιδίλη έχω κάνει κατά περιόδους ό,τι μπορείς να σκεφτείς από παρενέργειες και ανάλογες θεραπείες,προτείνω αυτά που έδωσαν σε εμένα αποτέλεσμα...

υ.γ: το stieprox είναι ανάλογο του fungoral...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα