Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Toppikistis

New Member
Καλησπέρα συναγωνιστές!
Μερικοί με ξέρετε, είχα ποστάρει πριν κανά μήνα εδώ --> http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2636.0.html

Για να μην τα πολυλογώ. Στα 16 άρχισαν να αραιώνουν, στα 18 είχαν φύγει ήδη πολλές, στα 20 ήμουν σε προχωρημένο NW. Τα τελευταία 2 χρόνια η κατάσταση είχε παραμείνει ψιλοσταθερή και τη βόλευα με Toppik. Απο θεραπείες δεν είχα κάνει τπτ, εκτός απο όταν ήμουν 17 που χρησιμοποίησα μόνο minox 5% για κανά 2μηνο κ τη παράτησα τότε.

Πως έχουν τα πράγματα σήμερα. Αυτή τη στιγμή έχει σχεδόν τελειώσει το πρώτο μπουκαλάκι Revivogen και minox ξεκίνησα καμια βδομάδα μετά απο το revivo. Οπότε ας πούμε 1 μήνα revivo και 3 βδομάδες minox. Καθημερινά. Fungoral απο την τρίτη εβδομάδα κάθε Δευτέρα κ Πέμπτη (το αφήνω 10 λεπτά με το χρονόμετρο).Τις υπόλοιπες μέρες T-Gel.


Όσο και αν θα σας φανεί περίεργο, έχω παρατηρήσει ότι έχω γεμίσει χνούδια τα οποία έχουν πάρει τα πάνω τους. Είμαι πολύ αισιόδοξος.
Τη θεραπεία τη ξεκίνησα σαν "τελευταία ευκαιρία", χωρίς να έχω να χάσω κάτι σπουδαίο πλέον και με πολύ καλή ψυχολογία πιστεύοντας ότι θα δουλέψει για 2 λόγους. Πρώτον, οτι εδώ και 2 χρόνια δεν υπήρξε σημαντική φθίνουσα πορεία (μάλλον η έξαρση έγινε απο τα 16 ως τα 20, full έκριση τεστοστερόνης φαντάζομαι και τώρα πλέον ηρέμησε κάπως) και δεύτερον ότι είμαι μικρός ακόμα και μάλλον πρόλαβα ζωντανά θηλάκια.
Εκεί αποδίδω την όποια επιτυχία θα έχει η θεραπεία καθώς και στην καλή ψυχολογία που έχω.

Να πω ότι, το πρωί βάζω την minoxidil (κάνω 12 ψεκασμούς, μια φορά την ημέρα) και το βράδυ βάζω χωρίς να λουστώ, 2 ml revivo για όλη τη νύχτα. Την επόμενη μέρα, το πρωί, λούζομαι και μετά απο καμιά ώρα ή και λιγότερο βάζω πάλι τη μίνοξ.

Παιδιά, κοιτάω το κεφάλι μου σε άσπρο φόντο και βλέπω τα χνούδια να έχουν μακρύνει εμφανώς. Το χρώμα τους μου φαίνεται πιο ανοιχτό απο τα υπόλοιπα. Ελπίζω να ξαναβγούν σαν κανονικές τρίχες!

Αν έχει κάποιος εμπειρία σε περίπτωση όπως τη δικιά μου ας πει και μερικά επιπλέον tips.

Παραθέτω και 2 φωτό. Μια απο τις αρχές της θεραπείας 11 Φλεβάρη και μια 18 Μαρτίου 2011. Απο τις φωτό διακρίνεται κάποια διαφορά;
 

Συνημμένα

  • 18 Martiou 2011.jpg
    18 Martiou 2011.jpg
    92.9 KB · Προβολές: 240
  • 11 Flevari 2011.jpg
    11 Flevari 2011.jpg
    92.1 KB · Προβολές: 259

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

christos2

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

φιλε μαζι σου
αλλα γιατι δεν περνεις προπεσια χαπι να γινει πιο αποτελεσματικη η θεραπεια σου???
αυτη ειναι η γνωμη μου
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα.. υγεία πάνω απ' όλα!
Εξού και δεν παίρνω χάπι!
Θα την παλέψω με τα τοπικά, άλλωστε βλέπω κινητικότητα!
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Γνωμη μου ειναι οτι αν θες να κανεις κατι η μεταμοσχευση ειναι μονοδρομος για εσενα :)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

ANAR είπε:
Γνωμη μου ειναι οτι αν θες να κανεις κατι η μεταμοσχευση ειναι μονοδρομος για εσενα :)

μπααααα....δυστηχως και η μεταμοσχευση δε θα τον κανει να εχει παλι καλο μαλλι..... :-[ μονο αν το χει κοντο...
και τα πλαινα εχουν κατεβει ηδη παρα πολυ.....ειναι μια περιπτωση που και η μεταμοσχευση δε θα φερει ικανοποιητικο αποτελεσμα....
το μονο που μπορει να γινει....ειναι στριπ και φυε συνδιασμος.......μετα καλυψη της ουλης με φυε.....για να μπορει να κοβει πολυ κοντο το μαλλι 3χιλιοστα αας πουμε (οχι ομως να το ξυριζει) και να υοθετησει ενα λουκ σαν αυτο του κανακη και ισως και λιγο κοντοτερο......


Υ.Γ Αι κουρεψου επιτελους..........αλλαξε η μοδα.....η κοτσιδα ηταν πριν 15 χρονια.....παππου ε παππου.....χαχαχαχα :grandpa:
 

tatini

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Φίλε η αισιοδοξία σου καλό είναι να υπάρχει γενικότερα, αλλά όταν λες τα τελευταία 2 χρόνια δεν παρατήρησες ιδιαίτερα φθίνουσα πορεία τι εννοείς; Το ότι από norwood 6 δεν πήγες norwood 7; Παρακάτω από 7 δεν έχει. Ότι ήταν να χάσεις ουσιαστικά το έχασες. Επίσης, το ότι είσαι μικρός είναι καλό από μόνο του, αλλά δεδομένης της έκτασης του προβλήματος για την ηλικία σου δεν είναι καθόλου καλό. Το σίγουρο είναι ότι με μια μινοξιδίλη κι ένα t-gel δε θα λύσεις το πρόβλημα ούτε θα δεις κάτι αξιοσημείωτο. Εφόσον δε θέλεις χάπι αποδέξου ότι θα τα χάσεις. Επόμενη λύση όπως είπαν και τα παιδιά η μεταμόσχευση.
 

xDante

Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

μάγκες εμένα οι φωτογραφίες δεν μου φαίνονται φυσιολογικές με την ένοια οτι τα πλαινά έχουν κατέβει πααααααααααρα πολύ μήπως είναι απο άλλο θέμα ? :chinscratch πρώτη φορά βλέπω να έχει φτάσει η αραίωση λίγο πάνω απο το αυτί......
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Panos1982 είπε:
[quote author=ANAR link=topic=2777.msg49259#msg49259 date=1299832904]
Γνωμη μου ειναι οτι αν θες να κανεις κατι η μεταμοσχευση ειναι μονοδρομος για εσενα :)

μπααααα....δυστηχως και η μεταμοσχευση δε θα τον κανει να εχει παλι καλο μαλλι..... :-[ μονο αν το χει κοντο...
και τα πλαινα εχουν κατεβει ηδη παρα πολυ.....ειναι μια περιπτωση που και η μεταμοσχευση δε θα φερει ικανοποιητικο αποτελεσμα....
το μονο που μπορει να γινει....ειναι στριπ και φυε συνδιασμος.......μετα καλυψη της ουλης με φυε.....για να μπορει να κοβει πολυ κοντο το μαλλι 3χιλιοστα αας πουμε (οχι ομως να το ξυριζει) και να υοθετησει ενα λουκ σαν αυτο του κανακη και ισως και λιγο κοντοτερο......


Υ.Γ Αι κουρεψου επιτελους..........αλλαξε η μοδα.....η κοτσιδα ηταν πριν 15 χρονια.....παππου ε παππου.....χαχαχαχα :grandpa:
[/quote]


Αν ήταν η ζήλια ψώρα,θα γέμιζε όλη η χώρα... :D
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

@ANAR , Panos1982 : Ευχαριστώ αλλά ακόμη δεν ξέρω αν θα μου άρεσε η λύση της μεταμόσχευσης, και μάλιστα για ένα όχι κ τόσο καλό αποτέλεσμα!Ο χρόνος θα δείξει!

@Blindfold: Είπα Norwood 6, όμως δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό. Το σχήμα είναι περίπου Norwood 6 με τη διαφορά ότι το κεφάλι μου δεν είναι άδειο απο τρίχες.Στο πάνω μέρος έχω μεγάλες τρίχες και στα πλαϊνά υπάρχει πολύ χνούδι.Το οποίο χνούδι όπως είπα παρατήρησα να δυναμώνει, να σκουραίνει και να μεγαλώνει.
Για δείτε και αυτό εδώ το παληκάρι και μετά πείτε μου: http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=30&t=52708
@Dante: Φίλε μου η αραίωση όντως είναι μέχρι χαμηλά,δυστυχώς.Και δεν μου φαίνεται τόσο περίεργο μιας και στην οικογένεια, το ένα σόι έχει τέτοιου είδους φαλάκρα.
Παραθέτω και φώτο πιο μακρυνές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

φίλε τοπικιστή, διάβασες ότι το παλικάρι που φέρνεις σαν παράδειγμα έχει φίνα στη θεραπεία του;
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Ναι αμέ όλα τα διάβασα. Κ εγώ παίρνω τοπικό dht blocker, αυτό το διάβασες; Ας πετύχω τα μισά αποτελέσματα κ πάλι μάγκας θα μαι.

Γενικά πάντως στο ιστορικό μου, είχα πάντοτε πολύ καλή αντίδραση σε ότι είδους θεραπεία και να έκανα. Ένα παράδειγμα, όταν ήμουν μικρός είχα βάλει σιδεράκια, και η ορθοδοντικός (σπουδαγμένη στο Αμέρικα σε κορυφαίο πανεπιστήμιο) είχε πάθει τη πλάκα της με την περίπτωση μου και με το πόσο γρήγορα επιτεύχθηκε το αποτέλεσμα.Δεν ξέρω αν απ αυτό μπορούμε να καταλήξουμε σε κάτι, όμως για μένα είναι ένα πολύ δυνατό συν για την ψυχολογία μου.
 

akol

Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

μερικούs δεν μπορώ ειλικρινά να τουs καταλάβω.απο τη μια κλαιγονται και στεναχωριούνται που χάνουν τα μαλλιά τουs και απο την άλλη θέλουν να βγάλουν μάλλια χωρίs παραμικρή επιβάρυνση στον οργανισμό.δεν υπάρχει για καμμία ασθένεια τετοιου ειδουs θεραπεία.μήπωs φαντάζεστε ότι θα πέσει το μάνα απο τον ουρανό και θα σαs βάλει μαλλια στην κεφαλή.????κάποιον που τον ενοχλεί όντωs η απώλεια μαλλιών ρισκάρει και λίγο....
 
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Τοπικιστή από τη στιγμή που έχεις μπει στη διαδικασία να πολεμήσεις, κάν'το ολοκληρωμένα, αφού κατά βάθος κι εσύ το θες.
 

tatini

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Τοπικιστή, το revivo δεν είναι αποδεδειγμένα DHT blocker (ορισμένοι μάλιστα υποστηρίζουν ότι η αποτελεσματικότητά του είναι ίδια με του νερού βρύσης) και το fungoral είναι ένα απλό σαμπουάν, στην ουσία δεν κάνει τίποτα δηλαδή. Αλλά ακόμη και αν υποθέσουμε ότι όντως κάνει δουλειά, και πάλι δεν μπορείς να το συγκρίνεις με την φίνα. Η μόνη περίπτωση που θα δεχόμουν το παράδειγμα θα ήταν αν ακολουθούσατε ακριβώς την ίδια θεραπεία, που και πάλι θα έιχα τις επιφυλάξεις μου γιατί ακόμη και με ίδια φάρμακα τα αποτελέσματα διαφέρουν κατά περίπτωση.

Δεν έχουμε λόγο να προσπαθούμε να σε "πληγώσουμε" λέγοντάς σου ότι η θεραπεία που κάνεις είναι πρακτικά ένα τίποτα για το μέγεθος του προβλήματός σου. Θα το δεις και μόνος σου στην πορεία. Καλή επιτυχία.
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Προς τον φίλο που λέει γι αυτούς που κλαίγονται απο τη μια και οτι απο την αλλη θελουν τα μαλλια ως μάννα (και όχι μάνα αγαπητε) εξ' ουρανού. Με είδες να κλάφτηκα σε κανέναν; Αν με είδες να κλάφτηκα τότε σε παρακαλώ δείξε μου που έγινε αυτό.
Δεν κλαίγομαι αγαπητέ. Όχι για τα μαλλιά. Αν αποκτήσω όμως πρόβλημα υγείας από διάφορα φάρμακα τότε μπορεί κ να κλαφτώ. Και επειδή δεν μου αρέσει γενικά να κλαίγομαι, πολύ απλά δεν μπαίνω στη διαδικασία να ρισκάρω. Όχι για 5 τρίχες.
Αυτό που κάνω είναι μια προσπάθεια και αν έχει καλώς ίσως δω κάποια επανέκφυση.Αν όχι δε χάλασε κ ο κόσμος.

Τώρα απο κει και πέρα, υπάρχει κανείς που να ξέρει κάποιο άλλο τοπικό το οποίο μπορεί να υποστηρίξει καλά την θεραπεία που έχω αρχίσει;
Αν ξέρει ας μου πει. Απλώς το θέμα με τις φίνες δεν χρειάζεται να το ξαναλέμε. Καλώς την βάζουν στον οργανισμό τους όσοι τη βάζουν. Τους εύχομαι τα καλύτερα με τις λιγότερες απώλειες.
 

Hairboost

Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

δεν θα εχεις καμια επανεκφυση απο αυτα που χρησιμοποιεις, μονο χνουδι λογω μινοξιδιλης, φιλικα.
 
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια πιο ισχυρή μινοξυδίλη τότε και να προσθέσεις και την τοπική σπιρονολακτόνη στη θεραπεία σου.
Αλλά αναμένω και τους περισσότερο διαβασμένους του φόρουμ να καταθέσουν την άποψή τους.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα