Micromotor vs manuel punch

Hairsick

Active Member
Θα ήθελα τι γνώμη σας σχετικά με τις δύο αυτές μεθόδους εξαγωγής τριχοθυλακίων. Στην περίπτωση κλινικών που γίνεται χρήση micromotor η τιμή πέφτει στο μισό! Είναι ασφαλές όμως;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
Hairsick είπε:
Θα ήθελα τι γνώμη σας σχετικές με τις δύο αυτές μεθόδους εξαγωγής τριχοθυλακίων. Στην περίπτωση κλινικών που γίνεται χρήση micromotor η τιμή πέφτει στο μισό! Είναι ασφαλές όμως;

στην τουρκία που χα ρωτήσει κάνανε κτ τέτοια αλλά δεν έχω ιδέα
 

n094

Active Member
Hairsick είπε:
Θα ήθελα τι γνώμη σας σχετικά με τις δύο αυτές μεθόδους εξαγωγής τριχοθυλακίων. Στην περίπτωση κλινικών που γίνεται χρήση micromotor η τιμή πέφτει στο μισό! Είναι ασφαλές όμως;

Αν το ψάξεις στα φόρουμ του εξωτερικού (γκουγκλαρε την ερώτηση σου) θα βρεις πολλές απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα. Η προσωπική μου άποψη, είναι ίδια με αυτή για το ρομποτ: θεωρώ ότι σίγουρα θα έχει μεγαλύτερο transaction rate, δηλαδή μεγαλύτερο ποσοστό τραυματισμένων θυλάκων κατά την εξαγωγή (άχρηστα μοσχευματα δλδ) αλλά από την άλλη κάνει την εξαγωγή πολύ πιο γρήγορη (γι’ αυτό είναι και φθηνότερο). Άρα έχουμε και λέμε:

με το χέρι: πιο αργή διαδικασία λιγότερα μοσχεύματα στον ίδιο χρόνο αλλά μεγαλύτερο ποσοστό εξαγωγής «ζωντανών» μοσχευμάτων.

micromotor: πιο γρήγορη διαδικασία, περισσότερα μοσχεύματα στον ίδιο χρόνο, αλλά μεγαλύτερο ποσοστό κομμένων «νεκρών» μοσχευμάτων.

τα παραπάνω βέβαια εξαρτώνται και από το κάθε micromotor γιατί από ότι έχω καταλάβει δεν είναι όλα ίδια και βέβαια και από το χέρι που τα χειρίζεται, αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι ισχύουν τα παραπάνω.

your choice διαλέγεις και παίρνεις.
 
Μπλουζα