Mane (σπρέι πύκνωσης μαλλιών)

Briner

Active Member
Το χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό. Παρασκευάζεται στο Ηνωμένο Βασίλειο και το βασικό του συστατικό είναι ηλεκτρισμένα μικροσωματίδια από ορυκτό mica (θα το συναντήσετε σε θερμοπομπούς).

Όπως και το σπρέι του Toppik, θα το αποκαλούσα την αέρια μορφή του DermMatch, αλλά με σίγουρα καλύτερη, συντομότερη και πανεύκολη εφαρμογή. Είναι πιο φτηνό από το σπρέι Toppik και με περισσότερη ποσότητα (Mane: περίπου 25€ 200 ml - Toppik: περίπου 30€ 150 ml).

Από πλευράς απόδοσης, θεωρώ ότι το Mane είναι καλύτερο κι απ' το Toppik κι απ' το DermMatch. Καταλαβαίνεις αμέσως ότι το μαλλί αποκτά όγκο και υπόσταση και δεν βάφεται απλώς το κεφάλι με κάποια ενίσχυση και στην τρίχα (τουλάχιστον στην περίπτωση του Toppik, γιατί με το DermMatch κολλάει αρκετή πάστα στα μαλλιά).

Καθώς, το σκούρο καστανό είναι, ίσως, το πιο συνηθισμένο χρώμα, θέλει λίγη προσοχή η επιλογή του χρώματος. Στο Mane το σκούρο καστανό έχει ουσιαστικά δύο επιλογές απόχρωσης: Προς το μαύρο και προς το καφέ/σοκολατί (δες επισυναπτόμενο πίνακα χρωμάτων, επιλογές 2 και 3). Αυτό που είναι προς το μαύρο μοιάζει με το σκούρο καστανό της πάστας του DermMatch, ενώ αυτό που είναι προς το καφέ μοιάζει με το σκούρο καστανό του σπρέι Toppik. Αυτό που είναι προς το καφέ, δυστυχώς κοκκινίζει στο έντονο φως. Ίσως, θα πρέπει να πειραματιστείτε και με τα δυο χρώματα. Οι γυναίκες, που συνηθίζουν να βάφουν τα μαλλιά τους μάλλον δεν θα έχουν θέμα. Το Mane βγαίνει και σε μπουκαλάκια των 100 ml, με τιμή γύρω στα 15€.

Τρόπος εφαρμογής: Σε στεγνά, ή ελαφρώς νοτισμένα μαλλιά, αφού τα βουρτσίσετε κι αφού ανακινήσετε το μπουκάλι, κάνετε σύντομους και κοφτούς ψεκασμούς, κυρίως προς στις ρίζες των μαλλιών (κατά τη γνώμη μου, καλύτερα από απόσταση 10-15 εκατοστών, αντί για 20-25 που προτείνεται). Βουρτσίζετε αμέσως για να «δράσει» το σπρέι και να δώσει όγκο και λάμψη στο μαλλί. Αν θέλετε να καλύψετε hairline, μην ψεκάσετε μέχρι την άκρη της, γιατί θα βγει πιθανότατα αφύσικο αποτέλεσμα (εκτός κι αν ρίχνετε τα μαλλιά σας μπροστά, αλλά και πάλι θέλει λίγη...εγκράτεια). Ψεκάστε 1-2 εκατοστά πιο μέσα και το σπρέι θα «σβήσει» πιο φυσικά ως τις άκρες. Θα νιώσετε ότι το μαλλί σκληραίνει σαν να έχει μπει λακ (την οποία, βέβαια συνιστάται να βάλετε μόλις τελειώσετε το χτένισμα για να «κλειδώσετε» την εφαρμογή), ωστόσο δεν γίνεται (ή τουλάχιστον, όχι τόσο) κολλώδες όπως με το DermMarch (και λιγότερο με το σπρέι Toppik). Αν «κλειδώσετε» καλά με μια δυνατή λακ, δεν βάφουν τα δάκτυλά σας αν τα περάσετε μέσα ή από πάνω απ' τα μαλλιά, ακόμη και με σχετική πίεση. Βέβαια, δεν ισχύει το ίδιο αν επιχειρήσετε να τρίψετε το κρανίο.

Αν και έχω μεγάλη αραίωση, μπορώ να πω ότι το Mane με καλύπτει από μόνο του. Λόγω ανασφάλειας όμως (όπως έχω ξαναπεί), όταν βγαίνω έξω συμπληρώνω και Toppik (Verdini στην περίπτωσή μου) για μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.

Το Mane μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για την κάλυψη γκρίζων τριχών (για όποιον ενδιαφέρεται).




 

Συνημμένα

  • Mane_colors.jpg
    Mane_colors.jpg
    267.6 KB · Προβολές: 525

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Το. Έχω δοκιμάσει είναι όντως καλό, σε πιο μεγάλη αραίωση θέλει τοππικ σκόνη και. Μανέ για καλύτερο αποτέλεσμα.

Βεβαια έβαψε τα χέρια αν ακουμπουσα τα μαλλια.

Πριν δύο χρόνια που το χρησιμοποιουσα διαθέσιμα χρωματα ήταν το μαύρο. Κ σκούρο κάστανο.

Το σταμάτησα λόγου κόστους ήθελα ένα μπουκάλι κάθε 20 μερες
 

Briner

Active Member
Για την ώρα δεν το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση για να έχω εικόνα διάρκειας.

Για το ξέβαμα, νομίζω ότι είναι θέμα λακ. Αν βάζεις δυνατή και σε ικανή ποσότητα, δεν έχεις θέμα. Ασυναίσθητα, την ώρα που έγραφα, πέρασα δυνατά τα χέρια στα μαλλιά μου και δεν έμεινε κάτι.

Για τα χρώματα, όπως είπα, θέλει πειραματισμό (ενδεχομένως και «μπουγάδες»). Υπάρχουν δύο αποχρώσεις του μαύρου. το jet black (πολύ μαύρο) και το black. Το black, είναι πιο κοντά στο δικό μου καστανό απ' ό,τι το dark brown που κοκκινίζει.

Το θέμα στην περίπτωσή μου είναι, ότι έχω και γκρίζα και πρέπει στην «μπουγάδα» να βάζω και γκρι χρώμα. Στην περίπτωση της σκόνης, ήταν πιο εύκολο να φέρω το χρώμα εκεί που ήθελα, αλλά με το σπρέι ανεβαίνει το επίπεδο δυσκολίας.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κ με τον ιδρώτα τι γινεται αν Γυμναζεσαι ; Επισης στο μαξιλάρι αν δεν κανεις καθε μερα μπάνιο ;
Κ επισης εχω μια απορια για ολους τους συστηματικούς χρήστες τοπικ... το καλοκαιρι στην θαλλασα τι κανετε ; Λιώνεται εξω στον ηλιο μεχρι θανάτου η μπάινετε στην θαλλασα σαν τις γιαγιάδες με την οπιςθεν κ με σκουφάκι λουλουδάκια για να μην βραχεί το κεφαλι ; :p
 

Briner

Active Member
Το Kmax είναι καλό;
Αυτό δεν είναι σπρέι, είναι σκόνη όπως το Toppik. Δεν έχω άποψη, δεν το έχω δοκιμάσει. Φαντάζομαι όμως, ότι δεν κάνει κάτι παραπάνω απ' το Toppik.
Κ με τον ιδρώτα τι γινεται αν Γυμναζεσαι ; Επισης στο μαξιλάρι αν δεν κανεις καθε μερα μπάνιο ;
Κ επισης εχω μια απορια για ολους τους συστηματικούς χρήστες τοπικ... το καλοκαιρι στην θαλλασα τι κανετε ; Λιώνεται εξω στον ηλιο μεχρι θανάτου η μπάινετε στην θαλλασα σαν τις γιαγιάδες με την οπιςθεν κ με σκουφάκι λουλουδάκια για να μην βραχεί το κεφαλι ; :p
Με τον ιδρώτα δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα. Το μαξιλάρι, όσο να 'ναι θέλει προσοχή, ειδικά αν καλύπτεις «μπιφτέκι». Πάντως, αφήνει λιγότερη μαυρίλα σε σχέση με την σκόνη. Με σκούρα μαξιλαροθήκη, μπορεί και να μην φαίνεται καν. Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι όσο δυνατότερη και περισσότερη λακ βάζεις, τόσο μειώνονται οι κίνδυνοι.

Για την άβολη στιγμή, που λερώσει μαξιλάρι, η μαυρίλα φεύγει σχετικά εύκολα, επί τόπου, αν τρίψετε μ' ένα βρεγμένο πανί/πετσέτα (καλύτερα με ζεστό νερό) και λίγο απορρυπαντικό.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αυτό δεν είναι σπρέι, είναι σκόνη όπως το Toppik. Δεν έχω άποψη, δεν το έχω δοκιμάσει. Φαντάζομαι όμως, ότι δεν κάνει κάτι παραπάνω απ' το Toppik.Με τον ιδρώτα δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα. Το μαξιλάρι, όσο να 'ναι θέλει προσοχή, ειδικά αν καλύπτεις «μπιφτέκι». Πάντως, αφήνει λιγότερη μαυρίλα σε σχέση με την σκόνη. Με σκούρα μαξιλαροθήκη, μπορεί και να μην φαίνεται καν. Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι όσο δυνατότερη και περισσότερη λακ βάζεις, τόσο μειώνονται οι κίνδυνοι.

Για την άβολη στιγμή, που λερώσει μαξιλάρι, η μαυρίλα φεύγει σχετικά εύκολα, επί τόπου, αν τρίψετε μ' ένα βρεγμένο πανί/πετσέτα (καλύτερα με ζεστό νερό) και λίγο απορρυπαντικό.
Στην θαλασσα ομως δεν μου λετε τι κανετε ... δεν βουτάτε καν ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karampalikis

Active Member
Στην θαλασσα ομως δεν μου λετε τι κανετε ... δεν βουτάτε καν ;
Στην θαλασσα μπαινεις κανονικά, απλώς δεν κάνεις βουτιες.....αν το χρησιμοποιεις σωστα και έχεις βάλει λακ και να σε μπουγελωσει καποιος, δεν "σταζει"
 

Briner

Active Member
Στο ντους δείχνει αρκετά ανθεκτικό. Στη θάλασσα δεν έχω δοκιμάσει. Αν και προτιμώ να μην παίζω με τα όρια. Εδώ μια σταγόνα βροχή ρίχνει και πάμε να πιάσουμε υπόστεγο και θα βουτήξουμε το κεφάλι στο νερό; Φύλαγε τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά.
 

tasos33

Well-Known Member
Γιωργάκη έβαλες μαλλάκι και μας τρολαρεις εεε???
Τοππικ κ βουτιά δεν πάνε μαζί.

Το Μανέ είναι πολύ ανθεκτικό στο νερό θυμάμαι με το ντους που εριχνα νερό δε έφευγε, ακομα και με το σαμπουάν ήθελε τριψιματακι.





Στην θαλασσα ομως δεν μου λετε τι κανετε ... δεν βουτάτε καν ;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Χαχαχα....οχι δεν τρολαρω απλα αναρωτιέμαι .... δεν πρεπει να ναι κ η πιο άνετη στιγμη να πηγαινεις για μπάνιο με τοπικ κ να σου λεει η γκομενα αφου σε παει στα βαθια «βαλε το κεφαλι σου μεσα να σου δειξω κάτι...!!!»...Χαχαχα!!!! Τι θα πεις εσυ ; Οχι δεν ξερω να περνω αναπνοή ;
Γιωργάκη έβαλες μαλλάκι και μας τρολαρεις εεε???
Τοππικ κ βουτιά δεν πάνε μαζί.

Το Μανέ είναι πολύ ανθεκτικό στο νερό θυμάμαι με το ντους που εριχνα νερό δε έφευγε, ακομα και με το σαμπουάν ήθελε τριψιματακι.
αχα
 

tasos33

Well-Known Member
Χαχαχα....οχι δεν τρολαρω απλα αναρωτιέμαι .... δεν πρεπει να ναι κ η πιο άνετη στιγμη να πηγαινεις για μπάνιο με τοπικ κ να σου λεει η γκομενα αφου σε παει στα βαθια «βαλε το κεφαλι σου μεσα να σου δειξω κάτι...!!!»...Χαχαχα!!!! Τι θα πεις εσυ ; Οχι δεν ξερω να περνω αναπνοή ;

αχα
Της λες..
Εχω προβλημα με τα αυτιά κ αν μπει νερό παθαίνω μόλυνση...

Το τρώει κανονικά κ μετά μπαίνει αυτή μέσα να τον λουτσο.

Δικαιολογίες υπάρχουν πολλές.,το ανησυχητικό είναι πως τα πάνε αμασητα.
 

ΝΙΚΟΣ

Member
Η αλήθεια είναι πως παρόμοιο προιόν έψαχνα αρκετό καιρό και πολύ καλά έκανες που το ανέβασες καθώς λογικά θα δοκιμάσω τα 100 ml για αρχή , βλέπω ωστόσο πως εκτός από σπρει πυκνωσης υπάρχει και σταθεροποιητής , είναι απαραίτητη η αγορά και των δύο ;
 

Briner

Active Member
Όχι. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις λακ της αρεσκείας σου (κατά προτίμηση σχετικά δυνατή).
 
Μπλουζα