Lorenzo cons Ιούνιος 2023

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Μερικές φορές δεν κατανοούμε την πραγματικότητα. Προκειμένου να καταλάβει κάποιος τι τραβάει ένας μοντ που κανονίζει όλα αυτά μόνος του, ας αναρωτηθεί:

1. Έχει δουλειά κανονική (δεν κάθεται)
2. Έχει οικογένεια (και υποχρεώσεις)
3. Έχει και ζωή να ζήσει όχι να ασχολείται με το φόρουμ όλη την ώρα.
4. Άπειρος κόσμος ζήτησε να πάει στο κονς, δεν χωράνε όλοι
5. Ο Λορεντζο υποτίθεται έρχεται στην Ελλάδα για kite surfing και ως πάρεργο και χάρη στον μοντ κάνει κονς (δωρεάν) και ΜΜ (με χαμηλότερο κόστος από ότι στο «μαγαζί» του). Χωρίς αυτόν θα τρέχαμε όλοι στην Ισπανία αν θέλαμε τον «ισπανούλη» όπως λέει μια ψυχή του φόρουμ……
6. Είναι άνθρωπος και όχι ρομπότ, οπότε μπορεί να του ξέφυγε να ενημερώσει κάποιον.
7. Αν έπαιρνε κάποιος μηνύματα για το κονς απο πάνω απο 200-300-500 δεν ξέρω εγώ πόσους αλλά σίγουρα πολλούς, το θεωρείτε απίθανο κάτι να του παράπεσε; Άνθρωπος είναι όχι ρομπότ…..

Δικαιολογημένη η στεναχώρια αλλά πριν αρχίσουμε τις κατηγορίες θα πρέπει να καταλάβουμε την δυσκολία του εγχειρήματος και από έναν μόνο άνθρωπο….

Εγώ αν κάτι θα μπορούσα να πω στον αγαπητό μοντ είναι ότι ίσως κάποια πράγματα θα πρέπει να τα κάνει delegate σε όποιον πρόθυμο από τα μέλη έχει το κουράγιο να ασχοληθεί.
 

aeratos28

Just aeratos
Να το αναλάβω εγώ αυτό,να τους βάλω σε μια σειρά όλους τους καραφλομπεκατσους ,και με δημοκρατικές πάντα διαδικασίες να απαντώ σε κάθε νόσο και κάθε μαλακίαν,με τον ευγενικό τρόπο που με διακατέχει..:)
Εγώ αν κάτι θα μπορούσα να πω στον αγαπητό μοντ είναι ότι ίσως κάποια πράγματα θα πρέπει να τα κάνει delegate σε όποιον πρόθυμο από τα μέλη έχει το κουράγιο να ασχοληθεί.
 

edyuser1

Active Member
και ο bobby καλα εγραψε πιο πανω κατανοηση ρε παιδια χρειαζετε δεν ειναι η δουλεια μας εδω ποσταρουμε οταν μπορουμε. για βοηθεια το κανουμε βαση εμπειριων που εχουμε στο καθε θεμα που μας βασανιζει.
 

Foxromeo45

New Member
Το μόνο σίγουρο είναι πως και ακόμη και σήμερα δεν έχουμε ενημερωθ'ει επίσημα για το αν εγινε η οχι, .. οπως και ποιοι ηταν οι επιλαχόντες.
Προσωπικά περιμένω 1 χρονο και εχω ακολουθήσει οδηγίες για φινα κτλπ, αν μη τι αλλο θα έπρεπε να βγει μια ανακόινωση για το τι συνέβη το προηγούμενο σαβ/κο .. μιας και εμείς έχουμε οικογένεια και υποχρεώσεις.
Αυτα!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παρόλο που βρίσκομαι στο εξωτερικό αμέσως μετά το ΣΚ με τα cons και παρόλο που είχα αποφασίσει να ασχοληθώ με όλα τα μη επείγοντα όταν επιστρέψω, θα κάνω μια εξαίρεση σε αυτό εδώ το νήμα.

Καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη σε όλα τα μέλη στα οποία δεν έχω απαντήσει στα pm τους σχετικά με τα cons και γιατί δεν επιλέχθηκαν. Είναι όμως εύλογο ότι δίνεις πρώτα προτεραιότητα στα επείγοντα (μέλη που κάνουν μμ, μέλη που επιλέχθηκαν για το cons, φιλοξενία γιατρού/νοσηλευτριών, κλπ) και μετά ασχολείσαι με τα άλλα αφού είτε απαντήσεις είτε όχι δεν αλλάζει κάτι, δεν χάνεται κάτι.

Έγραψα ότι όλοι όσοι επιλεχθούν για τα cons θα ειδοποιηθούν με pm εγκαίρως (όπως και έγινε) όπως κάνω κάθε φορά. Δεν δήλωσα ότι πριν τα cons θα ειδοποίησω και αυτούς που δεν θα επιλεχθούν (ένας πολύ μεγάλος αριθμός). Είναι προφανές και αυτονόητο ότι όσοι δεν πήραν pm δεν επιλέχθηκαν όπως έχει συμβεί σε όλα τα cons μέχρι τώρα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει ερωτηματικό για το αν έγιναν τα cons και γιατί έπρεπε να βγει εδώ και τώρα μια ανακοίνωση για το τι συνέβει. Αν είχαν ακυρωθεί θα το είχα ποστάρει.

Για τα cons υπάρχει τεράστια λίστα αναμονής και δεν υπάρχει βεβαιότητα για το αν κάποιος θα συμμετάσχει ακόμα και αν έχει δηλώσει συμμετοχή πριν 1 χρόνο. Εξαρτάται από το αν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος κάθε φορά που γίνονται επεμβάσεις, αν υπάρχουν και άλλοι με μεγαλύτερη προτεραιότητα και περισσότερες ανάγκες, αν συμφωνεί ο γιατρός, κλπ. Φυσικά αν κάποιος βιάζεται μπορεί να πάρει το αεροπλάνο και να πάει Ισπανία που υπάρχει περισσότερος διαθεσιμός χρόνος από τον γιατρό.

Κατόπιν όλων αυτών δεν αντιλαμβάνομαι τι σχέση μπορεί να έχει η οικογένεια και οι υποχρεώσεις ενός μέλους που απλά δεν επιλέγεται για το cons. Αν εννοεί ότι έπρεπε να το ξέρει από πριν, η απάντηση είναι ότι έχει κατανοήσει λάθος την διαδικασία. Από την στιγμή που δεν πήρε pm στις ημερομηνίες που είπα ότι θα τα στείλω (αρχές Ιουνίου αρκετά πριν το ΣΚ) σημαίνει ότι δεν επιλέχθηκε.
 

Foxromeo45

New Member
Σαφώς ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος δεν αντιλέγω σε αυτό.
Απ'οτι φαίνεται όντως δεν είχα κατανόησει την διαδικασία επιλογής αφενός γιατι ειμαι λιγο καιρό εδώ αφετερου να παρανόησα τα
μεταξύ μας μυνήματα οταν είχα ρωτήσει αν θα ειμαι στο cons του μαιου και ειχα λαβει θετίκη απάντηση.
θα παρακαλούσα οποτε υπαρχει διαθέσιμος χρόνος να με ενημερωσετε αν οπως αναφέρατε παραπάνω δεν αποτελώ επιλογή του γιατρού μιας και ειμαι αρκετά δύσκολη περίπτωση, ωστε να εξετάσω αλλες ενναλακτκες.

Σχετικά με το οικογένεια / υποχρεώσεις να πω οτι μην γνωριζοντας την διαδικασια και βλεποντας οτι δεν ειχατε αναρτησει κατι σε αυτο το νημα ο προγραμματισμος πηγε χαμένος ( επι το πλειστον ηταν απαντηση σε συνέχεια μυνηματος απο το Bobby που ορθώς αναφέρθηκε στο βαρυ προγραμμας σας)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σαφώς ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος δεν αντιλέγω σε αυτό.
Απ'οτι φαίνεται όντως δεν είχα κατανόησει την διαδικασία επιλογής αφενός γιατι ειμαι λιγο καιρό εδώ αφετερου να παρανόησα τα
μεταξύ μας μυνήματα οταν είχα ρωτήσει αν θα ειμαι στο cons του μαιου και ειχα λαβει θετίκη απάντηση.
θα παρακαλούσα οποτε υπαρχει διαθέσιμος χρόνος να με ενημερωσετε αν οπως αναφέρατε παραπάνω δεν αποτελώ επιλογή του γιατρού μιας και ειμαι αρκετά δύσκολη περίπτωση, ωστε να εξετάσω αλλες ενναλακτκες.

Σχετικά με το οικογένεια / υποχρεώσεις να πω οτι μην γνωριζοντας την διαδικασια και βλεποντας οτι δεν ειχατε αναρτησει κατι σε αυτο το νημα ο προγραμματισμος πηγε χαμένος ( επι το πλειστον ηταν απαντηση σε συνέχεια μυνηματος απο το Bobby που ορθώς αναφέρθηκε στο βαρυ προγραμμας σας)
Μπορείς να εξετάσεις έτσι και αλλιώς όποια άλλη εναλλακτική θες, οι περισσότερες απόψεις δεν βλάπτουν. Από την στιγμή που είσαι σε φιναστερίδη έτσι και αλλιώς αποτελείς επιλογή αφού πιθανότητα θα έχει σταθεροποιηθεί η ΑΑ, απλά θα υπάρχει ταβάνι στο τι μπορεί να γίνει λόγω μεγάλου NW/ Μπορείς να δεις περιστατικά αποκατάστασης παρομοίων περιπτώσεων από το youtube (injertocapilar) έτσι ώστε να ξέρεις τι να περιμένεις για την περιπτωσή σου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@CVIAL εγω το ξεκινησα, ολοσωστα. Λαθος μου.Κακως αναπολω αλλες εποχες φορουμ, δε αλλαζει, it is what it is. Απλα το ξερεις οτι εχει ξενερωσει πληθωρα παραγωγικων φορουμιτων αν θες να κανεις κατι για αυτο κανεις (δεν υποδεικνυω, προτεινω) , αν δε θες απολυτα σεβαστο.

Το μόνο που μπορώ να κάνω (και το κάνω) είναι να μην φιμώνεται κανείς. Από κει και πέρα ο καθένας πρέπει να αναλογιστεί ότι στον ελεύθερο διάλογο δεν υπάρχει "ξενέρωμα", ο καθένας καταθέτει την γνώμη του και δέχεται και αντίθετες απόψεις (ή και συμπεριφορές) με τις οποίες πολλές φορές μπορεί να διαφωνεί (ή και να αηδιάζει). Πολλά πράγματα δεν πρέπει να τα παίρνουμε στα σοβαρά ούτε να τους δίνουμε μεγαλύτερη σημασία πό ότι έχουν. Η ζωή μας δεν είναι το φόρου. Υποτίθεται ότι ο πρωταρχικός μας σκοπός εδώ είναι να παρέχουμε αποστειρωμένα σωστή γνώση, πληροφόρηση και προσωπική εμπειρία γύρω από την ΑΑ. Αν αυτό γίνεται, παράγουμε έργο. Επειδή μίλησες για παλιότερες εποχές , αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι πέραν αυτών που αναφέρεις υπήρχε και πολύ παραπληροφόρηση με μανδύα " επιστημοσύνης" στο οποίο συνέβαλε πρωτίστως η περσόνα και λιγότερο η γνώση. Επίσης πολλοί περισσότεροι καυγάδες επί προσωπικού και ξεκατινιάσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα