Latanoprost...

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Eννοείται πως δουλεύει. Και μάλιστα καλύτερα και από τη μινοξιδίλη, απλά πρέπει να περιμένουμε καμιά 5 ετία ακόμα για να κυκλοφορήσει για τα μαλλιά το bimatoprost που είναι παρεμφερές. Έδωσε 20% επανέκφυση σε 1% περιεκτικότητα ενώ δεν είχαν καθόλου καλή απορρόφηση. Αν φτιάξουν και αυτό μπορεί να μιλάμε για μίνι μεταμόσχευση σε φάρμακο.
Αν θες να δοκιμάσεις latanaprost το πιο πιθανό είναι πως θα δουλέψει ελάχιστα λόγω οχήματος και άγνωστης σωστής περιεκτικότητας.
Όποτε, πεταμένα λεφτά.
 

pithikas

Well-Known Member
όλο γιαυτή την 5ετία ακούμε τα τελευταία 20 χρόνια :):)
Άσχετο, όμως θεραπεία υπάρχει, αλλά πρέπει να γίνει κάποιος ευνούχος, οπότε πάμε παρακάτω.
4 φάρμακα δοκιμάζονται ήδη και στο χειρότερο σενάριο μιλάμε για 2020. Ένα θα κυκλοφορήσει τουλάχιστον που να είναι καλύτερο από τα δύο που υπάρχουν ήδη. Στατιστικά και μόνο δύσκολο να αποτύχουν όλα.
Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεύτερη φορά που δοκιμάζεται αντιανδρογόνο τοπικά, ενώ είναι γνωστό εδώ και 70 χρόνια ποια είναι η αιτία. Τώρα βέβαια ψάχνουν τις αφορμές μπας και βγάλουν άκρη με προσταγλανδίνες, wnt,growth factors κλπ άλλα τόσα χρόνια για κάτι που είναι ήδη γνωστό είναι παράλογο που δεν το κυνήγησαν.
 

mikegad

Well-Known Member
pithikas
Αυτά που λες είναι σωστά και δεν διαφωνώ ,αλλά πλέον η ιστορία έχει δείξει πως όλες οι προσπάθειες μένουν ημιτελείς.
Τους λόγους δεν τους ξέρω ,αλλά οι πιθανότεροι κατά την άποψη μου είναι :
1.Βγάζουν κάτι που φαίνεται τρομερά ελπιδοφόρα ,χτυπάνε τις χρηματοδοτήσεις και μετά γεια σας...
2.Εξαγοράζονται από εταιρίες που βγάζουν τρελά κέρδη και δεν θέλουν να βρεθεί η λύση (πχ Merck) και ούτε που ξανακούμε γι αυτές.

Μακάρι να βρεθεί κάτι πραγματικά...αλλά αυτή η 5ετία μας έχει μ@μησει πια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pithikas

Well-Known Member
pithikas
Αυτά που λες είναι σωστά και δεν διαφωνώ ,αλλά πλέον η ιστορία έχει δείξει πως όλες οι προσπάθειες μένουν ημιτελείς.
Τους λόγους δεν τους ξέρω ,αλλά οι πιθανότεροι κατά την άποψη μου είναι :
1.Βγάζουν κάτι που φαίνεται τρομερά ελπιδοφόρα ,χτυπάνε τις χρηματοδοτήσεις και μετά γεια σας...
2.Εξαγοράζονται από εταιρίες που βγάζουν τρελά κέρδη δεν θέλουν να βρεθεί η λύση (πχ Merck) και ούτε που ξανακούμε γι αυτές.

Μακάρι να βρεθεί κάτι πραγματικά...αλλά αυτή η 5ετία μας έχει μ@μησει πια.
Ποιές χρηματοδοτήσεις χτυπάνε οι εταιρίες που αγοράζουν πατέντες, όπως η Άλλεργκαν με το σετιπιπράντ;
Οι κλινικές δοκιμές κοστίζουν εκατομμύρια και αν μπει κανείς να δει στο σαιτ του fda είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζονται τόσα φάρμακα για ΑΑ. Δηλαδή δεν έχουν τι να κάνουν και λένε πως να πέταξουμε μερικά εκατομμύρια, πάμε να δοκιμάσουμε το τάδε φάρμακο για να κοροιδέψουμε τους καραφλούς;
Τα προηγούμενα 20 χρόνια μόνο δύο φάρμακα δοκιμάστηκαν και απέτυχαν. Αυτή τη στιγμή δοκίμαζονται καμιά δεκαριά θεραπείες αν βάλεις μέσα και κλωνοποίηση η τη μέθοδο της κεραστέμ.
 

mikegad

Well-Known Member
Ποιές χρηματοδοτήσεις χτυπάνε οι εταιρίες που αγοράζουν πατέντες, όπως η Άλλεργκαν με το σετιπιπράντ;
Οι κλινικές δοκιμές κοστίζουν εκατομμύρια και αν μπει κανείς να δει στο σαιτ του fda είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζονται τόσα φάρμακα για ΑΑ. Δηλαδή δεν έχουν τι να κάνουν και λένε πως να πέταξουμε μερικά εκατομμύρια, πάμε να δοκιμάσουμε το τάδε φάρμακο για να κοροιδέψουμε τους καραφλούς;
Τα προηγούμενα 20 χρόνια μόνο δύο φάρμακα δοκιμάστηκαν και απέτυχαν. Αυτή τη στιγμή δοκίμαζονται καμιά δεκαριά θεραπείες αν βάλεις μέσα και κλωνοποίηση η τη μέθοδο της κεραστέμ.
Οι εταιρίες που παράγουν φάρμακα (δεν μιλάω για τους κολοσσούς) παίρνουν χορηγήσεις από ιδιώτες για την έρευνα και την ανάπτυξη των φαρμάκων τους.Φυσικά αυτοί που σκάνε τα λεφτά δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους ,αλλά παίρνουν ως αντάλλαγμα ποσοστά επι των κερδών όταν λανσαριστεί το φάρμακο.Γίνονται στην ουσία μέτοχοι επειδή πιστεύουν πως το τάδε φάρμακο θα πιάσει και θα χεστούν στο τάληρο.Αν δεν πιάσει ή αν η τάδε εταιρία βαρέσει κανόνι απλά τον ήπιαν.Δεν είναι κάτι νέο αυτό ,ούτε αφορά αποκλειστικά φάρμακα για την αα.Μια ζωή αυτό γίνεται και θα γίνεται.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω ,ούτε για την Άλλεργκαν ,ούτε για καμία..ούτε που βρίσκουν τα λεφτά τους με ενδιαφέρει ούτε και το ψάχνω καθόλου πλέον.

Μακάρι να ναι όπως τα λες
Μακάρι να βγει κάτι νέο και να σωθούμε όλοι
Αλλά πλέον αν δεν το δω να έχει βγει και να δουλεύει δεν πιστεύω τίποτα ,χόρτασα από 5ετίες
 

pithikas

Well-Known Member
Mωρέ καραφλοκούβεντα κάνουμε ούτε έγω μπορώ να εγγυήθω ότι αυτά που θα κυκλοφορήσουν εάν κυκλοφορήσουν θα κάνουν θαύματα αλλά όταν κάτι πηγαίνει fda σημαίνει ότι έχει ένα background επιστημονικό και σοβαρές πιθανότητες να δουλέψουν.

Το πρώτο αντιανδρογόνο για την ακμή πάντως, κυκλοφορεί σε δύο χρόνια. Μπορεί και να βοηθήσει κι εμάς...
 
Τελευταία επεξεργασία:

mikegad

Well-Known Member
Καλά εννοείτε πως κάνουμε καραφλοκουβέντα...δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε ,ίσα ίσα ο εχθρός είναι κοινός.
Απλά άμα δεις νήματα προ 5ετίες πάλι λέγαμε πως (μέχρι το 2015 για παράδειγμα) θα έχει βγει το τάδε και το τάδε φάρμακο και μετά σωθήκαμε ,όποτε να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά να κρατήσουμε ότι μπορούμε ως τότε και άλλες τέτοιες κουβέντες...
Μακάρι να προχωρήσουν αυτές οι προσπάθειες και να βγει κάτι που να δουλεύει στην αγορά
και ας βγω εγώ ψεύτης
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Eννοείται πως δουλεύει. Και μάλιστα καλύτερα και από τη μινοξιδίλη, απλά πρέπει να περιμένουμε καμιά 5 ετία ακόμα για να κυκλοφορήσει για τα μαλλιά το bimatoprost που είναι παρεμφερές. Έδωσε 20% επανέκφυση σε 1% περιεκτικότητα ενώ δεν είχαν καθόλου καλή απορρόφηση. Αν φτιάξουν και αυτό μπορεί να μιλάμε για μίνι μεταμόσχευση σε φάρμακο.
Αν θες να δοκιμάσεις latanaprost το πιο πιθανό είναι πως θα δουλέψει ελάχιστα λόγω οχήματος και άγνωστης σωστής περιεκτικότητας.
Όποτε, πεταμένα λεφτά.
Moυ το ανεφερε μια δερματολογος σε συνδιασμο με μινοξιδιλη 3-5%. και το latanoprost απο 0,005% ξεκιναει και φτανει εως 0,025% μεσα στο διαλυμα..ειπε οτι αν το ξεκινησω θα παω στην αρχη 0,005 και μετα 0,025%.τι λες η λετε για αυτο?προς το παρον βαζω μια αλλη λοσιον απο το συγγρος με μινοξιδιλη 3% 40% περιεκτικοτητα και κορτιζονη pharmakort 40% περιεκτικοτητα και το υπολοιπο μια βαση to hairstabil..το βαζω ενα μηνα αλλα δεν βλεπω διαφορα..εχω φτασει στο σημειο να σκεφτομαι μεσοθεραπεια και prp..εχει δοκιμασει κανεις να μας πει την εμπειρια του?
 

pithikas

Well-Known Member
Moυ το ανεφερε μια δερματολογος σε συνδιασμο με μινοξιδιλη 3-5%. και το latanoprost απο 0,005% ξεκιναει και φτανει εως 0,025% μεσα στο διαλυμα..ειπε οτι αν το ξεκινησω θα παω στην αρχη 0,005 και μετα 0,025%.τι λες η λετε για αυτο?προς το παρον βαζω μια αλλη λοσιον απο το συγγρος με μινοξιδιλη 3% 40% περιεκτικοτητα και κορτιζονη pharmakort 40% περιεκτικοτητα και το υπολοιπο μια βαση to hairstabil..το βαζω ενα μηνα αλλα δεν βλεπω διαφορα..εχω φτασει στο σημειο να σκεφτομαι μεσοθεραπεια και prp..εχει δοκιμασει κανεις να μας πει την εμπειρια του?
Δε πρόκειται με τόσο χαμήλη περιεκτικότητα να έχεις εμφανή αποτελέσματα, πιστεύω. Μόνο μια έρευνα έχω βρει που να δίνει αποτελέσματα με 0,1% και πάλι λίγο μου φαίνεται. Οι κορτιζόνες δεν είναι για πολύ καιρό χρήσης.
Μεσοθεράπειες και prp είναι επίσης πετάμενα λεφτά, αφού δεν έχω δει ποτέ μου κάποιον να είναι ευχαριστημένος η έστω σοβάρες φωτογραφίες βελτίωσης. Γενικώς ψαξ'το πάντως, πριν δώσεις τα χρήματα σου.
 
Δε πρόκειται με τόσο χαμήλη περιεκτικότητα να έχεις εμφανή αποτελέσματα, πιστεύω. Μόνο μια έρευνα έχω βρει που να δίνει αποτελέσματα με 0,1% και πάλι λίγο μου φαίνεται. Οι κορτιζόνες δεν είναι για πολύ καιρό χρήσης.
Μεσοθεράπειες και prp είναι επίσης πετάμενα λεφτά, αφού δεν έχω δει ποτέ μου κάποιον να είναι ευχαριστημένος η έστω σοβάρες φωτογραφίες βελτίωσης. Γενικώς ψαξ'το πάντως, πριν δώσεις τα χρήματα σου.
εννοεις το διπλασιο απο 0,005 οταν λες 0,1% ετσι?η δερματολογος μου ειπε οτι το latanoprost παει εως 0025%.και συνδιαζεται με μινοξιδλη..τι να πω τωρα για μεσοθεραπειες..απελπισμενη ειμαι!βρηκα μια μεσοθεραπεια που περιεχει εκτος απο αμινοξεα και κατι βιταμινες υαλορουνικο...διαβαζω διαφορα για το υαλορουνικο..αραγε θα βοηθουσε στην α/α?(αν γνωριζει και καποιος αλλος ας πει τη γνωμη του..)ευχαριστω και για το δικο σου χρονο!
 

mikegad

Well-Known Member
Κατερινα αν εχεις γραψει σωστα τα νουμερα δεν ειναι διπλασιο αλλα εικοσαπλασιο
 
Μπλουζα