INNEOV - DHT blocker?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

george100

New Member
Καλησπέρα,

βρήκα το παρακάτω άρθρο σε ένα περιοδικο. Πρόκειται για κάποιου είδους DHT blocker με αντιφλεγμονώδεις και αντιοξειδωτικές ιδιοτητες...Βέβαια όπως το περιγράφει φαίνεται σαν να είναι σούπερ προϊόν...Στους λόγους της τριχόπτωσης τα πάει καλά..Κάποια από τα συστατικά έχουν ξαναειπωθεί στο forum αρκετές φορές μεμονομένα με τη λειτουργία τους. Δεν νομίζω να είναι κάτι φοβερά δραστικό, αλλά το παραθέτω για τη γνώμη σας...
Υπόσχεται +14% περισσότερα μαλλιά ανά cm2 χρησιμοποιώντας "βιολογικούς" μηχανισμούς για να μειώσει την 5α...
Αυτό με τις φυτοστερόλες πεύκου πάντως 1η φορά το ακούω!!!!!

.
.
.

Η τριχόπτωση – αραίωση των μαλλιών στους κροτάφους και στην κορυφή του κεφαλιού- απασχολεί περίπου το 70% των ανδρών. Ωστόσο, το μεγαλύτερο ποσοστό δεν γνωρίζει πραγματικά τις αιτίες της τριχόπτωσης, και τη συσχετίζει με την ηλικία, την κληρονομικότητα και την κακή διατροφή.

Η υγεία των μαλλιών ξεκινά από το τριχικό θυλάκιο. Το τριχικό θυλάκιο που βρίσκεται στη βάση του βολβού, διαθέτει ένα σημαντικό δίκτυο αιμοφόρων μικρο-αγγείων. Ο ρόλος του είναι να διασφαλίζει τη σταθερότητα της τρίχας, να τονώνει την ανάπτυξή της και να ελέγχει τη διάμετρο της τρίχας.

Όταν το τριχικό θυλάκιο είναι υγιές, δημιουργεί τα νέα κύτταρα. Έτσι, τα μαλλιά είναι πιο δυνατά, πιο πυκνά και πιο ανθεκτικά. Όμως, το τριχικό θυλάκιο μπορεί να εξασθενήσει κάτω από την επίδραση 4 επιθετικών καταστάσεων:

1.Ενζυματική υπερδραστηριότητα: αποτελεί την κύρια αιτία και αφορά κυρίως τους άνδρες. Ανάλογα με τα γονίδια του, κάθε άνδρας έχει μεγαλύτερη ή μικρότερη προδιάθεση για τριχόπτωση σε συγκεκριμένες περιοχές (μέτωπο, κρόταφοι, κορυφή κεφαλιού). Η υπερδραστηριότητα ενός ενζύμου (της 5α-αναγωγάσης) μετατρέπει την τεστοστερόνη σε ένα πολύ ισχυρό παράγωγο (δι-υδρο-τεστοστερόνη) το οποίο καθιστά εύθραυστα τα κύτταρα του τριχικού θυλακίου, προκαλώντας τριχόπτωση.

2.Φλεγμονή τοπικά στον θύλακα: ως συνέπεια διαφόρων τοπικών επιθετικών καταστάσεων, αναπτύσσεται τοπική φλεγμονή στο ανώτερο μέρος της περιφέρειας του θυλακίου.

3.Σκλήρυνση του βολβού: Σαν συνέπεια της φλεγμονής, θα παραχθούν διάφοροι παράγοντες, ιδιαίτερα ο TGF βήτα, με αποτέλεσμα την πάχυνση του συνδετικού περιβλήματος και τελικά τη συμπίεση των αγγείων που βρίσκονται στη βάση του θυλακίου.

4.Επιβράδυνση της μικροκυκλοφορίας του αίματος: Το τριχικό θυλάκιο, καθώς διαθέτει λιγότερο αίμα, στερείται θρεπτικών συστατικών και σιγά σιγά ατροφεί, παράγωντας όλο και πιο αδύναμη, λεπτή και εύθραυστη τρίχα, η οποία τελικά πέφτει.

Οι ερευνητές της Nestlé και της L’Oréal, μετά από 4 χρόνια έρευνας και ανάπτυξης δημιουργούν μια συμπυκνωμένη διατροφική σύνθεση κατά της τριχόπτωσης, ειδικά σχεδιασμένη για άνδρες, που αντιμετωπίζει τις 4 αιτίες της ανδρικής τριχόπτωσης από μέσα: το inneov homme anti-hair loss.

Αποτέλεσμα: 14% περισσότερα μαλλιά ανά cm²

Καινοτόμος σύνθεση INNÉOV HOMME ANTI-HAIRLOSS ενάντια στην ανδρική τριχόπτωση

4 επιλεγμένα δραστικά συστατικά ενάντια σε 4 βιολογικές αιτίες της ανδρικής τριχόπτωσης:

Φυτοστερόλες πεύκου+ Ψευδάργυρος-Ταυρίνη- Πολυφαινόλες από πράσινο τσάι και από σπόρους σταφυλιού
Φυτοστερόλες πεύκου: για 1η φορά σε ένα προϊόν κατά τις τριχόπτωσης, επιλέχθηκαν για τη δυνατότητα τους να ρυθμίζουν τη δραστηριότητα του ενζύμου 5-Α αναγωγάση. Λαμβάνονται από το πεύκο με μια διαδικασία που σέβεται το περιβάλλον.

Ψευδάργυρος: επιλέχθηκε γιατί συμβάλλει στην παρεμπόδιση της 5α-αναγωγάσης και στη σύνθεση κερατίνης.
Ταυρίνη κατοχυρωμένη με ευρεσιτεχνία*: επιλέχθηκε γιατί προστατεύει το θύλακα από τις αλλοιώσεις, καταπολεμώντας την υπερπαραγωγή κολλαγόνου.

Πολυφαινόλες από πράσινο τσάι και σπόρους σταφυλιού: επιλέχθηκαν για τις αντιοξειδωτικές και αντιφλεγμονώδεις ιδιότητές τους και γιατί ευνοούν τη μικροκυκλοφορία και συνεπώς την παροχή βασικών θρεπτικών συστατικών στον τριχικό θύλακα.

Αποτελεσματικότητα κατά τις τριχόπτωσης μετρημένη σε κλινική μελέτη κάτω από δερματολογικό έλεγχο

Σε 8 εβδομάδες:
- Σημαντική μείωση της τριχόπτωσης: -19% τρίχες σε φάση τελογένεσης

Σε 16 εβδομάδες:
- Αύξηση της πυκνότητας: +14% περισσότερα μαλλιά ανά cm²

Παραδείγματα εθελοντών όπου παρατηρήθηκε βελτίωση:

Μελέτη που πραγματοποιήθηκε σε 68 άνδρες, διάρκειας 16 εβδομάδων. Μετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν με Trichoscan, σε μια περιοχή 0,651cm² έως 2cm στις παρυφές των κροτάφων.

60 δισκία
Λ.Τ.: 30€
Δοσολογία: 2 δισκία την ημέρα
Κατάλληλο για όλους τους υγιείς άνδρες ανεξαρτήτως ηλικίας

Λίγα λόγια για την innéov:

Μια νέα γενιά συμπυκνωμένων διατροφικών συνθέσεων ομορφιάς, κατατεθειμένες ευρεσιτεχνίες.
• Διπλή εξειδίκευση των ερευνητών της N*** στη διατροφή και της L’**** στη βιολογία του δέρματος και των μαλλιών.

• Προβιοτικά και αντιοξειδωτικά ικανά να ενεργοποιήσουν με φυσικό τρόπο τους μηχανισμούς ομορφιάς στην καρδιά των κυττάρων.

Βιολογική δραστηριότητα στην καρδιά του δέρματος.

• Επιλογή βιο-αφομοιώσιμων δραστικών συστατικών.

• Διαχέονται στις βαθύτερες στιβάδες του δέρματος. Στο πρόσωπο και το σώμα.

• Για ορατά αποτελέσματα, πιο βαθιά και πιο διαρκή.

• Αποτελεσματικότητα αποδεδειγμένη με κλινικές μελέτες

Δέσμευση ασφαλείας των εργαστηρίων innéov.
• Επιλεγμένα δραστικά συστατικά υψηλής καθαρότητας.

• Διατροφικές δόσεις προσαρμοσμένες στη συνιστώμενη ημερήσια κατανάλωση.

• Παρασκευάζεται σύμφωνα με τις αρχές της φαρμακευτικής επιστήμης.

• Αποτελεσματικότητα και ασφάλεια αποδεδειγμένες από δερματολόγους και διατροφολόγους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: INNEOV - DHT blocker?

Spiderman είπε:
Στους λόγους της τριχόπτωσης τα πάει καλά..
Το συγκεκριμένο το έχω δοκιμάσει για κάμποσο καιρό και δεν είδα αποτέλεσμα.

Spiderman είπε:
Αυτό με τις φυτοστερόλες πεύκου πάντως 1η φορά το ακούω!!!!!
Και αυτοί που το φτιάχνουν, να είσαι σίγουρος :)

Spiderman είπε:
1.Ενζυματική υπερδραστηριότητα: αποτελεί την κύρια αιτία και αφορά κυρίως τους άνδρες. Ανάλογα με τα γονίδια του, κάθε άνδρας έχει μεγαλύτερη ή μικρότερη προδιάθεση για τριχόπτωση σε συγκεκριμένες περιοχές (μέτωπο, κρόταφοι, κορυφή κεφαλιού). Η υπερδραστηριότητα ενός ενζύμου (της 5α-αναγωγάσης) μετατρέπει την τεστοστερόνη σε ένα πολύ ισχυρό παράγωγο (δι-υδρο-τεστοστερόνη) το οποίο καθιστά εύθραυστα τα κύτταρα του τριχικού θυλακίου, προκαλώντας τριχόπτωση.

2.Φλεγμονή τοπικά στον θύλακα: ως συνέπεια διαφόρων τοπικών επιθετικών καταστάσεων, αναπτύσσεται τοπική φλεγμονή στο ανώτερο μέρος της περιφέρειας του θυλακίου.

3.Σκλήρυνση του βολβού: Σαν συνέπεια της φλεγμονής, θα παραχθούν διάφοροι παράγοντες, ιδιαίτερα ο TGF βήτα, με αποτέλεσμα την πάχυνση του συνδετικού περιβλήματος και τελικά τη συμπίεση των αγγείων που βρίσκονται στη βάση του θυλακίου.

4.Επιβράδυνση της μικροκυκλοφορίας του αίματος: Το τριχικό θυλάκιο, καθώς διαθέτει λιγότερο αίμα, στερείται θρεπτικών συστατικών και σιγά σιγά ατροφεί, παράγωντας όλο και πιο αδύναμη, λεπτή και εύθραυστη τρίχα, η οποία τελικά πέφτει.

Οι ερευνητές της Nestlé και της L’Oréal, μετά από 4 χρόνια έρευνας και ανάπτυξης δημιουργούν μια συμπυκνωμένη διατροφική σύνθεση κατά της τριχόπτωσης, ειδικά σχεδιασμένη για άνδρες, που αντιμετωπίζει τις 4 αιτίες της ανδρικής τριχόπτωσης από μέσα: το inneov homme anti-hair loss.

Αποτέλεσμα: 14% περισσότερα μαλλιά ανά cm²
Ούτε ο mexis ρε παιδιά δεν τα λέει έτσι... Του έβαλαν τα γυαλιά...
 

george100

New Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

Έλα ρε Ακη μην είσαι τόσο αυστηρός...Στους λόγους της τριχόπτωσης το δελτίο τύπου καλά τα πήγε...μόνο για το σμήγμα δεν είπε :)

τώρα για τις πευκοβελόνες και την αποτελεσματικότητά τους δεν ξέρω.....

Σπύρο τώρα αν ψάχνεις για μελέτες/έρευνες δεν βρήκα κάτι άλλο εκτός από αυτό που έχουν στο site τους (σε μορφή παρουσίασης, προχωράς με το βελάκι) :


http://www.inneovhomme.gr/metrisi-apotelesmatikotitas.html

Πάντως αν επισκεφτείτε το site αξίζει να δείτε τις απαντήσεις στο τι προκαλεί την τριχόπτωση εδώ:


http://www.inneovhomme.gr/inneov-oles-oi-apantiseis.html

Επιτέλους απαντάτε από ειδικούς το ερώτημα για το αν ο αυνανισμός προκαλεί τριχόπτωση!!! :D


Μάλλον η τριχόπτωση προκαλεί αυνανισμό στις εταιρίες καλλυντικών
 

Άκης

Administrator
Απ: INNEOV - DHT blocker?

Απλώς το συγκεκριμένο το έχω πληρώσει χρυσό.
Μάλιστα, αν δεν κάνω λάθος με τόσα που έπαιρνα, το συγκεκριμένο είχε και μια προσφορά και καλά κρατούσες κάτι σαν κουπόνια από την συσκευασία και έπαιρνες και κάποιο δωρεάν ή κάτι τέτοιο.
Τελικά, πήρα μια πετσέτα προσώπου από το φαρμακείο σαν δώρο με το τελευταίο μου κουτί, το οποίο είναι το μόνο που είδα, γιατί μαλλιά δεν είδα από αυτό. Πάλι καλά, κάτι είναι και αυτό.
Σκουπίζω τα δάκρυα που ρίχνω όταν σκέφτομαι τι έχω πληρώσει για snake oils... :'(
 

st697

Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

Μακάρι να υπήρχαν πριν είκοσι χρόνια , όλα αυτά που υπάρχουν σήμερα.Και ας μην είναι 100% αποτελεσματικά.
Τρελαίνομαι λίγο όταν ακούω για την λαδίλα του ενός η το χρώμα του άλλου κτλ. Οι πιό παλιοί θα καταλαβαίνουν καλύτερα τι εννοώ.
 

george100

New Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

st697 εγώ την πλησιάζω σε λίγο την 20ετία.. :grandpa: και σε καταλαβαίνω απόλυτα.....

το πρώτο που θυμάμαι είναι το Regaine, η πρώτη μου επαφή ήταν πριν από 15 (μάλλον) χρόνια...ισως και περισσότερο!!!
και ένα κινέζικο σαμπουάν το 101 ;D

ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ μινοξιδίλη...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

Η λοσιόν 101 ήταν από τα λίγα snake oil που μου ξέφυγε, ευτυχώς την είχαν πάρει δυο φιλαράκια μου και δεν την πάτησα και εγώ.
Αφού λέω τιμής ένεκεν να το χρησιμοποιήσω για να είμαι καλυμμένος. :)
Απορώ πως κυκλοφορεί ακόμη

NGL, να ξέρεις πάντως ότι ένα από τα συστατικά του 101 είναι και η καψαικίνη
Τώρα καλό ή κακό είναι αυτό δεν ξέρω. :chinscratch

Ρε μάγκες σαν τους παππούδες κάνουμε, λες και μας έχουν πάρει χρόνια και θυμόμαστε τα νιάτα μας. :grandpa:
 

st697

Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

Γεια σας παλιοσειρές.
Τον Κινέζο του 101 τον τίμησα και εγώ. Οπως και μια λοσιόν που την λέγανε Radicchio και το Βαnfi
(Oυγγρικής προέλευσης.) Επίσης μια λοσιόν με αγριοκρεμμύδα και άλλα πολλά.

Μια μηχανή του χρόνου θέλω και κουτιά BIG 3 να πάρω μαζί μου.
 

geofish

New Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

Το radichio είχε πολύ πλάκα, αν θυμάστε την διαφήμιση στην τηλεόραση που έλεγε ότι μην το παρακάνετε με την δοσολογία γιατί μπορεί να γίνετε σαν γορίλες. :monster:

Όσο αφορά το άλλο προϊόν πρέπει να το έχω δοκιμάσει και εγώ γιατί μου το είχε συστήσει ο φαρμακοποιός , μου είχε πει ότι επιτέλους οι Ούγγροι βρήκαν το φάρμακο.

Για να μην πούμε για τον τσαρλατάνο με την αγριοκρεμύδα.

Αλλά όλα τα λεφτά ήταν ο απατεώνας με εκείνο το προϊόν από την Αυστραλία (είχε γίνει πολύ ντόρος από τα κανάλια ότι βρέθηκε το φάρμακο για την φαλάκρα) που έλεγε ότι το έκανε εισαγωγή ενώ το έφτιαχνε μόνος του στην Αθήνα.
Όταν τον ρώτησε ο δημοσιογράφος για το έκανε αυτό, απάντησε ότι εγώ απλώς το τελειοποίησα.
 

geofish

New Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

Ναι dim, το grander έλεγα. Μη μου πεις ότι το τίμησες.
Εγώ την γλύτωσα λόγω του ότι ήμουνα φοιτητής και δεν είχε φράγκα γιατί ήταν ακριβό (25.000 ή 30.000 δρχ. αν θυμάμαι καλά σε τιμές το 1993).
Για την ιστορία ο τύπος πούλησε περίπου 30.000 κομμάτια πριν ανακαλυφθεί η απάτη.
Αν κάνεις το υπολογισμό 30.000 Χ 30.000 = 900.000.000 δρχ. = δηλ. περίπου 2.600.000 €.
Αυτές είναι μπίζνες (τι καθίσαμε και σπουδάσαμε ;D)
 

NGL

Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

geofish είπε:
NGL, να ξέρεις πάντως ότι ένα από τα συστατικά του 101 είναι και η καψαικίνη
Τώρα καλό ή κακό είναι αυτό δεν ξέρω.
κοιτα geofish η καψαικινη κανει καλο γενικα στο δερμα και δυναμωνει τα μαλλια,αλλα εγω περιμενω και regrowth.
ετσι οπως ηταν το διαλυμμα του 101 που να βρεις ακρη πως την ειχαν καταντησει.

geofish είπε:
Για να μην πούμε για τον τσαρλατάνο με την αγριοκρεμύδα.
μην μου πεις οτι ειχες παει κι εσυ στο ΤΙΤΑΝΙΑ για εκεινα τα 2 κοκκινα μπουκαλακια που εκαναν 10.000δρχ τοτε?ασε που σου ελεγε να γυρνας το κεφαλι προς τα κατω την ημερα για κανα 5λεπτο για να αιματωνεται. :hrsml:

geofish είπε:
Αλλά όλα τα λεφτά ήταν ο απ@τεών@ς με εκείνο το προϊόν από την Αυστραλία (είχε γίνει πολύ ντόρος από τα κανάλια ότι βρέθηκε το φάρμακο για την φαλάκρα) που έλεγε ότι το έκανε εισαγωγή ενώ το έφτιαχνε μόνος του στην Αθήνα.
Όταν τον ρώτησε ο δημοσιογράφος για το έκανε αυτό, απάντησε ότι εγώ απλώς το τελειοποίησα.

ΑΛΟΙΦΗ GRANDER με λενε ,κι ολα τα παιδακια κλαινε! :'( :'(


ε ρε λεφτα που εχουμε δωσει στους απατεωνες.!
να τους εχεις μπροστα σου τωρα που ξερεις να... :brut: :guillotine :spank :argue :speare:
 

dim74

Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

οχι ευτυχως δεν το τιμησα!τιμησα ενα αλλο ομως της εποχης εκεινης...λεγοταν πενταντεκαν!το θυμαται κανεις?αν θυμαμαι καλα ελεγε πως ηταν γερμανικο προιον και εκανε το 92 10.000 δρχ!
 

corkala

New Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

Εγω παντως παιρνω λεω να ξαναρχισω τις Inneov βιταμινες μιας και μπορω να τις παιρνω δωρεαν! Αυτα που εχει μεσα σιγουρα κακο δεν θα κανουν!
 

st697

Member
Απ: INNEOV - DHT blocker?

geofish είπε:
Το radichio είχε πολύ πλάκα, αν θυμάστε την διαφήμιση στην τηλεόραση που έλεγε ότι μην το παρακάνετε με την δοσολογία γιατί μπορεί να γίνετε σαν γορίλες.

Που θυμήθηκες την διαφήμιση φιλαράκι? Απίστευτες εποχές. Για να γελάμε , κλαίγοντας τα λεφτά μας.

NGL είπε:
μην μου πεις οτι ειχες παει κι εσυ στο ΤΙΤΑΝΙΑ για εκεινα τα 2 κοκκινα μπουκαλακια που εκαναν 10.000δρχ τοτε?ασε που σου ελεγε να γυρνας το κεφαλι προς τα κατω την ημερα για κανα 5λεπτο για να αιματωνεται.

Εγώ πάντως είχα πάει στο ΤΙΤΑΝΙΑ .Μπορεί και να είχαμε συναντηθεί , που ξέρεις.

Πάντως το χειρότερο τότε, ήταν η παντελής έλλειψη όπλων στα χέρια των γιατρών. Θυμάμαι την πρώτη φορά που πήγα σε δερματολόγο. Σωτήριο έτος 1986: μου έδωσε
πολυβιταμίνες και μια φτιαχτή λοσιόν.Το χειρότερο ήταν το βλέμμα συμπάθειας, κατανόησης, λύπησης και αδυναμίας να βοηθήσει. Ευτυχώς μετά από τόσα χρόνια έχω ακόμα μαλλιά.
Ας είναι καλά το Regaine, ειδικά τα πρώτα χρόνια.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα