Ibarumah, fue, 1787g, 15-16/10/2018, μμ στην κλινικη lp (λευτερης παπανικολαου)

Ibarumah

Active Member
Λίγο πριν το 9μηνο...
IMG_7009.jpg



Και να θυμησω την αρχική εικόνα
15534-8673daccc1435c959f98ef3978bc5fb4.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nino24

Member
Φίλε μου χαίρομαι πολύ για εσένα και το αποτέλεσμα φαίνεται πολύ καλό! Να το χαρείς ! Είμαι και εγώ στη διαδικασία που ψάχνομαι και μίλησα με τον γιατρό. Ειλικρινά εμπνέει εμπιστοσύνη και απαντάει με σιγουριά και to the point σε ό,τι κι αν ρωτήσεις! Φυσικά αυτή είναι η πρώτη άποψη έτσι. Το σκέφτομαι σοβαρά πάντως να παίξω μπάλα με αυτόν τον γιατρό! Πολύ χρήσιμο το thread σου καθώς είναι το πρώτο περιστατικό στο νέο του ξεκίνημα. Θα σε παρακολουθώ χαχα
 

Ibarumah

Active Member
Να είσαι καλά φίλε μου.
Εγώ μόλις έκλεισα δέκα μήνες και πίσω στην κορυφή συνεχίζεται η φύτρωση!!
Να θυμησω βέβαια ότι γύρω.στο 6μηνο ξεκίνησε πίσω. Ενώ τα μπροστά στο 6μηνο είχαν σχεδόν ολοκληρωθεί.

Πιστεύω θέλωσιγουρα 2-3 μήνες μη πω.κ παραπάνω για το τελικό αποτέλεσμα.λογικα εφόσον βγαίνουν ακόμα νέες τρίχες θα θέλω πάνω από 3 μήνες εφόσον οι νέες τρίχες αρχικά είναι λεπτές και σιγά σιγά με το χρόνο 'παχαινουν' κ περνούν τη τελική μορφή.

Εχω να πω κ άλλο ένα μπράβο στον γιατρό ο οποίος μου έκανε δώρο δύο συνεδρίες prp.
Την πρώτη τη κάναμε αρχές Αυγούστου και τη δεύτερη θα τη κάνουμε αρχές Σεπτέμβρη.
Μου είχε πει ότι με το prp σταματάει για αρκετό καιρό η τριχόπτωση και τώρα περίπου 3 βδομάδες μετά εντελώς ξαφνικά κατά το λούσιμο δε βλέπω ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΤΡΊΧΑ!!!
Ενώ υπό κανονικές συνθήκες.θα μετρήσω σίγουρα καμία 20-30αρια τρίχες στα χέρια.
Θα επανέλθω για το τελικό αποτέλεσμα όταν νοιώσω ότι έφτασα εκεί,πιθανόν σε κάνα 3μηνο.
Αλλα ακόμα κ στο σημείο που είμαι είμαι υπερευχαριστημενος επιτέλους φτιάχνω με ζελέ το μαλλί όπως πριν 10+ χρόνια.
Από μένα ο γιατρός συνιστάται ανεπιφύλακτα με κλειστά μάτια.
 

makis25

Well-Known Member
ωραια . Αν σκεφτεις ειδικα πως πισω το κεφαλι απο τη φαλακρα πριν επεμβαση γυαλιζε , τριχα δεν ειχε μεινει . Καλα πας γνωμη μ . Απο βιωσιμότητα μοσχευματων νομιζω το κερδισες το στοιχημα
 

dim d

Well-Known Member
Καποιος να μου εξηγησει γτ το πρπ κανει 150-200 η συνεδρια? για κανεναν λογο δεν αξιζει να πληρωνει καποιος τοσο.
 

makis25

Well-Known Member
ελεύθερη αγορα ειναι ο καθε ενας χρεωνει οτι γουσταρει . Υπαρχουν 5-6 αυτοματοποιημενα συστηματα prp αν θυμαμαι καλα οπου βαζεις 20-50ml αιμα και σου φυγοκεντρει και σου ξεχωριζει τα αιμοπεταλια μονο του το μηχανημα , και μετα απλα το ενεργοποιεις και το χρησιμοποιεις , καταληγεις με 2-7ml . Συμβουλη μου ειναι αν θελει να κανει καποιος πρπ το πρωτο βημα ειναι να ρωτησει τον γιατρο που πηγε , ποιο μηχανημα χρησιμοποιει . πχ Angel , Magellan κτλ . Αν δει το γιατρο να ζοριζεται , να μη ξερει καν , να σηκωθει να φυγει απ το μαγαζι να παει αλλου για prp !
 

dim d

Well-Known Member
Κανω καιρο και το εχουμε ξανασχολιασει μαζι, ειναι αυτοματοποιημενο σε μεγαλο βαθμο οπως λες, η μονη δυσκολια για ενα γιατρο ειναι ισως η ληψη αιματος γτ δεν εχουν τοση εμπειρια οπως πχ οι νοσηλευτες...εχω ακουσει απιστευτα πραγματα για να με πεισουν οτι αξιζει πχ 150 ευρω. Για μενα μαξ 70 αξιζει να δωσει καποιος και αυτο κατα πολυ γτ ειναι μια μακροβορα διαδικασια για τον γιατρο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.

makis25

Well-Known Member
βεβαια το prf ειναι διαφορετικο απο το prp . Φαινεται και στο βιντεο αλλα διαβαζω πως μια διαφορα ειναι πως χρειαζεται πολυ περισσοτερο αιμα , να πω τριπλασια ποσοτητα; Οπως και να χει η διαδικασια ειναι περιπου ιδια με το prp o καθε γιατρος , η καθε κλινικη ακολουθουν τα δικα τους πρωτοκολλα , απλα πλεον το κανουν τοσοι πολλοι , μια αναζητηση στο google σιγουρα βρισκεις καποιον δερματολογο κοντα στο σπιτι σου να το κανει . Και για το prp , εγω θα προτεινα συχνες επαναληψεις . Εχω δει πια δεκαδες δημοσιευσεις και μελετες , προσωπικη μου αισθηση ειναι πως καποιος μπορει να εχει αποτελεσματα , να παχυνουν τριχες , να δει περισσοτερες τριχες σε αναγενη φαση κτλ , αρκει να κανει πολλες και συχνες επαναληψεις . Εχω δει μελετες που επαναλαμβανουν τη θεραπεια απο μια φορα τη βδομαδα , μεχρι και μια φορα το μηνα . Σε ολα αυτα θα βοηθουσε η χαμηλη τιμη .

Τωρα με αφορμη το βιντεο της HDC , θελω να πω πως μελετη με prp κατα τη διαρκεια της μεταμοσχευσης ( και μαλιστα τα μοσχευματα ηταν εμποτισμενα με prp πριν την τοποθετηση ) εδειξε 15% αυξημενη βιωσημωτητα μοσχευματων . Το νουμερο ειναι σημαντικο τοσο που αισθανομαι πως πρπ θα επρεπε να συμβαινει σε καθε χειρουργειο , και μαλιστα να μοιραζεται , τοσο σε δοτρια ( οχι απλα για την γενικοτερη γρηγορη επουλωση , αλλα για την πιθανοτητα να κρατηθουν στη ζωη ολα τα partial transections απο διπλανους τριχοθυλακες που αναποφευκτα συμβαινουν ) αλλα και στη ληπτρια , με ταυτοχρονο εμποτισμο των μοσχευματων με πρπ πριν την εισαγωγη . 15% δεν ειναι μικρο νουμερο . Και οταν κανεις μια τετοια επενδυση σε αριθμο τριχων , γιατι να μη κανεις ο,τι περνα απο το χερι σου για να βεβαιωσεις πως θα φυτρωσουν οσο περισσοτερες γινεται ;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Θα κάνω μια ερώτηση να δούμε αν ισχύει η βιωσιμότητα παράλληλα με την μεταμόσχευση και αν ναι να γίνει πρόταση να το τηρούν με κάθε μεταμόσχευση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
θα ψαξω να βρω το paper να το ποσταρω κιολας. Μαλιστα το διαβαζα μολις πριν λιγες μερες . Το μονο προβλημα ειναι πως χαλαμε το νημα του παιδιου εδω .
 

dim d

Well-Known Member
η συχνη επαναλληψη τυπου δυο φορες το μηνα θα παει στην καλυτερη 100 ευρω συν αν καποιος κανει μινοξ και φινα μαζι παει σε ενα κοστος 150 ευρω μηναια...ασυμφορο τερμα. Εδω σχεδον ολοι στο φορουμ δεν παιρνουν προπεκια αλλα πσροκαρ για να γλυτωσουν αυτα τα 30 κατι ευρω...
 

makis25

Well-Known Member
φιναστεριδη , ντουταστεριδη , κετοκοναζολη , μινοξιδιλη , βουρτσες με λειζερ , λοιπα τοπικα αντιοξειδωτικα , αντιφλεγμονοδη , αντι-dht , καλλυντικα , συμπληρωματα διατροφης για τριχοπτωση , μικρες και μεγαλες μεταμοσχευσεις , διαφορες αλλες ατεκμηριωτες θεραπειες κτλ κτλ . Ειναι ακριβο το σπορ . Πολυ ακριβο . Σου τρωει τη τσεπη σου τρωει και το μυαλο με τις εμμονες . Ο καθε ενας dim πρεπει να τραβα τη γραμμη του μεχρι εκει που μπορει να δικαιολογησει η λογικη του . Οι περισσοτερες θεραπειες σε βαθος χρονου νομιζω μοιαζουν παραλογες για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμού . Αυτο το λεω μιας και φετος κλεινω 20 χρονια απο τη πρωτη φορα που βαλα μινοξ στο κεφαλι . Τρελος χρονος.
 

dim d

Well-Known Member
φιναστεριδη , ντουταστεριδη , κετοκοναζολη , μινοξιδιλη , βουρτσες με λειζερ , λοιπα τοπικα αντιοξειδωτικα , αντιφλεγμονοδη , αντι-dht , καλλυντικα , συμπληρωματα διατροφης για τριχοπτωση , μικρες και μεγαλες μεταμοσχευσεις , διαφορες αλλες ατεκμηριωτες θεραπειες κτλ κτλ . Ειναι ακριβο το σπορ . Πολυ ακριβο . Σου τρωει τη τσεπη σου τρωει και το μυαλο με τις εμμονες . Ο καθε ενας dim πρεπει να τραβα τη γραμμη του μεχρι εκει που μπορει να δικαιολογησει η λογικη του . Οι περισσοτερες θεραπειες σε βαθος χρονου νομιζω μοιαζουν παραλογες για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμού . Αυτο το λεω μιας και φετος κλεινω 20 χρονια απο τη πρωτη φορα που βαλα μινοξ στο κεφαλι . Τρελος χρονος.
Ειμαι υπερ να ξοδευεις για αυτα τα θεματα, ολοι μας εχουμε δωσει μικρες περιουσιες..απλα να δινει για πραγματα που ξερεις οτι δουλευουν...για το prp και την ετερολογη μεσοθεραπεια δεν ειμαι τοσο πεπεισμενος...
 

Ibarumah

Active Member
Ρε παιδιά σας το λέω κάτι που είδα με τα μάτια μου.
Υπό κανονικές συνθήκες στο λούσιμο έχω γεμάτες τις παλάμες από τρίχες και με το prp βλέπω με το Ζορι 2-3 τρίχες.
Αυτό δεν αρκεί για να πούμε ότι αξίζει το prp?
Το μόνο που δε ξέρω είναι πόση διάρκεια θα έχει αυτό ,ο γιατρός μου είπε μήνες αλλά μένει να το δω Κ μόνος μου.

Και προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές κατι τόσο φυσικό παρά να δίνω του κόσμου τα λεφτά το μήνα για μινοξιδιλες ,ειδικά σαμπουάν και του κόσμου τη χημεία να βαζω στο κεφάλι κ στον οργανισμό μου.
 
Μπλουζα