head and shoulders

Beret78

Member
Είμαι στο 3ο λούσιμο με αυτό το σαμπουάν και δυστυχώς μου έκανε και ασπράκια στα πλάγια και πίσω που δεν είχα.Το κεφάλι μου το νοιώθω υπερβολικά ξηρό μετά το λούσιμο και στις ρίζες στη hairline και 1 πόντο προς τα φρύδια μου το καταξέρανε το κούτελο.Σαν αίσθηση τα νοιώθω σαν αχυρα μετα.Σε μένα δε δούλεψε,δεν έχω υπομονή να το συνεχίσω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Beret78 είπε:
Είμαι στο 3ο λούσιμο με αυτό το σαμπουάν και δυστυχώς μου έκανε και ασπράκια στα πλάγια και πίσω που δεν είχα.Το κεφάλι μου το νοιώθω υπερβολικά ξηρό μετά το λούσιμο και στις ρίζες στη hairline και 1 πόντο προς τα φρύδια μου το καταξέρανε το κούτελο.Σαν αίσθηση τα νοιώθω σαν αχυρα μετα.Σε μένα δε δούλεψε,δεν έχω υπομονή να το συνεχίσω...

γι αυτο το αγαπαω.:12m:
κανει το λιπαρο δερμα(που εχω) ξερο
στις αρχες μου ειχε κανει και λιγο ξηροδερμια στο προσωπο με νιφαδες,αλλα τωρα τιποτα
 

Beret78

Member
Aφου λεέι οτι ειναι "κατά της ξηροδερμίας" δεν πρεπει να ενυδατώνει το τριχωτο και την τρίχα και όχι να γίνεται πράσο η τρίχα και θεόξερο το scalp?
 

Serifis

Active Member
Χαιρετώ την κοινότητα! Παιδιά θα ήθελα να σας πώ κάτι που παρατήρησα αυτόν τον καιρό και θα ήθελα να μου πείτε εάν το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος. Οι τρίχες τις τελευταίες 1-2 εβδομάδες έχουν ατονίσει πάρα πολύ και έχουν λεπτίνεί! Συνήθως τετοια περίοδο έχω εποχιακή τριχόπτωση στο φουλ, αλλά φέτος τίποτα! Εξηγείται κάπως το ότι έχουν λεπτίνει τόσο οι τρίχες;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κατι που αφορα μονο οσους ειδαν θετικα με αυτο το σαμπουαν.
εχω δοκιμασει λοσιον τοπικου πυριθειονη ψευδαργυρου,λιιιιιιιιιγο regrowth
http://www.ebay.com/itm/4X-Z-Care-Lotion-4fl-oz-25-Zinc-Pyrithione-Psoriasis-Eczema-Seborrhea-Shingles-/380547400707?pt=US_Skin_Care&hash=item589a648403
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω εναν χρονο τωρα με το συγκεκριμενο σαμπουαν και απο οτι φαινεται δεν θα το αλαξω.
δεν με βοηθαει στην ΑΑ αλλα στην καλη κατασταση της επιδερμιδας.
με ξαφνιασε στο τι κανει και σε συγκαματα.
οι κρεμες baby ass εχουν ψευδαργυρο ο οποιος εχει επουλωτικες ιδιοτητες.
ειναι must να το δικιμασετε οσοι εχετε ΣΔ.
ισως απαλλαγειτε 4ever
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ειναι η 4η φορα που το χρησιμοποιω για συγκαμα.
αυτα παθαινει οποιος περναει 9 ωρες την ημερα βουτηγμενος στον ιδρωτα.
παααααααααρα πολυ αποτελεσματικο!!!!!! :hailing
 

cool11

Well-Known Member
Τελικα ειναι ανωτερο σαμπουαν απο τα περισσοτερα του εμποριου;
Τωρα για το αν βοηθα στην τριχοπτωση, ....τουλαχιστον να μην μας κανει κακο!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Τελικα ειναι ανωτερο σαμπουαν απο τα περισσοτερα του εμποριου;
Τωρα για το αν βοηθα στην τριχοπτωση, ....τουλαχιστον να μην μας κανει κακο!

ανωτερο ποιοτικα απο τα υπολοιπα του εμποριου δεν ειναι.
στην τριχοπτωση αμφιβαλω αν βοηθησει καποιον που δεν εχει σμηγμα.
σε οσους εχουν σμηγμα εχει πιθανοτητες να βοηθησει και στην τριχοπτωση
 
Θέλω να αναφέρω πως το σαμπουάν με αμύγδαλο (μάλλον αμυγδαλέλαιο) όντως αφήνει λίγδα στο μαλλί, αλλά δεν είναι όλη η σειρά έτσι. Επίσης, ο δερματολόγος μου είπε πως το H&S περιέχει και αντιμυκητισιακό (ασχέτως ψευδαργύρου) και μου είπε να ελαττώσω τη συχνότητα, και να μην το χρησιμοποιώ και πάνω από μήνα. Προβληματίζομαι με αυτό το τελευταίο γιατί με βόλεψε αρκετά... Και δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο είναι ακριβές. Αυτά που έχω, λένε επάνω πως είναι για συχνή χρήση.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πρεπει να εχω κλεισει 2 χρονια συνεχομενης καθημερινης χρησης.
η αποψη μου ειναι η ιδια.
το καλυτερο σαμπουαν σπο σουπερ μαρκετ.
αποτελεσματικο σε καταπολεμηση λαδιλας και ξηροδερμιας.
αξιζει να το δοκιμασει καποιος πριν πεσει στο fungoral
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

φιλε καπα εγω που ειμαι φουλ στην λιπαροτητα αλλα καθολου μα καθολου ξηροδερμια,θα βοηθησει η θα ο κανει χειροτερα? :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
φιλε καπα εγω που ειμαι φουλ στην λιπαροτητα αλλα καθολου μα καθολου ξηροδερμια,θα βοηθησει η θα ο κανει χειροτερα? :)
το πιο πιθανο ειναι να βοηθησει.
και εγω εχω πολυ λιπαρο δερμα,αλλα μονο οταν αλαζω σαμπουαν το βλεπω,τον τελευταιο χρονο το χρησιμοποιω συστηματικα,ακομα και σε ταξιδια
 

zaxosdogkanos

Active Member
χρησιμοποιουσα head and shoulders πιο παλια με πολυ καλο αποτελεσμα στην καταπολεμηση της ξηροδερμιας αλλα το εκοψα για
εκεινη την ερευνα...
παντως το σαμπουαν αν εχεις ηπιο προβλημα ειναι παρα πολυ καλο και οικονομικο
 

mike29

Active Member
Για παρα πολυ λιπαρο δερμα και μαλλι εγω βαζω μια κουταλια τις σουπας μαγειρικη σοδα σε 250 ml νερο ανακατευω και ριχνω λιγο λιγο σε βρεγμενα μαλλια μεχρι να παει παντου μαλλι και δερμα αφηνω περιπου 2 λεπτα δεν ξεπλενω κ μετα βαζω το σαμπουαν και ξεπλενω κανονικα!!αφηνει πιο βαθια αισθηση καθαρισμου χωρις το παραμικρο ιχνος λιπαροτητας!!!εχω ξηροδερμια και εννοειται παιρνω head and shoulders κατα της ξεροδερμιας και βοηθαει αρκετα!!
 

paisot

Member
Καλησπέρα παιδιά. Καταρχήν συγχαρητήρια για το site σας, το παρακολουθώ εδώ και ένα χρόνο περίπου, δηλ. από τότε που άρχισε η λιπαρότητα στο κεφάλι μου(παράλληλα με τριχόπτωση). Λοιπόν, πριν ένα χρόνο πήγα στο δερματολόγο και μου πρότεινε το biotrin ds και το topiderm. Η αλήθεια είναι ότι κάτι έκαναν αλλά δεν είχαν πολύ διάρκεια. Το καλοκαίρι που πέρασε επιδεινώθηκε πολύ η λιπαρότητα και μαζί και η φαγούρα. Έτσι, μέσα στα νεύρα μου κόβω μαχαίρι τα γαλακτοκομικά, αυγά, κρέατα και ότι άλλο είχαν λιπαρά(ούτε μπουκιά δεν δοκίμασα) και είδα πολύ λίγο βελτίωση. Έτσι, αργότερα όταν είδα αυτό το θέμα του kapa, πήγα και αγόρασα το head and shoulders και είπα ότι κάνει έκανε, δεν θα χάσω κάτι. Στην αρχή λόγω ότι έβαζα μινοξυδιλη με προπυλενογλυκολη δεν έκανε τίποτα. Μετά είδα ένα σχόλιο του kapa ότι η μινοξ με προπυλενογλυκολη επιδεινώνει τη λιπαρότητα και τη σταμάτησα. Η αλήθεια είναι ότι μετά από αυτό το head and shoulders έκανε τη δουλειά του και η λιπαρότητα εξαφανίστηκε σε σημείο που αυτή την στιγμή παραπονιέμαι για έντονη ξηρότητα στο δέρμα(κάτι σαν αφυδατωμενο δέρμα). 1) Τι φταίει για την έντονη ξηρότητα? Μήπως πρέπει να τα λούζω κάθε δεύτερη η τρίτη μέρα? Μήπως πρέπει να ξαναρχίσω τα λιπαρά(κρέατα, γαλακτοκομικά κλπ) για να υπάρξει ισορροπία? Να προσθέσω ότι μαζί με ξηρότητα έχω και φαγούρα. Τις πρώτες 4_5 μέρες που έκανα μπάνιο νόμιζα ότι λύθηκε το πρόβλημα πραγματικά, μετά άρχισε η ξηρότητα. 2) Ένα επίσης καλό που μου έκανε είναι ότι μαλάκωσε τις πλάκες του δέρματος με αποτέλεσμα να με διευκολύνει να τις αφαιρέσω με τη χτένα(μαζί με πολλά μαλλιά φυσικά).Φυσικά δεν έγδαρα το δέρμα, χαλαρά το έκανα. Η απορία μου είναι, τα μαλλιά που αφαιρέθηκαν με τις πλάκες θα ξαναβγούν? Αν πάω στο δερματολόγο, θα μου πει αν η αραίωση που έχω οφείλεται σε δερματολογικό πρόβλημα η ανδρογενετικη αλωπεκία, η τσάμπα θα πάω? Πάντως σε σχέση με τα αλλά σαμπουάν που πλήρωνα 20 ευρώ το ένα, κάνει καλύτερη δουλειά το head and shoulders.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα παιδιά. Καταρχήν συγχαρητήρια για το site σας, το παρακολουθώ εδώ και ένα χρόνο περίπου, δηλ. από τότε που άρχισε η λιπαρότητα στο κεφάλι μου(παράλληλα με τριχόπτωση). Λοιπόν, πριν ένα χρόνο πήγα στο δερματολόγο και μου πρότεινε το biotrin ds και το topiderm. Η αλήθεια είναι ότι κάτι έκαναν αλλά δεν είχαν πολύ διάρκεια. Το καλοκαίρι που πέρασε επιδεινώθηκε πολύ η λιπαρότητα και μαζί και η φαγούρα. Έτσι, μέσα στα νεύρα μου κόβω με μαχαίρι τα γαλακτοκομικά, αυγά, κρέατα και ότι άλλο είχαν λιπαρά(ούτε μπουκιά δεν δοκίμασα) είδα πολύ λίγο βελτίωση. Έτσι, αργότερα όταν είδα αυτό το θέμα του kapa, πήγα και αγόρασα το head and shoulders και είπα ότι κάνει έκανε, δεν θα χάσω κάτι. Στην αρχή λόγω ότι έβαζα μινοξυδιλη με προπυλενογλυκολη δεν έκανε τίποτα. Μετά είδα ένα σχόλιο του kapa ότι η μινοξ με προπυλενογλυκολη επιδεινώνει τη λιπαρότητα και τη σταμάτησα. Η αλήθεια είναι ότι μετά από αυτό το head and shoulders έκανε τη δουλειά του και η λιπαρότητα εξαφανίστηκε σε σημείο που αυτή την στιγμή παραπονιέμαι για έντονη ξηρότητα στο δέρμα(κάτι σαν αφυδατωμενο δέρμα). 1) Τι φταίει για την έντονη ξηρότητα? Μήπως πρέπει να κάνω κάθε δεύτερη η τρίτη μετά μπάνιο? Μήπως πρέπει να ξαναρχίσω τα λιπαρά(κρέατα, γαλακτοκομικά κλπ) για να υπάρξει ισορροπία? Να προσθέσω ότι μαζί με ξηρότητα έχω και φαγούρα. Τις πρώτες 4_5 μέρες που έκανα μπάνιο νόμιζα ότι λύθηκε το πρόβλημα πραγματικά, μετά άρχισε η ξηρότητα. 2) Ένα επίσης καλό που μου έκανε είναι ότι μαλάκωσε τις πλάκες του δέρματος με αποτέλεσμα να με διευκολύνει να τις αφαιρέσω με τη χτένα(μαζί με πολλά μαλλιά φυσικά).Φυσικά δεν έγδαρα το δέρμα, χαλαρά το έκανα. Η απορία μου είναι, τα μαλλιά που αφαιρέθηκαν με τις πλάκες θα ξαναβγούν? Αν πάω στο δερματολόγο, θα μου πει αν η αραίωση που έχω οφείλεται σε δερματολογικό πρόβλημα η ανδρογενετικη αλωπεκία, η τσάμπα θα πάω? Πάντως σε σχέση με τα αλλά σαμπουάν που πλήρωνα 20 ευρώ το ένα, κάνει καλύτερη δουλειά το head and shoulders.
γνωμη μου ειναι ξεκινα να τρως κανονικα και βλεπεις πως παει.
στις αρχες και εμενα μου ειχε κανει λιγο ξηροτητα αλλα τωρα ειναι στα φυσιολογικα
 

paisot

Member
Ok kapa, έγινε. Για το 2o ερώτημα τι γνώμη έχεις? Θα ξαναβγούν οι τρίχες στο σημείο που βγήκαν με τις λευκές πλάκες? Πάντως παιδιά, για τη ξηροδερμία που έχω στο πρόσωπο, όσο ακολουθούσα τη διατροφή χωρίς κρέατα, γαλακτοκομικά, αυγά και οτιδήποτε εχουν λιπαρά δεν είχα καθόλου πρόβλημα. Το έχω ξεχάσει εντελώς το πρόβλημα. Τώρα για το πρόβλημα στο δέρμα του κεφαλιού, επίσης βοήθησε αλλά εκεί που είχα έντονη λιπαρότητα(λαδίλα) τώρα παραέχω ξηρότητα. Οπότε από σήμερα άρχισα να τρώω κανονικά, μήπως και λαδώσει λίγο για να μαλακώσει το δέρμα. Πάντως αυτό το πράγμα που πέρυσι είχα λιπαρότητα και τώρα ξηρότητα, είναι περίεργο. Επίσης, για όσους έχουν τρομερή λαδίλα, εκτός από το να μη τρώνε αυτά που ανέφερα παραπάνω, μετά το γεύμα να τρώτε κάνα φρούτο και να πίνετε χυμό από φυσικά πορτοκάλια. Έτσι εξαφάνισα τη λαδίλα(άλλο που τώρα έχω έντονη ξηρότητα : P).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα