HDC Hair Clinic 05/11/2019 - Dr.Kyriakos Maras - 2981 Grafts FUE - 31 ετών,Nw 4.

vlafo

Well-Known Member
νομιζω πριν μερικους μηνες ειχα ρωτησει κι εγω για εργαλειο εξαγωγης και τοτε ηταν 0,9 . Παντως vlafo ειδες στις πολυ κοντινες φωτο ποσο πακεταρισμενα ειναι τα μονοτριχα , φουλ πυκνοτητα με μονοτριχα μπροστα
Το δέσιμο των μονοτρίχων είναι εντυπωσιακό αλλά έβαλε πάρα πολλά.
Δεν σου κάνει εντύπωση?
Και η χερλάιν όπως πρέπει να είναι ίσια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
για να σου πω την αληθεια δε το προσεξα καν πως ειναι τσιμπημενα τα μονοτριχα . Η πιο απλη εξηγηση που μπορω να σκεφτω ειναι πως απλα κανουν οσο πιο ομοιομορφο γινεται το pattern εξαγωγης , και ετυχε . Δε χτυπουσαν μονοτριχα επι τουτου , ειναι περισσοτερο στοιχειο της δοτριας και οχι επειδη το ηθελαν .
 

vlafo

Well-Known Member
Σίγουρα αν τα έχει σε αφθονία η δότρια, θετικό είναι να τα εξάγει για μέγιστη φυσικότητα.
Είτε έτσι είτε αλλιώς το αποτέλεσμα είναι απλά κορυφαίο.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δύο ερωτήσεις John.
Η κλινική τι εργαλεία χρησιμοποιεί?
Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν αλλά το εργαλείο εξαγωγής πόσο mm είναι?
Στο συγκεκριμένο περιστατικό μπορούμε να ρωτήσουμε τον κ.Μάρα γιατί επέλεξε τόσα πολλά μονότριχα(1000g) όταν και με λιγότερα (500) φυσικότητα θα είχε πάλι φούλ, αντί να βγάλει ποιό πολλά πολύτριχα για ακόμα μεγαλύτερη κάλυψη?

0,7 - 0,9 το έχω ξανά αναφέρει.
Πριν μίλησα με τον υπεύθυνο ασθενών Κ. Φιουρη για την ερώτηση περί μονοτριχων και μου έδωσε την απάντηση του Makis25 στην επόμενη σελίδα κατά πάσα πιθανότητα άλλα μου είπε για σιγουριά θα ρωτήσει και τον γιατρό.
Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο διότι ο ασθενής επανήλθε για μμ στο crown του πριν 2 μήνες και τοποθέτησε παραπάνω από 3000 μοσχεύματα.
Έγινε κάποιο πλάνο από τον γιατρό από την πρώτη του μεταμόσχευση για την δεύτερη? Αυτό δεν το ξέρω.
Το πιο πιθανόν είναι η απάντηση του Makis.

Aπαντηση του Makis21
Η πιο απλη εξηγηση που μπορω να σκεφτω ειναι πως απλα κανουν οσο πιο ομοιομορφο γινεται το pattern εξαγωγης , και ετυχε . Δε χτυπουσαν μονοτριχα επι τουτου , ειναι περισσοτερο στοιχειο της δοτριας και οχι επειδη το ηθελαν .
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εκπληκτικό αποτέλεσμα.

Γιαννη έχεις κάποιο περιστατικό, με διάχυτη αραίωση σε όλο το κεφάλι; Κάπως σαν τη δίκη μου περίπτωση;

Σίγουρα έχουν γίνει μεταμοσχευσεις με τις κατάλληλες προϋποθέσεις άλλα εσύ είσαι ειδική περίπτωση λόγο του ότι έχεις ήδη κάνει μεταμοσχευσεις και πρέπει να μπούνε ανάμεσα σε αυτές.
Κάπου αφήσαμε στην μέση την συζήτηση μας και σου είχα πει η κλινική ίσως να μην σε αναλάβει αλλά μετά εσύ το άφησες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εξαιρετικη δουλεια , τρελαθηκα με τις μεγαλες φωτογραφιες , επιτελους! Στις φωτο 7 μερες μετα την επεμβαση , ζουμαρα ,ειναι απλα σα να πηρε το μαλλι με τη μηχανη . Τα μονοτριχα μπροστα φουλ σε πυκνοτητα , ζουμαρισμενες ειναι να παρεις τις φωτο να τις πηγαινεις στους γιατρους στις κλινικες και να λες , θελω αυτο , μπορειτε?

Να σου πω την αλήθεια και εγώ τις βλέπω και τις ξανά βλέπω και τις ξανά ζουμάρω με υψηλή ανάλυση δεν χορτενεις να τις βλέπεις.
 

vagosx

Well-Known Member
Τι να πουμε τώρα για αυτή την περίπτωση, φυσικότητα, πυκνότητα, μέγιστη φυτρωση, φοβερή διαχείριση δοτριας, η HDC νομιζω τα έχει καταφέρει και παράγει παρα πολυ συχνά World Class αποτελέσματα, δεν είναι τυχαιος ο σεβασμος που έχει αποκτήσει σε όλα τα διεθνή forum. Οι Κύπριοι και στις μμ έχουν δείξει το ποσο αποτελεσματικοί είναι, συγχαρητηρια!
 

aeratos28

Just aeratos
Ειδικά ο Μάρας ,έχει χρόνια που τον αναφέρουν στους καλύτερους σε όλα σχεδόν τα site του εξωτερικού.ειναι δυνατός στη δουλειά του αποδεδειγμένα
 

vlafo

Well-Known Member
Σε 2 παραμέτρους πάσχει η HDC.
1)Μετρήσεις.
2)Δεν μπαίνει εύκολα crown με μαλλιά και γενικά ένα κλικ πιο επιθετική δεν είναι κακό.
Cons δεν κάνει ο γιατρός αλλά ακόμα και από τον Φιούρη βγάζεις ενα συμπέρασμα.
Αν καταφέρει σε αυτά τα δύο να βελτιωθεί θεωρώ αλλάζει επίπεδο.
 

tol

Well-Known Member
Ο φίλος @tol ούτε μια άποψη για το περιστατικό?
Φιλε John, το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο και απολυτα φυσικο. Ο κ. Μαρας φημιζεται για τις ικανοτητες του.

Απλα μια παρατηρηση...


επανήλθε για μμ στο crown του πριν 2 μήνες και τοποθέτησε παραπάνω από 3000 μοσχεύματα.

Ο πελατης ειναι 32 χρονων...

Παρατηρωντας τις φωτογραφιες πριν την πρωτη μεταμοσχευση, βλεπουμε οτι ειχε πλουσιο μαλλι στη μιση Β και σε ολη τη Γ ζωνη...παρολα αυτα ηδη εχει εμφυτευσει 6000 grafts!!!

Ισως ειναι υπερβολικα...

Αν η τριχοπτωση στη Β και Γ ζωνη ειναι επιθετικη τα επομενα χρονια (αφου, οπως εγραψες, δεν ακολουθει και θεραπεια), θα χρειαστει και τριτη μεγαλη μεταμοσχευση (ανω των 3000 grafts), για να δειχνει ομοιομορφο το μαλλι.

Θα μπορει η δοτρια να τα δωσει (συνολικα πανω απο 9000 grafts);

ΥΓ Μια επισημανση για νεαρα ατομα που δεν εχουν εμπειρια μεταμοσχευσεων...το συγκεκριμενο περιστατικο ας αποτελεσει για αυτα ενα καθοδηγητικο προτυπο. Ο πελατης ειχε ηδη αρκετο μαλλι. Εντουτοις, για να αποκτησει μια ικανοποιητικη εικονα σε ηλικια 40 χρονων, θα πρεπει να βαλει πανω απο 9000 grafts.
Επομενως, όποιος υποψηφιος για μεταμοσχευση προοριζεται για μεγαλο norwood και πιστευει οτι με μια επεμβαση ειτε μονοημερη (2000 grafts) ειτε διημερη (περιπου 3500 grafts) θα λυσει οριστικα το προβλημα του, πλαναται. Θα βρεθει προ εκπληξεων. Πρεπει να συνειδητοποιησει οτι, αν θελει αρκετο μαλλι σε ολη την επιφανεια του κεφαλιου, οφειλει να ειναι προετοιμασμενος για 3-4 επεμβασεις (συνολικα περιπου 9000 grafts). Εν κατακλειδι, ή εχει χαμηλες προσδοκιες ή καταστρωνει ενα μακροπροθεσμο, επιπονο και δαπανηρο πλανο μεταμοσχευσεων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Φιλε John, το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο και απολυτα φυσικο. Ο κ. Μαρας φημιζεται για τις ικανοτητες του.

Απλα μια παρατηρηση...




Ο πελατης ειναι 32 χρονων...

Παρατηρωντας τις φωτογραφιες πριν την πρωτη μεταμοσχευση, βλεπουμε οτι ειχε πλουσιο μαλλι στη μιση Β και σε ολη τη Γ ζωνη...παρολα αυτα ηδη εχει εμφυτευσει 6000 grafts!!!

Ισως ειναι υπερβολικα...

Αν η τριχοπτωση στη Β και Γ ζωνη ειναι επιθετικη τα επομενα χρονια (αφου, οπως εγραψες, δεν ακολουθει και θεραπεια), θα χρειαστει και τριτη μεγαλη μεταμοσχευση (ανω των 3000 grafts), για να δειχνει ομοιομορφο το μαλλι.

Θα μπορει η δοτρια να τα δωσει (συνολικα πανω απο 9000 grafts);

ΥΓ Μια επισημανση για νεαρα ατομα που δεν εχουν εμπειρια μεταμοσχευσεων...το συγκεκριμενο περιστατικο ας αποτελεσει για αυτα ενα καθοδηγητικο προτυπο. Ο πελατης ειχε ηδη αρκετο μαλλι. Εντουτοις, για να αποκτησει μια ικανοποιητικη εικονα σε ηλικια 40 χρονων, θα πρεπει να βαλει πανω απο 9000 grafts.
Επομενως, όποιος υποψηφιος για μεταμοσχευση προοριζεται για μεγαλο norwood και πιστευει οτι με μια επεμβαση ειτε μονοημερη (2000 grafts) ειτε διημερη (περιπου 3500 grafts) θα λυσει οριστικα το προβλημα του, πλαναται. Θα βρεθει προ εκπληξεων. Πρεπει να συνειδητοποιησει οτι, αν θελει αρκετο μαλλι σε ολη την επιφανεια του κεφαλιου, οφειλει να ειναι προετοιμασμενος για 3-4 επεμβασεις (συνολικα περιπου 9000 grafts). Εν κατακλειδι, ή εχει χαμηλες προσδοκιες ή καταστρωνει ενα μακροπροθεσμο, επιπονο και δαπανηρο πλανο μεταμοσχευσεων.
ta 2000 γραφτ ή και τα 3500 βεβαια μπορει να σε πανε παρα πολυ μακρια , ισως για δεκαετιες , με μια απλη προσθηκη 1mg φιναστεριδης
 

nucky

Active Member
John μιας και πέρασε η απαίτησή σου για καλές φωτογραφίες και μπράβο, ρίξε αν θες και μια παραγγελιά για περισσότερες λεπτομέρειες από κάθε περίπτωση. Εχουν γραφτεί και αλλού, έκταση δότριας , λήπτριας , πυκνότητα δότριας , , πάχος τρίχας κλπ κλπ .

Ο συγκεκριμένος φαίνεται να έχει γερή τρίχα. Αν έχει εκ φύσεως μικρό λόγω τότε μάλλον έχει εκ φύσεως και περισσότερα g/cm2.

Πάντως το να περιμένεις να έχεις 9Κ grafts δότρια με FUE όταν στα 31 είσαι έτσι ειναι ριψοκίνδυνο, είτε με είτε χωρίς εισαγωγικά
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φιλε John, το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο και απολυτα φυσικο. Ο κ. Μαρας φημιζεται για τις ικανοτητες του.

Απλα μια παρατηρηση...




Ο πελατης ειναι 32 χρονων...

Παρατηρωντας τις φωτογραφιες πριν την πρωτη μεταμοσχευση, βλεπουμε οτι ειχε πλουσιο μαλλι στη μιση Β και σε ολη τη Γ ζωνη...παρολα αυτα ηδη εχει εμφυτευσει 6000 grafts!!!

Ισως ειναι υπερβολικα...

Αν η τριχοπτωση στη Β και Γ ζωνη ειναι επιθετικη τα επομενα χρονια (αφου, οπως εγραψες, δεν ακολουθει και θεραπεια), θα χρειαστει και τριτη μεγαλη μεταμοσχευση (ανω των 3000 grafts), για να δειχνει ομοιομορφο το μαλλι.

Θα μπορει η δοτρια να τα δωσει (συνολικα πανω απο 9000 grafts);

ΥΓ Μια επισημανση για νεαρα ατομα που δεν εχουν εμπειρια μεταμοσχευσεων...το συγκεκριμενο περιστατικο ας αποτελεσει για αυτα ενα καθοδηγητικο προτυπο. Ο πελατης ειχε ηδη αρκετο μαλλι. Εντουτοις, για να αποκτησει μια ικανοποιητικη εικονα σε ηλικια 40 χρονων, θα πρεπει να βαλει πανω απο 9000 grafts.
Επομενως, όποιος υποψηφιος για μεταμοσχευση προοριζεται για μεγαλο norwood και πιστευει οτι με μια επεμβαση ειτε μονοημερη (2000 grafts) ειτε διημερη (περιπου 3500 grafts) θα λυσει οριστικα το προβλημα του, πλαναται. Θα βρεθει προ εκπληξεων. Πρεπει να συνειδητοποιησει οτι, αν θελει αρκετο μαλλι σε ολη την επιφανεια του κεφαλιου, οφειλει να ειναι προετοιμασμενος για 3-4 επεμβασεις (συνολικα περιπου 9000 grafts). Εν κατακλειδι, ή εχει χαμηλες προσδοκιες ή καταστρωνει ενα μακροπροθεσμο, επιπονο και δαπανηρο πλανο μεταμοσχευσεων.

Καλημέρα Tol,
Ο ασθενής στα 32 χρόνια όπως θα δεις και στις παρακάτω φωτογραφίες που σου δείχνω στα παραδείγματα δεν είχε κάτι άλλο παραπάνω να περιμένει για να χάσει.

Όπως βλέπεις στην πρώτη μεταμόσχευση στα 2980 μοσχεύματα τα τοποθέτησε σε περιοχή που ήταν τελείως φαλακρή και τα μοσχεύματα που τοποθετηθηκαν είναι τόσα όσα θα έπρεπε να μεταμοσχευθουν,δεν έγινε σπατάλη δηλαδή και ο λόγος ήταν & μικρός.
Επίσης ο γιατρός μπήκε αρκετά μέσα όπως θα δεις στην φωτογραφία που ίσως με το μεγάλο μαλλάκι που είχε κάλυπτε το πρόβλημα μπροστά και δεν φαινόταν.
Οπότε σαν πρώτη μεταμόσχευση την θεωρώ ότι είναι καλυμμένος.

Πάμε στην δεύτερη μεταμόσχευση του Crown.
To Crown του δεν έχει κατεβεί ανησυχητικά όπως βλέπεις την δότρια κάθετα.
Όπως καταλαβαίνεις και εκεί δεν είχε να περιμένει τίποτα,είναι άδειος και ήθελε να προχωρήσει σε μεταμόσχευση οπότε μπήκε και τοποθέτησε γύρω στα 3150 μοσχεύματα. (λεπτομέρειες τις 2ης μεταμοσχευσης δεν έχω ακόμη).

Πρόσεξε με σε αυτό που θα σου πω γιατί έχουμε και έχω προσωπικά απορρίψει σε συζήτηση με την κλινική βέβαια πολλά παιδιά και από εδώ μέσα στο φόρουμ & από τα mail σε ηλικίες 30-35 που τα καθοδηγούμε να περιμένουν να εξελιχθεί η τριχόπτωση τους.
Όσα μέλη από αυτά παρακολουθουν μπορούν να το πούνε και δημοσιά.

Οπότε ο ασθενής παραπάνω δεν είχε να περιμένει κάτι άλλο εφόσον είχε φαλακρά σημεία.
Ο γιατρός αφού έχει εξετάσει την δότρια του από την πρώτη μεταμόσχευση έκρινε ότι είναι δυνατή και επαρκεί για τρίτη μεταμόσχευση σε σημεία που θα χρειαζόταν μελλοντικά.

Μην ξεχνάμε και το δικό μου περιστατικό οπού εγώ ήμουν χειρότερα σε αυτήν την ηλικία τοποθέτησα γύρω στα 6200 μοσχεύματα με μικρο λόγο και μπορώ να δώσω άλλα 2000 σίγουρα που σίγουρα θα χρειαστώ για temple και Middle,forlock. (χωρίς θεραπείες)
Βέβαια εγώ την δεύτερη την έκανα σε ηλικία 40 ετών άλλα εγώ το καθυστερούσα,ότι ήμουν άδειος ήμουν αλλά αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα το έκανα ακόμη πιο νωρίς.

Με λίγα λόγια ο ασθενής είχε όλα τα θετικά χαρακτιριστικα για να μην περιμένει άλλο & δεν υπήρχε λόγος να περιμένει.


Page1.jpg
 
  • Like
Reactions: spi

ManCyprus87

Well-Known Member
Εάν αυτός ο ασθενής ερχόταν στα 32 του για πρώτη φορά και όχι στα 31 (όταν έκανε την 1η επέμβαση), οι επεμβάσεις αυτές θα γινόταν σε 2 ή 3 συνεχόμενες ημέρες και τέλος;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εάν αυτός ο ασθενής ερχόταν στα 32 του για πρώτη φορά και όχι στα 31 (όταν έκανε την 1η επέμβαση), οι επεμβάσεις αυτές θα γινόταν σε 2 ή 3 συνεχόμενες ημέρες και τέλος;

Μιλάς για 6000 + μοσχεύματα μέσα σε 3 μέρες?
Αν ναι,Όχι!!!
Και στα 35 να ερχόταν και στα 40 θα έκανε μια μεταμόσχευση τις τάξεως 3000 μοσχευμάτων μέσα σε 2 συνεδρίες 2 ημέρες δηλαδή.
Επίσης δεν χρεώνεται με την συνεδρία αλλά με το Grafts ανά μόσχευμα.

Για πίσω στην κορυφή θα ερχόταν μια επόμενη χρονιά 1-2-3 χρόνια όποτε ήθελε και ήταν έτοιμος ο ασθενής.

Οι μεταμοσχεύσεις στο συγκεκριμένο πρόβλημα θα έπρεπε να γίνουν τμηματικά και όχι πχ. 3000 μοσχεύματα για πρώτη μεταμόσχευση 1500 μπροστά και άλλα τόσα στην κορυφή.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Γενικά όταν υπάρχει διάχυτη αραίωση και στις μπροστά ζώνες και πίσω στην κορυφή, δε θα μπορούσε να γίνει και στα 2 τμήματα με 1 επέμβαση είτε σε 1 ημέρα είτε σε 2 ημέρες;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γενικά όταν υπάρχει διάχυτη αραίωση και στις μπροστά ζώνες και πίσω στην κορυφή, δε θα μπορούσε να γίνει και στα 2 τμήματα με 1 επέμβαση είτε σε 1 ημέρα είτε σε 2 ημέρες;
Γενικά όταν υπάρχει διάχυτη αραίωση και στις μπροστά ζώνες και πίσω στην κορυφή, δε θα μπορούσε να γίνει και στα 2 τμήματα με 1 επέμβαση είτε σε 1 ημέρα είτε σε 2 ημέρες;

Ανάλογος την έκταση τις διάχυτης αραίωσης.
Αν η διάχυτη έχει αρκετό μαλλάκι ακόμη και είναι ριψοκίνδυνο τότε ίσως να προτείνουμε τον ασθενή να περιμένει να εξελιχθεί και άλλο η τριχόπτωση και να έρθει μελλοντικά.

Αν σε μια διάχυτη επίσης δούμε ότι χρειάζεται πχ. σε ολόκληρο το κεφάλι 3000 μοσχεύματα τότε ίσως να είναι απαγορευτικό να μπούμε διότι καταλαβένεις ότι υπάρχει ακόμη αρκετό μαλλί.

Σε αυτό που ρωτάς παίζουν ρόλο κάποιοι παράγοντες αν δεν δεις το κεφάλι δεν μπορείς ακριβώς να απαντήσεις.
 
Μπλουζα