HDC Hair Clinic 03/09/2020 - Dr.Christina Vrionidou - 3628 Grafts FUE - 34 ετών,Nw 4.

nick90

Well-Known Member
Προς το παρόν για πίσω λίγο τοππικ και απογειώνεται.
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Προς το παρόν θα μπορούσε να βάζει τοππικ (αν ήθελε) στις πίσω ζώνες μέχρι να μπει για επέμβαση να τις καλύψει. Δυστυχώς αν έχεις πρόβλημα σε όλο το πάνω μέρος από μπροστά μέχρι πίσω , δεν μπορείς να το καλύψεις αξιοπρεπώς όλο με μία επέμβαση οπότε θα πρέπει να μπεις και για δεύτερη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Η HDC εχει αποδειξει οτι σε αυτο τον τυπο μαλλιου(καλη τριχα,καλη δοτρια) το εχει και ολα τα αποτελεσματα της ειναι εκπληκτικα,οπως το παρων.
Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν περιστατικα πιο challenging κατηγοριας οπως αυτα που αφορουν ασθενεις με λεπτη ισια τριχα(πχ καστανοξανθη),με λιγοτερο καλη δοτρια κτλ.
@John_John1 αν εχεις αποτελεσματα τετοιου τυπου please ανεβασε τα.Δεν χρειαζεται να ειναι υπερτουμπανα για να υπαρξει γενικη ικανοποιηση,ειναι πολλοι(συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου) με λιγοτερο ευνοικα χαρακτηριστικα που θελουν να δουν τι αποτελεσμα μπορουν να παρουν απο την κλινικη σας,μεχρι τωρα δυστυχως οσοι ανηκουμε σε αυτη την κατηγορια δεν εχουμε πληρη εικονα.Θα ηταν πολυ καλο να αναδειξετε και περιστατικα τετοιας κατηγοριας,θα μας βοηθουσε πολυ!
 

kharmacoma

Well-Known Member
Πολύ σωστή παρατήρηση. Τα περιστατικά που ανεβαίνουν έχουν πολλά κοινά μεταξύ τους.
 

bobby

Well-Known Member
Πολύ σωστή παρατήρηση. Τα περιστατικά που ανεβαίνουν έχουν πολλά κοινά μεταξύ τους.
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για περιστατικά με λεπτή τρίχα. Θα θέλαμε να δούμε και κάποια τέτοια, καθώς πολλοί έχουμε το ίδιο πρόβλημα (λεπτή τρίχα, σχετικά ανοιχτό χρώμα) παράγοντες που δεν προσφέρουν εύκολα κάλυψη. Κάνε τα μαγικά σου John!!!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πολυ καλό. Σε μία τέτοια περίπτωση που πάρθηκαν μοσχεύματα από ψηλά, συστήνετε φίνα?

Φινα πουλάμε και στην κλινική και τοπική και σε κάψουλες φτιαχτή από φαρμακείο.
Συστήνουμε σε κάποιες περιπτώσεις άλλα είναι στο χέρι του ασθενούς αν θέλει να ξεκινήσει.
Σίγουρα ο συγκεκριμενος ασθενής θα χρειαζόταν αν το επιθυμούσε για να συντήρηση τις πίσω ζώνες στις οποίες σίγουρα θα χρειαστεί μεταμόσχευση.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
John
Να του κάνετε και πίσω μια πυκνωσούλα να το απογειώσει το αποτέλεσμα του.

Σαν πρώτη επέμβαση με 3600 περίπου μοσχεύματα έκλεισε το σημαντικό κομμάτι τώρα από εκεί και πέρα η τριχόπτωση απ'οτι βλέπουμε εξελίσσεται και ίσως σύντομα χρειαστεί και δεύτερη μεταμόσχευση. Δεν υπήρχε λόγος να γίνει πύκνωση διότι και μερικές φόρες ίσως να μην μπορούσαν να εξαχθούν και περισσότερα μοσχεύματα σαν πρώτη επέμβαση. Το πιο λογικό είναι να περιμένει εφόσον είναι φρέσκος μεταμοσχευμενος και να γίνει μια καθαρότερη δουλειά αργότερα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ναι ρε John, για πες μας αν θα αναλάμβανε πύκνωση στις πίσω ζώνες (midscalp & crown)! Γιατί μπροστά είναι super αλλά πιο πίσω θέλει μια μικρή πύκνωση!

Έδωσα και μια απάντηση παραπάνω φίλε @bobby...Ο ασθενής είναι φρέσκο μεταμοσχευμενος και έκλεισε την εμπρόσθια περιοχή.
Στο Crown αν προσέξεις δεν έχει τόσο σημαντικό πρόβλημα δεν έχει κατεβεί. Σίγουρα μελλοντικά θα χρειαστεί και δεύτερη μεταμόσχευση.
Είναι 34 ετών δεν χρειάζεται να βιάζεται να μπει για πύκνωση το θεωρώ λάθος.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Προσωπική άποψη (δεν είναι μομφή για όσους χρησιμοποιούν καλυπτικα προϊόντα): ΜΜ κάνει κάποιος για να απαλλαγεί από τα καλυπτικα προϊόντα, αλλιώς buzz cut και κάνεις και οικονομία στο σαμπουάν και το τοπίκ.....

Ένα Nw 5 όπως ήμουν καθαρό εγώ πως να γεμίσουμε μια περιοχή χιλιάδων χαμένων μοσχευμάτων μόνο με 6000 μοσχεύματα?
Σίγουρα είναι το illousion η μαγκιά στον γιατρό η φορά των θυλακίων να σε επαναφέρει χωρίς να φαίνεσαι αραιός όπως και η ποιότητα τρίχας χονδρή,λεπτή η σγουρή.
Στην περίπτωση μου σε μια περιοχή όχι crown ούτε hairline άλλα κάπου στο middle ρίχνω λίγο πιπερακι για μερεμέτι διότι από το 2012 έως τώρα έχουν φύγει και οι ελάχιστες μαμά τρίχες...Θα μπορούσα να μην φοράω άλλα θέλω να φαίνομαι τέλειος δεν σημαίνει ότι με αυτήν την λογική δεν θα έπρεπε να προχωρήσω σε μεταμόσχευση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Να κανω μια ερωτηση?
Στο σημειο που εχω κυκλωσει το παλικάρι αν εχω καταλαβει καλα ειχε καποια ουλή απο ραμματα.
Τι γινεται στις περιπτωσεις αυτες?βαζουμε grafts και πανω στα ράμματα?φυτρωνουν κανονικα τα grafts αν μπουνε πανω σε ουλη?

Θα το ρωτήσω στην κλινική για την συγκεκριμένη περίπτωση και θα ενημερώσω.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Η HDC εχει αποδειξει οτι σε αυτο τον τυπο μαλλιου(καλη τριχα,καλη δοτρια) το εχει και ολα τα αποτελεσματα της ειναι εκπληκτικα,οπως το παρων.
Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν περιστατικα πιο challenging κατηγοριας οπως αυτα που αφορουν ασθενεις με λεπτη ισια τριχα(πχ καστανοξανθη),με λιγοτερο καλη δοτρια κτλ.
@John_John1 αν εχεις αποτελεσματα τετοιου τυπου please ανεβασε τα.Δεν χρειαζεται να ειναι υπερτουμπανα για να υπαρξει γενικη ικανοποιηση,ειναι πολλοι(συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου) με λιγοτερο ευνοικα χαρακτηριστικα που θελουν να δουν τι αποτελεσμα μπορουν να παρουν απο την κλινικη σας,μεχρι τωρα δυστυχως οσοι ανηκουμε σε αυτη την κατηγορια δεν εχουμε πληρη εικονα.Θα ηταν πολυ καλο να αναδειξετε και περιστατικα τετοιας κατηγοριας,θα μας βοηθουσε πολυ!

Σίγουρα θα έχεις δει όλα τα αποτελέσματα από την κλινική, δεν προσπαθώ να βάζω τα υπερτουμπανα υπάρχουν και κάποια με διαφορετικά χαρακτηριστικα. Επίσης δεν έχω κάποιο αρχείο με όλα τα αποτελέσματα τις κλινικής γιατί όπως ξέρουμε δεν ζω Κύπρο.
Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα να ποσταρω κάποιο τέτοιο αν πέσει στα χεριά μου.
 

bobby

Well-Known Member
Έδωσα και μια απάντηση παραπάνω φίλε @bobby...Ο ασθενής είναι φρέσκο μεταμοσχευμενος και έκλεισε την εμπρόσθια περιοχή.
Στο Crown αν προσέξεις δεν έχει τόσο σημαντικό πρόβλημα δεν έχει κατεβεί. Σίγουρα μελλοντικά θα χρειαστεί και δεύτερη μεταμόσχευση.
Είναι 34 ετών δεν χρειάζεται να βιάζεται να μπει για πύκνωση το θεωρώ λάθος.
John δεν λέω για τώρα στην 1η ΜΜ αλλά σε επόμενη φάση, 2 ΜΜΗ σε 1 χρονο. Η ερώτηση είναι αν στην συγκεκριμένη περίπτωση οι γιατροί θα έμπαιναν για πύκνωση με ή χωρίς φίνα. Ευχαριστώ!
 

bobby

Well-Known Member
Ένα Nw 5 όπως ήμουν καθαρό εγώ πως να γεμίσουμε μια περιοχή χιλιάδων χαμένων μοσχευμάτων μόνο με 6000 μοσχεύματα?
Σίγουρα είναι το illousion η μαγκιά στον γιατρό η φορά των θυλακίων να σε επαναφέρει χωρίς να φαίνεσαι αραιός όπως και η ποιότητα τρίχας χονδρή,λεπτή η σγουρή.
Στην περίπτωση μου σε μια περιοχή όχι crown ούτε hairline άλλα κάπου στο middle ρίχνω λίγο πιπερακι για μερεμέτι διότι από το 2012 έως τώρα έχουν φύγει και οι ελάχιστες μαμά τρίχες...Θα μπορούσα να μην φοράω άλλα θέλω να φαίνομαι τέλειος δεν σημαίνει ότι με αυτήν την λογική δεν θα έπρεπε να προχωρήσω σε μεταμόσχευση.
Εσύ όμως με την 2 ΜΜ δεν χρειάζεσαι πλέον τοπικ, είσαι σούπερ. Αυτό είναι το θέμα να γίνεται μια ή δυο ΜΜ (εφόσον είναι εφικτό) και να μην χρειάζεται τοπικ πια!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Να κανω μια ερωτηση?
Στο σημειο που εχω κυκλωσει το παλικάρι αν εχω καταλαβει καλα ειχε καποια ουλή απο ραμματα.
Τι γινεται στις περιπτωσεις αυτες?βαζουμε grafts και πανω στα ράμματα?φυτρωνουν κανονικα τα grafts αν μπουνε πανω σε ουλη?

Έκανα την ερώτηση σου...μπήκαν κανονικά μοσχεύματα και σε αυτήν την περιοχή με την ουλή και φυτρωνουν κανονικά.
Αν όμως μια ουλή είναι αρκετά βαθιά διαμπερής και ανώμαλη και από κάψιμο τότε το ποσοστό επιβίωσης μπορεί να είναι και 50%
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
John δεν λέω για τώρα στην 1η ΜΜ αλλά σε επόμενη φάση, 2 ΜΜΗ σε 1 χρονο. Η ερώτηση είναι αν στην συγκεκριμένη περίπτωση οι γιατροί θα έμπαιναν για πύκνωση με ή χωρίς φίνα. Ευχαριστώ!

Θα σου δώσω αυθαίρετη απάντηση και θα πρέπει να ρωτήσω γιατί δεν έχω καθαρή εικόνα για τις πίσω ζώνες είναι το μαλλάκι κατά κάτω χτενισμένο. Στο crown κρατιέται ακόμη. Στις πίσω ζώνες έτσι πως είναι τώρα ίσως να του έλεγαν να περιμένει λίγο ακόμη. Αν ο ασθενής ήθελε να προχωρήσει σε πύκνωση μπορεί και να τον αναλάμβαναν μπορεί και όχι.
Σε κάποιες περιπτώσεις προτείνουμε φίνα άλλα αν δεν θέλει να λάβει ο ασθενής θα προχωρήσουμε για μεταμόσχευση εξηγώντας του όμως τι θα προκύψει μελλοντικά.
 
Μπλουζα