Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

petrakis

Member
παιδια
υπαρχουνε φημες οτι το εκχυλησμα απο κοκο σταφυλιου (σταφυλλοκοκος) μπορει να φερει χαμενες τριχες(hair regrowth)
, βεβαια δεν εχουνε προχωριση σε πιο εξυδικευμενες ερευνες οσον αφορα την τριχωπτωση, αλλα ειναι ενα απο τα ισχυρωτερα αντιοξειδωτικα,, εγω αυτο το εκχυλισμα θα το χρησιμοποισω ετσι και αλλιως οποτε αν παρατηρησω σε εκεινο το διαστημα που θα το χρησημοποιω θα σας ενημερωσω
τωρα παρακατω γραφει καποια πραματα διαβαστε

Hair loss patients often try to find alternative therapies to treat their condition. Many of these alternative therapies include herbal remedies. Grape seed extract is an herb that is sometimes used to treat hair loss.

Grape seed extract is a very strong antioxidant that some use as a supplement or remedy to various conditions, such as blood circulation problems, cardiac and cerebral circulation conditions, capillaries, vision troubles, such as myopia, and hair loss. The oil from the seeds of the grapes is pressed once the grapes are peeled. This is how the oil, containing high levels of vitamin E and essential fatty acids, is produced.

Although there have been no proven studies that have found grape seed extract to improve hair loss conditions, many patients have tried it and found satisfying results. In a certain study, researchers did find that grapes seed extract increased the rate of hair growth in lab animals.

το λινκ της επισημης ερευνας που εγινε σε ποντικια :D
Κώδικας:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9833041?dopt=Abstract

το κειμενο απο το παραπανω λινκ

Proanthocyanidins from grape seeds promote proliferation of mouse hair follicle cells in vitro and convert hair cycle in vivo.

Takahashi T, Kamiya T, Yokoo Y.

Tsukuba Research Laboratories, Kyowa Hakko Kogyo Co., Ibaraki, Japan.

For the purpose of discovering natural products which possess hair growing activity, we examined about 1000 kinds of plant extracts concerning growth-promoting activity with respect to hair follicle cells. After an extensive search, we discovered that proanthocyanidins extracted from grape seeds promote proliferation of hair follicle cells isolated from mice by about 230% relative to controls (100%); and that proanthocyanidins possess remarkable hair-cycle-converting activity from the telogen phase to the anagen phase in C3H mice in vivo test systems. The profile of the active fraction of the proanthocyanidins was elucidated by thiolytic degradation and tannase hydrolysis. We found that the constitutive monomers were epicatechin and catechin; and that the degree of polymerization was 3.5. We demonstrated the possibility of using the proanthocyanidins extracted from grape seeds as agents inducing hair growth.

PMID: 9833041 [PubMed - indexed for MEDLINE]
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

οχι φιλε μου μην περιμενεις απο ενα αντιοξειδωτικο να σου βγαλει καινουργιες τριχες
ειναι καλο να υπαρχει σε μια λοσιον αλλα μονο του οχι

επισης φιλε το Grape seed extract ειναι ενα απο τα βασικα συστατικα του Revivogen
το revivogen ειναι ψαγμενο προιον


στο μετεφερα εδω το ποστ σου γιατι ηταν ακυρη η προηγουμενη του θεση
 

petrakis

Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

Παναγιωτης είπε:
οχι φιλε μου μην περιμενεις απο ενα αντιοξειδωτικο να σου βγαλει καινουργιες τριχες
ειναι καλο να υπαρχει σε μια λοσιον αλλα μονο του οχι

επισης φιλε το Grape seed extract ειναι ενα απο τα βασικα συστατικα του Revivogen
το revivogen ειναι ψαγμενο προιον


στο μετεφερα εδω το ποστ σου γιατι ηταν ακυρη η προηγουμενη του θεση

sory για το ακυρω ποστ κιτα δεν ειναι η αντιωξειδωτικη δραση που φερνει την τριχα πισω, αλλα η ερευνα ειναι αληθηνη στα ποντικια βεβαια :)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

αυτο με τα ποντικια ειναι σχετικο μην περιμενεις οτι δουλευει στα ποντικια να δουλευει και 100% Πανω στον ανθρωπο

το βασικο στο ειπα αλλα δεν το προσεξες μαλλον
το revivogen περιεχει μεσα αυτο το συστατικο

και το χρησιμοποιω μηνες πολλους και καποιοι χρονια
καμια τεραστια αλληγη δεν ειδαν

καλο προιον και σκεψου οτι εχει μεσα και αλλα ποσα συστατικα
μην τρελενεσαι με το grape seed oil ενα πολυ καλο συστατικο ειναι μονο
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

"Grape seed extract " - πιστεύω είναι καλό σχετικά με "άλλα και άλλα" (περιέχει φλαβονοειδή) και το θεωρούν κάτι σαν την φυτική έκδοση της μινοξιδίλης(?!;)

κάτι παρόμοιο έχει λανσάρει και η l'oreal στην Ελλάδα με εκχύλισμα κουκουτσιών σταφυλιού,ταυρίνη κ.α
σαν συμπληρωματική θεραπεία,με αποτελέσματα (θεωρητικά) μετά από 6μηνη χρήση

και πάλι στο γενικό/θεωρητικό πλάνο της ενίσχυσης του οργανισμού ...
 

Teri

New Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

Και αυτό φυσικά αποδεικνύει για άλλη μιά φορά την τρομερή δύναμη του Revιvogen σωστά?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

Teri είπε:
Και αυτό φυσικά αποδεικνύει για άλλη μιά φορά την τρομερή δύναμη του Revιvogen σωστά?

αυτο δειχνει οτι το revivogen ειναι ψαγμενο προιον και οχι καποιο τυχαιο
 

giorgos 29

New Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

επισης φιλε το Grape seed extract ειναι ενα απο τα βασικα συστατικα του Revivogen
το revivogen ειναι ψαγμενο προιον



[/quote]και το Crinagen Scalp Therapy ειναι ψαγμενο προιον και το βασικο δεν αφηνει αυτη τη λαδηλα μπορεις να το βαλεις το πρωι και να πας στη δουλεια σου.. τα συστατικα που περιεχει ειναι..


Ingredients: Distilled water; Polysorbate 20; Azelaic Acid; Gamma Linolenic acid, Zinc acetate hydrate; Niacin; Vitamin B6 (as Pyridoxal-5-phosphate); Saw palmetto
extract (serenoa repens); Ginkgo biloba, Oleic acid, tea tree oil, Ribofalvin, Vitamin E (as d-alpha tocopherol) and Proanthocyanidins from grape seed extract.
 

dim74

Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

φιλε γιωργο επειδη ειμαι ετοιμος να παραγγειλω η το revivogen η το crinagen,εσυ τα εχεις δοκιμασει και τα δυο?τι προτεινεις?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

το crinagen δεν ειπε κανεις οτι ειναι μαπα

απλα ανοιξε ενα θεμα το παιδι για το grape και του ειπα εν ολιγης οτι δεν πρεπει να περιμενει θαυματα απο αυτο
γιατι τοτε το ρεβιβο που το εχει μεσα θα εκανε πολυ περισσοτερη δουλεια απο οσο κανει


το crinagen και το revivogen ειναι παρομοια ,, ακομη ταιριαζουν και τα συστατικα τους σε πολλα σημεια
αλλα και το ονομα δεν ξερω αν ειναι τυχαιο η αν καποιος αντιγραφει καποιον

παντως το ρεβιβο περιεχει και αυτο παρα πολλα και στα λιπαρα οξεα εκτος απο Gamma Lipoic Acid περιεχει και Alpha Lipoic Αcid και σκετο Lipoic Αcid


το καλο ειναι οτι και τα δυο φαινεται να δουλευουν
τωρα απο εκει και περα μετραει και η λαδιλα που λεει ο γιωργος αλλα και η τιμη
 

giorgos 29

New Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

dim74 είπε:
φιλε γιωργο επειδη ειμαι ετοιμος να παραγγειλω η το revivogen η το crinagen,εσυ τα εχεις δοκιμασει και τα δυο?τι προτεινεις?
εγω βαζω crinagen γιατι δεν αφηνει αυτη τη λαδιλα που σε κουραζει αφανταστα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

baybars

New Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

Παναγιωτης είπε:
το crinagen δεν ειπε κανεις οτι ειναι μαπα

απλα ανοιξε ενα θεμα το παιδι για το grape και του ειπα εν ολιγης οτι δεν πρεπει να περιμενει θαυματα απο αυτο
γιατι τοτε το ρεβιβο που το εχει μεσα θα εκανε πολυ περισσοτερη δουλεια απο οσο κανει


το crinagen και το revivogen ειναι παρομοια ,, ακομη ταιριαζουν και τα συστατικα τους σε πολλα σημεια
αλλα και το ονομα δεν ξερω αν ειναι τυχαιο η αν καποιος αντιγραφει καποιον

παντως το ρεβιβο περιεχει και αυτο παρα πολλα και στα λιπαρα οξεα εκτος απο Gamma Lipoic Acid περιεχει και Alpha Lipoic Αcid και σκετο Lipoic Αcid


το καλο ειναι οτι και τα δυο φαινεται να δουλευουν
τωρα απο εκει και περα μετραει και η λαδιλα που λεει ο γιωργος αλλα και η τιμη

Ουσιαστικα, η Raztec corp. ξεκινησε πρωτη με το crinagen και κατοπιν η revivogen απλα αντεγραψε την φορμουλα και λανσαρε το δικο της σκευασμα....ετσι γινεται συνηθως οταν τα συστατικα μιας λοσιον βρισκονται ευκολα και φθηνα στο εμποριο...ισως για αυτο και οι υπολοιπες εταιριες να μην ασχοληθηκαν κ πολυ με τα συστατικα αυτων των 2 lotion
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

οκ

το θεμα δεν ειναι ποιος ξεκινησε πρωτος αλλα ποιος θα φτασει πιο ψηλα

και τα 2 ειναι καλουτσικα παντως
 

hairfull

Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

Έχω πάρει Grape Seed extract σε σκόνη καθαρό 96%, πως μπορώ να το βάλω σε λοσιόν ή να φτιάξω μια μόνος μου?
Το ανακάτεψα σήμερα με μια λοσιόν που έχω με φυτικά εκχυλίσματα DHT blocker και λίγο λάδι από Grape seed και το έβαλα στο κεφάλι μου :D :D ... έκανε μια κρούστα αφού στέγνωσε και μετά από καμιά ώρα το έλουσα!! Αλλά δεν είναι λύση αυτό.... κάτι άλλο υπάρχει, πιο λειτουργικό?
καμιά ιδέα κανείς? :grandpa: :grandpa:
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

hairfull είπε:
καμιά ιδέα κανείς? :grandpa: :grandpa:

Μην ασχολείσαι φίλε hairfull με το Grape Seed extract για τα μαλλιά ... χαμένος χρόνος και προσπάθεια...
 

hairfull

Member

tropheus

Well-Known Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

Προσωπικά δεν πιστεύω στο Revivogen...

Δεν έχω δει κανέναν τόσα χρόνια να έχει θετικά αποτελέσματα τα οποία κατάφερε να τα διατηρήσει σε κάποιο σχετικό βάθος χρόνου από τη χρήση του Revivogen. Λίγα πράγματα ... :down

Επιπλέον έχω δει διαβάσει πολλά για διάφορες ουσίες - extracts - βιταμίνες κτλ. που φαίνεται να έχουν θετική επίδραση στα μαλλιά. Παλαιά τα πίστευα (ή ήθελα να τα πιστέψω) και τα δοκίμαζα. Με τον καιρό όμως έβλεπα ότι τα αποτελέσματα ήταν από πενιχρά μέχρι μηδαμινά. Τα ίδια και με το Grape seed extract. :down

Για αυτό σου λέω ... μη χάνεις το χρόνο σου :(

Φιλικά tropheus
 

baybars

New Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

Εγώ πάλι λέω να του δώσω μια ευκαιρία...

Tropheus, με την μορφή ποιου εμπορικού σκευάσματος χρησιμοποίησες τα procyanidin oligomers? Και για πόσον καιρό?

Προσωπικά, έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι ίσως τα προιόντα Crinagen - Revivogen να μην έχουν αποτέλεσμα, ΄μάλλον επειδή περιέχουν πάρα πολλά συστατικά ανακατεμένα (azelaic acid,linoleic acid, zinc acetate, B6, procyanidins, beta-sitosterol, κ.τ.λ....). Ίσως εκεί να κρύβεται το μυστικό της...μη αποτελεσματικότητάς τους. Με βάση τις μέχρι τώρα έρευνες, η επιστημονική πείρα δείχνει ότι όταν "μπλέκουν πολλες ουσίες μαζί, ε, τότε πιθανότατα ορισμένες να αναιρούν την δράση κάποιων άλλων, μειώνοντας την αποτελεσματικότητα ενός προιόντος. Υπάρχουν οι περιπτώσεις όπου αυτό έχει επιβεβαιωθεί (minoxidil + zinc), υπάρχουν βέβαια κ περιπτώσεις όπου οι συνδιασμοί 2 ή περισσοτέρων συστατικών έχουν αποδειχθεί πολύ αποτελεσματικοί (azelaic acid+zinc acetate+B6 / Stamatiadis et al. , Journal of British Dermatology). Υπάρχει, βέβαια και μια έρευνα για λογαριασμό της Revovigen (έχει αναφερθεί και αυτή στο Forum μας), η οποία ισχυρίζεται τον συνδιασμό των συστατικών του συγκεκριμένου προιόντος ως τον πιό αποτελεσματικό ανάμεσα στα υπόλοιπα DHT blockers, όπως π.χ. η Finasteride, αλλά η έρευνα έγινε "in vitro", και όχι "in vivo" (όπως, άλλωστε και η έρευνα του Σταματιάδη)...τα συμπεράσματα, λοιπόν, ποικίλλουν...

Πάντως, όσον αφορά τα procyanidin oligomers, πιστεύω ότι τα αποτελέσματα των ερευνών είναι πολλά υποσχόμενα. Ενδεικτικά, παραθέτω όλες (όσες γνωρίζω, έως σήμερα) τις μελέτες που έγιναν, τονίζοντας ότι σε αυτές χρησιμοποιήθηκε ΜΟΝΟ η ουσία procyanidin oligomers, χωρίς άλλους συνδιασμούς (azelaic acid, zinc, κ.τ.λ.). Άρα, λοιπόν, μένει ακόμα άγνωστο εάν οι υπόλοιπες ουσίες των Crinagen - Revivogen, αλληλεπιδρούν θετικά ή αρνητικά με τα procyanidin oligomers. Αυτή είναι η προσωπική γνώμη μου, πάντα...δεν μένει, λοιπόν, παρά να περιμένουμε κάποιον "ψαγμένο" δερματολόγο στο μέλλον, μέσω των κατάλληλων πειραμάτων, να μας λύσει την απορία. Οι έρευνες (studies) που έγιναν σχετικά με τις regrowth ιδιότητες των procyanidin oligomers είναι οι παρακάτω (ποικίλλουν σε in vitro & in vivo):

- Procyanidin B-2, extracted from apples, promotes hair growth: a laboratory study, Br J Dermatol. 2002 Jan;146(1):41-51

- Eighth Annual EHRS Conference Marburg, Germany / September, 2000

- Investigation of topical application of procyanidin B-2 from apple to identify its potential use as a hair growing agent, Phytomedicine, 2000

- Journal of Cosmetic Dermatology (2005) : ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ, ΕΓΙΝΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΜΕΛΕΤΗ ΣΕ ΑΝΔΡΕΣ ΜΕ ΑΑ - ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΟ (ΤΙΣ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ POST, αν το κατάφερα....)

- Takahashi T, Kamiya T, Yokoo Y. Acta Derm Venereol (Stockh) 78: 428-432, 1998

- Skin Pharmacol Appl Skin Physiol 2000 May-Aug;13(3-4):133-42
Takahashi T, Kamimura A, Shirai A, Yokoo Y. (Tsukuba Research Laboratories, Kyowa Hakko Kogyo Co., Tsukuba, Ibaraki, Japan. [email protected])

- J Invest Dermatol 1999 Mar;112(3):310-6 Takahashi T, Kamiya T, Hasegawa A, Yokoo Y. (Tsukuba Research Laboratories, Kyowa Hakko Kogyo, Ibaraki, Japan.)

- "The Hair-Growing Activity of Procyanidin Oligomers" Department of Dermatology, Toyama Medical and Pharmaceutical University, Sugitani, Toyama, JP.

Προσωπικά, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω λοσιόν με procyanidin oligomers ΜΟΝΟ, να δω εάν έχει αποτέλεσμα. Πιστεύω επίσης πάντως, ότι τα φυτικά remedies χρειάζονται περισσότερο χρόνο για να μας δώσουν αποτελέσματα, σε σχέση με τα φάρμακα...Για να δούμε...
 

Συνημμένα

  • pb2_4s.jpg
    pb2_4s.jpg
    19.3 KB · Προβολές: 157

hairfull

Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

Φίλε baybars, την λοσιόν σκέφτεσαι να την φτιάξεις μόνος σου και τι συστατικά θα βάλεις?
Ή θα την πάρεις έτοιμη :-\ ? τότε ποια είναι και δεν την ξέρουμε?

Εμένα με το καθαρό Grape seed extract, έχεις να μου προτείνεις κάτι? :chinscratch

έχω και καθαρές φυτοστερόλες σε σκόνη που πέρα από τις άλλες (οι οποίες έχω διαβάσει βοηθούν το ίδιο με την Β-Σιτοστερόλη) ..έχει και 40% Β-Σιτοστερόλη

καμιά ιδέα για ..... κανένα κοκτέιλ?
 

Hopefull

New Member
Απ: Grape Seed extract, Μπορει να φερει αραγε χαμενες τριχες???

για μενα το revivogen παρολο το οτι εχει και καλα επιστημη πισω του ειναι απλα υπερεκτιμημενο snake oil...πριν χρονια στα forums ηταν το μεγαλο θεμα και ολοι λεγανε για αυτο. Μετα αφου παραγγελναν ολοι και καταλαβαν τι μουφα ειναι με το καιρο δε το ακους πλεον ποτε.

Ολο και κατι εμφανιζεται απο καποιον πονηρο που παιρνει 4-5 συστατικα που δειξαν κατι ερευνες καπου καποτε οτι μπορει να βοηθουν και φτιαχνουν κατι σκευασματα που τελικα δεν αξιζουν τα λεφτα τους μακροπροεθεσμα.(spectral DNC, tricomin, folligen, lazers κτλ)...υπερεκτιμημενα σκευασματα που συνηθως χανεις καποια λεφτα παραγγελνωντας τα για να το καταλαβεις.

Τοσα χρονια και μετα απο τοσα και τοσα σκευασματα και μπουρδες τα μονα που αντεχουν στο test of time ειναι propecia, minoxidil και nizoral
 
Μπλουζα