Fungoral & rosemarry

giorgosnikol

New Member
Παιδια 2 ερωτησεις
1)To fungoral ειναι σαμπουαν? Και αν ναι απο που μπορω να το αγορασω, να
παω στο φαρμακειο και να τους ρωτησω?
2)Εχετε ακουστα το Rosemary oil? ΕΧτες αγορασα αλλα δεν ξερω σε τι να το διαλυσω και ποσο για να το απλωσω στα μαλλια μου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
To Fungoral είναι σαμπουάν και πωλείται στα φαρμακεία. Κοστίζει γύρω στα 7 ευρώ. Δεν είναι για καθημερινή χρήση πάντως. Συχνή χρήση (2-3 φορές την εβδομάδα για 3-4 εβδομάδες) συνίσταται μόνο όταν έχεις π.χ. έντονη πιτυρίδα. Θα την εξαφανίσει από τα πρώτα λουσίματα. Από κει και πέρα, κάνεις συντήρηση χρησιμοποιώντας το μια φορά στις 7-10 ημέρες.

Όσο για το δενδρολίβανο, υπάρχουν αρκετά σαμπουάν και λοσιόν που το περιέχουν. Π.χ., προϊόντα της Apivita βασίζονται στο δενδρολίβανο.
 

aetos

Member
εψαξα ολο το forum σχετικα με fungoral και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη...υπαρχουν πολλοι που το θεωρουν καλο σχετικα με περιορισμο της τριχοπτωσης και ισως και καποιο groth..μια γνωμη απο τους πιο εμπειρους του forum???/
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
aetos είπε:
εψαξα ολο το forum σχετικα με fungoral και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη...υπαρχουν πολλοι που το θεωρουν καλο σχετικα με περιορισμο της τριχοπτωσης και ισως και καποιο groth..μια γνωμη απο τους πιο εμπειρους του forum???/

To fungoral έχει δώσει σε αρκετούς μια ώθηση και σε κάποιους χειροτέρεψε την κατάσταση, έχοντας μια τάση να χειροτερεύει την ποιότητα της τρίχας.
Είναι ισχυρό σαμπουάν που κυκλοφορεί για άλλες παθήσεις και δεν συνίσταται η μακροχρόνια χρήση.
Αν το δέρμα σου είναι normal καλό είναι να μην το ξεκινήσεις.
 

aetos

Member
Soralteno είπε:
aetos είπε:
εψαξα ολο το forum σχετικα με fungoral και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη...υπαρχουν πολλοι που το θεωρουν καλο σχετικα με περιορισμο της τριχοπτωσης και ισως και καποιο groth..μια γνωμη απο τους πιο εμπειρους του forum???/

To fungoral έχει δώσει σε αρκετούς μια ώθηση και σε κάποιους χειροτέρεψε την κατάσταση, έχοντας μια τάση να χειροτερεύει την ποιότητα της τρίχας.
Είναι ισχυρό σαμπουάν που κυκλοφορεί για άλλες παθήσεις και δεν συνίσταται η μακροχρόνια χρήση.
Αν το δέρμα σου είναι normal καλό είναι να μην το ξεκινήσεις.

ευχαριστω για την απαντηση...το δερμα μου ειναι σε καλη κατασταση, λογικα δεν το χρειαζεται...απλως αναρωτιομουν γιατι το ειδα στα πιστοποιημενα προιοντα κατα της τριχοπτωσης του forum..
 

thmanou

Member
φανγκοραλ 1 φορα στις 15+ μερες αν εχεις ΣΔ η πυτιριδα, σε δοκιμη 3 φορες την εβδομαδα εξυνα το κεφαλι μου και επεφταν οι τριχες βροχη, εκει που εχανα εως 5 τριχες την ημερα μετα τη δοκιμη του εφτασα χανω εως 200+, παρ ολα αυτα η ληψη του κυριως συστατικου του κετοκοναζολης σε χαπια εχει κατηγορηθει οτι προκαλεσε βλαβες στο συκωτι εως καρκινο, προσωπικα δεν θα το ρισκαρα με την κετοκοναζολη ξανα αφοτου εμαθα το παραπανω.. σχετικα με το rosemary oil νομιζω οτι δεν αξιζει τα λεφτα που κοστιζει τη στιγμη που δυνατα φαρμακα μινοξ-φινα κτλ στις περισσοτερες των περιπτωσεων κυριως σταθεροποιουν την τριχοπτωση το λαδακι ποσο να ωφελησει.. σε μια μελετη με μιγμα λαδιων που περιειχε rosemary oil βρεθηκε οτι βοηθαει στην επανεκφυση απο alopecia aerata αν δεν κανω λαθος που ειναι διαφορετικη απο την ανδρογενη αλωπεκια
 
Oxi στο fungoral
NAI στο ελαιο δενδρολιβανο με τα 1000.
Ειναι αν οχι το καλυτερο σιγουρα στα τοπ 5 ελαια για τριχοπτωση-επανεκφυση.
Απλα τα ελαια θελουν χρονο και υπομονη.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%20Promotion%20of%20Hair%20Growth%20by%20Rosmarinus%20officinalis%20Leaf%20Extract
 

poseidonas77

Well-Known Member
fousekiss με μπερδεψες τωρα....το δενδρολιβανο δινει επανεκφυση??ειναι καλυτερο απο το δαφνελαιο??
εαν μπορεις δωσε πληροφοριες...θενξ καλο ξημερωμα
 

thmanou

Member
Η μελετη που εβαλες ειναι στα ποντικια.. Σε ανθρωπους δεν εχει αποδειχθει κατι.. Η γνωμη μου για τα λαδακια ειναι τζαμπα €.. Ξοδεψε τα καπου αλλου θα γλιτωσεις και τη λαδιλα..
 
Eδω ολοκληρη η ερευνα (κλειδωμενη)
http://www.readcube.com/articles/10.1002/ptr.4712?r3_referer=wol&show_checkout=1
ΕΙΧΑ χρησιμοποιησει ελαιο δενδρολιβανο στο παρελθον για ενα μηνα ομως μονο λογω λαδιλας.
Ειχα αρκετη επανεκφυση και πολυ νωρις αλλα σε συνδυασμο με folligen οποτε σαφες συμπερασμα δεν μπορω να εχω.
To θεμα ειναι να χρησιμοποιησουμε βαμμα οπως και στην ερευνα με την ιδια περιεκτικοτητα.
Εχω χρησιμοποιησει και βαμμα(οχι ιδιο με της ερευνας) αλλα το παρατησα γρηγορα γιατι ξεραινε τα μαλλια.
Το δενδρολιβανο και το φασκομηλο θεωρουνται τα 2 τοπ ελαια για επανεκφυση.
Το θεωρω ανωτερο απ το δαφνελαιο.
Εδω και κανα 2μηνο ξανααρχισα τα ελαια με μειγμα λοσιον δενδρολιβανο - δαφνελαιο - ελαιο ιπποφαες μερα παρα μερα.
 
Μπλουζα