Figura Θεσσαλονίκη 2450grafts FUE Κολιάτος Παναγιώτης + 4 άτομα ομάδα

gerassis

Well-Known Member
ΙΣΤΟΡΙΚΟ
Είμαι ο Δημήτρης απο θεσσαλονίκη Στρατιωτικός και έχω κλείσει τα 42. Όπως γράφει ο τίτλος θα παρουσιάσω την μμ που έκανα στα Figura Clinica στη Θεσσαλονίκη την 4η Ιαν 2019.

Η αραίωση των μαλλιων μου είχε ξεκινησει να γίνεται αντιληπτή από την Ηλικία των 30. Στην αρχή αραίωσαν οι κρόταφοι μετά το Hairline. 10 χρόνια μετά το Hairline είχε υποχωρήσει αρκετά και άρχισε να αγνοφαινεται κάποια αραίωση στη κορυφή. Σε όλη αυτή τη δεκαετία χρησιμοποίησα πολλά "φίδελαια" απο τα φαρμακεία με ελάχιστα και περιστασιακά αποτελέσματα. Απο καιρό είχα στο μυαλό μου να προβώ σε μμ και περίμενα την κατάλληλη ευκαιρία (οικονομική) αλλά οι μειώσεις στο μισθολόγιο άγγιξαν τα 400€ ανά μήνα οπότε και το είχα βγάλει απο το μυαλό μου. Πίστεψα ότι μετά τα 40 η τριχόπτωση μου θα είχε σταθεροποιηθεί αλλά το Gown αδειασε επικίνδυνα και απότομα μεταξύ 41-42. Μπήκαν και κάποια χρήματα αναδρομικά (χρωστούμενα ετών) στο λογαριασμό μου και αποφάσισα να επισκεφτω καποια κλινική ώστε να πάρω μια πρώτη γεύση για το τι μπορει να γινει στο κεφάλι μου. Φυσικά δεν είχα ανακαλύψει το FORUM και βάδιζα στα τυφλά.
ΠΡΙΝ ΤΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ
Συμπλήρωσα λοιπόν μέσω Facebook 4 φόρμες ενδιαφέροντος στις εξής κλινικες. (Figura clinica - DHI - Bergmann Kord - Medi Jeunesse ). Μία βδομάδα μετα με πήρανε τηλέφωνο μόνο από απο τα Figura (άτοιμο facebook) και έκλεισα ραντεβού την επομένη μαζί με έναν φίλο που ηθέλε και αυτός μια γνώμη για τα δικά του μαλλιά.

Μας υποδέχτηκαν δύο πωλήτριες (όμορφες και σημαιοστολισμένες) της εταιρίας όπου μας ενημέρωσαν σχετικά με την επέμβαση και τους διαθέσιμους γιατρούς. Η επίσκεψη του γιατρού πήγε σύμφωνα με τις οδηγίες της κλινικής δλδ αρχική εκτίμηση για λιγότερα τριχοθυλάκια προσφορά επιπλέον τριχοθυλακίων απο αυτόν αν κλείσουμε σημερα, εξέταση της δότριας καταγραφή ιστορικού και στο τέλος τα παζάρια. Όλη η προσέγγγιση μου με το θέμα ήταν απο την Αρχή λανθανσμένη & επικίνδυνη. Με ενδιέφερε κυρίως η τιμή και αγνοούσα τους κινδύνους μιας αποτυχίας στο κεφάλι μου. Σαν ασχετος λοιπόν προσπαθούσα να γλιτώσω λεφτά. Η πρώτη εκτίμηση ήτανε ότι χρειαζόμουν 1500 grafts μου σχεδίασε το Hairline και κλείσαμε και τιμή στα 1800€ με 2 PRP η οποία και θα γίνοτανε 45 μέρες μετά. Έχοντας στο μυαλό μου μια περιπτώση γνωστού μου που πλήρωσε 4500€ θεώρησα ότι πέτυχα καλή τιμή και δεν άξιζε να επισκεφτώ άλλη κλινική έδωσα μια προκαταβολή πήρα οδηγίες από τον Γιατρο και έφυγα χαρούμενος περιμένοντας την μέρα της επέμβασης......

Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ

Έφτασε λοιπόν η μεγάλη μέρα και πήγα στην κλινική ωστε να μπω φαλακρός και να φύγω με μαλλιά. Τις τελευταιες μέρες όμως η κομμώτρια μου πρόσεξε μεγάλη απώλεια μαλλιων στη κορυφή. Από κουρεμα σε κούρεμα είχα διαφορά!.
Το κλιμα στην Κλινική ήτανε φιλικό η ομάδα παρούσα ο Γιατρός στην ώρα του αλλά σκεπτικός. Μου εξήγησε ότι η τριχόπτωση μου είχε προχωρήσει και θα χρειαζόμουν επιπλέον grafts ώστε να έχω ένα καλό αποτέλεσμα. Δυστυχώς ήταν κάτι που έιχα προσέξει και εγώ και μου έιπε ότι η μέρα θα έπρεπε να αφιερωθεί σε μένα και αναλόγως το πως θα παέι η εξαγωγή (φυσικά αυτα για μένα ήταν Κινέζικα) . Ξεκινήσαμε λοιπόν την εξαγωγή όλα πήγαιναν καλά η και όταν έιχαμε φτάσει στα 1500+ τριχοθυλάκια ο Γιατρός μου ανέφερε ότι μπορεί να μου βάλει μέχρι 2500 σε μια μέρα αλλά αυτό θα ήταν δική μου απόφαση. Το εργαλείο που χρησιμοποίησε ήτανε κυρίως 0.9 και ήταν χειροκίνητο και μηχανικό. Οι τρίχες μου εκφύονταν κάθετα από τις ρίζες οπότε και η εξαγωγή ήτανε σχετικά γρήγορη.
Αποφάσισα λοιπόν να προβώ σε μεγαλύτερη επέμβαση ώστε να καλύψω το πρόβλημα καλύτερα.
Τελικός απολογισμός 2450 grafts. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα πόσα μονότριχα δίτριχα κτλ μου έβαλαν (Λάθος μου) . Η επέμβαση κράτησε απο τις 0930 το πρώϊ ώς τις 21:00 το βράδυ με διαλειμμα μιας ώρας. Τις οπές τις άνοιξε ο ίδιος ο Γιατρός και τις ρίζες τις τοποθέτησαν 4 κοπέλες , 2 τη φορά εναλλάξ. Ο Γιατρός ανά 15 λεπτά έρχοταν στο δωμάτιο παρατηρούσε και έδινε κατευθυνσεις στα κορίτσια. Γενικά όλη η στάση του ήτανε Σχολαστική και Υπέυθυνη και έδειξε ότι με πρόσεξε αρκετά.

8 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ
8 μήνες μετά έχοντας διαβάσει αρκετά απο τα περιστατικά του χώρου έχοντας κατανοήσει την εγκληματική μου προσέγγιση επί του θέματος και έχοντας δει από κοντά 2 αποτυχημένες επεμβάσεις συναδέλφων θεωρώ τον εαυτό μου παρά πολύ τυχερό. Κρίνοντας και σεις απο τις φωτογραφίες θα διαπιστώσετε ότι χρειαζόμουν 2 επεμβάσεις και τουλάχιστον 3500-4000 grafts για να καλύψω ικανοποιητικά το πρόβλημα. Το ευχάριστο είναι ότι ακόμα φυτρώνουν νεες τρίχες και πετάγονται επιπλέον τρίχες στα ήδη υπάρχοντα. Είμαι ήδη πολύ ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα. Κάθε 15 μέρες κουρέυομαι στόν ίδιο κουρέα και το αποτέλεσμα συνεχώς βελτιώνεται. Συμφωνα με τον Γιατρο θα ολοκληρωθει στους 12-16 μήνες καθώς είχα πολύ καθυστερημένη φύτρωση στην αρχή. Οι πρώτες τρίχες πετάχτηκαν στούς 4,5 -5 μήνες. Χρησιμοποιώ από τον 1ο μηνα Regain 5% , Evdermia Palmogen βιταμίνες Now Adam , Σαμπουάν Revinogen και το τελευταιο δεκαήμερο Saw palmetto 250mg και Ketoconazole shampoo 2%.
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Πριν την επέμβαση fue01-fue02
Κατά την επέμβαση fue 03-04-05
10 μερες μετά fue 06
3,5 μήνες (δυσκολή περίοδος) fue 07
8 μήνες μετά (σχεδόν) fue 08-09-10
 

Συνημμένα

  • fue01.jpg
    fue01.jpg
    77.3 KB · Προβολές: 1,587
  • fue02.jpg
    fue02.jpg
    98.7 KB · Προβολές: 1,461
  • fue03.jpg
    fue03.jpg
    90.9 KB · Προβολές: 1,438
  • fue04.jpg
    fue04.jpg
    115.4 KB · Προβολές: 1,418
  • fue06.jpg
    fue06.jpg
    13.7 KB · Προβολές: 1,359
  • fue05.jpg
    fue05.jpg
    101.6 KB · Προβολές: 1,426
  • fue07.jpg
    fue07.jpg
    254.3 KB · Προβολές: 1,779
  • fue08.jpg
    fue08.jpg
    65.3 KB · Προβολές: 1,667
  • fue09.jpg
    fue09.jpg
    46.2 KB · Προβολές: 1,755
  • fue10.jpg
    fue10.jpg
    271.4 KB · Προβολές: 1,667

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
καλα στο κραουν πισω τι εγινε; το Θαυμα; Εχω την υποψια πως πηγες σε αγνωστη κλινικη, σε αγνωστο γιατρο , και πηρες καλυτερο αποτελεσμα απο τα συνηθισμενα της dhi . Στη τριτη φωτο φαινεται αραιη τοποθετηση , αλλα μετα στη φωτο 8 κ 9 φαινονται πολυ περισσοτερα τα μαλλια . Ισως ειναι μακρυνες οι φωτογραφιες . Μα καλα ρε παιδι μου, γιατι δεν το ξυρισες το κεφαλι την ημερα της επεμβασης , στην εξαγωγη .
 

gerassis

Well-Known Member
Makis25 & ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34 ναι στο Crown έγινε θαυμα πέρα απο κάθε πρόβλεψη. Μου ξυρισαν μόνο τη δότρια και μαζί με το πρήξιμο ήμουνα την πρώτη βδομαδα σαν καρναβάλι. Σε σχεση με τις μεταμοσχεύσεις που βλέπω στο Φορουμ ναι ήταν αραιη τοποθέτηση. Αλλά με 2450 grafts που να πρωτοβάλεις?. Όταν συνέκρινα τις φωτό των άλλων παιδιών εδω μέσα όσον αφορά το density με τα δικά μου είπα ότι έπρεπε να κάνω 2 συνεδρίες. Πάντως για 2450grafts η πορεία ως τώρα είναι Άριστη. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δίνει ακόμη
 

makis25

Well-Known Member
κοιτα για να φαινεται αραιη τοποθετηση και να χεις βγαλει μαλλι οπως στις φωτο 8-9 θα κανω μια υποθεση πως εισαι φουλ στα πολυτριχα . Επισης πισω στο κραουν ποσα λες να σου βαλε; ισως να σου βαλε τα 800-1000 ; Οποτε να περίσσεψαν το πολυ 1500 για μπροστα
 

gerassis

Well-Known Member
Αυτό πιστευω και εγω. 800-1000 κραουν και 1500 μπροστα. Επισης πρεπει να εδωσε αποτελεσμα η Μινοξ ή τα 4 Prp που εκανα. 1 τη μερα της μμ και 3 μετα. 1 ανα μηνα. Επειδη εχω κανει πολλα δε ξερω τι βοηθησε πραγματικα και δε με νοιαζει. Τωρα που ξεκινησα Saw Palmetto σε κανα 4μηνο θα δω επιπλεον βελτιωση. Περιμένω δλδ το 50% που θα εδινε τυχον χρηση Φινας. Θα δουμε πως θα εξελιχθει απο δω και περα και το πολυ πολυ να κανω hair tattoo μπροστα η να βαλω αλλα 500grafts για πυκνωση
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Κατσε να ολοκληρωθει το αποτέλεσμα,
Μπροστα δε φτανουν στην κατασταση που ήσουν εσυ 1500&2000 grafts!
Σκέψου ότι περίπου 800-1000 θέλει ένα hairline!!
Αν μπήκαν 1500 μπροστά,υπολόγισε αλλα τοσα τουλάχιστον!
 

makis25

Well-Known Member
Αυτό πιστευω και εγω. 800-1000 κραουν και 1500 μπροστα. Επισης πρεπει να εδωσε αποτελεσμα η Μινοξ ή τα 4 Prp που εκανα. 1 τη μερα της μμ και 3 μετα. 1 ανα μηνα. Επειδη εχω κανει πολλα δε ξερω τι βοηθησε πραγματικα και δε με νοιαζει. Τωρα που ξεκινησα Saw Palmetto σε κανα 4μηνο θα δω επιπλεον βελτιωση. Περιμένω δλδ το 50% που θα εδινε τυχον χρηση Φινας. Θα δουμε πως θα εξελιχθει απο δω και περα και το πολυ πολυ να κανω hair tattoo μπροστα η να βαλω αλλα 500grafts για πυκνωση
τρελαθηκα! ολες τις θεωριες που εχω για το πρπ ( αποτελεσματικοτητα και το γεγονος πως πρεπει να γινει πολλες φορες και συχνα ) εσυ τις εκανες πραξη ηδη απο καιρο . Απο περυσι το λεω , το ιδιο θα κανω και για εμενα . Πιστευω πως 4 με 6 πρπ το χρονο ειναι αρκετα . Εκει εχω καταληξει μετα απο διαβασμα. Εγω θα σου προτεινα να κανεις πρπ καθε χρονο , αλλα να σου κανουν καλη τιμη .
 

vag25

Well-Known Member
τρελαθηκα! ολες τις θεωριες που εχω για το πρπ ( αποτελεσματικοτητα και το γεγονος πως πρεπει να γινει πολλες φορες και συχνα ) εσυ τις εκανες πραξη ηδη απο καιρο . Απο περυσι το λεω , το ιδιο θα κανω και για εμενα . Πιστευω πως 4 με 6 πρπ το χρονο ειναι αρκετα . Εκει εχω καταληξει μετα απο διαβασμα. Εγω θα σου προτεινα να κανεις πρπ καθε χρονο , αλλα να σου κανουν καλη τιμη .
Ανοιξε ενα καινουριο νημα Μακη αν το κανεις.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Νομίζω ο συγκεκριμένος γιατρός ήταν παλαιότερα στην Bergmann Kord.?
Φαίνεται να τα πήγες καλά αλλά βάλε πιο φωτεινότερες φωτογραφίες και σε εξωτερικό χώρο,οι από πάνω που έβαλες δεν είναι τόσο κατατοπιστικές και σίγουρα θα βοηθούσε και άλλα μέλη η περίπτωση σου.
Από τα πλαϊνά σε πήρε μοσχεύματα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Για τα μοσχεύματα που έβαλες το αποτέλεσμα το κρίνω πολύ πολύ καλό.Το συγκεκριμένο κεφάλι ηθελε 4000+ μοσχ για πλήρη επαναφορά.Νομιζω η φυτρωση αγγίζει το τέλειο.Σιγουρα η hairline θα χρειαστεί δουλίτσα αλλά για την ηλικία σου νομίζω θα είσαι ικανοποιημένος.
 

gerassis

Well-Known Member
John_John1 πήρε μοσχευματα απο πίσω και λίγο προς τα πλαγια. Όσο φαινεται στη φωτό. Υπάρχει δλδ ακόμη παρθένο κομματι στη δότρια. Τον επόμενο μήνα θα βγαλω νεες φωτογραφίες
Koumpare ταυτίζομαι πληρως. Αν ισχυει κάπως το εικονιζόμενο χρονοδιαγραμμα περιμένω στους επόμενους μηνες μια βελτίωση τουλάχιστον 25% εστω στο μάτι
 

Συνημμένα

  • hair-growth-2.png
    hair-growth-2.png
    22.5 KB · Προβολές: 1,444

koumparos

Well-Known Member
Στην fue συνήθως η φυτρωση ολοκληρώνεται μέχρι τον όγδοο μήνα.Απλα αλλάζει η διάμετρος της τρίχας μέχρι τον δωδέκατο μήνα και οπτικά δείχνει καλύτερο το αποτέλεσμα.
 

gerassis

Well-Known Member
Σε κάποια απο τα τωρινά μονότριχα - δίτριχα έχει αρχίσει να σκάει (βλέπω λεπτή μύτη) επίπλέον τρίχα. Επίσης βλέπω να σκάει τρίχα εκει που δεν είχε. Εγώ πιστευω ότι είμαι τουλάχιστον 1 μήνα πίσω στο χρονοδιάγραμμα γιατί στους 3,5 μήνες είχανε πέσει όλες και δεν είχε σκάσει καμία καινούρια πλήν του Crown. Ενώ είχα αρχίσει να απογοητέυομαι στους 4,5 με 5,5 μήνες έγινε το θάυμα. Αυτές οι πολύ μικρες που τώρα βλέπω να σκάνε θέλουν τουλάχιστον 2 μήνες για να δείξουν διαφορά στο κεφάλι. Ένα μέρος απο το χνόυδι που προυπήρχε της μμ έχει αρχισει να μαυρίζει ελαφρα είναι πολύ λεπτό και δεν έχει αρχίσει να σηκώνεται. Απλά από ξανθό άρχισε να σκουραίνει λόγω της Μινοξιδίλης λογικά. Γιαυτό ξεκινησα αγωγή με Saw Palmetto μπας και η μείωση της DHT δώσει μια επιπλέον ώθηση. Saw Palmetto επίσης έχει η Λοτιον της Evdermia που χρησιμοποιώ ήδη 4 μήνες (15%) το Σαμπουαν της Revinogen και μια μικρη ποσότητα το συμπλήρωμα Now Adam (110mg στις 2 κάψουλες που παίρνω αθροιστικά). Οπότε Saw παίρνω εξτρα 160mg ωστε να συμπληρωθούν περίπου τα 320mg ημερησίως που προτείνονται ώς θεραπεία στην Ανδρική Αλωπεκία. Ο Γιατρός δεν μου συνέστησε κανένα συμπλήρωμα η Λοτιον. Ότι παίρνω το παίρνω μόνος μετά απο πάρα πολύ ψάξιμο στο Φορουμ.
 

Georgie

Well-Known Member
τρελαθηκα! ολες τις θεωριες που εχω για το πρπ ( αποτελεσματικοτητα και το γεγονος πως πρεπει να γινει πολλες φορες και συχνα ) εσυ τις εκανες πραξη ηδη απο καιρο . Απο περυσι το λεω , το ιδιο θα κανω και για εμενα . Πιστευω πως 4 με 6 πρπ το χρονο ειναι αρκετα . Εκει εχω καταληξει μετα απο διαβασμα. Εγω θα σου προτεινα να κανεις πρπ καθε χρονο , αλλα να σου κανουν καλη τιμη .
[/QUOTE
Πιστεύεις οτι κανει δουλειά δηλαδή ?
Εγω είχα την εντύπωση οτι δεν ειναι απαραίτητο αν και έκανα την ημέρα της μεταμόσχευσης .
Βέβαια μου πρότειναν να κάνω καθε μηνα αλλα πέρα οτι το θεώρησα περιττό ,μου ηταν και πρακτικά αδύνατο λογω οτι μένω μόνιμα στο εξωτερικό .
Ασε που ουτε τολμάω να ρωτήσω ποσο μπορει να κοστίζει στην Ιρλανδία .
Αλλα απο την αλλη εάν ειναι όντως ωφέλιμο why not
 

Georgie

Well-Known Member
τρελαθηκα! ολες τις θεωριες που εχω για το πρπ ( αποτελεσματικοτητα και το γεγονος πως πρεπει να γινει πολλες φορες και συχνα ) εσυ τις εκανες πραξη ηδη απο καιρο . Απο περυσι το λεω , το ιδιο θα κανω και για εμενα . Πιστευω πως 4 με 6 πρπ το χρονο ειναι αρκετα . Εκει εχω καταληξει μετα απο διαβασμα. Εγω θα σου προτεινα να κανεις πρπ καθε χρονο , αλλα να σου κανουν καλη τιμη .
Δηλαδή πιστεύεις οτι κανει δουλειά !
Ενδιαφέρον , πίστευα οτι ειναι προϊόν πολιτικής πωλήσεων περισσότερο .
Αν και έκανα την ίδια μερα με τη μεταμοσχευση και μου προτάθηκε να κάνω μια σειρά ακομα ,δε το θεώρησα ωφέλιμο αλλα και παλι πρακτικά δε γινόταν επειδή ειμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού .
Ουτε βέβαια τολμώ να ρωτήσω ποσο μπορει να κοστίζει εδω στην Ιρλανδία .
 

gerassis

Well-Known Member
Το Prp κάνει δουλειά. Άλλα δεν κάνει τόση ώστε να αξίζει τα 200€ ανα εφαρμοφή που ζητάνε οι περισσότεροι στην Ελλάδα. Σκέψου χρειάζεσαι 4-6 τουλάχιστον Prp για αρχή και μετά 2 κάθε έτος. Βάλε το ποσό που βγαίνει και τα μηδενικά έξοδα που έχει η εφαρμογή του για τις Κλινικές και φτάνεις περίπου στο κόστος μια μικρής μεταμόσχευσης. Επίσης ο Αναστασάκης στο SITE του στο Youtube αναφέρει κατηγορηματικά ότι στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται σωστά. Δλδ για να καλύψει όλη την επιφάνεια της κεφαλής πρέπει να φυγοκεντρίσουν 4 φορές τουλάχιστον μεγαλύτερη ποσότητα αίματος από αυτη που μας παιρνουν εδώ. Prp μόνο με ειδική συμφωνία με δερματολόγο. Αν είσαι τυχερός θα βρεις με 100€ τη μεμονωμένη συνεδρια
 

Georgie

Well-Known Member
Το Prp κάνει δουλειά. Άλλα δεν κάνει τόση ώστε να αξίζει τα 200€ ανα εφαρμοφή που ζητάνε οι περισσότεροι στην Ελλάδα. Σκέψου χρειάζεσαι 4-6 τουλάχιστον Prp για αρχή και μετά 2 κάθε έτος. Βάλε το ποσό που βγαίνει και τα μηδενικά έξοδα που έχει η εφαρμογή του για τις Κλινικές και φτάνεις περίπου στο κόστος μια μικρής μεταμόσχευσης. Επίσης ο Αναστασάκης στο SITE του στο Youtube αναφέρει κατηγορηματικά ότι στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται σωστά. Δλδ για να καλύψει όλη την επιφάνεια της κεφαλής πρέπει να φυγοκεντρίσουν 4 φορές τουλάχιστον μεγαλύτερη ποσότητα αίματος από αυτη που μας παιρνουν εδώ. Prp μόνο με ειδική συμφωνία με δερματολόγο. Αν είσαι τυχερός θα βρεις με 100€ τη μεμονωμένη συνεδρια
100 € στην Ιρλανδία ειναι για να σου πει goodmorning ο γιατρός.
Με 60 € σου λεει σκέτο morning !
 

tasos33

Well-Known Member
εχω την εντυπωση οτι οι φωτο που εχεις ανεβασει ειναι λιγο σκοτεινες και δινουν καλυτερη αισθηση για το αποτελεσμα, πιστευω πως αν εβαζες
εξωτερικες φωτο θα φαινοταν ενα πολυ μετριο αποτελεσμα κυριως για τον αριθμο των graft που τοποθετηθηκαν και οχι για τον γιατρο η την κλινικη.
 
Μπλουζα