Equol

Άκης

Administrator
Το equol (δεν μπορώ να βρώ την Ελληνική του ονομασία), ανακαλύφτηκε το 1980. Παράγεται από το daidzein, ένα ισοφλαβόνο που βρίσκεται στα προϊόντα σόγιας.
Το equol, σε αντίθεση με τα άλλα ισοφλαβόνα της σόγιας όπως τα daidzein ή genistein, μπορεί να βρεθεί σε δύο ξεχωριστές διαστερεομερές, τις R και S.
Οι άνθρωποι έχουν την δυνατότητα να συνθέτουν το S-equol από το daidzein και είναι σημαντικό αυτό γιατί σε αντίθεση με το R,
έχει σχέση με τους υποδοχείς οιστρογόνων.
Σε εργαστηριακές έρευνες με ποντίκια, διαπιστώθηκε ότι το equol κατάφερε να μποκάρει την 5{alpha}-διυδροτεστοστερόνη (DHT).

Με λίγα λόγια, είναι ένας σύμμαχος μας. Εντούτις μπορεί να μπλοκάρει την DHT, αλλά δεν έχει αποδειχτεί ακόμη ότι μπορεί να αντικαταστήση το proscar.
Έτσι μπορεί κανείς να προσθέσει προϊόντα σόγιας στην διατροφή του ή μπορεί να πάρει και σαν συμπλήρωμα διατροφής σε ταμπλέτες η σε σκόνη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Equol

καλο ακουγετε
προς το παρων κραταω το να προσθεσω στην διατροφη μου σογια η παραγωγα της
 

Άκης

Administrator
Απ: Equol

Οπότε proscar + equol = όχι σπέρμα;
ΘΑ πίνουμε 2-3 λίτρα ΜΑΥΡΟ τσάι μπας και μας ανέβει λίγο (το επίπεδο).
 

magic810

New Member
Απ: Equol

Παναγιωτη αν πας σε μαγαζι με βιολογικα προιοντα θα το βρεις ...εγω τουλαχιστον απο εκει το προμηθευτηκα....
 

magic810

New Member
Απ: Equol

Παρεπιμπτοντως παναγιωτη το site που μου προτεινες για propecia δεν στελνει ελλαδα...
επισης μπηκα σε ενα αλλο αγγλικο με αρκετα φθηνα προιοντα και εχει ολες τις χωρες εκτος απτην ελλαδα........... :eek: ημαρτον...
βρηκα ενα αλλο και μου λεει τα 84 χαπια 280ευρω :-[
αλλα θα το παρω προτιμω να τα σκασω απτο να πινω proscar και να το σπαω η θα παω παλι σε καποιο φαρμακειο και θα ζητησω να μου μετρησουν αυτοι φιναστεριδη 1mg και να την βαλουν σε καψουλες οπως εκανα και παλια δηλαδη...
απλα ηθελα να αποφυγω την ζελατινη της καψουλας....
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Equol

magic810 είπε:
Παρεπιμπτοντως παναγιωτη το site που μου προτεινες για propecia δεν στελνει ελλαδα...

εστελνε φιλε μου μπηκα το κοιταξα πριν λιγες μερες και ειδα πως σταματησαν να στελνουν οχι μονο ελλαδα αλλα γενικα εκτος αμερικη
τους εστειλα μηνυμα να ρωτησω γιατι αυτο οτι παλια εστελναν και τωρα οχι
και μου στειλαν μια απαντηση να παω σε ενα σιτε να γραφτω εκει
κατι σαν να ειμαι εγγεγραμενος σε κατι βασεις δεδομενων της αμερικη (να σου πω δεν το πολυ καταλαβα αυτο) και γενικα τι στο καλο θελουν να κανω για να μου στειλουν

αλλα η σελιδα εστελνε φιλε μου να ξερεις

εχω νομιζω ακοη την απαντηση αν σε ενδιαφερει να σου στειλω και αν βγαλεις ακρη τι θελουν να μου πουν τοτε πες και σε εμενα ;)
 

kos1987

New Member
1η εφαρμογη σημερα equol 1%70/30 οινοπν./πγ...Το χρωμα του διαλυματος μοιαζει με αυτο της φλουταμιδης (κιτρινοπορτοκαλι).Τωρα αν βγαλει και τις παρενεργειές της...την εκατσα...Μεχρι στιγμης τπτα το περιεργο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20212509

Topical isoflavonoids reduce experimental cutaneous inflammation in mice.

The effect of topical applications of two isoflavonoids, equol and a synthetic analogue NV-38, was tested
Both isoflavonoids dose dependently inhibited the UVB induction of cutaneous TNF-α mRNA and protein.Expression of IL-6 mRNA and protein was also decreased, and the number of infiltrating mast cells into the dermis was reduced by both isoflavonoids. Furthermore, the upregulated mRNA and protein levels of P-cadherin, a marker characteristic of cutaneous hyperproliferation, were also normalized by both isoflavonoids. These results suggest that this class of compounds has the potential for useful, innocuous anti-inflammatory therapy from topical application in human cutaneous diseases.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Καλή αρχή αγορίνα!

Το μέλλον μας τραγουδά Κώστα... :22m:

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vUsv4Lb7EQs&feature=related[/video]
 

kos1987

New Member
Να δουμε τι θα κανει και αυτο Χρηστο!
Θα ενημερωνω για τυχον περιεργα κλπ.Μην ανησυχειτε ειμαι αντικειμενικο ποντικακι εγω...4 εφαρμογες τπτα απο παρενεργειες μεχρι στιγμης...
Παμε γερα!!!Η πλακα ειναι οτι ψαχνω να βρω ενα φαρμακο 4 μερες τωρα, που πιστευω θα κανει τη διαφορα, θα ντροπιασει τη λορεαλ και ενα σωρο αλλες εταιρειες, αλλα εχει ελλειψη στις φαρμακαποθηκες:mad: Σημερα μπορει να βρηκα εναλλακτικη και θα ξερω τη Δευτερα, αμα σας πω για ποια χρηση ειναι κανονικα, θα με παρετε με τις πετρες, γι'αυτο ραβω το στομα μου...θα πεσει πολυ κραξιμο...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Equolung my friend.. don't start away uneasy..
Ταμπον είναι και κάνεις έτσι? Αγορίνα μου ποιος θα σε παρεξηγήσει..? Ποιος θα τολμήσει μάλλον.. Τεσπα.. Θα μιλήσεις όταν πρέπει να μιλήσεις ;)
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
ρε συ Dante λες να είναι κανα χάπι για την εμμηνοπαυση? Και να δίνει ραστα? :chinscratch Αν είναι να το πιω δεν έχω θέμα.. :D
 
Μπλουζα