edyuser1 nrw7-μεταμοσχευση 3600 grafts fue

edyuser1

Active Member
Στατιστικά δεν σου έδωσε ο γιατρός σου (επιφάνειες, λόγους, κλπ)? Αν έχεις ανέβασε για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Πάντα σε γυμνη περιοχή είναι πιο δύσκολα τα πράγματα για κάλυψη.

Ο αριθμός των μοσχευμάτων είναι λογικός αλλά αν ο λόγος είναι μικρός ή έχεις μεγάλο κεφάλι (και συνεπώς περιοχή που έγινε η ΜΜ) δεν θα έχεις πολλές τρίχες ανα τετραγωνικό εκατοστό οπότε χαμηλότερη κάλυψη.

Τα μεγάλα NW όπως εσύ θέλουν αρκετές ΜΜ για να καλυφθούν επαρκώς (3 τουλάχιστον με 7k+ graft).
Οχιbobby δεν εχω λεπτομερειες απο τον γιατρο αυτες οι μετρησεις ειναι τωρα που εκανα ετσι προχειρα. Μαλλον ειμαι λιγο κεφαλας :). Κοιτα εβγαλα τωρα προχειρα τις μετρησεις με τα παιδια που μιλουσα και απο δικη μου περιεργεια εμβαδο εβγαλα για μπροστα 180 και πισω ειναι 196 αλλα ολα αυτα χοντρικα τα εκανα γιατι οπως ξερεις ειναι καμπυλοτα τα πραγματα εκει οποτε σχυουν αλλοι κανονες. Αλλα αν κατσεις και το σκεφτεις εχουμε 376 εμβαδο συνολο μεσω ορο πρεπει να βαλει 20 με 25 τριχοθυλακια ανα τετραγωνικο επατοστο. Με 20 βγαινουν συνολο 7500 και με 25 ανα τετραγωνικο εκατοστο 9400 τριχοθυλακια συνολο για ολο το κεφαλι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregun

Member
Πάντως τα μονότριχα που μπορεί να βλέπεις πίσω είναι προφανώς 2τριχα, 3τριχα που απλά δεν έχουν σκάσει όλες οι τρίχες ακόμα.
Επίσης είσαι τυχερός που έχεις καλή δότρια και μπορείς να γεμίσεις σε ικανοποιητικό βαθμό.

Skärmbild 2024-02-28 211913.png
 

TopBoy

Member
Οχιbobby δεν εχω λεπτομερειες απο τον γιατρο αυτες οι μετρησεις ειναι τωρα που εκανα ετσι προχειρα. Μαλλον ειμαι λιγο κεφαλας :). Κοιτα εβγαλα τωρα προχειρα τις μετρησεις με τα παιδια που μιλουσα και απο δικη μου περιεργεια εμβαδο εβγαλα για μπροστα 180 και πισω ειναι 196 αλλα ολα αυτα χοντρικα τα εκανα γιατι οπως ξερεις ειναι καμπυλοτα τα πραγματα εκει οποτε σχυουν αλλοι κανονες. Αλλα αν κατσεις και το σκεφτεις εχουμε 376 εμβαδο συνολο μεσω ορο πρεπει να βαλει 20 με 25 τριχοθυλακια ανα τετραγωνικο επατοστο. Με 20 βγαινουν συνολο 7500 και με 25 ανα τετραγωνικο εκατοστο 9400 τριχοθυλακια συνολο για ολο το κεφαλι
Φίλε μου τον λόγο της ληπτριας τον λέει στη δεύτερη σελίδα σε ένα excel που έβαλες. Είναι 2.61 που είναι πολύ υψηλός λόγος άρα και πολλές τριχες. Και μας κάνει 3600x2.61 = 9400 τριχες.

Επισης στη δεύτερη σελίδα γράφεις ότι ο γιατρος σου ειπε ότι θα χρειαστείς συνολικά 7000 grafts.
Άρα σε πήγαινε για 2 επεμβάσεις 1 για μπροστά που έκανες και αλλη μια για πίσω.

Τα νούμερα που λες εδώ για εμβαδα είναι τεράστια και δεν νομίζω ότι είναι σωστα αλλά είναι πολύ μικρότερα γιαυτο σου ειπε και ότι θα χρειαστείς 7000 grafts η κλινική από τα οποία έχεις βάλει ήδη τα 3600.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Οχιbobby δεν εχω λεπτομερειες απο τον γιατρο αυτες οι μετρησεις ειναι τωρα που εκανα ετσι προχειρα. Μαλλον ειμαι λιγο κεφαλας :). Κοιτα εβγαλα τωρα προχειρα τις μετρησεις με τα παιδια που μιλουσα και απο δικη μου περιεργεια εμβαδο εβγαλα για μπροστα 180 και πισω ειναι 196 αλλα ολα αυτα χοντρικα τα εκανα γιατι οπως ξερεις ειναι καμπυλοτα τα πραγματα εκει οποτε σχυουν αλλοι κανονες. Αλλα αν κατσεις και το σκεφτεις εχουμε 376 εμβαδο συνολο μεσω ορο πρεπει να βαλει 20 με 25 τριχοθυλακια ανα τετραγωνικο επατοστο. Με 20 βγαινουν συνολο 7500 και με 25 ανα τετραγωνικο εκατοστο 9400 τριχοθυλακια συνολο για ολο το κεφαλι
Τα νούμερα που λες τεράστια…. Δεν παίζει να είναι τόσο. Εμένα που είμαι σχηματισμένο NW4-5 με εξαίρεση το mis (καμμία 20-25 μαξ) είχα μπροστά 70 και Κράουν 56 άρα όλη η NW5 περιοχή 150 περιπου. Ένας με μεγάλο κεφάλι να έχει 180 όχι παραπάνω, και μιλάμε για όλη την περιοχή. Με μ.ο. 40-45 θελεις 7290-8300 για πλήρη κάλυψη (στα 180)
 

edyuser1

Active Member
Φίλε μου τον λόγο της ληπτριας τον λέει στη δεύτερη σελίδα σε ένα excel που έβαλες. Είναι 2.61 που είναι πολύ υψηλός λόγος άρα και πολλές τριχες. Και μας κάνει 3600x2.61 = 9400 τριχες.

Επισης στη δεύτερη σελίδα γράφεις ότι ο γιατρος σου ειπε ότι θα χρειαστείς συνολικά 7000 grafts.
Άρα σε πήγαινε για 2 επεμβάσεις 1 για μπροστά που έκανες και αλλη μια για πίσω.

Τα νούμερα που λες εδώ για εμβαδα είναι τεράστια και δεν νομίζω ότι είναι σωστα αλλά είναι πολύ μικρότερα γιαυτο σου ειπε και ότι θα χρειαστείς 7000 grafts η κλινική από τα οποία έχεις βάλει ήδη τα 3600.
Ναι μπορει να κανω λαθος
 

edyuser1

Active Member
Τα νούμερα που λες τεράστια…. Δεν παίζει να είναι τόσο. Εμένα που είμαι σχηματισμένο NW4-5 με εξαίρεση το mis (καμμία 20-25 μαξ) είχα μπροστά 70 και Κράουν 56 άρα όλη η NW5 περιοχή 150 περιπου. Ένας με μεγάλο κεφάλι να έχει 180 όχι παραπάνω, και μιλάμε για όλη την περιοχή. Με μ.ο. 40-45 θελεις 7290-8300 για πλήρη κάλυψη (στα 180)
Το εμβαδο δεν βγαινει μηκος επι πλατος μπορει να κανω λαθος για να το λετε εσεις γιατι και το παιδι απο πανω λεει οτι ειναι τεραστια διαφορα οποτε κανω λαθος
 

TopBoy

Member
Τα νούμερα που λες τεράστια…. Δεν παίζει να είναι τόσο. Εμένα που είμαι σχηματισμένο NW4-5 με εξαίρεση το mis (καμμία 20-25 μαξ) είχα μπροστά 70 και Κράουν 56 άρα όλη η NW5 περιοχή 150 περιπου. Ένας με μεγάλο κεφάλι να έχει 180 όχι παραπάνω, και μιλάμε για όλη την περιοχή. Με μ.ο. 40-45 θελεις 7290-8300 για πλήρη κάλυψη (στα 180)
Τα νούμερα που λεει όντως πρέπει να ειναι λάθος αφού ειναι τεράστια που αντιστοιχούν σε 2 κεφάλια ..επισης τον λόγο της λήπτριας τον λέει στη δεύτερη σελίδα στο excel που είναι 2.61. Και αν δεις στη δευτερη σελίδα του νήματος αναφέρει ότι η κλινική του ειχε πει θα χρειαστεί 7000 grafts συνολικά...άρα τον πήγαινε για 2 επεμβάσεις..μια που έκανε με 3600 για το μπροστά και αλλη μια για πίσω.
 

bobby

Well-Known Member
Πιο πολύ προσομοιάζει με τραπέζιο (η περιοχή μέχρι το κράουν) το οποίο έχει εμβαδό [(βαση1+βαση2)/2]*Ύψος. Το Κράουν μοιάζει με κύκλο (έλλειψη στην πραγματικότητα) οποτε πR^2
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

_Johnny_

Member
Ευχαριστούμε για τις φωτο edyuser1. Σίγουρα είσαι Καλύτερα από πριν αλλά Και εγώ πιστεύω η εικόνα σου δεν φαινεται να είναι ικανοποιητική και δεν θα έπρεπε να δείχνει έτσι με βάση τα grafts και τον υψηλό σου λόγο.
Η hairline επίσης φαινεται πολυ αδυναμη και βλέπω οτι έχουν τοποθετηθεί δίτριχα και τριτριχα στη μπροστινή γραμμή της hairline σου τα οποία θα πρέπει να αφαιρεθούν και να αντικατασταθούν με μονοτριχα στην επόμενη επέμβαση αλλα και να χτιστεί πάλι η Hairline ώστε να έχει αξιοπρεπή πυκνότητα και εικόνα. Οποτε η επόμενη επέμβαση σου θα έχει και repair στη hairline.

Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα και σε αλλες γνωστές κλινικές του εξωτερικού και θα έπαιρνα γνώμες από αυτές τις κλινικές πριν προχωρήσω στη νέα επέμβαση και αφού είσαι εξωτερικό πας άνετα σε εμπειρους γιατρούς του εξωτερικού μιας και δεν έχεις την πολυτέλεια για απώλειες.
Αφού είσαι Γερμανία θα μπορούσες να στείλεις στην Hattingen hair (Dr sever Muresanu) στην Ελβετια που ειναι δίπλα και που εξειδικεύεται σε μεγάλα Norwood όπως το δικό σου και επισης πιστεύω πως επιβάλλεται να στείλεις στον Dr Lorenzo να σου πει τη γνώμη του καθώς και τι σου προτείνει και ο οποιος επισης εξειδικεύεται σε μεγάλα Norwood και θα μπορούσε να ηταν η επιλογή σου για την επόμενη επέμβαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ds5010

New Member
φίλε μου έχεις ακόμα 3-4 μήνες για να πάρεις το 100% του αποτελέσματος, αν και ήδη στο 9μηνο έχουμε μια καλή εικόνα προς τα που πάει. Είσαι δύσκολη περίπτωση, και κατά την γνώμη μου το αποτέλεσμα σου ειναι οκ. Σίγουρα δεν είναι το τέλειο και θα μπορούσε να ήταν λίγο καλύτερο (από ότι είδα έχεις καλό λόγο) αλλα δεδομένου ότι μιλάμε για 7αρι έχεις πάει καλά, σίγουρα κάποιες μικροατέλεις υπάρχουν. Ο γιατρός πάντως ούτε σε πετσοκοψε, και σου έχει προσέξει την δότρια.

Τώρα από εδώ και πέρα το αποτέλεσμά σου δεν είναι το τελικό, όπως σου είπαν όλοι, μην το αφήσεις, μπες και για δεύτερη κυρίως για το πίσω μέρος και ίσως ένα touch-up σε κάποιες ατέλειες μπροστά. Η επιλογή της κλινικής/γιατρού είναι δικό σου θέμα αλλά πρώτα κάνε την μελέτη σου, και απο ότι έχω καταλάβει έχεις αρχίσει ήδη να ψάχνεις και καλά κάνεις. Είσαι τυχερός που απο τις μετρήσεις που πόσταρες έχεις δυνατή δότρια οπότε σου βγαίνει και δεύτερη, μπορεί και τρίτη ΜΜ. Βγάλε ένα πλάνο stick to it και πιστεύω θα γίνεις άλλος άνθρωπος. Τα καλύτερα είναι μπροστά σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

edyuser1

Active Member
φίλε μου έχεις ακόμα 3-4 μήνες για να πάρεις το 100% του αποτελέσματος, αν και ήδη στο 9μηνο έχουμε μια καλή εικόνα προς τα που πάει. Είσαι δύσκολη περίπτωση, και κατά την γνώμη μου το αποτέλεσμα σου ειναι οκ. Σίγουρα δεν είναι το τέλειο και θα μπορούσε να ήταν λίγο καλύτερο (από ότι είδα έχεις καλό λόγο) αλλα δεδομένου ότι μιλάμε για 7αρι έχεις πάει καλά, σίγουρα κάποιες μικροατέλεις υπάρχουν. Ο γιατρός πάντως ούτε σε πετσοκοψε, και σου έχει προσέξει την δότρια.

Τώρα από εδώ και πέρα το αποτέλεσμά σου δεν είναι το τελικό, όπως σου είπαν όλοι, μην το αφήσεις, μπες και για δεύτερη κυρίως για το πίσω μέρος και ίσως ένα touch-up σε κάποιες ατέλειες μπροστά. Η επιλογή της κλινικής/γιατρού είναι δικό σου θέμα αλλά πρώτα κάνε την μελέτη σου, και απο ότι έχω καταλάβει έχεις αρχίσει ήδη να ψάχνεις και καλά κάνεις. Είσαι τυχερός που απο τις μετρήσεις που πόσταρες έχεις δυνατή δότρια οπότε σου βγαίνει και δεύτερη, μπορεί και τρίτη ΜΜ. Βγάλε ένα πλάνο stick to it και πιστεύω θα γίνεις άλλος άνθρωπος. Τα καλύτερα είναι μπροστά σου.
Σε ευχαριστω φιλε για τα καλα σου λογια και ολα τα παιδια βα ευχαριστησω για την δυναμη που με δινετε. Οχι φιλεδεν με πεταοκοψε ο γιατρος απλως οπως λεμε ολοι οτι θα μπορουσε να ηταν και λιγο καλυτερο. αλλα μια μικρη απωλεια νομιζω παντα υπαρχει σε ολους απλως σε μενα ημουν εντελως αδειος και αυτη η απωλεια ειναι λιγο πιο εμφανη.
 
Μπλουζα