Dutasteride vs finasteride

LuckyLuke

Member
Το ότι η απόδοση της Ντουταστερίδης είναι πιο αποτελεσματική σε σχέση με την Φιναστερίδη είναι γνωστό. Επομένως σε θεωρητικό επίπεδο και οι πιθανές παρενέργεις είναι πιο ισχυρές αντίστοιχα.

Ωστόσο, υπάρχει περίπτωση κάποιος που έχει παρενέργειες με Φίνα να μην έχει παρενέργειες με Ντούντα επειδή είναι διαφορετική η ουσία του φαρμάκου? Με άλλα λόγια υπάρχει περίπτωση ένας οργανισμός να ανέχεται καλύτερα ένα πιο ισχυρό φάρμακο σαν την Ντουταστερίδη όταν έχει βγάλει παρενέργειες στην Φίναστερίδη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Το ότι η απόδοση της Ντουταστερίδης είναι πιο αποτελεσματική σε σχέση με την Φιναστερίδη είναι γνωστό. Επομένως σε θεωρητικό επίπεδο και οι πιθανές παρενέργεις είναι πιο ισχυρές αντίστοιχα.

Ωστόσο, υπάρχει περίπτωση κάποιος που έχει παρενέργειες με Φίνα να μην έχει παρενέργειες με Ντούντα επειδή είναι διαφορετική η ουσία του φαρμάκου? Με άλλα λόγια υπάρχει περίπτωση ένας οργανισμός να ανέχεται καλύτερα ένα πιο ισχυρό φάρμακο σαν την Ντουταστερίδη όταν έχει βγάλει παρενέργειες στην Φίναστερίδη;

δεν νομιζω πως υπαρχει τροπος να προβλεψεις την αντιδραση που θα χει καποιος . Ωστοσο χρηστες ντουτα εμφανιζουν σε μεγαλυτερη συχνοτητα παρενεργειες σε σχεση με την φιναστεριδη αλλα δεν ειναι και τρομερη η διαφορα. Εξαρταται βεβαια και απο τη δοση . Παντως συμφωνα με τις δημοσιευμενες μελετες , οτι παρενεργεια ειναι να σου βγαλει θα στη βγαλει το πιο πιθανο στο πρωτο εξαμηνο και μετα πεφτει κατακορυφα η πιθανοτητα να εμφανιστουν νεες παρενεργειες ( ως πηγη εχω μια διετη μελετη και μια τετραετιας , για ντουτα παντα ) Για παραδειγμα με τε 4 χρονια χρησης ντουτα , το ποσοστο συνολικα με προβληματα στύσης ηταν 7,6% . Το ποσοστο προβληματων στύσης στο πλεσιμπο γκρουπ ηταν 6% . Στη διετη μελετη τα ποσοστα ηταν 7,9 για ντουτα , 4,6 για πλεσιμπο . Οποτε τα πραγματικα νουμερα για προβληματα στυσης που οφειλονται στη ντουτα ηταν 3,3 % στα δυο χρονια , 1,6% στα 4 χρονια. Πολυ ενδιαφερον ε .
 

Panos1982

Well-Known Member
Ωστόσο, υπάρχει περίπτωση κάποιος που έχει παρενέργειες με Φίνα να μην έχει παρενέργειες με Ντούντα επειδή είναι διαφορετική η ουσία του φαρμάκου?

Οχι, γιατι η φινα μπλοκαρει μονο τον τυπο 1 της 5α ρεδουκτασης....
Και η ντουτα μπλοκαρει τον τυπο 1 αλλα κ τον τυπο 2 της 5α ρεδουκτασης.
Αρα οποιος βγαλει παρενεργεια με την φινα τοτε θα βγαλει παλι παρενέργεια κ.με τη Ντουτα κ πολυ πιθανο να βγαλει κ αλλες που με την φινα δεν ειχε επειδη πλεον θα επηρεάζονται και οι 2 τυποι της ρεδουκτασης.

Οποτε τα πραγματικα νουμερα για προβληματα στυσης που οφειλονται στη ντουτα ηταν 3,3 % στα δυο χρονια , 1,6% στα 4 χρονια. Πολυ ενδιαφερον ε .

Για γελια η μελετη ...
Αλλα οταν παιζει το χρημα στη μεση ελεο μερκ....και μεγαλα μου φαινονται τα ποσοστα....
 

makis25

Well-Known Member
Οχι, γιατι η φινα μπλοκαρει μονο τον τυπο 1 της 5α ρεδουκτασης....
Και η ντουτα μπλοκαρει τον τυπο 1 αλλα κ τον τυπο 2 της 5α ρεδουκτασης.
Αρα οποιος βγαλει παρενεργεια με την φινα τοτε θα βγαλει παλι παρενέργεια κ.με τη Ντουτα κ πολυ πιθανο να βγαλει κ αλλες που με την φινα δεν ειχε επειδη πλεον θα επηρεάζονται και οι 2 τυποι της ρεδουκτασης.



Για γελια η μελετη ...
Αλλα οταν παιζει το χρημα στη μεση ελεο μερκ....και μεγαλα μου φαινονται τα ποσοστα....


πρωτον οι παρενεργειες δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ευθέως αναλογες της δοσολογιας ενος φαρμακου ( και συνηθως δεν ειναι) , οποιουδηποτε φαρμακου , οπως εξαλλου συμβαινει και με τη δραστηκοτητα του φαρμακου ( δεν ειναι παντα αναλογη της δοσης). Αυτο ειναι ολοκληρος κλαδος και ονομαζεται φαρμακοκινητικη . Τα πραγματα ειναι πολυ πιο πολυπλοκα .

Δευτερον , η ντουταστεριδη δεν ειναι της μερκ , ειναι της glaxosmithkline GSK . Το φορουμ εχει φουλαρει με ανθρωπους που αμφισβητουν εργασιες που δημοσιευονται και ελεγχονται κατω απο τις πιο αυστηρες συνθηκες . Υπαρχει αγνοια της επιστημονικης μεθοδου . Εδω μεσα συμπεριφερονται πολλοι οπως συμπεριφερονται οι αρνητες της κλιματικης αλλαγης , αντιεμβολιαστες , αρνητες του Hiv κτλ . Αν εισαι απο τα παιδια που πιστευουν πως οι αναστολεις dht προκαλουν παρενεργειες σε 50-60-70% του κοσμακη , πως οι ασθενεις τρελενονται αυτοκτονουν , γινονται ασεξουαλ κτλ η οτιδηποτε τραβηγμενο , τοτε θα πρεπει να μπορεις να στηριξεις τον ισχυρισμο σου με στοιχεια τα οποια αντεχουν στον ιδιο ελεγχο , και ειναι της ιδιας ποιοτητας οπως αυτα που ελεγχονται διεξοδικά πριν δημοσιευτούν . Οταν λεμε peer review , στην ιατρικη , ειναι πολλους οροφους πιο πανω απο το να σου κανουν αυστηρο ελεγχο στο διδακτορικο .

Εσυ μπορεις να πιστευεις οτι θελεις ,η πεποιθηση ομως δε σημαινει τιποτα . Οταν δαιμονοποιησουμε ολες τις φαρμακευτικες διεξοδους για την τριχοπτωση τοτε πολλα παιδια εδω μεσα θα καταληξουν με αχρειαστες μεταμοσχευσεις και μαλιστα κακες μεταμοσχευσεις ενω στην πλειοψηφια τους κατα πασα πιθανοτητα τα φαρμακα θα ηταν καλα ανεκτα με καλα αποτελεσματα .
 

koumparos

Well-Known Member
Πάντως με χρήστες ντουντας που έχω μιλήσει στο νετ κατά διαστήματα αρκετοί μίλησαν για φριχτες παρενέργειες όπως ολοκληρωτική αδυναμία στύσης για μεγάλο διάστημα,όρεξη για σεξ αγνοείται.Αρκετοι από αυτούς γύρισαν στην φίνα τρέχοντας και πειραματίζονται με αυξημένη δόση.Δεν ξέρω μακάρι να πάρει έγκριση αλλά για να μην έχει πάρει ακόμα κάτι συμβαίνει.Εικασιες βέβαια αλλα ειδωμεν.
 

makis25

Well-Known Member
ρε κουμπαρε γραφουν συνταγες και off label , εχει εγκριθει σε καποιες χωρες . Για φρικτες παρενεργειες μιλουν και χρηστες φιναστεριδης . Και υπαρχουν και αυτοι που θα παθουν εγκεφαλικο με την ασπιρινη και υπατικη ανεπαρκεια απο παρακεταμολη. Ξερεις βεβαια τι προκαλει τις μεγαλυτερες σεξουαλικες παρενεργειες απο φινα και ντουτα μαζι ε; To τσιγαρο . Οπότε αν θες να πετυχεις 100% προβληματα στη στυση ξεκινα ντουτα με τσιγαρο! . Αν βασικα καθε πακετο τσιγαρο το συνοδευαν με φιλαδιο που ελεγε για σεξουαλικη δυσλειτουργια , νομιζω δε θα καπνιζε πολυς κοσμακης . Ο καρκινος δε τους τρομαζει .
Για την ντουτα εχω να πω κι εγω πως ειναι πιο δυνατο φαρμακο απο τη φιναστεριδη φυσικα αλλα υπαρχουν πλεον εξισου στοιχεια για πολλα χρονια για το τι κανει και τι οχι . Εχει 16 στα 17 χρονια που κυκλοφορει . Η φινα ( ως προσκαρ ) εχει 26 χρονια . Οτι καλο και κακο ηταν να παθουν χρηστες το εχουν παθει , Και να θυμησω πως η κυρια χρηση των φαρμακων αυτων ειναι για τον προστατη . Πρεπει να συμπεριλαβεις και εκεινους οταν κοιτας ποσοστα και παρενεργειες . Οι χρηστες στο νετ δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα .

Εχω ενα φιλο , που σε νεαρη ηληκια πριν καμια 12 χρονια , ειχε προβληματα στυσης διχως να χρησημοποιει κανενα φαρμακο , διχως να ειναι καπνιστης , με ολες τις εξετασεις τζαμι . Ο ανδρολογος του λεγε , ολα ειναι καλα , ειναι στο μυαλο σου , εκεινος δεν τον πιστευε . Αχ , υπαρχουν τοσοι πολλοι , με τοσα προβληματα πριν καν παρουν τα φαρμακα αυτα ..
 

tasos33

Well-Known Member
Να φανταστείς εγω χωρίς να παίρνω φινα υπάρχουν περίοδοι που το σπέρμα μου είναι πιο αραιωμενο και άλλες πιο παχύ ρευστό, οπως κ η στυση αλλωτε στο 110% κ μετά στο 80%


ρε κουμπαρε γραφουν συνταγες και off label , εχει εγκριθει σε καποιες χωρες . Για φρικτες παρενεργειες μιλουν και χρηστες φιναστεριδης . Και υπαρχουν και αυτοι που θα παθουν εγκεφαλικο με την ασπιρινη και υπατικη ανεπαρκεια απο παρακεταμολη. Ξερεις βεβαια τι προκαλει τις μεγαλυτερες σεξουαλικες παρενεργειες απο φινα και ντουτα μαζι ε; To τσιγαρο . Οπότε αν θες να πετυχεις 100% προβληματα στη στυση ξεκινα ντουτα με τσιγαρο! . Αν βασικα καθε πακετο τσιγαρο το συνοδευαν με φιλαδιο που ελεγε για σεξουαλικη δυσλειτουργια , νομιζω δε θα καπνιζε πολυς κοσμακης . Ο καρκινος δε τους τρομαζει .
Για την ντουτα εχω να πω κι εγω πως ειναι πιο δυνατο φαρμακο απο τη φιναστεριδη φυσικα αλλα υπαρχουν πλεον εξισου στοιχεια για πολλα χρονια για το τι κανει και τι οχι . Εχει 16 στα 17 χρονια που κυκλοφορει . Η φινα ( ως προσκαρ ) εχει 26 χρονια . Οτι καλο και κακο ηταν να παθουν χρηστες το εχουν παθει , Και να θυμησω πως η κυρια χρηση των φαρμακων αυτων ειναι για τον προστατη . Πρεπει να συμπεριλαβεις και εκεινους οταν κοιτας ποσοστα και παρενεργειες . Οι χρηστες στο νετ δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα .

Εχω ενα φιλο , που σε νεαρη ηληκια πριν καμια 12 χρονια , ειχε προβληματα στυσης διχως να χρησημοποιει κανενα φαρμακο , διχως να ειναι καπνιστης , με ολες τις εξετασεις τζαμι . Ο ανδρολογος του λεγε , ολα ειναι καλα , ειναι στο μυαλο σου , εκεινος δεν τον πιστευε . Αχ , υπαρχουν τοσοι πολλοι , με τοσα προβληματα πριν καν παρουν τα φαρμακα αυτα ..
 

vag25

Well-Known Member
Μάκη κάνεις δεν μπορεί να αμφισβητήσει ουσιαστικά και με επιχειρήματα αυτά που λες. Κανείς.
case closed τους τρως ολους.

Υπαρχει η ερευνα λοιπον που δεν αμφισβητειται και υπαρχει αυτο που παρατηρεις να συμβαινει. Επειδη ασχολουμαι με την τεχνολογογια 3ο χρονια(χομπι), οταν καποιο τεχνολογικο προιον εχει 1-3% failure rate, αυτο αντικατοπτρίζεται και στην μπακαλιστικη παρατηρηση γύρω σου. Λιγοι ειναι αυτοι που θα ακουστουν.
Οταν απο την αλλη εχεις 15-30% failure rate παλι θα το δεις γυρω σου. Θα παρατηρεις αντιδρασεις καπως λιγοτερες απο αυτες που υπαρχουν για την φινα. Η φινα εχει αντιστοιχες αντιδρασεις ενος εντελως broken προιοντος...

Δεν χρειαζεται να παμε στην τεχνολογια, στα ιδια τα φαρμακα το βλεπεις αυτο για το οποιο μιλαω.

Ο Πάνος εχει καέι απο την φινα για αυτο αντεδρασε ετσι.

Ναι εχεις δικιο, ναι δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα, ναι εχεις κερδισει στην κουβεντα by default γιατι επιχειρηματολογεις ορθολογιστικα. Like απο εμενα γιατι το ποστ σου 101% σωστο.
Κατι συμβαινει εδω ομως και θα ηταν καλο να αρχισουν να ασχολουνται ερευνητικα με αυτο το φαινομενο.
Ειναι τουλαχιστον παραξενο(και ενδιαφερον παραλληλα).

ΥΓ. Φυσικα και θελω σαν τρελος να παρω φινα και να μην εχω κανενα προβλημα. Ειμαι μαζι σου.
 

makis25

Well-Known Member
τασο φταιει η ατιμη η κοινωνια φιλε μου !. Αν ειμασταν χαλαροι , χωρις να σκεφτομαστε τις προσδοκιες και το πως μας εχουν προγραμματισει να σκεφτομαστε τι σημαινει να ειμαστε αντρες θα ηταν πιο ευκολο να δεχτουμε πως στη φυση υπαρχει ποικιλια , το σωμα μας καθημερινα συμπεριφερεται διαφορετικα , ολες αυτες οι διακυμανσεις μεσα στη φυση ειναι , δεν εγινε και τιποτα . Εγω βλεπω απλα άντρες με εμμονες , και ξεκινανε πχ φινα , και οι εμμονη απο τις τριχες στο κεφαλι μεταφερεται και στο κατω κεφαλι μετα . Αποκαλυψη ειναι στις μελετες ρε συ το ποσο μεγαλα ειναι τα ποσοστα απο παρενεργειες στο πλεσιμπο γκρουπ . Ακομα και κουλες παρενεργειες οπως ευαισθησια στο στηθος , πριξιμο στο στηθος βλεπεις στο πλεσιμπο γκρουπ και ειναι οι μισοι!! βγαζει ματι ..
 

vlafo

Well-Known Member
ρε κουμπαρε γραφουν συνταγες και off label , εχει εγκριθει σε καποιες χωρες . Για φρικτες παρενεργειες μιλουν και χρηστες φιναστεριδης . Και υπαρχουν και αυτοι που θα παθουν εγκεφαλικο με την ασπιρινη και υπατικη ανεπαρκεια απο παρακεταμολη. Ξερεις βεβαια τι προκαλει τις μεγαλυτερες σεξουαλικες παρενεργειες απο φινα και ντουτα μαζι ε; To τσιγαρο . Οπότε αν θες να πετυχεις 100% προβληματα στη στυση ξεκινα ντουτα με τσιγαρο! . Αν βασικα καθε πακετο τσιγαρο το συνοδευαν με φιλαδιο που ελεγε για σεξουαλικη δυσλειτουργια , νομιζω δε θα καπνιζε πολυς κοσμακης . Ο καρκινος δε τους τρομαζει .
Για την ντουτα εχω να πω κι εγω πως ειναι πιο δυνατο φαρμακο απο τη φιναστεριδη φυσικα αλλα υπαρχουν πλεον εξισου στοιχεια για πολλα χρονια για το τι κανει και τι οχι . Εχει 16 στα 17 χρονια που κυκλοφορει . Η φινα ( ως προσκαρ ) εχει 26 χρονια . Οτι καλο και κακο ηταν να παθουν χρηστες το εχουν παθει , Και να θυμησω πως η κυρια χρηση των φαρμακων αυτων ειναι για τον προστατη . Πρεπει να συμπεριλαβεις και εκεινους οταν κοιτας ποσοστα και παρενεργειες . Οι χρηστες στο νετ δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα .

Εχω ενα φιλο , που σε νεαρη ηληκια πριν καμια 12 χρονια , ειχε προβληματα στυσης διχως να χρησημοποιει κανενα φαρμακο , διχως να ειναι καπνιστης , με ολες τις εξετασεις τζαμι . Ο ανδρολογος του λεγε , ολα ειναι καλα , ειναι στο μυαλο σου , εκεινος δεν τον πιστευε . Αχ , υπαρχουν τοσοι πολλοι , με τοσα προβληματα πριν καν παρουν τα φαρμακα αυτα ..
Mάκη έχουμε κανέναν χρήστη φίνας που είναι για τουλάχιστον 20ετία.Η και παραπάνω από την αρχή της κυκλοφορίας;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Μάκη κάνεις δεν μπορεί να αμφισβητήσει ουσιαστικά και με επιχειρήματα αυτά που λες. Κανείς.
case closed τους τρως ολους.

Υπαρχει η ερευνα λοιπον που δεν αμφισβητειται και υπαρχει αυτο που παρατηρεις να συμβαινει. Επειδη ασχολουμαι με την τεχνολογογια 3ο χρονια(χομπι), οταν καποιο τεχνολογικο προιον εχει 1-3% failure rate, αυτο αντικατοπτρίζεται και στην μπακαλιστικη παρατηρηση γύρω σου. Λιγοι ειναι αυτοι που θα ακουστουν.
Οταν απο την αλλη εχεις 15-30% failure rate παλι θα το δεις γυρω σου. Θα παρατηρεις αντιδρασεις καπως λιγοτερες απο αυτες που υπαρχουν για την φινα. Η φινα εχει αντιστοιχες αντιδρασεις ενος εντελως broken προιοντος...

Δεν χρειαζεται να παμε στην τεχνολογια, στα ιδια τα φαρμακα το βλεπεις αυτο για το οποιο μιλαω.

Ο Πάνος εχει καέι απο την φινα για αυτο αντεδρασε ετσι.

Ναι εχεις δικιο, ναι δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα, ναι εχεις κερδισει στην κουβεντα by default γιατι επιχειρηματολογεις ορθολογιστικα. Like απο εμενα γιατι το ποστ σου 101% σωστο.
Κατι συμβαινει εδω ομως και θα ηταν καλο να αρχισουν να ασχολουνται ερευνητικα με αυτο το φαινομενο.
ασχολουνται ηδη με ολα αυτα τα reports απο προβληματα , υπαρχει ερευνητικο ενδιαφερον και να εισαι συγουρος πως μολις μαθω καινουργια πραγματα πρωτος θα ερθω εγω εδω να τα πω .
 

makis25

Well-Known Member
Mάκη έχουμε κανέναν χρήστη φίνας που είναι για τουλάχιστον 20ετία.Η και παραπάνω από την αρχή της κυκλοφορίας;
Υποψιαζομαι θα υπαρχουν , αλλα οχι χρηστες για μαλλι , αλλα για προστατη , Θα ναι μικρη μεριδα που απεφυγε χειρουργεια για προστατη . Αν βρω κατι θα σας το μεταφερω
 

vlafo

Well-Known Member
Ναι να μάθουμε ένα τέτοιο παράδειγμα γιατί έτσι όπως το πάμε θα είμαστε οι πρώτοι.
Δεν έχω διαβάσει κάπου να παίρνει κάποιος πάνω απο 10ετία και μου προξενεί εντύπωση.
 

vlafo

Well-Known Member
Πιο πιθανό είναι για προστάτη,γιατί άμα σου εμφανιστεί στα 55 μπορεί να το παίρνεις μέχρι τα 75,ενώ το μαλλί το πιο πιθανό είναι να το έχεις χάσει.
 

makis25

Well-Known Member
βεβαια δυστηχως να προσθεσω πως με τα χρονια υπαρχουν ολο και περισσοτερα περιστατικα με υπερπλασιες του προστατη σε νεαροτερες ηλικίες . Εγω το αποδιδω στη κακη ζωη και στο κακο φαγητο . Αλλιως δε ξερω . Παλια ηταν κυριως μονο των 50+ , τωρα υπαρχουν και 30+ με προβλημα τετοιο
 

Panos1982

Well-Known Member
Ο Πάνος εχει καέι απο την φινα για αυτο αντεδρασε ετσι.

Εχω κανει τοσα ποστ ρε συ γι αυτο το θεμα κ εχω βαρεθει αλλα οκ..... ας κανω αλλο ενα....... :S

Για να μην δημιουργουντε λαθος εντυπωσεις, αν θεωρεις οτι αντεδρασα καπως επειδη εμενα μου εβγαλε παρενεργειες αλλιως θα αντιδρουσα διαφορετικα, απλα εισαι λαθος.

Εγω δοκιμασα το φαρμακο δε μου βγηκε το εκοψα και συνεχιζω χωρις φαρμακα και ειμαι οκ αυτη τη στιγμη και end of story οσων αφορα εμενα.Η φινα ανηκει στο μακρυνο παρελθον κ εγω ειμαι πολυ καλα με το θεμα μαλλι κ δεν εχω αναγκη καποιο φαρμακο...
Μην θεωρεις οτι εχω καποιο μενος η οτιδηποτε γιατι δεν εχω.
Το ποστ μου αναφερθηκε κυριως στο αν καποιος που εχει παρενεργειες με φινα δεν θα εχει με ντουτα.
Πανω σε αυτο απαντησα κυριως.

Οσων αφορα στις μελετες οταν διαβασα το ποσοστο απλα χαμογελασα με τα νουμερα....
κ γι αυτο εγραψα κ το ποστακι για τα νουμερα...απλα τραγικα...

@vag25
επειδη εισαι παλιο μελος θα ξερεις πιθανως οτι εχω κανει απειρες συζητησεις πανω στο θεμα αυτο
κι εγω κ πολλοι αλλοι κ εχουμε διαβασει απειρες ωρες γι αυτο το ζητημα απο αρκετα χρονια πριν, και το εχουμε εξαντλησει το θεμα τελειως ..... πλεον δεν ασχολουμε κιολας....

Το ολο θεμα για να μην κουραζουμε κ μην γραφουμε θαλασσες γιατι το εχουμε κανει πολλες φορες κ δεν υπαρχει κ νοημα πλεον,
δεν ειναι στο αν βγαζει παρενεργειες η οχι το φαρμακο, ειναι γνωστο οτι βγαζει οκ ( εχω βγαλει ο ιδιος )

αλλα η ολη παγιδα κ το ολο τρικ ειναι στο ποσοστο που τις βγαζει, και εκει οι μελετες ειναι λαθος σκοπιμως κ ειναι λιγο πολυ γνωστο αυτο χρονια τωρα !!!!
και ξερουμε κ τον λογο :)
Αν εσυ πας αυριο να τους κανεις μηνυση θα σου πουνε φιλε μου σου ανεφερα τις παρενεργειες κ σου ειπα οτι ενα 1,5 - 2 %
υπαρχει περιπτωση να τις εχει...αρα ειμαι καλλυμενος δε φταιω !!!
Πως θα πουλαγε το φαρμακο βεβαια αν σου ελεγε οτι το 70% εχει παρενεργειες , θα τρομαζες.... ενω με το 1,5% εισαι cool....
Αρχοντας !!

Ειναι καθαρα θεμα μάρκετινγκ για να κοβουν χρημα !!!

Εν ολιγης φιλε Vag δε θα μιλησω τοσο για τα poll του φορουμ που τα ποσοστα εβγαιναν στο 75%
αστο αυτο γιατι τα παιδια που ψηφιζαν δε τα γνωριζω κιολας προσωπικα.

Θα σου πω οτι οταν πηρα φινα κ εκανα μαζι κ επεμβαση το 2009 πολλοι φιλοι με ρωτησαν τι εκανα κ τους ειπα επεβαση βανκουβερ κ οτι περνω φινα. μη πολυλογω παροτρυνα κ πηραν φινα περισσοτεροι απο 20 φιλοι κ γνωστοι μου.
Τωρα που σου γραφω ξερεις ποσοι απ αυτους περνουν ακομα ? οι 2 !!!
Επισης Συναντιομασταν παιδια απ το φορουμ για καφε τοτε. ειμασταν περιπου 10 ατομα που βρισκομασταν πολυ συχνα.
περναμε και οι 10 φινα. Σημερα περνουν οι 3. Ο ενας συνεχιζει παρα τις παρενεργειες. Οι 2 ειναι ακομα στο φορουμ κ πιθανως θα δουν κ το ποστ...δε θα αναφερω ονομα θα καταλαβουν, κι αν θελουν ας μιλησουν μονοι τους.

Στη τελικη δεν εχει σημασια ουτε τι λεω εγω ουτε τι λες εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος,
οποιος θελει το χαπι ειναι εκει παει το δοκιμαζει κ βλεπει.
το θεμα δεν ειναι η διαφωνια η ενας τσακωμος δε προσφερει κατι....
το θεμα ειναι να υπαρχει απ τη συζητηση ενα κερδος, ενα οφελος.

Προσωπικα δεν εχω θεμα με το μαλλι πλεον , δεν αφορα εμενα αυτο το ποστ,
αλλα οσους το ψαχνουν ακομα και θελουν να το παλεψουν....
απλα συνιστω να ειναι λιγο πιο πονηρεμενοι, αυτο ειναι για μενα το κερδος της συζητησης και ο σκοπος που εγραψα το σχολιο στο 1ο ποστ, αλλα κ ο σκοπος που εκατσα να γραψω κι αυτο το ποστ.

Γιατι τα πραγματα δυστηχως δεν ειναι οπως τα παρουσιαζουν αγγελικα πλασμενα κ δεν ειναι ασπιρινη αυτο το θεμα.
Τωρα αν ο ποιοσδηποτε πιστευει οτι στους 100 που θα παρουν ντουτα οι 98-99 θα ειναι οκ και 1 με 2 θα εχουν προβλημα
μπορει να του αρεσει αυτο στο ακουσμα απλα προτεινω να πονειρευτει λιγο για αρχη
κ για συνεχεια να το ζυγισει αρκετα καλα πριν μπει σε αυτο το μακρυ δρομο γτ ειναι ενα χαπι που πρεπει να το περνεις για ολη σου τη ζωη.

Αν η ντουτα οντως δεν ειχε παρενεργειες στο 98,5 -99 % των ανδρων θα ειχαμε λυσει το προβλημα της τριχοπτωσης βασικα...το 98 -99 % θα ειχε μαλλια πλεον δε θα βλεπαμε καραφλους παρα μονον 1 κάθε 100 ατομα...

Αυτα.... ^^
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Δηλαδη ο πανος , οπως ακομα 4 μελη του φορουμ , συνολο 5 τα τελευταια 2 χρονια (τα οποια καθε φορα που προτεινα σε καποιο παιδι αναστολεις dht ως επιλογη ξεκινούσαν ολους αυτους τους διαλογους) , χρησιμοποιουν ως σοβαρη επιχειρηματολογια την προσωπικη εμπειρια και τα anecdotals . Ολοι τους ανεξαιρέτως . Οχι πανο , ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα εδω στο φορουμ ειναι η κακιστη συμβουλη ο κοσμος να ειναι πονηρεμενος . Η πονηρια απεχει τεραστια αποσταση απο την κριτικη σκεψη , την κριτικη ικανοτητα . Το ζουμι ολων τον επειχηρηματων ολων τον παιδιων ειναι , γιατι ετσι ενοιωσα εγω , γιατι ετσι ακουσα απο καποιον , γιατι ετσι ειπε καποιος καπου στο ιντερνετ . Αυτα ειναι αστειοτητες , και καθε φορα που καποιος λεει κατι τετοιο σε ενα γιατρο , η σε καποιον που κανει ερευνα πχ σε πανεπιστημιο , να μη σας πω τι λενε απο μεσα τους οι ανθρωποι .

Οχι η ντουτα δεν λυνει το προβλημα της τριχοπτωσης , οπως δε το λυνει και η φιναστεριδη , ουτε κανενας σημερα γνωστος συνδιασμος φαρμακων . Εδω υπαρχουν ανθρωποι που διορθωνουν / αλλαζουν φυλο , παιρνουν μεγαλες δοσεις απο οιστρογονα , αφαιρουν τους ορχεις τους , και παλι το μαλλι δεν επανερχεται διχως μεταμοσχευση . Εχεις υπερτιμησει το καλο που μπορει να σου κανει το φαρμακο , εκτος απο το να υπερτιμάς τη ζημια που σου κανει .

Ευχομαι να εχεις παντα καλη υγεια πανο ομως σε περιπτωση που μεγαλωνοντας αντιμετωπισεις προβληματα υγειας που η μοντερνα ιατρικη θεραπευει , ευχομαι οταν ο γιατρος σου σου δωσει φαρμακα για πχ για υψηλη πιεση ή αρρυθμιες , καποιο αντιβιοτικο ή εμβολιο, να μην αντιδρασεις με τον ιδιο τροπο και να παρεις το φαρμακο σου οπως θα σου συστησουν . Να μην πιστεψεις πως ο γιατρος ειναι μερος καποιας συνωμοσιας και πως εσυ η καποιος φιλος σου ξερετε καλυτερα απο καποιον που αφιερωσε τη ζωη του στη μελετη, να μη πιστεψεις αλλους στο ιντερνετ που απεφυγαν το φαρμακο γιατι παιρνουν εθαιρια ελαια , να εχεις την κριτικη σκεψη ωστε να ξερεις τι ειναι η προσωπικη ευθυνη γιατι πανο σου υποσχομαι πως τα φαρμακα που θα παρεις πχ για την πιεση εχουν μελετηθει με την ιδια ακριβως μεθοδολογια που μελετηθηκε η φιναστεριδη , η ντουταστεριδη , η μινοξιδιλη . Με τα ιδια αυστηρα προτυπα και τον ιδιο εκτενη ελεγχο . Αν σου λενε ψεμματα για αυτα , τοτε θα σου λενε και για τα υπολοιπα . Και στο τελος θα βγεις ζημιωμενος εσυ .

Ξυπνηστε!
 

koumparos

Well-Known Member
Μάκη δεν ξέρω εάν ασχολείσαι και με φόρουμ του εξωτερικού.Απλα να σου πω ότι και στα φορα αυτά η ίδια άποψη επικρατεί.Οτι οι έρευνες της Μέρκ είναι για γέλια.Το ποσοστό που εμφανίζει παρενέργειες είναι σχεδόν 50%.Το αν υποχωρούν κάποια στιγμή είναι άλλη συζήτηση.Η εάν μετριάζονται και συνεχίζεις μια φυσιολογική ζωή.Αυτοι που δεν εμφάνισαν καμία παρενέργεια είναι η μειοψηφία.Εαν παρουσιαστεί κάποια στιγμή μια παγκόσμια μελέτη από ουδέτερο θεσμό και με χιλιάδες χρήστες και επιβεβαιωθούν οι μελέτες της Μέρκ τότε ίσως αναθεωρήσω.
 

koumparos

Well-Known Member
Δυστυχώς το πρόβλημα που επικρατεί στο δικό μας φόρουμ είναι ότι υπάρχει άγνοια και ασχετοσυνη σε κάποιο βαθμό.Οταν ακούς απόψεις ότι η φίνα προκαλεί μόνιμες παρενέργειες και ότι κινδυνεύει κάποιος να χάσει για πάντα τον ανδρισμό του π.χ,σηκώνεις τα χέρια ψηλά.Τα πράγματα είναι απλά με την φίνα.Δοκιμαζεις,παρατηρείς και εάν προσαρμοστεί ο οργανισμός με το φάρμακο σωθηκες για χρόνια!! Κάνεις και μια μελετημένη μμ και συνεχίζεις τη ζωουλα σου ανέμελα και ευτυχισμένα.
 
Μπλουζα