Dutasteride - Αvodart

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anideos

New Member
Απ: Dutasteride - Αvodart

Το λέω με τη σκέψη ότι εφόσον είναι δυνατό φάρμακο , με μικρή δόση μπορεί να κρατά τα επίπεδα στον οργανισμό όχι εντελώς χαμηλά που είναι και επικίνδυνο για παρενέργειες
Ασχετο , οι βιταμίνες βοηθάνε σε τίποτα ? τύπου PRIORIN
 

dim74

Member
Απ: Dutasteride - Αvodart

φιλε μου καταλαβαινω ολες τις αποριες σου αλλα καλο ειναι να κανεις μια περιηγηση στο σαιτ...ολα αυτα γραφονται αναλυτικα σε διαφορα θεματα ...
 

Ntia

New Member
Απ: Dutasteride - Αvodart

Dim84, πως πάει η θεραπεία με το διάλυμα του δερματολόγου? Εγώ έχω θετική ανταπόκριση μέχρι στιγμής. Περίπου ενάμισυ μήνα τώρα, έχω αλλάξει δύο διαλύματα και τώρα πάω στο τρίτο, κάθε φορά που τελειώνουν μου αλλάζει λίγο τα συστατικά για να μη συνηθίζει το κεφάλι...
 

dim74

Member
Απ: Dutasteride - Αvodart

τιποτα ιδιαιτερο ντια..αλλωστε μεσα μονο minoxidil και betnovate εχει απο την στιγμη που βγαλαμε την tretinoin(και to elocon) λογω ερεθισμου...
 

magic810

New Member
Απ: Dutasteride - Αvodart

2.3 Αναστολείς της 5α-ρεδουκτάσης
Οι αναστολείς της 5α-ρεδουκτάσης, όπως η φιναστερίδη και η ντουταστερίδη, δρουν αναστέλλοντας την 5α-ρεδουκτάση, που είναι υπεύθυνη για τη μετατροπή της τεστοστερόνης σε 5α-διυδροτεστοστερόνη (DHT). Η DHT παίζει σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη του προστάτη και η αναστολή της 5α-ρεδουκτάσης προκαλεί ελάττωση της υπερπλασίας.
Η φιναστερίδη χορηγείται σε δόση 5 mg ημερησίως. Έχει βρεθεί ότι η φιναστερίδη ελαττώνει τον όγκο του προστάτη κατά 20% σε πάνω από τα δύο τρίτα των ασθενών, με ταυτόχρονη βελτίωση των συμπτωμάτων και του μέγιστου ρυθμού ροής. Οι κλινικές επιδράσεις της φιναστερίδης εμφανίζονται μετά από θεραπεία περίπου 3-6 μηνών. Η αποτελεσματικότητα εξαρτάται από το μέγεθος του προστάτη και είναι χαμηλή σε προστατικούς αδένες με όγκο κάτω από 40ml. Επίσης έχει βρεθεί ότι μειώνει την ανάγκη για χειρουργική θεραπεία και τη συχνότητα εμφάνισης οξεία επίσχεσης των ούρων. Οι κύριες παρενέργειες που συσχετίστηκαν παρουσιάμε το φάρμακο είναι η ελάττωση της libido και η στυτική δυσλειτουργία, που εμφανίζονται η καθεμία στο 3-5% των ασθενών. Παρόλα αυτά οι παρενέργειες είναι αναστρέψιμες μετά από διακοπή της θεραπείας.
Θα πρέπει να τονισθεί ότι μετά εξάμηνη θεραπεία με φιναστερίδη οι τιμές του PSA ελαττώνονται κατά 50%. Απαιτείται επομένως προσεκτική παρακολούθηση του PSA και προσαρμογή των τιμών που ανευρίσκονται μετά από ορισμένο χρονικό διάστημα.


Εικόνα 4: Μεταβολή των τιμών του PSA μετά θεραπεία με φιναστερίδη

Η ντουταστερίδη είναι ένας νέος αναστολέας της 5α-ρεδουκτάσης και σύμφωνα με τις μελέτες που έχουν παρουσιασθεί [u]ζει μεγαλύτερη ασφάλεια [/u]και πιο γρήγορη δράση σε σχέση με τη φιναστερίδη. Χορηγείται σε δόση 0,5 mg ημερησίως
 

Ntia

New Member
Απ: Dutasteride - Αvodart

Νομίζω πως και μένα η τρετινοίνη με βοηθά, γιατί είναι το βασικό συστατικό σε όλα μέχρι τώρα... Μινοξιδίλη είχε το πρώτο διάλυμα και θα έχει και αυτό που θα φτιάξω τώρα. Επίσης βασικό συστατικό σε όλα εκτός από τη τρετινοίνη είναι και το fremmomete της frezyderm. Κρίμα που ήσουν αλλεργικός, αλλά ήθελα να σε ρωτήσω... Όπως είχαμε πει κι εγώ ένιωθα ένα ελαφρύ τσούξιμο (χωρίς κοκκινίλες, πόνο κ.τ.λ.) για λίγες μέρες, μου είχε πει η γιατρός ότι είναι καλό σημάδι και πραγματικά μετά από λίγες μέρες σταμάτησε κιόλας και δεν έχω ξανά πρόβλημα. Μήπως ήταν κάτι αντίστοιχο ή είχες έντονο πρόβλημα? Πάντως και μινοξιδίλη που βάζεις καλό είναι... Καλή συνέχεια!
 

dim74

Member
Απ: Dutasteride - Αvodart

οχι απλα εντονο...εντονοτατο!ετσουζε απιστευτα το κεφαλι μου και ειχα και εντονη κοκκινιλα...ο γιατρος χωρις δευτερη σκεψη ειπε τελος αυτο το διαλυμα...αφου να φανταστεις μολις το σταματησα μετα δυο μερες εφυγαν ολα αυτα...και τωρα που δοκιμασα να βαλω παλι αυτο το διαλυμα(εχει μεινει αρκετο) παλι μετα απο τρεις χρησεις αρχισα να νιωθω τα ιδια και το πεταξα εντελως!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Dutasteride - Αvodart

anideos είπε:
Παιδιά διάβασα αυτό για τη μείωση της τεστοστερόνης και θεώρησα σωστό να το μοιραστώ μαζί σας
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=319
καλο ειναι να μηνμ παιζεις με τις ορμονες σου
απο την στιγμη που δεν γνωριζεις φαρμακα οπως nolvadex armidex clomid
και πολλα αλλα

υπαρχει και η αρωματοποιηση
και γενικα θα μπλεξεις τον οργανισμο σου σε ασχημο παιχνιδι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Dutasteride - Αvodart

Dim74, αν είχες τόσο έντονο πρόβλημα τότε καλά έκανες και το σταμάτησες... Εμένα ευτυχώς δεν ήταν έτσι, ήταν ένα ελαφρύ τσούξιμο το οποίο πέρναγε αμέσως χωρίς κοκκινίλες και ήταν για λίγες μέρες μόνο... Οπότε διέφερε τελείως από το δικό σου. Δεν πειράζει υπομονή, αν δεν δούλεψε αυτό, θα δουλέψει κάτι άλλο. Ξέρω πολύ καλά πως είναι να έχεις παρενέργειες, μιας και το έχω περάσει κι εγώ με άλλα φάρμακα βέβαια και ήταν πολύ σπάνια περίπτωση... και φυσικά ήταν πολύ σοβαρό το πρόβλημα που δημιουργήθηκε...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα