Panoschania _ Dr Yaman motorized fue 4850 g 24/03 ΝW6

montecristo

Well-Known Member
Δηλαδή σκέψου ότι αν ας πούμε είχες 6500 από καθαρη safe περιοχή και Εσυ βάλεις τα 6500 + κάποια που είναι επίφοβα, στη χειρότερη θα καταλήξεις με τα 6500 αν πέσουν τα πιο επίφοβα. Αλλά μέχρι να πέσουν κ αν πέσουν το ισοζύγιο θα είναι θΕΤΙΚΟ προς τη λήπτρια ειδικά αν πάρεις φίνα θα το διατηρήσεις κιόλας…
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panoschania

Active Member
Δηλαδή σκέψου ότι αν ας πούμε είχες 6500 από καθαρη safe περιοχή και Εσυ βάλεις τα 6500 + κάποια που είναι επίφοβα, στη χειρότερη θα καταλήξεις με τα 6500 αν πέσουν τα πιο επίφοβα. Αλλά μέχρι να πέσουν κ αν πέσουν το ισοζύγιο θα είναι θΕΤΙΚΟ προς τη λήπτρια ειδικά αν πάρεις φίνα θα το διατηρήσεις κιόλας…
Σωστό
 

m3e36

Active Member
Jockey τέτοιο δεν παίζει.. Αν υπάρχουν άτομα που έβαλαν καπέλο μετά την μμ, να μας πουν γνώμες για το πότε είναι ασφαλές 100%
Μετα την 5η μερα άφοβα
Κοιτα να ειναι λιγο μεγάλο νούμερο
Προσοχη οταν το βάζεις μην τυχον το έχεις σηκωμενο προς τα πισω και πατάει στο 1ο cm της hairline.
Αργότερα που θα ζεστάνει σιγα σιγα αν δεις οταν ιδρώνει το κεφαλι σου καλο ειναι να το βγάζεις γισ λιγο να αεριστει.
Το φοραω 10ωρες την ημερα τους 4 πρωτους μηνες σε ολες τις μεταμοσχευσεις που εχω κανει χωρις κανενα θεμα.
 

Panoschania

Active Member
Μετα την 5η μερα άφοβα
Κοιτα να ειναι λιγο μεγάλο νούμερο
Προσοχη οταν το βάζεις μην τυχον το έχεις σηκωμενο προς τα πισω και πατάει στο 1ο cm της hairline.
Αργότερα που θα ζεστάνει σιγα σιγα αν δεις οταν ιδρώνει το κεφαλι σου καλο ειναι να το βγάζεις γισ λιγο να αεριστει.
Το φοραω 10ωρες την ημερα τους 4 πρωτους μηνες σε ολες τις μεταμοσχευσεις που εχω κανει χωρις κανενα θεμα.
Εγώ θέλω να επιστρέψω δουλειά από Πέμπτη όπου είναι η 6μερα και να το φοράω καμία δεκάρια μέρες μέχρι να καθαρίσω, μετά δεν με νοιάζει πάλι καραφλας θα είμαι όπως ήμουν!!! Στην θαλλασα κτλ βέβαια θα μπαίνει φέτος ασυζητητί.
 

m3e36

Active Member
Jockey τέτοιο δεν παίζει.. Αν υπάρχουν άτομα που έβαλαν καπέλο μετά την μμ, να μας πουν γνώμες για το πότε είναι ασφαλές 100%
Μετα την 5η μερα άφοβα
Κοιτα να ειναι λιγο μεγάλο νούμερο
Προσοχη οταν το βάζεις μην τυχον το έχεις σηκωμενο προς τα πισω και πατάει στο 1ο cm της hairline.
Αργότερα που θα ζεστάνει σιγα σιγα αν δεις οταν ιδρώνει το κεφαλι σου καλο ειναι να το βγάζεις γισ λιγο να αεριστει.
Το φοραω 10ωρες την ημερα για 4 μερες σε ολες τις μεταμοσχευσεις που εχω κανει χωρις κανενα θεμα.
Εγώ θέλω να επιστρέψω δουλειά από Πέμπτη όπου είναι η 6μερα και να το φοράω καμία δεκάρια μέρες μέχρι να καθαρίσω, μετά δεν με νοιάζει πάλι καραφλας θα είμαι όπως ήμουν!!! Στην θαλλασα κτλ βέβαια θα μπαίνει φέτος ασυζητητί.
Φορεσε το και πηγαινε
Προσοχη μην το εχεις σηκωμένο προς τα πισω και χωρίς να καταλαβεις η μπροστινή εσωτερική πλευρα του καπελου ακουμπαει στο 1οcm της hairline.
Το ειχα παθει αυτο γι αυτο το επισημαίνω
 

Panoschania

Active Member
Μετα την 5η μερα άφοβα
Κοιτα να ειναι λιγο μεγάλο νούμερο
Προσοχη οταν το βάζεις μην τυχον το έχεις σηκωμενο προς τα πισω και πατάει στο 1ο cm της hairline.
Αργότερα που θα ζεστάνει σιγα σιγα αν δεις οταν ιδρώνει το κεφαλι σου καλο ειναι να το βγάζεις γισ λιγο να αεριστει.
Το φοραω 10ωρες την ημερα για 4 μερες σε ολες τις μεταμοσχευσεις που εχω κανει χωρις κανενα θεμα.
Φορεσε το και πηγαινε
Προσοχη μην το εχεις σηκωμένο προς τα πισω και χωρίς να καταλαβεις η μπροστινή εσωτερική πλευρα του καπελου ακουμπαει στο 1οcm της hairline.
Το ειχα παθει αυτο γι αυτο το επισημαίνω
Και έπαθες κάτι; υποτίθεται ότι και να πέσει κακαδι το τριχοθυλακιο είναι οκ τόσες μέρες μετά..
 

Disco

Well-Known Member
Διάβασε αυτό το PDF, είναι από τον Dr Pekiner μου το ειχε στείλε σε online consultation..Λέει οδηγίες μετά την επέμβαση τι πρέπει να κάνεις για 6 μήνες.

Be careful in the 10 days following the transplant. DO NOT BUMP OR SCRATCH your head
- Protect your recipient area. Do not wear tight headwear. A cap/hat that is loose can be worn once in a
while for a short period of time (not the whole day).

Λέει να μη φοράς σφιχτό καπέλο για δεκα μέρες (p.x. jockey cap) αλλά κάποιο αναλαφρο και πάλι όχι συνέχεια αλλά για λίγο μέσα στη μέρα.
 

Συνημμένα

  • POST OPERATIVE INSTRUCTIONS (1).pdf
    106.7 KB · Προβολές: 115
Τελευταία επεξεργασία:

Disco

Well-Known Member
Καλή επιτυχία κιόλας. Ο Dr Yaman ειναι καλός γιατρός. O σχεδιασμός της hairline φαινεται ωραίος. Υπομονή να περάσουν οι μήνες τωρα...
 

Panoschania

Active Member
Διάβασε αυτό το PDF, είναι από τον Dr Pekiner μου το ειχε στείλε σε online consultation..Λέει οδηγίες μετά την επέμβαση τι πρέπει να κάνεις για 6 μήνες.

Be careful in the 10 days following the transplant. DO NOT BUMP OR SCRATCH your head
- Protect your recipient area. Do not wear tight headwear. A cap/hat that is loose can be worn once in a
while for a short period of time (not the whole day).

Λέει να μη φοράς σφιχτό καπέλο για δεκα μέρες (p.x. jockey cap) αλλά κάποιο αναλαφρο και πάλι όχι συνέχεια αλλά για λίγο μέσα στη μέρα.
Εμένα δεν μου είπαν πάντως να ψεκαζω με κάτι την λήπτρια, απλά κάθε μέρα ένα λούσιμο με τα προϊόντα που έδωσαν
 

Kostas144

Member
Τα ρώτησα αυτά και μου είπαν αν θέλω φίνα να μου δώσουν και είπα όχι. Ρώτησα αν είναι αναγκαίο και μου είπαν οι βιταμίνες είναι αναγκαίες για τα μεταμοσχευμενα. Πήρα το safe και εγώ..
Όσο αναφορά τις πυκνωτιτες είμαι ευχαριστημένος νομίζω, αλλά δεν νομίζω ότι πχ μπροστά έχω 45 fu /cm όπου βγάλαμε στο consulation... Ούτε μέση 35 πίσω ναι τα έχει τα 15 /cm
Εμενα δεν μου εδωσε βιταμινες ο Yaman..ισως επειδη εχω αλλεργια σε κανα δυο φαρμακα που του ειπα, ισως δεν χρειαζοταν να παρω βιταμινες βαση των αιματολογικων που μου εκανε δεν ξερω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panoschania

Active Member
Εμενα δεν μου εδωσε βιταμινες ο Yaman..ισως επειδη εχω αλλεργια σε κανα δυο φαρμακα που του ειπα, ισως δεν χρειαζοταν να παρω βιταμινες βαση των αιματολογικων που μου εκανε δεν ξερω
Να ψεκάζεις επίσης την λήπτρια περιοχή δεν σου είπε σωστά?
 

Kostas144

Member
Ο Yaman δεν λεει γιατι σου λεει απο την αρχη να λουζεις το κεφαλι σου καθημερινα..αυτο στο λενε συνηθως για τις πρωτες 3-4 μερες που καποιοι δεν σε αφηνουν να λουστεις.
 

Panoschania

Active Member
6 ημέρα, έβαλα και καπέλο σήμερα
 

Συνημμένα

  • IMG_20230330_162256.JPEG
    IMG_20230330_162256.JPEG
    257.9 KB · Προβολές: 345
  • IMG_20230330_162230.JPEG
    IMG_20230330_162230.JPEG
    88.6 KB · Προβολές: 320

Disco

Well-Known Member
Εμένα δεν μου είπαν πάντως να ψεκαζω με κάτι την λήπτρια, απλά κάθε μέρα ένα λούσιμο με τα προϊόντα που έδωσαν
ότι σου είπαν από την κλινική κάνε. Εγώ για βοηθητικό στο έστειλα, χωρίς να σημαίνει οτι πρέπει να το ακολουθήσεις.
 

Panoschania

Active Member
Graft /cm2, νομίζω ότι έχει πέσει πολύ κοντά στις προβλέψεις του ή οποίες ήταν εμπρός 45-46g μέση 35g crown 15g,κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να διακρίνει καλύτερα πόσα είναι?
 

Συνημμένα

  • IMG_20230402_151031.JPEG
    IMG_20230402_151031.JPEG
    40.6 KB · Προβολές: 219
  • IMG_20230402_150958.JPEG
    IMG_20230402_150958.JPEG
    54.1 KB · Προβολές: 206
  • IMG_20230402_150859.JPEG
    IMG_20230402_150859.JPEG
    42.5 KB · Προβολές: 214

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα Pano και καλη επιτυχια.
Νομιζω πως αν θες να διατηρησεις ενα καλο αποτελεσμα δε θα γλυτωσεις την αγωγη, ασχετα με τον αριθμο μεταμοσχευσεων που θα κανεις. Καταρχας βλεποντας πως εξελισσεται η τριχοπτωση σου νομιζω πως οι πιθανοτητες να διατηρησεις τις γεφυρες τοσο ψηλα χωρις αγωγη ειναι μικρες, αφου ηδη φαινεται να υπαρχει αραιωση, καθως επισης και τα οποια μαλλια υπαρχουν στη ληπτρια(μη μεταμοσχευμενα).

Ενας αλλος παραγοντας που θα συμβαλλει στο τελικο αποτελεσμα ειναι κατα ποσο και τα μεταμοσχευμενα, τα οποια εχουν παρθει απο μεγαλη εκταση του κεφαλιου και σε ορισμενα σημεια ειναι γειτονικα με περιοχες που φαινεται να εχει ξεκινησει αραιωση, θα διατηρηθουν για καιρο στη ληπτρια.

Αν λοιπον θελαμε να μιλησουμε τερμα αισιοδοξα, ναι σε περιπτωση που ολα εμεναν στασιμα, δε θα χρειαζοσουν αγωγη, και με δυο μεταμοσχευσεις μπορει να ησουν απολυτα ευχαριστημενος. Με βαση ομως ενα πιο πραγματικο σεναριο το να μη παρεις αγωγη ειναι μεγαλο ρισκο.
InkedIMG_20230328_130448.jpg
Inkedreceived_1045589239339608.jpg
 

Panoschania

Active Member
Καλησπερα Pano και καλη επιτυχια.
Νομιζω πως αν θες να διατηρησεις ενα καλο αποτελεσμα δε θα γλυτωσεις την αγωγη, ασχετα με τον αριθμο μεταμοσχευσεων που θα κανεις. Καταρχας βλεποντας πως εξελισσεται η τριχοπτωση σου νομιζω πως οι πιθανοτητες να διατηρησεις τις γεφυρες τοσο ψηλα χωρις αγωγη ειναι μικρες, αφου ηδη φαινεται να υπαρχει αραιωση, καθως επισης και τα οποια μαλλια υπαρχουν στη ληπτρια(μη μεταμοσχευμενα).

Ενας αλλος παραγοντας που θα συμβαλλει στο τελικο αποτελεσμα ειναι κατα ποσο και τα μεταμοσχευμενα, τα οποια εχουν παρθει απο μεγαλη εκταση του κεφαλιου και σε ορισμενα σημεια ειναι γειτονικα με περιοχες που φαινεται να εχει ξεκινησει αραιωση, θα διατηρηθουν για καιρο στη ληπτρια.

Αν λοιπον θελαμε να μιλησουμε τερμα αισιοδοξα, ναι σε περιπτωση που ολα εμεναν στασιμα, δε θα χρειαζοσουν αγωγη, και με δυο μεταμοσχευσεις μπορει να ησουν απολυτα ευχαριστημενος. Με βαση ομως ενα πιο πραγματικο σεναριο το να μη παρεις αγωγη ειναι μεγαλο ρισκο.Προβολή συνημμένου 56868Προβολή συνημμένου 56867
Η αγωγή είναι ιδανική επιλογή για εμένα, αλλά δεν είναι και υποχρεωτική διότι με μια μμ ακόμα μπορείς να δεις και να καλύψεις τις ανάγκες σου αφού υπάρχει απόθεμα σε μοσχεύματα, θα δείξει...όσο αναφορά τα graft παραπάνω, ξέρει να μας πει κάποιος αν είναι σωστά σε πυκνότητα /cm2?βάση της ανάλυσης του γιατρού στην αρχή του ποστ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panoschania

Active Member
Ημέρα 12 και πλέον καθαρός, τα μαλακωσα και τα έβγαλα όλα μόνος σιγά σιγά, το αποτέλεσμα πολύ καλό για εμένα που δεν είχα μαλλιά, έστω και έτσι. Η δότρια έχει το αναμενόμενο ξεπουλιασμα αλλά θεωρώ ότι θα φτιάξει σιγά σιγά αφήνοντας το μαλλί να μεγαλώνει λίγο, ήθελα να ρωτήσω, η εικόνα στην λήπτρια αντικατοπτριζει την πυκνότητα που θα έχει το μαλλί μελλοντικά η υποτίθεται υπάρχουν πολλά μοσχευματα που δεν φαίνονται τρίχες καν αυτήν την στιγμή διότι είναι μέσα στο scalp;;
 

Συνημμένα

  • IMG_20230405_193105.JPEG
    IMG_20230405_193105.JPEG
    74.3 KB · Προβολές: 241
  • IMG_20230405_193007.JPEG
    IMG_20230405_193007.JPEG
    86.2 KB · Προβολές: 255

montecristo

Well-Known Member
Ημέρα 12 και πλέον καθαρός, τα μαλακωσα και τα έβγαλα όλα μόνος σιγά σιγά, το αποτέλεσμα πολύ καλό για εμένα που δεν είχα μαλλιά, έστω και έτσι. Η δότρια έχει το αναμενόμενο ξεπουλιασμα αλλά θεωρώ ότι θα φτιάξει σιγά σιγά αφήνοντας το μαλλί να μεγαλώνει λίγο, ήθελα να ρωτήσω, η εικόνα στην λήπτρια αντικατοπτριζει την πυκνότητα που θα έχει το μαλλί μελλοντικά η υποτίθεται υπάρχουν πολλά μοσχευματα που δεν φαίνονται τρίχες καν αυτήν την στιγμή διότι είναι μέσα στο scalp;;
Μια χαρά φαίνεται η λήπτρια. Καποια μοσχεύματα παίζει να εχουν πέσει μαζί με τα κακαδακια οποτε μαλλον θα είναι λίγο πιο πάνω η πυκνότητα
 
Μπλουζα