Dr. Tsvelatin Zarev Bulgaria - Cutting Edge ή απλά πυροτέχνημα?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Αν δεχτούμε πως όντως δουλεύει 0.5 -0.7 και αυτός είναι ο λόγος που δεν πάει χαμένο κανένα graft και μπορεί να εξαντλεί την δοτρια και να την αφήνει αθικτη , δε θέλω να φανταστώ τι προκαλεί το ο.9 και ειδικά 1.0 που χρησιμοποιούν οι εγχώριοι. Πόσα graft καταστρέφουν άραγε?
Aν ο γιατρός είναι τσαπατσούλης και με το 0,7 χάνεις g απλά με αυτό ελαχιστοποιείς ακόμα περισσότερο τον κίνδυνο.Υπάρχει όμως.
Με το 1,00 στην ίδια περίπτωση απλά γίνεται χιροσίμα.
Όλα είναι θέμα γιατρού.
Απλά έχεις ένα εργαλείο ακόμα, που χρειάζεται απαραιτήτως για να "μηδενίζει¨ τα ρίσκα όσο αυτό είναι εφικτό.
 

vlafo

Well-Known Member
Αυτο πρεπει να αξιολογηθει και σε ενα βαθος χρονου, να φανει δλδ ποσο μεσα πεφτει στη safe zone.
Ti μέσα να πέφτει φίλε,με 10.000g είναι δυνατόν να μη βγαίνει εκτός σε nw6?
Ούτε με strip δεν τα πετυχαίνεις αυτά τα νούμερα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υπάρχουν κεφάλια NW6 που έχουν 10.000g σε safe zone λόγω ανατομίας κεφαλιού (μεγάλη επιφάνεια 270-300cm2) και υψηλής πυκνότητα 90+g. Στο προηγούμενο consultation με τον Lorenzo υπήρχε μια τέτοια περίπτωση. Θα μου πεις πόσοι είναι αυτοί από τα NW6. Πιθανολογώ όχι πάνω από 5%.
 

vlafo

Well-Known Member
Μιλάμε για περιπτώσεις εξαιρετικά σπάνιες σαν του Γιώργου και του Grekonte.
Eκεί ναι αν πληρούνται όλες αυτές οι προυποθέσεις πιθανόν και να γίνεται.
Μιλάμε πάντως για συνδυασμό πολλών ταυτόχρονων προυποθέσεων που πρέπει να πληρούνται και όχι μόνο έκτασης.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστά, έκταση και πυκνότητα. Ο Γιώργος αν εννοείς τον Giorgos-3 δεν είναι αυτή η περίπτωση.
 

vagosx

Well-Known Member
Cvial εαν κάποιος χρησιμοποιεί punch 0.5, θεωρητικά δε θα μπορούσε από ένα δίτριχο graft να πάρει μόνο τη μισή ρίζα, έτσι ώστε και να πάρει τριχοθυλακιο να μεταφέρει στη λήπτρια αλλά και να μείνει graft και στη δότρια;
 

makis25

Well-Known Member
στο καναλι του στο youtube ο γιατρος στο παραδειγμα με το nw6 λεει νομιζω( το δα χθες το βιντεο) πως η δοτρια του εχει μεγεθος 387 τετραγωνικα εκατοστα. 387!! σε nw6 . Πως γινεται αυτο; Απλα δεν υπαρχει ασφαλης ζωνη . Παιρνει απο παντου. Στο κραουν βγαζει μοσχευματα στη κυριολεξια 2 χιλιοστα διπλα απο τη φαλακρη επιφανεια . Ε οχι . Καμια ασφαλεια για το μελλον αυτο παρα μονο με φαρμακα και παλι παιζεις . Στην εξαγωγη βγαζει με 100% μοτερ 700+ μοσχευματα την ωρα . Στην τοποθετηση βαζει 850+ την ωρα , εδω εχουμε δει και καλυτερα νουμερα. Δε ξερω τι κοκτειλ φαρμακων χρησιμοποιει περα απ το prp και εχει τοσο καθαρη εικονα δοτρια και ληπτρια μετα την επεμβαση . Παιζει ρολο και το μικρο εργαλειο ,αλλα δε μου φτανει αυτο .
 

alex7

Well-Known Member
στο καναλι του στο youtube ο γιατρος στο παραδειγμα με το nw6 λεει νομιζω( το δα χθες το βιντεο) πως η δοτρια του εχει μεγεθος 387 τετραγωνικα εκατοστα. 387!! σε nw6 . Πως γινεται αυτο; Απλα δεν υπαρχει ασφαλης ζωνη . Παιρνει απο παντου. Στο κραουν βγαζει μοσχευματα στη κυριολεξια 2 χιλιοστα διπλα απο τη φαλακρη επιφανεια . Ε οχι . Καμια ασφαλεια για το μελλον αυτο παρα μονο με φαρμακα και παλι παιζεις . Στην εξαγωγη βγαζει με 100% μοτερ 700+ μοσχευματα την ωρα . Στην τοποθετηση βαζει 850+ την ωρα , εδω εχουμε δει και καλυτερα νουμερα. Δε ξερω τι κοκτειλ φαρμακων χρησιμοποιει περα απ το prp και εχει τοσο καθαρη εικονα δοτρια και ληπτρια μετα την επεμβαση . Παιζει ρολο και το μικρο εργαλειο ,αλλα δε μου φτανει αυτο .
Αν είναι τόσο αποτελεσματικό το PRP να ξεκινήσουμε όλοι αμεσα ( εννοώ οι μεταμοσχευμένοι )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το μέγεθος που καθορίζει πρωτίστως το νούμερο του punch δεν είναι αν θα αφαιρέσεις ένα μονότριχο(splitting δηλαδή), αλλά τι πάχος έχει η τρίχα. Το πάχος της τρίχας ορίζει τον όγκο της "ρίζας" (bulb) και δευτερευόντως αν θα βγάλεις ένα 2τριχο, κλπ. Η μικρότερη διάμετρος που αφορά πολύ λεπτά μαλλία είναι 0.6mm (μιλάω για πρακτικό μέγεθος που χρησιμοποιείται συχνά). Αν έχεις χοντρή τρίχα αυτόματα έχει πάει με το καλημέρα από 0.8μμ και πάνω (συνήθως από 0.8-0.9). Ως προς την ερωτησή σου αυτό που περιγράφεις λέγεται splitting και γίνεται ευρέως από τον Erdogan. To graft στα Ελληνικά λέγεται ομόδα τριχοθυλακιακών μονάδων. Αυτό τι σημαίνει? Ότι σε ένα 3-τριχο υπάρχουν 3 τριχιθυλακιακές μονάδες οι οποίες δημιουργούν μια κοινή ομάδα και συνήθως έχουν ένα κοινό όργανο που τις καθορίζει σαν ομάδα και είναι ο σμηγματογόνος αδένας στο πάνω μέρος. Αυτόν πρέπει να κόψεις για την εξαγωγή. Ανάλογα με την τοπολογία της ομάδας γίνεται και το splitting. Επειδή η εξήγηση εδώ είναι πολύ τεχνική δεν θα την συνεχίσω γιατί θα ξεφύγουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
δεν κανει κατι εντυπωσιακο

Έχω κάνει prp αμέσως μετά την ολοκλήρωση της μεταμόσχευσης
και πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια επίσημη έρευνα περί αυτού.
Στην Ευρώπη υπάρχουν κλινικές που προτείνουν ακόμη και θεραπεία prp
στα μαμά μαλλιά,με την υπόσχεση ότι θα υπάρξει επανέκφυση...

Ξέρω ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,
αλλά αν υπάρχει κάτι επίσημο με το πόσο βοηθάει κάθε "βοηθητικό μέσο",
από το σαμπουάν βιοτίνης,μέχρι το prp και το καπέλο laser,
θα ήθελα να το ξέρω,γιατί πολύ φοβάμαι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις
πρόκειται για placebo effect,με εμάς να πέφτουμε θύματα του μαρκετινγκ..
 

dim d

Well-Known Member
υπαρχουν αρκετες μελετες να δεις..υποβοηθα σε συνδυασμο με αλλα, εκανα κι εγω.
 

Aris81

Well-Known Member
υπαρχουν αρκετες μελετες να δεις..υποβοηθα σε συνδυασμο με αλλα, εκανα κι εγω.

Εγώ θα ήθελα να ξέρω ότι αν για παράδειγμα η λήψη πολυβιταμινών μετά την μμ
ενισχύει τη διαδικασία σε ποσοστό 25% και το prp 5%,
να περιοριστώ στις πολυβιταμίνες.
Τα άνωθεν ποσοστά είναι τυχαία,απλά θέλω να ξέρω
γιατί εδώ που μένω,4 συνεδρίες prp κοστίζουν 800ευρώ
και από τα λίγα που ξέρω,χλωμό να επιτυγχάνεται αυτό που διαφημίζουν,
δηλαδή ότι φυτρώνουν νέα μαλλιά σε ανθρώπους που δεν έχουν κάνει μμ...
 

dim d

Well-Known Member
δεν υπαρχει κανεας λογος μνα δινεις τοσα, σε εναν δερματολογο με μηχανημα το κανεις με 50 ευρω την μια...δεν φυτρωνει τπτ νεο με αυτο απο μονο του αλλα υποβοηθα σε ενα βαθμο τις μμ κι τις λοιπες αγωγες .
 

Aris81

Well-Known Member
δεν υπαρχει κανεας λογος μνα δινεις τοσα, σε εναν δερματολογο με μηχανημα το κανεις με 50 ευρω την μια...δεν φυτρωνει τπτ νεο με αυτο απο μονο του αλλα υποβοηθα σε ενα βαθμο τις μμ κι τις λοιπες αγωγες .

Και εγώ αυτό πιστεύω,αλλά σε ελεύθερη μετάφραση μία γερμανική διαφήμιση που μου βγάζει στο fb λέει
"Mε 4-6 συνεδρίες prp,επιστροφή στα πυκνά και λαμπερά μαλλιά"
και απευθύνεται και σε άτομα που δεν έχουν κάνει μμ.
Νομίζω αν όσοι δεν έχουν κάνει μμ απλώσουν φραπελιά στο κεφάλι τους,
θα δούνε καλύτερο αποτέλεσμα...
 
Μπλουζα