dr.iasonargyriou - introduction to greek forum

jersey

Well-Known Member
Παιδιά επειδή το φόρουμ είναι μικρόκοσμος οι τιμές που συζητάμε και ακούγονται είναι σχεδόν εκτός πραγματικότητας για τα Ελληνικά δεδομένα .
Ο μέσος φαλακρός Έλληνας θα δώσει ( αν τον πονάει πολύ η φαλάκρα)
Από 2 μέχρι 4000 ευρώ σε μεγάλο πρόβλημα .
Άντε μερικοί και ταληρο .
Όταν ακούς 6-8-10 χιλιάδες είναι αυτά που ονειρεύονται.
Πραγματικά έτσι είναι τα πράγματα. Όταν υπάρχουν τόσο χαμηλοί μισθοί και ανεργία στην Ελλάδα και ο άλλος μένει στο ενοίκιο ή με τους γονείς του γιατί τσίμα τσίμα του μένει κάτι στην άκρη ή ο οικογενειάρχης που έχει να μεγαλώσει και να σπουδάσει τα παιδιά του ή αυτός που κρατάει κάποια λεφτά στην άκρη για ώρα κινδύνου νομίζεις θα δώσει πάνω από 4000 ευρώ συνολικά για να λύσει το όποιο πρόβλημα έχει στα μαλλιά του; Μήπως ζουν σε άλλη χώρα κάποιοι και δεν τα βλέπουν ή απλά αδιαφορούν για την κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική κοινωνία;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Έτσι ακριβώς, περιμένουμε αποτελέσματα για διάφορα nw , διαφορετικά χαρακτηριστικά.Νομιζω πάντως ότι ο γιατρός καθώς και όποιος από εμάς ηταν γιατρός και έμπαινε στο φόρουμ,θα κάτσει να διαβάσει,να δει τι θέλουμε ,τι δεν θέλουμε κτλ. Οπότε
θα έχει ένα προβάδισμα
 

Georgie

Well-Known Member
Πραγματικά έτσι είναι τα πράγματα. Όταν υπάρχουν τόσο χαμηλοί μισθοί και ανεργία στην Ελλάδα και ο άλλος μένει στο ενοίκιο ή με τους γονείς του γιατί τσίμα τσίμα του μένει κάτι στην άκρη ή ο οικογενειάρχης που έχει να μεγαλώσει και να σπουδάσει τα παιδιά του ή αυτός που κρατάει κάποια λεφτά στην άκρη για ώρα κινδύνου νομίζεις θα δώσει πάνω από 4000 ευρώ συνολικά για να λύσει το όποιο πρόβλημα έχει στα μαλλιά του; Μήπως ζουν σε άλλη χώρα κάποιοι και δεν τα βλέπουν ή απλά αδιαφορούν για την κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική κοινωνία;
Να σου πω την αλήθεια δε με νοιάζει και πολύ τι κάνουν .
Το πιθανότερο είναι να βαρανε μύγες
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπερα αγαπητε, το κριτηριο μου εμενα ειναι η ηλικια. Δηλαδη:
1) Οταν ο ασθενεης ειναι νεος 19-21 χρονων, και παρατηρει τριχοπτωση και αναζητα βοηθεια, θα μπει σε συντηριτικη θεραπεια και για μενα πρεπει να μεινει και να επιμεινει για μερικα χρονια τουλσχιστον 25-26. Γιατι? εαν ανταποκρινεται στην αγωγη και φρεναρεις την τριχοπτωση και εχεις βρει τη θεραπεια του και θα μεινει σε αυτη σαν χαρακτηρας (δεν θα την παρατησει δλδ) τοτε ναι να προχωρησει σε μεταμοσχευση. Σε αυτεσ τισ ηλικιες σε σωζει κυριολεκτικα η φιναστεριδη! περισσοτερο απο τη μινοξιδιλη. Και παντα η θεραπεια απο το στομα ειναι δυνατοτερη σε συγκριση με τοπικη χρηση αφρου/λοσιον. Δοσολογια? ξεκιναμε με μια μικρη 0,3, βλεπουμε πωσ ανταποκρινεσαι σε μερικους μηνεσ. Οχι? ανεβαζουμε δοσολογια 0,5 και ουτε καθε εξης.

2) Στη δεκαετια 30-40
Η φιναστεριδη παιζει ρολο, προσοχη εαν ειμαστε σε αναπαραγωγικη φαση, να κανουμε διαλειμμα, να γινει συλληψη και μετα ξαναμπαινουμε.

3)Στη δεκαετια 40-50
εδω βλεπω λιγοτερη ανταποκριση απο φιναστεριδη σιγα σιγα, σας 40 μας ετσι και αλλιωσ σιγα σιγα καλμαρουμε, εχουμε κ κουτσουβελα και ειμαστε μπαμπαδες (πλειοψηφια)

Δραματικες αλλαγες στο κεφαλι μας δεν εχουμε μετα τα 50-55. (λογω ΑΝΔΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΗΣ αλωπεκιας ΠΑΝΤΑ)
Εαν δεν ανταποκρινομαστε στη φιναστεριδη να αρχισουμε να μιλαμε για ντουταστεριδη και εαν φοβαστε για στυση κοιταω πολυ σοβαρα την ενεσιμη (τοπικα δλδ) ντουταστεριδη.

Οποτε το θεμα με απλα λογια ειναι να φτασουμε στα 50-55 με οσο το δυνατον ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ εμεισ που εχουμε κληρονομησει το γονιδιο. και αναλογα τι NW ηταν ο μπαμπας ή ο θειοσ καπου εκει θα πεσουμε κ εμεις, ισωσ λιγο καλυτερα λογω καλυτερης ποιοτητας ζωης. ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΣΤΡΕΣΟΓΟΝΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

Αυτα τα οποια χασαμε θα τα κανουμε αποκατασταση με FUE και θα κανουμε γαμω τις μεταμοσχευσεις εαν ο ιατρος κανει σωστη εξεταση δοτριας και συνυπολογισει το ολο προφιλ τριχοπτωσης του ασθενους.

Προσοχη σε κατωτερους των περιστασεων ιατρους/ προσοχη σε πακετα τιμες προσφορεσ και γενικα εμπορικοποιηση της ολης ιατρικης πραξης στο ονομα του μαρκετινγκ.

Να περνετε και δευτερες γνωμες και τριτες και να μην πηγαινετε με γνωμονα την τιμη

αυτα
Καλωσορίσατε στο forum.
Ευχαριστούμε για την κατάθεση απόψεων περί στρατηγικού πλάνου μεταβαλλόμενου με βάση την ηλικία και την επιθετικότητα της ΑΑ.
 

witcher

Well-Known Member
Τίμιος με αντίληψη της πραγματικότητας..περιμένουμε και περιστατικά όμως να δούμε..γτ η τιμή από μόνη της δεν λέει τπτ..και διάφορα περιστατικά ..σε διάφορα norwood..όχι μόνο από Βεγγους..υπάρχουν και τα norwood 2-3 , που ψάχνουν επέμβαση με φυσικότητα πυκνότητα κτλ..γιατρέ έχεις δεσμευτεί να ανεβάσεις περιστατικά..περιμενουμε
Πάντως ο Αργυρίου φαίνεται να πηγαίνει για το καλύτερο αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση είτε μικρό είτε μεγάλο norwood και αυτό από μόνο του είναι πολύ θετικό και ακολουθεί την σωστή προσέγγιση των περιστατικών, από όσα έχει αναφέρει τουλάχιστον, καθώς δεν έχουμε δει περιστατικά του. Δεν κινείται συντηρητικά δηλαδή ή να παίζει εκ του ασφαλούς με μέτριες πυκνότητες. Αυτό μαζί με την τίμια τιμολογιακή του πολιτική θα τον καθιστούν μια καλή λύση, αν επιβαιβεωθεί με τα περιστατικά του που θα παρουσιαστούν βέβαια.
 

Kostas97

Well-Known Member
Προσωπικα εχω γνωρισει γιατρους διαφορων κατηγοριων. Ειναι ορισμενοι που θεωρουν οτι οι σπουδες τους πρεπει να πληρωθουν επειδη εχασαν πολλα χρονια και αλλοι οι οποιοι μπορει να ειναι ΤΟΠ(θρυλοι) , στα δημοσια νοσοκομεια υπαρχουν και ειναι αποδεκτοι απο ολους με τα ονοματα τους να συζητιουνται για χρονια στις κλινικες, οι οποιοι το βλεπουν καθαρα ως προσφορα και οχι ως εσοδα.

Εγω ως αντιληψη θεωρω πως κατι στη μεση ειναι το ιδανικο. Να ζητας ανταμοιβη για οσα προσφερεις αλλα ποτε να μη ξεχνας οτι και αυτο που σπουδασες ειναι λειτουργημα. Γιατι πολλοι το ηθικο της υποθεσης το εχουν χασει :D
 

vlafo

Well-Known Member
Σέβεσαι τον γιατρό? Είσαι σε ένα ανώνυμο (καλώς) φόρουμ απλών ανθρώπων που έχουν ένα παθολο-ψυχολογικο ζήτημα και μας λες ότι πέρα σα φανταστικά μαζί του αλλά τον σέβομαι και δεν λέω. Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά. Γιατί αν πεις τιμή που σου είπε και πόσα έδωσες για να σε δει θα τον σέβεσαι λιγότερο. Παιδιά έχει παραγίνει. Να βοηθάτε τους γιατρούς και να τους σέβεστε από κοντά. Από απόσταση μόνο συμφέροντα εξυπηρετείτε. Για πες ρε αρχηγέ @vlafo αν είμαι λάθος κάπου?
Σωστά τα λες Mike έχεις πάρει το όπλο και πυροβολείς.
Κάθε σοβαρή κλινική ή επιχείριση,έχει αναρτημένο τιμοκατάλογο και πρέπει να είναι γνωστός.
Από κει και πέρα φυσικά και υπάρχουν περιθώρια προς τα κάτω,αλλά αυτό εξαρτάται και από τον καθένα και τις διαπραγματευτικές του ικανότητες.Αυτό δεν είναι μεμπτό.
Οι μαϊμούδιές που υπάρχουν σχεδόν σε όλες τις κλινικές και ο καθένας χρεώνει ότι γουστάρει και όπως γουστάρει,είναι τραγελαφικές.
Ειδικά οι δήθεν high lux κλινικές που ευαγγελίζονται υψηλές υπηρεσίες,είναι οι χειρότερες και αυτά που λένε και κυρίως κάνουνε στο οικονομικό κομμάτι,επιφέρουν για να το πω κομψά αν μη τι άλλο,συνέπειες αν δεν προσέξουν λίγο.
Αυτά για να έχετε το νου σας.
Κατά τα άλλα μας οφείλεις και μια παρουσίαση να κάνεις.
Ήρθε ο καιρός.
Νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Προσωπικα εχω γνωρισει γιατρους διαφορων κατηγοριων. Ειναι ορισμενοι που θεωρουν οτι οι σπουδες τους πρεπει να πληρωθουν επειδη εχασαν πολλα χρονια και αλλοι οι οποιοι μπορει να ειναι ΤΟΠ(θρυλοι) , στα δημοσια νοσοκομεια υπαρχουν και ειναι αποδεκτοι απο ολους με τα ονοματα τους να συζητιουνται για χρονια στις κλινικες, οι οποιοι το βλεπουν καθαρα ως προσφορα και οχι ως εσοδα.

Εγω ως αντιληψη θεωρω πως κατι στη μεση ειναι το ιδανικο. Να ζητας ανταμοιβη για οσα προσφερεις αλλα ποτε να μη ξεχνας οτι και αυτο που σπουδασες ειναι λειτουργημα. Γιατι πολλοι το ηθικο της υποθεσης το εχουν χασει :D
Από προσωπική εμπειρία με δημόσια Ελληνικά νοσοκομεία και γιατρούς
Να σου πω ότι αρκετοί είναι εξαιρετικοί στη δουλειά τους

Όμως δε συνάντησα ποτέ κάποιον που δε ζήτησε φακελάκι .
Κοινώς τα έπαιρνε και μαύρα !!
Άλλη κουβέντα αυτή όμως .

Στα σχεδόν 30 χρόνια που είμαι κάτοικος του εξωτερικού, στα δημόσια νοσοκομεία της Αγγλίας και της Ιρλανδίας δε μου επέτρεψαν να κεράσω ούτε μπύρα όταν όλα πήγαν καλά !
 

kharmacoma

Well-Known Member
Πραγματικά έτσι είναι τα πράγματα. Όταν υπάρχουν τόσο χαμηλοί μισθοί και ανεργία στην Ελλάδα και ο άλλος μένει στο ενοίκιο ή με τους γονείς του γιατί τσίμα τσίμα του μένει κάτι στην άκρη ή ο οικογενειάρχης που έχει να μεγαλώσει και να σπουδάσει τα παιδιά του ή αυτός που κρατάει κάποια λεφτά στην άκρη για ώρα κινδύνου νομίζεις θα δώσει πάνω από 4000 ευρώ συνολικά για να λύσει το όποιο πρόβλημα έχει στα μαλλιά του; Μήπως ζουν σε άλλη χώρα κάποιοι και δεν τα βλέπουν ή απλά αδιαφορούν για την κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική κοινωνία;

Διαβαζοντας την ανάρτηση σου κάποιοι μεγαλογιατροί που επισκέπτονται το Forum αναφώνησαν tres banal!
 

Georgie

Well-Known Member
Διαβαζοντας την ανάρτηση σου κάποιοι μεγαλογιατροί που επισκέπτονται το Forum αναφώνησαν tres banal!
Φίλε μου
Μεγάλο γιατροί στην Ελλάδα στον αισθητικό τομέα είναι Ελάχιστοι .
Ήταν ο Φουστάνος , ο Βουκιδης και κάνα δυο ακόμα .
Τους έκανε μεγαλογιατρους το αποτέλεσμα, μαζί με το πετυχημένο PR .
Όπως και κάποια δάνεια στήριξης από την ΕΕ που στρίβανε στη Βουκουρεστίου κάι έπαιρναν την ανηφόρα για Κολωνάκι.

Όλοι οι άλλοι είναι wannabe, που έχει διαφορά .
Άσε που και οι μύγες δε παχαινουν πια.
 

Alex Niklp.

New Member
Γεια σου Dob 31, πολυ καλη διευκρινηση, ναι παρατηρειται τριχοφυια στο σωμα, θελω ομως να πω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παραπονεθηκε ή την διεκοψε λογω τριχοφυιας. Στις γυναικες οταν δινω μινοξιδιλη απο το στομα το συνδιαζω με καταστολεα ανδρικης ορμονης ( σπιρονολακτονη) για να μην εχουνε συμπτωματα τριχοφυιας ή να ειναι πραγματικα ελαχιστα. Τοσο ελαχιστα που τους κανω αλεξανδριτη δωρεαν
γιατρε μας προτείνετε μινοξιδιλη απο το στομα καλυτερα απο την τοπικη χρηση με αφρο για παραδειγμα;
Aν ναι μπορει η μινοξιδιλη απο το στόμα να συνεχιστει αφοβα μακροπρόθεσμα μεχρι π.χ. 10 χρονια; 2,5 mg καψουλες ή 5 mg;

Θελω να πω οτι επαιρνα οραλ μινο για ενα χρονο περιπου και ναι παρατηρησα οτι τα γενια εβγαιναν ποιο πολλα και ποιο έντονα μαύρα, το οποιο για ενα αντρα δεν ειναι κακο φυσικα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Η μινοξιδιλη γενικώς,δυναμώνει την τρίχα στο σώμα.πολυ έχουν γεμίσει στο σώμα με χοντρές τρίχες κτλ..με χάπι ,που είναι πολύ πιο δυνατή ,τι γίνεται?έχουμε θέματα γιατρέ?σε αυτό το κομμάτι αν έχουμε θέματα.
 

manly_Man

Well-Known Member
Η μινοξιδιλη γενικώς,δυναμώνει την τρίχα στο σώμα.πολυ έχουν γεμίσει στο σώμα με χοντρές τρίχες κτλ..με χάπι ,που είναι πολύ πιο δυνατή ,τι γίνεται?έχουμε θέματα γιατρέ?σε αυτό το κομμάτι αν έχουμε θέματα.
Το είπε ότι παρατήρησαν οι ασθενείς του ανεπιθύμητη τριχοφυΐα στο σώμα. Εδώ εμένα μου έβγαλε η τοπική μινοξ πιο χοντρές τρίχες στο σώμα, δεν θα βγάζει το χάπι που έχει 100% απορρόφηση; Με το χάπι θα είναι ακόμα πιο έντονο το φαινόμενο. Η λύση είναι να κάνεις laser μετά σε αυτές τις τρίχες.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ξεκινησα σε ενα σημειο που δεν εχω γενια δυο φορες τη μερα να δω αν θα βγαλω απο το χνουδι κανονικα γενια.
 

aeratos28

Just aeratos
Φίλε εγώ δεν θα το ρισκαρα..έχω που έχω ,δασυτριχισμο θα βγάλω με αυτό..ποιο πολλά θα θέλω να δώσω στο λέιζερ μετά από ότι σε μεταμόσχευση.χαχαχαχαχα.ασε που αποτέλεσμα με λέιζερ φίλε δεν ξέρω αν υπάρχει..μιλάω για μόνιμα πράγματα.
Το είπε ότι παρατήρησαν οι ασθενείς του ανεπιθύμητη τριχοφυΐα στο σώμα. Εδώ εμένα μου έβγαλε η τοπική μινοξ πιο χοντρές τρίχες στο σώμα, δεν θα βγάζει το χάπι που έχει 100% απορρόφηση; Με το χάπι θα είναι ακόμα πιο έντονο το φαινόμενο. Η λύση είναι να κάνεις laser μετά σε αυτές τις τρίχες.
 

aeratos28

Just aeratos
Απάτη το λέιζερ.και ζητάνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους..αν και αυτό δεν ξέρω αν ισχύει γενικώς ..πάντως εδώ Ναύπλιο πραγματικά οι τιμές είναι απίστευτες.
 

manly_Man

Well-Known Member
Φίλε εγώ δεν θα το ρισκαρα..έχω που έχω ,δασυτριχισμο θα βγάλω με αυτό..ποιο πολλά θα θέλω να δώσω στο λέιζερ μετά από ότι σε μεταμόσχευση.χαχαχαχαχα.ασε που αποτέλεσμα με λέιζερ φίλε δεν ξέρω αν υπάρχει..μιλάω για μόνιμα πράγματα.
Ναι ρε...μη δοκιμάσεις καν χάπι μινοξ γιατι σε βλέπω να γίνεις γορίλας με το χάπι μινοξιδίλης αφού έχεις ήδη αρκετές τρίχες... :p

Για μόνιμο αποτέλεσμα θες σίγουρα πάνω από 10 συνεδρίες laser, αναλόγως και το άτομο. Θα βλέπεις σταδιακά να αραιώνουν σε πυκνότητα και σε υφή μέχρι να λεπτύνουν τελείως.
 

aeratos28

Just aeratos
Φίλε εγώ όταν έκανα πριν κάνα 6-7 χρόνια,μετά βγήκαν περισσότερες.δεν σου κάνω πλάκα.δυναμωσαν και τα χνούδια που είχα.αρπαχτηκα με τον δερματολόγο..γίναμε μπουκιές που λέμε.
 

manly_Man

Well-Known Member
Φίλε εγώ όταν έκανα πριν κάνα 6-7 χρόνια,μετά βγήκαν περισσότερες.δεν σου κάνω πλάκα.δυναμωσαν και τα χνούδια που είχα.αρπαχτηκα με τον δερματολόγο..γίναμε μπουκιές που λέμε.
Μάλλον ενεργοποιήθηκαν τα χνούδια με το χτύπημα από το laser και έγιναν κανονικές τρίχες! Αν και το laser γενικά χτυπάει τις μαυρες τρίχες που έχουν μελανίνη. Εγώ έχω κάνει 6 συνεδρίες μέχρι τώρα, αλλά ακόμα βγάζω τρίχες σε εκείνα τα σημεία (ίσως να φταίει και η μινοξ που βάζω ακόμα). Βέβαια έχουν μειωθεί πολύ και σε πυκνότητα και σε υφή (λέπτυναν και έγιναν πιο ξανθές).
 
Μπλουζα