Dimitris92 , dhi ευαγγελάτος fue, nw4-2979 grafts (27-28/03/19)

vag25

Well-Known Member
NW5 δεν εισαι kardinalie, αλλα potentially εισαι.
Aπλα ο Λορετζο κοιταζει που θα φτασεις σε λιγα χρονια, ενω η DHI κοιταζει μεχρι την επομενη εβδομαδα.

O φιλος πανω ΝW4-5 ειναι αλλα potentially 6+. Χανει μαλλι στο 6+
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
NW5 δεν εισαι kardinalie, αλλα potentially εισαι.
Aπλα ο Λορετζο κοιταζει που θα φτασεις σε λιγα χρονια, ενω η DHI κοιταζει μεχρι την επομενη εβδομαδα.

O φιλος πανω ΝW4-5 ειναι αλλα potentially 6+. Χανει μαλλι στο 6+

Φίλε ο Lorenzo μου έγραψε την βαθμίδα που βρίσκομαι τώρα και την βαθμίδα που αναμένεται να φτάσω . Και στα δύο πεδία έχει συμπληρώσει NW 5 .
 

dimi92gr

New Member
Ενημερώνω το φόρουμ ότι από σήμερα ξεκίνησα χρήση φιναστερίδης 1mg/ημέρα καθώς και βιταμίνες βιοτίνης για να ληφθεί και αυτό υπόψην στο τελικό αποτέλεσμα. Όντως το κράουν δεν έχει γίνει ακόμα δέρμα και ίσως δυναμώσει κάτι.

Θα μπορούσα να έκανα και την στρατηγική που προτείνεις kardinalios που είναι όντως η βέλτιστη για το δικό μου πάττερν αλλά θα έπρεπε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να ξανα έμπαινα στην διαδικασία για να τελιώσω την δουλεία. Ήδη με αυτήν την επέμβαση έκανα μια μεγάλη υπέρβαση στα οικονομικά μου για αυτό και είπα σκέφτομαι 2η αλλά σε βάθος 10τίας.

Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση, όταν συζητάγαμε για το πάττερν μου στην κλινική, ότι το πάττερν μου πάνω κάτω έχει ήδη δείξει που θα κατασταλάξει (συμφώνησε και ο γιατρός την ώρα του χειρουργείου). Ότι είναι να χάσω θα τα χάσω εκει που ήδη το μαλλί είναι σε φάση thinning και να μην ανησυχώ που βλέπω τον πατέρα μου n7+(Όλο το κεφάλι δέρμα και οι γέφυρες ξεκινάνε από το ύψος των αυτιών) γιατί δεν είναι απαραίτητο οτι θα καταλήξω ακριβώς ίδια βαθμίδα με τον πατέρα μου.

Τέλος για να μην τους αδικούμε και τελείως ποτέ δεν μου είπαν οτι θα κάνω αυτην την μεταμόσχευση και έλυσα το πρόβλημα της ζωής μου. Από το πρώτο ραντεβού με ενημέρωσαν οτι τώρα θα κάνουμε την μία από τις 2 μεταμοσχεύσεις που χρειάζεται το κεφάλι μου
 

kardinalios

Well-Known Member
Ενημερώνω το φόρουμ ότι από σήμερα ξεκίνησα χρήση φιναστερίδης 1mg/ημέρα καθώς και βιταμίνες βιοτίνης για να ληφθεί και αυτό υπόψην στο τελικό αποτέλεσμα. Όντως το κράουν δεν έχει γίνει ακόμα δέρμα και ίσως δυναμώσει κάτι.

Θα μπορούσα να έκανα και την στρατηγική που προτείνεις kardinalios που είναι όντως η βέλτιστη για το δικό μου πάττερν αλλά θα έπρεπε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να ξανα έμπαινα στην διαδικασία για να τελιώσω την δουλεία. Ήδη με αυτήν την επέμβαση έκανα μια μεγάλη υπέρβαση στα οικονομικά μου για αυτό και είπα σκέφτομαι 2η αλλά σε βάθος 10τίας.

Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση, όταν συζητάγαμε για το πάττερν μου στην κλινική, ότι το πάττερν μου πάνω κάτω έχει ήδη δείξει που θα κατασταλάξει (συμφώνησε και ο γιατρός την ώρα του χειρουργείου). Ότι είναι να χάσω θα τα χάσω εκει που ήδη το μαλλί είναι σε φάση thinning και να μην ανησυχώ που βλέπω τον πατέρα μου n7+(Όλο το κεφάλι δέρμα και οι γέφυρες ξεκινάνε από το ύψος των αυτιών) γιατί δεν είναι απαραίτητο οτι θα καταλήξω ακριβώς ίδια βαθμίδα με τον πατέρα μου.

Τέλος για να μην τους αδικούμε και τελείως ποτέ δεν μου είπαν οτι θα κάνω αυτην την μεταμόσχευση και έλυσα το πρόβλημα της ζωής μου. Από το πρώτο ραντεβού με ενημέρωσαν οτι τώρα θα κάνουμε την μία από τις 2 μεταμοσχεύσεις που χρειάζεται το κεφάλι μου

Η λήψη φιναστερίδης θα σε βοηθήσει πολύ ειδικά στο crown .
Αναφέρω την στρατηγική με τις 2 επεμβάσεις γιατί η επόμενη που θα κάνεις τώρα θα είναι ανάμεσα σε μεταμοσχευμένα μαλλιά . Εκεί πρέπει να δείξεις μεγάλη προσοχή στην επιλογή γιατρού .
Εγώ διαφωνώ βέβαια με τη στρατηγική αυτή αλλά μακάρι σε συνδυασμό με τη θεραπεία να πάρεις ένα αποτέλεσμα που θα σε ικανοποιήσει και θα σε κρατήσει για αρκετά χρόνια .
Έπρεπε σε κάθε περίπτωση πάντως να σου αναλύσουν τα δεδομένα . Αυτό έκαναν και με μενα σε ηλικία ίδια με σένα και για αυτό με βλέπεις έτσι .
 

kardinalios

Well-Known Member
ριξε μια ματια στο NW5. Eσυ κολλας εκει ή ο φιλος παραπανω;
https://tophairlosstreatments.com/wp-content/uploads/2016/06/norwood-scale.jpg

Εσυ μου φαινεσαι NW2-3 με diffuse thinning στο NW5-6

Όπως έγραψα αρχικά έχω κάνει ήδη μμ στην α ζώνη οπότε σκέψου πάλι τι pattern είμαι αν αναλογιστείς και αυτά που έχω βάλει . Ο φίλος έχει αδειάσει εντελώς στο crown σε πολύ μικρή ηλικία και για αυτό επιμένω ότι θα φτάσει σε ψηλό pattern . Μακάρι να διαψευστω
 

vag25

Well-Known Member
Ο φίλος έχει αδειάσει εντελώς στο crown σε πολύ μικρή ηλικία και για αυτό επιμένω ότι θα φτάσει σε ψηλό pattern . Μακάρι να διαψευστω

Σε αυτο συμφωνω εξαρχης.

Ο φιλος ειναι 26, οποτε το NW6 ειναι δεδομενο. Θα μπορουσε και 7αρι.
Με φινα αλλαζουν τα πραγματα.
 

dimi92gr

New Member
Αν είχα διαθέσιμα μόνο για μεταμόσχευση 10Κ στα επόμενα 1-2 χρόνια ή 20Κ (3K grafts a+b ζώνη τώρα και άλλα 3k grafts στο κράουν αργότερα) για καλό γιατρό έξω εννοείτε οτι θα πήγαινα σε αυτή την στρατηγική καθώς συμφωνώ και εγώ ότι αυτή είναι η βέλτιστη στρατηγική (Το αποδυκνείουν άλλοστε τα βίντεο που ανεβάζει ο Λορέντζο). Δυστηχώς οι μμ ειναι ακριβό σπόρ και ο καθένας πέρνει το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα με βάση τους περιορισμούς που έχει.

Επίσης δεν άντεχα άλλο να αδείαζω τόσο γρήγορα από αυτήν την ηλικία και για αυτό έκανα την μμ τώρα. Ήξερα από την αρχή οτι οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μου αλλά ήθελα τουλάχιστον να προσπαθήσω
 

kardinalios

Well-Known Member
Καταλαβαίνω τις αντικειμενικές οικονομικές δυσκολίες που υπάρχουν για τον περισσότερο κόσμο . Δεν μίλησα απαραίτητα να πας στον γιατρό που αναφέρεις . Μίλησα για πλάνο το οποίο θα μπορούσε πολύ εύκολα να το κάνει και η Dhi . Δηλαδή , μια μμ τώρα α και β ζώνη + χρήση φιναστερίδης και στο μέλλον να δεις το πίσω το οποίο θα βελτιωθεί πολύ με τη χρήση του φαρμάκου . Αυτό το πλάνο μπορούσε να το υπηρετήσει και η Dhi .
 

dimi92gr

New Member
Σήμερα έλαβα και την φωτογραφία από την κλινική με το τετραγωνικό εκατοστό.Νομίζω τελικά είχε δίκιο ο Γιατρός που μου είπε οτι πιάσαμε πάνω από 40grafts/cm2 στην hairline
 

Συνημμένα

  • after (2).jpg
    after (2).jpg
    103.4 KB · Προβολές: 142

dimi92gr

New Member
Παρακαλώ τους διαχειριστές της σελίδας να μεταφέρουν το θέμα μου στις παρουσίασεις μεταμοσχέυσεων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

D

Deleted member 24312

Καλησπέρα σε όλους,

Στις 27-28 Μαρτίου έκανα διήμερο Mega Session στην DHI Clinics. Μέσα από αυτό το νήμα θα ήθελα να δείξω την πορεία της μεταμόσχευσης μου για τους επόμενους 12 μήνες βοηθώντας όσο μπορώ και εγώ το Φόρουμ από το οποίο άντλησα αρκετές πληροφορίες πριν πάρω την απόφαση μου.

Η απόφαση μου να κάνω την μεταμόσχευση μου στην συγκεκριμένη κλινική ξεκίνησε από πέρυσι όταν είδα από κοντά τον Φαρμοκοποιό μου που από N3 είχε πάει πάει N2 με πολύ καλό φυσικό αποτέλεσμα. Κατευθείαν τον ρώτησα διακριτικά που έκανε την μεταμόσχευση του και χωρίς κανένα πρόβλημα μου απάντησε στην DHI και μου έδωσε κιόλας μια συμβουλή ότι αν θέλω και εγω να πάω εκεί να ζητήσω αποκλειστικά την Κ. Μπίρου. Παρόλα αυτά όταν γύρισα σπίτι ξεκίνησα κατευθείαν έρευνα καθώς μέχρι τότε ήμουν λιγάκι δύσπιστος με τις μεταμοσχεύσεις και το κατά πόσο φένετε φυσικό το αποτέλεσμα. Κατα τύχη έπεσα στο Φόρουμ και εκεί άρχισα να ανακαλύπτω οτι υπάρχουν και άλλες επιλογές εκτός της DHI. Ωστόσο πάλι κατέληξα στην DHI αποκλείωντας όλες τις διαθέσιμες επιλογές που είχα διαβάζοντας το Φόρουμ (G**as (Strip), Ana***is (Strip) , Papa**los-Vek***is (Combo FUE-FUT), AHC λόγω κακής διαχείρης της δότριας που διάβαζα σε ορισμένες περιπτώσεις σε συνδυασμό με την ηλικία μου και το σχετικά κοντό κούρεμα που κάνω συνήθως(Παρόλα αυτά είναι μια αρκετά τίμια επιλογή (πχ dimitris50423) για κάποιον με περιορισμένο budget ) , για τις κλινικές Me***i J***e kai B**** K*** δεν μπάινω στην διαδικασία να αναλύσω, Εξωτερικό λόγω δυστηχώς περιερισμένου budget (αν και η πρώτη μου επιλογή ήταν ο Εrdogan αλλά χρειαζόμουνα σχεδόν το διπλάσιο budget συνολικά ~9Κ-10Κ και δεύτερη επιλογή HDC (2.95€/graft αλλά για κάποιο λόγο ήταν πάλι κοντά στο ίδιο κόστος με Erdo). Τελικά επέλεξα τον Κ.Ευαγγελάτο αντί της Κ.Μπίρου βλέποντας δουλειές του μέσα από τις παρουσιάσεις στο Φορουμ (Mogan,Raphael,Geogreek) στην φυσικότητα και πυκνότητα (για τα δεδομένα της DHI) που πετυχαίνει στην Hairline

Μερικές πληροφορίες σχετικά για την μεταμόσχευση και εμένα:

-Ηλικία: 26 Χρονών
-Κλίμακα ΝW: IV ( Σύμφωνα πάντα από την διάγνωση της κλινικής)
-Συνολική ικανότητα δότριας περιοχής (πριν την μεταμόσχευση): 7K-8K grafts από την τριχοσκόπηση που έγινε στην DHI καθώς συμφώνησε και ο γιατρός μετά την εξαγωγή για αυτήν την εκτίμηση
-Γενικός μέσος όρος μαλλιών ανά μόσχευμα: 2,58
-Διάμετρος τρίχας: ~59μ
-Κόστος Μεταμόσχευσης: 4.800€
-Grafts/Τρίχες: 2979grafts / ~7685 τρίχες
-Κλίμακα NW του Πατέρα μου: VII (7)
-Χρήση Φαρμάκων: Καμία
-Η ΑΑ ξεκίνησε από τα 17 και ήδη στην ηλικία 19-20 είχα χάσει όλους τους κρόταφους

Την πρώτη ημέρα της μεταμόσχευσης κάναμε εξαγωγή 1598 grafts (~4350 τρίχες) με λόγο 2,72 και καλύψαμε με μέση πυκνότητα 35 graft/cm2 όλη το κομμάτι της Γ ζώνης καθώς και μικρό κομμάτι της Β ζώνης.

Την δεύτερη ημέρα συνεχίσαμε πάλι λίγο με την Β ζώνη αλλά δώσαμε περισσότερο έμφαση στην Α ζώνη και στον σχεδιασμό της Hairline με μέση πυκνότητα 45 graft/cm2. Όταν ρώτησα τον γιατρό με τι πυκνότητα θα πάμε στην Hairline μου απάντησε ότι για την περίπτωση μου είναι καλύτερα στα ~35 graft / cm2 καθώς έχω σχετικά υψηλό λόγο και χοντρή τρίχα παρόλα αυτά επέμεινα να πάμε άνω τον 40 graft/cm2 και τελικά μου είπε στο τέλος πήγαμε στα 45 graft και σε κάποια σημέια είναι άνω των 50 graft. Ελπίζω να δικαιωθώ για αυτήν την απόφαση μου καθώς πιστεύω πήγαμε πιο πυκνά στην Hairline εις βάρος των κροτάφων μου.

Τέλος θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν ξεκινάω αυτήν την παρουσίαση για κανένα οικονομικό όφελος (έκπτωση) και ούτε για λόγους διαφήμισεις την κλινικής. Το κάνω καθαρά για να μπορεί να έχει μια σχετική εικόνα ένας μελλοντικός υποψήφιος μεταμόσχευσης όπως είχα και εγώ και φυσικά για να δεχτώ κριτική για τυχόν οποιαδήποτε τεχνικά λάθοι της εταιρείας.

Τις επόμενες ημέρες θα ανευάσω και τις επίσημες φωτογραφίες από την κλινική μόλις τις πάρω
Καλησπέρα φίλε,,,,καλή επιτυχία κ υγεία πάνω απ'όλα,,,νομίζω ότι έγινε σωστή δουλειά σε μια από τις καλύτερες κλινικές..Τώρα υπομονή κ χαλάρωση...
 

Georgie

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε,,,,καλή επιτυχία κ υγεία πάνω απ'όλα,,,νομίζω ότι έγινε σωστή δουλειά σε μια από τις καλύτερες κλινικές..Τώρα υπομονή κ χαλάρωση...
Οτι υπομονή ηταν να κανει την έκανε ο φίλος !
 
Μπλουζα