Dermaroller και μεταμοσχευση;

nine

Active Member
Παρακολουθω καιρο το forum αν και δεν ειχα λογαριασμο.

Θα ηθελα να ρωτησω αν σε χρηστες που κανουν χρονια dermaroller απο νεαρη ηλικια καποια στιγμη θελησουν να κανουν μμ θα υπαρχει προβλημα στις αδειες περιοχιες που ειναι ταλαιπωρημενες απο τον τραυματισμο;

Τα μοσχευματα θα κρατησουν η μπορει λογω dermaroller που εκαναν παλια να πεσουν πιο ευκολα;

Επισης αν καποιος θελησει να κανει dermaroller μετα την μμ για τα μαμα μαλλια απο το να κανει θεραπεια με φινα η αλλα τοπικα μπορει η πρεπει να ειναι προσεκτικος αναμεσα στα grafts που εβαλε;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikegad

Well-Known Member
Από νεαρή ηλικία δεν κάνει κάνεις χρήση εδώ μέσα.
Τα τελευταία χρόνια αρχίσαμε να το χρησιμοποιούμε και οι περισσότεροι μάλλον το έχουν εγκαταλείψει.
Εγώ προσωπικά μια το πιάνω μια το αφήνω.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια σύνδεση για το αν θα κρατήσουν τα μοσχεύματα με το αν έκανες χρήση dermallorer στο παρελθόν.
Φυσικά κάποιος που πάει για μεταμόσχευση το σταματάει κάποιον καιρό πριν.
Εγώ αν κάνω μεταμόσχευση την χρήση του dermaroller θα την σταματήσω τελέιως και ίσως την ξαναρχίσω μετά απο αρκετούς μήνες.Και σίγουρα όχι εκει που μπήκαν grafts
 

mikegad

Well-Known Member
και ο λογος γιατι δεν βγαζει τριχες σε αδειες περιοχιες.
ελαχιστα λεπτα τριχακια βγαινουν που ξαναπεφτουν πριν γινουν τριχες

Κατά την άποψη μου ,επανέκφυση είναι πολύ σπάνιο να δώσει από μόνο του.
Εγώ δεν είδα κάτι ποτέ ,αλλά ίσως να βοηθάει στην διατήρηση των υφισταμένων μαλλιών.
Επίσης είναι η πιο επίπονη θεραπεία.
 

nine

Active Member
Σε ερωτηση δερματολογου που εκανα η απαντηση ηταν πως η μη σωστη και χρονια χρηση του roller μπορει να βγαλει ουλες στο δερμα (περα του οτι πιθανον να μην βγαλει τριχες) και να εμποδισει την μμ λογω ουλων.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Το τριχοθυλακιο αναπτυσεται κανονικα πανω σε ουλη απλα αν η χρηση dermaroller κανει ουλωδη ιστο που δεν το γνωριζω μπορει το δερμα να χασει καπως την ελαστικοτητα του και να δυσκολεψει την εισαγωγη των τριχοθυλακιων αν μιλαμε για εισαγωγη με pen. Πανω σε ουλη που εχω βαλει εγω εμπαινε αρκετα πιο δυσκολα σε σχεση με το κεφαλι που ειχε ελαστικοτητα το δερμα.
 

nine

Active Member
Οποτε πιστευω το υπερβολικο dermaroller για χρονια σε καραφλες περιοχες χειροτερο θα κανει αν καποιος θελει να ασχοληθει με ΜΜ.
Εκτος αν καποιος εχει κανονικο regrowth με τον τραυματισμο (οχι 5-6 τριχακια) και το συνεχισει.
 

piros75

Well-Known Member
Παίδες εγώ το έχω ξαναπεί, ο ουλώδης ιστός γενικά είναι θέμα στην μμ. Δεν είναι ότι κάνει μόνο πιο δύσκολη την εισαγωγή του μοσχεύματος, παίζει ρόλο και σε άλλα, όπως στο να χάσει τη σωστή φορά και γωνία και κυρίως στο να μην βρει κατάλληλο υπόβαθρο για να φυτρώσει.
 
Μπλουζα