Covid-19 και μμ

Harris_G

Well-Known Member
@makis25 Η ελλιπης καταγραφη δεν επαιξε τοσο ρολο. Τυχεροί ημασταν που το πετυχαμε χειμωνα με απειροελαχιστες τουριστικες εισροες γιατι το καλοκαιρι που γινεται πανικος, δε θα τη βγαζαμε ετσι λαδι. Αυτο συζηταγαμε τις προαλλες με ενα φιλο Ελληνα γιατρο στο Βελγιο, οτι οι διεθνεις πτησεις ηταν ο νο1 παραγοντας της εξαρσης. Στις Βρυξελλες ας πουμε που ειναι απο τους μεγαλυτερους κομβους διεθνων πτησεων πως να το προλαβαιναν; Σκεψου οτι απο Σοφια, Βελιγραδι και Σκοπια δεν υπαρχει διεθνης πτηση και ποσα λιγα κρουσματα δηλωσαν ολοι αυτοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Στην γερμανια χαλάρωσαν τα μέτρα και αμέσως αυξήθηκαν τα κρούσματα και οι νέοι θάνατοι.
 
  • Like
Reactions: spi

mic6

Well-Known Member
@makis25 Η ελλιπης καταγραφη δεν επαιξε τοσο ρολο.

Δεν πολυστέκει αυτό. Αν από 100 άτομα που έχουν aids εξετάσεις τα 10 θα έχεις 10 φορείς, αν εξετάσεις τα 100 θα έχεις 100. Η πρώτη περίπτωση είναι απλά ψευδής απεικόνιση των φορέων.
 
  • Like
Reactions: spi

nucky

Active Member
mic δεν παίζει και τόσο ρόλο η καταγραφή ως προς το πως το το μέτρα θα πάρεις και το αν είσαι ή όχι αποτελεσματικός.
Εφόσον έχεις αποφασίσει να το πας όπως η Ελλάδα (και οι περισσότερες χώρες ) και όχι όπως η Σουηδία ( ή η Αγγλία στην αρχή) .

Τα σημαντικά νούμερα, που είναι και αντικειμενικά , είναι ο αριθμός νοσηλευομένων σε βαριά κατάσταση και ο αριθμός θανάτων. Τα πραγματικά κρούσματα είναι ένα πολλαπλάσιο των αριθμών αυτών ( ένα εύρος για την ακρίβεια ). Υποθέτω οτι μελετώνται και τα δεδομένα άλλων χωρών και γίνεται μια αναγωγή / προσέγγιση στα καθ' ημάς . Μπορεί να κάνω λάθος και με διορθώνεις , αλλά διαβάζοντας σε ( "τα λίγα τεστ δεν είναι επιστημονική απόφαση" ) είναι σαν να λές οτι ο Τσιόδρας έχει πάρει γραμμή από την κυβέρνηση να μην ζητάει τεστ για να φαίνεται οτι πάμε καλά.

Η σημασία των γενικότερων τεστ είναι στατιστική για να δεις πόσο κοντά είσαι στην γενική ανοσία και να ρυθμίσεις αυτό που ειπώθηκε , την σταδιακή μόλυνση του πληθυσμού μέχρι να βρεθεί θεραπεία / εμβόλιο . Για να έχουν αξία πρέπει να γίνονται κυλιόμενα ( γιατί εσύ μπορεί σήμερα να μην έχεις κολλήσει αλλά να κολλήσεις αύριο ) και σε αντιπροσωπευτικά δείγματα πληθυσμού. Κάτι σαν κυλιόμενες δημοσκοπήσεις δηλαδή.

Από τη στιγμή που έχεις αποφασίσει σκληρή καραντίνα ( μέχρι τώρα δηλαδή ) τι παραπάνω θα πεις σε κάποιον που πιάνεις με ιό; .Κάτσε σπίτι εκτός κι αν εμφανίσεις σοβαρά συμπτώματα. Ε το ίδιο μας έλεγαν έτσι κι αλλιώς
 
Τελευταία επεξεργασία:

mic6

Well-Known Member
mic δεν παίζει και τόσο ρόλο η καταγραφή ως προς το πως το το μέτρα θα πάρεις και το αν είσαι ή όχι αποτελεσματικός.
Εφόσον έχεις αποφασίσει να το πας όπως η Ελλάδα (και οι περισσότερες χώρες ) και όχι όπως η Σουηδία ( ή η Αγγλία στην αρχή) .

Τα σημαντικά νούμερα, που είναι και αντικειμενικά , είναι ο αριθμός νοσηλευομένων σε βαριά κατάσταση και ο αριθμός θανάτων. Τα πραγματικά κρούσματα είναι ένα πολλαπλάσιο των αριθμών αυτών ( ένα εύρος για την ακρίβεια ). Υποθέτω οτι μελετώνται και τα δεδομένα άλλων χωρών και γίνεται μια αναγωγή / προσέγγιση στα καθ' ημάς . Μπορεί να κάνω λάθος και με διορθώνεις , αλλά διαβάζοντας σε ( "τα λίγα τεστ δεν είναι επιστημονική απόφαση" ) είναι σαν να λές οτι ο Τσιόδρας έχει πάρει γραμμή από την κυβέρνηση να μην ζητάει τεστ για να φαίνεται οτι πάμε καλά.

Η σημασία των γενικότερων τεστ είναι στατιστική για να δεις πόσο κοντά είσαι στην γενική ανοσία και να ρυθμίσεις αυτό που ειπώθηκε , την σταδιακή μόλυνση του πληθυσμού μέχρι να βρεθεί θεραπεία / εμβόλιο . Για να έχουν αξία πρέπει να γίνονται κυλιόμενα ( γιατί εσύ μπορεί σήμερα να μην έχεις κολλήσει αλλά να κολλήσεις αύριο ) και σε αντιπροσωπευτικά δείγματα πληθυσμού. Κάτι σαν κυλιόμενες δημοσκοπήσεις δηλαδή.

Από τη στιγμή που έχεις αποφασίσει σκληρή καραντίνα ( μέχρι τώρα δηλαδή ) τι παραπάνω θα πεις σε κάποιον που πιάνεις με ιό; .Κάτσε σπίτι εκτός κι αν εμφανίσεις σοβαρά συμπτώματα. Ε το ίδιο μας έλεγαν έτσι κι αλλιώς

Είπε ο Μάκης ότι τα νούμερα στη χώρα μας είναι πλασματικά λόγω των ελάχιστων τεστ που γίνονται. Και στη συνέχεια ένας φίλος του είπε ότι δε παίζουν ρόλο τα τεστ σε αυτό και εγώ του απάντησα ότι δε στέκει αυτό που έγραψε. Συμφωνώ απόλυτα με το Μάκη δηλαδή που λέει απλά το αυτονόητο.

Εσύ μου απάντησες σε άσχετα νομίζω
 
  • Like
Reactions: spi

nucky

Active Member
Σου απάντησα σε πολύ σχετικά . Κανείς δεν είπε (και από τους υπεύθυνους εννοώ) οτι τα συνολικά πραγματικά κρούσματα είναι αυτά που ανακοινώνουν. Μιλάνε πάντα για κρούσματα που έχουν διαπιστωθεί. Άρα δεν υπάρχει τίποτα το πλασματικό στα ανακοινωθέντα κρούσματα.

Εγώ απλά το επέκτεινα λίγο για να εξηγήσω γιατί ο αριθμός των τεστ δεν έχει πρωτεύουσα σημασία ώστε να γίνεται τόσο θέμα , σε στιλ (όπως εγώ το εξέλαβα ) " μας κοροιδεύουν" . Απάντησα δηλαδή σε αυτό που λές οτι διαφωνείς με το οτι ο αριθμός των τεστ δεν είναι μεγάλης σημασίας. Δεν βλέπω τι το άσχετο υπάρχει στη απάντησή μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

mic6

Well-Known Member
Σου απάντησα σε πολύ σχετικά . Κανείς δεν είπε (και από τους υπεύθυνους εννοώ) οτι τα συνολικά πραγματικά κρούσματα είναι αυτά που ανακοινώνουν. Μιλάνε πάντα για κρούσματα που έχουν διαπιστωθεί. Άρα δεν υπάρχει τίποτα το πλασματικό στα ανακοινωθέντα κρούσματα.

Εγώ απλά το επέκτεινα λίγο για να εξηγήσω γιατί ο αριθμός των πραγματικών ( και όχι διαπιστωμένων ) κρουσμάτων δεν έχει πρωτεύουσα σημασία ώστε να γίνεται τόσο θέμα , σε στιλ (όπως εγώ το εξέλαβα ) " μας κοροιδεύουν" . Απάντησα δηλαδή σε αυτό που λές οτι διαφωνείς με το οτι ο αριθμός των τεστ δεν είναι μεγάλης σημασίας. Δεν βλέπω τι το άσχετο υπάρχει στη απάντησή μου

Πλασματικά σε σχέση με τις άλλες χώρες που κάνουν πάρα πολλά τεστ. Αυτό είπε ο Μάκης και σε αυτό συμφώνησα.
 
  • Like
Reactions: spi

nucky

Active Member
Οκ αλλά το οτι τα κρούσματα που ανακοινώνονται είναι "πλασματικά" δηλαδή δεν ανταποκρίνονται στα πραγματικά είναι απολύτως αυτονόητο. Και τον ίδιο τον Τσιόδρα αν ρωτήσεις υποθέτω θα στο πει ευθέως Αν το ζήτημα είναι να πούμε το προφανές απλά για να το πούμε τότε οκ πάσο.
Το σημαντικό είναι για ποιο λόγο το λες κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή το λες απλά για να πεις οτι ο ήλιος ανατέλλει απ την ανατολή , ή το λες υπονοώντας οτι υπάρχει κάποιο πονηρό σχέδιο , κάποια ολιγωρία, κάποια εξαπάτηση.
 

mic6

Well-Known Member
Επαναλαμβάνω. Ο Μάκης είπε ότι η ελλειπής καταγραφή παίζει ρόλο στο ότι έχουμε λιγότερα κρούσματα σε σχέση με άλλες χώρες. Στη συνέχεια ο Χάρης είπε ότι δεν παίζει ρόλο. Και απάντησα στο Χάρη λέγοντας του ότι είναι αυτονόητο ότι παίζει ρόλο. Απ' ότι φαίνεται συμφωνείς οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς έξτρα λαυράκι προσπαθείς να βγάλεις.
 

nucky

Active Member
Δεν προσπαθώ να βγάλω κανένα λαυράκι και δεν καταλαβαίνω γιατι η καχυπόψία και το υφάκι.
Αυτό που κατάλαβα εγώ από τον Χάρη είναι οτι είπε οτι η έλλειψη πολλών τεστ δεν έχει σημασία για τα λίγα κρούσματα που παρουσιάζονται . Ούτως ή άλλως έχουμε λίγα κρούσματα με βασικό λόγο το οτι δεν έχουμε πολλές διεθνείς πτησεις το χειμώνα. Δηλαδή και πολλά τεστ να κάναμε πάλι πολύ λιγότερα κρούσματα θα είχαμε από το Βέλγιο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Τα κρούσματα είναι πλασματικά σε όλες τις χώρες. Από αυτά που έχουν ανακοινωθεί πολλαπλασιάστε με το 10. Ο αριθμός των θανάτων δεν είναι πλασματικός.
Λόγω του ότι δεν ξέρουμε τον ακριβή αριθμό των κρουσμάτων πουθενά δεν μπορείς να υπολογίσεις το ποσοστό θνησιμότητας του ιού ακριβώς. Πάντως είναι πολύ χαμηλό σε υγιείς ανθρώπους χωρίς άλλα σοβαρά νοσήματα.
Τέλος το καλοκαίρι από μέσα Ιουνίου που θα αυξηθεί η θερμοκρασία έως τέλη Σεπτεμβρίου δεν θα έχουμε καθόλου κρούσματα.
Δεν πιστεύω ότι μπορεί να μεταδίδεται μια λοίμωξη του αναπνευστικού με 35αρια και 40αρια θερμοκρασία.
Ας ζητηθεί από κάθε τουρίστα και μια πολύ πρόσφατη βεβαίωση υγείας μπαίνοντας στη χώρα και θα είμαστε ασφαλείς. Η αν είναι δυνατόν να του γίνεται ένα τεστ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Υπάρχουν αντικειμενικά δεδομένα όπως ο αριθμός θανάτων ανά μέρος πληθυσμού που δείχνουν αν πας καλά ή όχι.
Μάκη επειδή δεν είμαι γιατρός δεν καταλαβαίνω καλά αυτό που γράφεις. Όταν κάποιος μπεί σε ΜΕΘ δεν σημαίνει αυτόματα οτι μπαίνει και μηχανική υποστήριξη ; Λες οτι υπάρχουν ασθενείς σε ΜΕΘ χωρίς μηχανική υποστήριξη;
Ναι, δε διασωληνωνονται ολοι οσοι μπαινουν στις ΜΕΘ. Το πρωτο σταδιο ειναι η απλη χορηγηση οξυγονου με μασκα.
 

nucky

Active Member
Free thinker αυτό σημαίνει οτι όποιος μπαίνει με μάσκα δεν είναι σε οριακή κατάσταση σωστά; Άρα το να μην υπολογίζεται στον αριθμό όσων είναι πολύ σοβαρά δεν υποκρύπτει κάτι αλλά είναι μέρος του πρωτοκόλλου ; Γίνεται και στις άλλες χώρες ; Ή όχι ;

Παρεμπιμπτόντως υπάρχει πηγή γι αυτή την πληροφορία ( εννοώ οτι δεν προσμετρώνται όσοι μπαίνουν στη ΜΕΘ χωρίς μηχανική υποστήριξη )
 

mic6

Well-Known Member
Το σημαντικό είναι για ποιο λόγο το λες κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή το λες απλά για να πεις οτι ο ήλιος ανατέλλει απ την ανατολή , ή το λες υπονοώντας οτι υπάρχει κάποιο πονηρό σχέδιο , κάποια ολιγωρία, κάποια εξαπάτηση.
Διάβασε το επισυναπτόμενο και θα δεις ποιος είχε πρώτος υφάκι
 

Georgie

Well-Known Member
Αυτοί που υποφέρουν από πνευμονία χρειάζονται στη πλειοψηφία βοήθεια από οξυγόνο , στις ΜΕΘ μπαίνουν όσοι έχουν περαιτέρω επιπλοκές .
 

nucky

Active Member
Οκ mic έχουμε και οι δυό υφάκι, το λήγουμε με ισοπαλία . Επί του πρακτέου ελπίζω να συνεννοηθήκαμε , Καλή συνεχεια
 

mic6

Well-Known Member
Οκ mic έχουμε και οι δυό υφάκι, το λήγουμε με ισοπαλία . Επί του πρακτέου ελπίζω να συνεννοηθήκαμε , Καλή συνεχεια
Αναλογικά με το τι έχουμε περάσει αυτές τις μέρες το υφάκι μας είναι αμελητέα ποσότητα χαχα.

Καλημέρα φίλε μου.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλά είπα αν ανοίξει σχετικό νήμα με covid θα γίνει σφαγή και ακόμη δεν άρχισε.
Θα θελα να πω και εγώ κάποια πράματα διότι μόλις επέστρεψα από Ταϊλάνδη για το τι επικρατεί εκεί με σχέση με εμάς αλλά με εκνευρίζει το θέμα covid19 Ελλάδας και Δημοσιογραφίας και των Θεών τσοδρα-χαρδιαλια.
Και για να μην παρεξηγουμαστε ναι πιστεύω ότι υπάρχει ο ιός.
 

mic6

Well-Known Member
Καλά είπα αν ανοίξει σχετικό νήμα με covid θα γίνει σφαγή και ακόμη δεν άρχισε.
Θα θελα να πω και εγώ κάποια πράματα διότι μόλις επέστρεψα από Ταϊλάνδη για το τι επικρατεί εκεί με σχέση με εμάς αλλά με εκνευρίζει το θέμα covid19 Ελλάδας και Δημοσιογραφίας και των Θεών τσοδρα-χαρδιαλια.
Και για να μην παρεξηγουμαστε ναι πιστεύω ότι υπάρχει ο ιός.
Θεοί δε λες τίποτα
 

nucky

Active Member
Σιγά τη σφαγή αυτό ήταν από μια μπατσούλα και μετά ειρήνη και αγάπη. Έχω διαβάσει σφαγές σ'αυτό το φόρουμ , να ξεχύνονται αίματα απ την οθονη Για πες όμως Τζων και τα δικά σου. Άλλωστε (εκτός κι αν κάποιος από μας είναι γιατρός και ειδικός ) ι σε ένα διαδικτυακό καφενέ είμαστε :p
 
Μπλουζα