Cinnamomum verum, το καλύτερο τοπικό που έχω δοκιμάσει

d.tonia85

Member
Το δοκίμασα χτες και σήμερα και είπα να σας πω τις εντυπώσεις μου. Παρενέργειες μηδέν αλλά ούτε και κάψιμο ή κάτι άλλο παρότι το άφησα πάνω από 2 ώρεσ και με ζελατίνα. Νομίζω ότι μου έκανε κάτι στην τριχόπτωση αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί εμένα μόνο στο μπάνιο πέφτουν πάνω από 50 τρίχες και στο χτένισμα μετά πάνω από 100. Σήμερα το δοκίμασα με 100 ml αμυγδαλέλαιο και από ένα κουταλάκι από κανέλα και κακάο μήπως γίνει πιο δυνατό νομίζω πως κάτι παραπάνω έγινε ελπίζω πως δεν είναι ιδέα μου. Αύριο θα το δοκιμάσω και με δαφνέλαιο και αν δω κάτι θετικό θα σας ενημερώσω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Σεβομαι τη δουλεια ολων και την ενημερωση, αλλα δεν 'αντεχω' αλλους 'ενθουσιασμους'....
"το καλυτερο τοπικο που εχω δοκιμασει' κλπ κλπ κλπ

Ξερω, το χω δει το εργο ξανα. Θα ρθω σε τρεις μηνες σε αυτο το θεμα, και θα το χει ξεχασει η μανα του...

Ψαχνομαστε, δεν λεω, καλο ειναι αυτο, αλλα βαρεθηκα τους ατελειωτους πειραματισμους...
Θελω οσο το δυνατον πιο δοκιμασμενα πραγματα....

Πριν χρονια με συμβουλευατε για το zix. Τωρα δεν παταει κανεις σε εκεινο το θεμα.
Η ιστορια επαναλαμβανεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

d.tonia85

Member
Sorateno γιατί σταμάτησες τα ω3 σε πείραξαν κάπου? Επίσης βλακεία θα πω τώρα αλλά σίγουρα έχεις ΑΑ γιατί το ότι πέφτουν λίγες τρίχες τη μέρα είναι νορμάλ, το λέω γιατί στο μυαλό μου το να έχει κάνείσ παθολογική τριχόπτωση νομίζω ότι σημαίνει να χάνεισ τουλάχιστον 30-50 τριχεσ τη μέρα και το να λιγοστεύουν τα μαλλια μας οσο λ
 

d.tonia85

Member
(συνέχεια) μεγαλώνουμε είναι επίσης νορμάλ κανεισ δεν έχει στα 20 τα ίδια μαλλιά με αυτά που έχει στα 30 ή σα 40 και αυτό δε σημαίνει ότι έχει κάτι παθολογικό. Θέλω να πω έχεις κάνει τριχοριζόγραμμα και βγήκε παθολογικό? Ευχαριστώ και συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη αλλά καταλαβαίνεις τον πόνο μου 200 τρίχες τι μέρα χάνω!
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Sorateno γιατί σταμάτησες τα ω3 σε πείραξαν κάπου? Επίσης βλακεία θα πω τώρα αλλά σίγουρα έχεις ΑΑ γιατί το ότι πέφτουν λίγες τρίχες τη μέρα είναι νορμάλ, το λέω γιατί στο μυαλό μου το να έχει κάνείσ παθολογική τριχόπτωση νομίζω ότι σημαίνει να χάνεισ τουλάχιστον 30-50 τριχεσ τη μέρα και το να λιγοστεύουν τα μαλλια μας οσο λ
Όχι, δεν με πείραξαν, απλα τελείωσε το μπουκάλι και αμέλησα να ξαναπάρω. Έχω παραγγείλει ω3 και τα περιμένω όπου να ναι.
Ναι, έχω σίγουρα ΑΑ, πιο χαρακτηριστικό pattern δεν γίνεται, δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις για αυτό, ειναι πασιφανές.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
(συνέχεια) μεγαλώνουμε είναι επίσης νορμάλ κανεισ δεν έχει στα 20 τα ίδια μαλλιά με αυτά που έχει στα 30 ή σα 40 και αυτό δε σημαίνει ότι έχει κάτι παθολογικό. Θέλω να πω έχεις κάνει τριχοριζόγραμμα και βγήκε παθολογικό? Ευχαριστώ και συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη αλλά καταλαβαίνεις τον πόνο μου 200 τρίχες τι μέρα χάνω!
Το φυσιολογικό, όπως ξέρουμε, ειναι μέχρι 100 περίπου την ημέρα. Όπως και να το κάνουμε κάποιες τρίχες θα τις χάνεις ημερησίως, ειναι ο φυσιολογικός κύκλος της τρίχας. Θεωρητικά, και 500 τρίχες την ημέρα να χάνεις δεν τρέχει τίποτα αρκεί να αναπληρώνονται. Ε, λοιπόν εγώ πιστεύω ότι όσο λιγότερες χάνεις την ημέρα τόσο καλύτερο, δεν πιστεύω την λογικη της αναπλήρωσης. Όταν ήμουν έφηβος ή και πιο μικρός δεν έπαιζε να έχανα ούτε 10 τρίχες ημερησίως. Αυτό για τους άνδρες, γιατί για τις γυναίκες ειναι συνηθισμένο να χάνουν τούφες ημερησίως άμα εποχή.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Το δοκίμασα χτες και σήμερα και είπα να σας πω τις εντυπώσεις μου. Παρενέργειες μηδέν αλλά ούτε και κάψιμο ή κάτι άλλο παρότι το άφησα πάνω από 2 ώρεσ και με ζελατίνα. Νομίζω ότι μου έκανε κάτι στην τριχόπτωση αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί εμένα μόνο στο μπάνιο πέφτουν πάνω από 50 τρίχες και στο χτένισμα μετά πάνω από 100. Σήμερα το δοκίμασα με 100 ml αμυγδαλέλαιο και από ένα κουταλάκι από κανέλα και κακάο μήπως γίνει πιο δυνατό νομίζω πως κάτι παραπάνω έγινε ελπίζω πως δεν είναι ιδέα μου. Αύριο θα το δοκιμάσω και με δαφνέλαιο και αν δω κάτι θετικό θα σας ενημερώσω.
Μασάζ έκανες;
 

d.tonia85

Member
Η αλήθεια δεν έκανα μασάζ Soralteno γιατί κάνω κανένα πεντάλεπτο να το απλώσω καλά και μετά βαριέμαι τη επόμενη φορά θα κάνω όμως. Επίσης τη επόμενη μέρα μετά τη δεύτερη φορά που το έβαλα νομίζω ότι είδα όντως μειωμένη τριχόπτωση. Σήμερα και για την ακρίβεια τώρα έχω βάλει μπόλικο κακάο με κανέλα σε δαφνέλαιο και νιώθω ένα κάψιμο στο κεφάλι αυτό ελπίζω να είναι θετικό ελπίζω να μη κάνω υπερβολές . Για να μη λέω και ξελέω θα το δοκιμάσω αρκετές φορέσ και με παραλλαγές και θα σας πω συμπεράσματα στο τέλοσ . Ευχαριστώ πολύ soralteno!
 

tasos33

Well-Known Member
εχω χρησιμοποιησει το μειγμα 4-5 φορες..μετα την εφαρμογη κανω κ πεντε λεπτα μασαζ αλλα εως τωρα ουτε καψιμο ουτε κοκκινιλες ουτε τιποτα..κ το αφηνω κ ολοκληρο βραδυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
να φανταστεις κ εγω κανελα κ κακαο απο το σουπερμαρκετ βαζω,το αμυγδαλελαιο το πηρα χυμα απο το φαρμακειο
 
το δοκιμαζω κι εγω κανελα-κακαο-δαφνελαιο 2-3 φορες τη βδομαδα. Νομιζω οτι κατι κανει....
οσους δε σας καιει δοκιμαστε λιγο παραπανω κανελα...εμενα με καιει παντα λιγο στην αρχη μονο για κανα 5λεπτο.
soralteno εσυ πως πας μ αυτο ???συνεχιζει μηδενικη τριχοπτωση???
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
το δοκιμαζω κι εγω κανελα-κακαο-δαφνελαιο 2-3 φορες τη βδομαδα. Νομιζω οτι κατι κανει....
οσους δε σας καιει δοκιμαστε λιγο παραπανω κανελα...εμενα με καιει παντα λιγο στην αρχη μονο για κανα 5λεπτο.
soralteno εσυ πως πας μ αυτο ???συνεχιζει μηδενικη τριχοπτωση???
Το σταμάτησα, δεν αντέχω τις παρενέργειες. Κρίμα γιατί δουλεύει.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Μετά από καιρό, το ξαναδοκίμασα σήμερα.
Ίδιο σκηνικό πάλι, ξανάδωσε sides και ξαναήταν άκρως αποτελεσματικό (δυο τρίχες χαμένες στο λούσιμο).
Σίγουρα επηρεάζει την κυκλοφορία του αίματος στο σημείο εφαρμογής, το νιώθω, το θέμα είναι τι σχέση έχει η βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος τοπικά με την τριχόπτωση. @GOMI τι λες; θα μπορούσε να έχει προεκτάσεις αυτό;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μετά από καιρό, το ξαναδοκίμασα σήμερα.
Ίδιο σκηνικό πάλι, ξανάδωσε sides και ξαναήταν άκρως αποτελεσματικό (δυο τρίχες χαμένες στο λούσιμο).
Σίγουρα επηρεάζει την κυκλοφορία του αίματος στο σημείο εφαρμογής, το νιώθω, το θέμα είναι τι σχέση έχει η βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος τοπικά με την τριχόπτωση. @GOMI τι λες; θα μπορούσε να έχει προεκτάσεις αυτό;

Απ όσο θυμάμαι την όλη θεωρία της αιμάτωσης την είχαμε αναλύσει στο αντίστοιχο θέμα του βουρτσίσματος. Δύο φορές, έχω δει γρήγορα αποτελέσματα από τέτοιες τεχνικές. Η μία με ρολλερ 0.75 και στο καπάκι φρέσκο έλαιο σκόρδου, όπου φυσικά γινόταν ο κακός χαμός από κάψιμο, αλλά το κεφάλι γινόταν κατακόκκινο και η άλλη όταν έκανα για πρώτη φορά βούρτσισμα. Υπήρξε πραγματικό boost, αλλά για επανέκφυση διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Το θέμα όμως είναι πως και στις 2 περιπτώσεις, τα αποτελέσματα είτε συνέχιζα είτε όχι, υποχωρούσαν.
Μέσα στις πολλές θεωρίες που είχαμε επισημάνει, εγώ κράτησα ένα απόσπασμα από μια Ιαπωνική έρευνα που λέει πως σε νεανικά φαλακρά κεφάλια, η κυκλοφορία του αίματος ήταν μειωμένη κατά 2.6 φορές σε σχέση με τα μη φαλακρά.
Οπότε, μιας και λόγω κήλης της μέσης κατά καιρούς δημιουργείται φλεγμονή που κάνει μήνες να υποχωρήσει, αυτό που βοηθάει στη μείωσή της, είναι η αύξηση της παροχής αίματος στο σημείο αυτό. Είτε με μαλάξεις είτε με διαθερμίες.
Κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι συμβαίνει και στο κεφάλι, με το να καταλαγιάζει για λίγο η φλεγμονή με την αύξηση της παροχής του αίματος. Παρόλο αυτά, είναι απορίας άξιο το γιατί ενώ συνεχίζεις την όποια τεχνική, τα αποτελέσματα υποχωρούν. Σίγουρα πάντως δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά θα το έβαζα περίπου μια φορά το μήνα στο πρόγραμμα....
 

Jen

Active Member
Δείτε και αυτό:
http://www.onmed.gr/ygeia/item/328906-oi-trixes-sto-pelma-deixnoun-an-kykloforei-sosta-to-aima

Εξηγεί ότι η μείωση της υπάρχουσας τριχοφυΐας στο πέλμα αποτελεί ένδειξη ότι η περιοχή δεν αιματώνεται σωστά και άρα ότι υπάρχει πρόβλημα κυκλοφορίας αίματος. Μήπως τελικά η σύνδεση αιμάτωσης και τριχόπτωσης είναι πιο ισχυρή απ᾽όσο νομίζουμε;
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Δείτε και αυτό:
http://www.onmed.gr/ygeia/item/328906-oi-trixes-sto-pelma-deixnoun-an-kykloforei-sosta-to-aima

Εξηγεί ότι η μείωση της υπάρχουσας τριχοφυΐας στο πέλμα αποτελεί ένδειξη ότι η περιοχή δεν αιματώνεται σωστά και άρα ότι υπάρχει πρόβλημα κυκλοφορίας αίματος. Μήπως τελικά η σύνδεση αιμάτωσης και τριχόπτωσης είναι πιο ισχυρή απ᾽όσο νομίζουμε;
Έμεινα εμβρόντητος, τέτοιο θέμα έχω εδώ και 6-7 χρόνια και αναρωτιόμουν αν πρέπει να το συζητήσω με γιατρό ή θα γελάει μαζί μου.
Έφυγα αμέσως για εξετάσεις.
 
Μπλουζα